Valmistajat ovat olleet viime päivinä helisemässä, kun asiakkaat - tai paremminkin "asiakasoletetut" - ovat ottaneet tehtäväkseen ohjeistaa valmistajia parempaan palveluun vähemmistöjen suhteen.
Nyt naisten kuukautissuojia valmistava Vuokkoset on saanut kansalaispalautetta:
Parodiahorisontti on todellakin ylitetty ja kirkkaasti.
Anter on hyvä äijä.
Kyllä on saanut hyvät naurut, milloin valiolta, fazer:ilta ja muutamalta muulta yhtiöltä mille Anter on laittanu parodia viestejä ja osoittanut miten nuo tanssii kyykyssä aina läpsyjen itkiessä.
Jopa parodiapoliisi Kaarisade vi… ihan suoraan valiolle ja fazer:lle.
Los6666
6 years ago
ai perkele
Denzo Washington
6 years ago
Tämä nykypelleily on kyllä ehtymätön, absurdin huumorin lähde.
Puolueeton
6 years ago
Reaalisesti, mistä miehen kuukautiset tulevat ulos?
Nykyäänhän voi olla mitä sukupuolta hyvänsä vaikka olisi keppi tai viiva housunsisältönä,
Yksikin ”tutkija” oli tullut siihen johtopäätökseen että ihmisellä on yli 30 eri sukupuolta.
Joten miesolettettu voi sanoa että alkoi kuukautiset vaikka oikesti on nainen, näin saakelis sairas on suomi.
Totta. Kymmenkunta vuotta sitten eräs sompanssin poikanen sanoi, että näytän ihan mieheltä ( = miesoletus). Ja kyllä minulla moonikset ovat olleet jo 11-vuotiaasta lähtien.
HenkkaR
6 years ago
Hienoa Anter!
Näin perkataan ”mädät munat” pois markkinoilta, siis boikottilistalle kaikki jotka lähtevät tuollaiseen pelletouhuun mukaan.
Vuokkosilta voitaneen vielä odottaa mikä lopullinen ratkaisunsa on (itseäni ei toteutuneena miesoletettuna tosin koske), mutta esim. Fazerhan on ollut boikotissa jo pitkän aikaa, mm. lovebot-sekoilun sekä Kärkkäisen dissauksen vuoksi. Tosin ironisesti Kärkkäiseltä vetäytymistä ei liene vieläkään toteuttanut, joten mikäli aivan välttämättä haluaa faggeria ostaa niin kannattaa se ostaa nimenomaan Kärkkäiseltä! Mutta suositaan mieluummin muita merkkejä.
Samaten Valio ei ole ainakaan suosikkilistalla ollut aikoihin, jäätyään kiinni polkumyynnistä. Nyt on aika koventaa boikottia mikäli nämä hörhöilyt toteutuvat.
Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.
STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.
STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.
— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.
Mainos:
Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.
— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.
Weston Parkin tilalla Telfordin lähellä on käynnissä Brandywine Festival – virallisen lisenssin saanut Taru sormusten herrasta -festivaali, jossa jokainen osallistuja saapuu paikalle omana hobittinaan, jolla on nimi, taustatarina ja asu. Festivaali avautui keskiviikkona ja jatkuu sunnuntaihin 13. syyskuuta saakka.
Britannian ensimmäinen hobittifestivaali järjestetään 9.–13. syyskuuta Weston Parkissa Staffordshiressä, 1600-luvun kartanotilalla, jolla on reilut 400 hehtaaria puistoaluetta. Tapahtuman takana ovat saksalainen vaateyhtiö Burgschneider yhdessä Tolkienin maailman oikeuksia hallinnoivan Middle-earth Enterprisesin kanssa.
Heti saapumishetkestä lähtien nykyhetken on tarkoitus hälvetä. Jäljelle jäävät lyhdyin valaistut polut, puun savu, elävä musiikki ja seura, jossa kaikki kantavat samaa lämminhenkistä hobitti-identiteettiä.
Ohjelma rakentuu toveruuden ja kädentaitojen ympärille. Tarjolla on työpajoja kudonnasta, ruoanlaitosta, yrttitiedosta, tarinankerronnasta ja kansanmusiikista – kaikki roolissa pysyen.
Mainos:
Festivaalin telttaleirin kyltit ovat käsinmaalattuja. Tämä mukailtu lainaus Tolkienin kirjoista toivotti osallistujat tervetulleiksi teltoille viime vuoden tapahtumassa Kentuckyssa. Kuva: The Brandywine Festival
Kahdella lavalla soitetaan päivittäin akustista kansanmusiikkia, viulua ja huilua. Illat tarjoavat tanssia avoimen taivaan alla ja nuotioita, joiden annetaan sammua omaan tahtiinsa.
Koko festivaalin ajan käydään Neljän neljännyksen kisoja (Four Farthing Games) – kilpailua perinteisissä hobittipeleissä Konnun neljän neljännyksen välillä. Kilpailu ratkeaa soihtujen valaisemassa palkintoseremoniassa viimeisenä iltana.
Kotona Tolkienin luona
Paikan valinta ei ole sattumaa. Weston Park sijaitsee tunnin ajomatkan päässä Birminghamista, jossa J.R.R. Tolkien varttui, ja West Midlandsin maisemien uskotaan inspiroineen osia hänen maailmoistaan. Kartanon omistaa Weston Park Foundation, itsenäinen hyväntekeväisyyssäätiö.
– Olemme uskomattoman otettuja saadessamme tuoda Brandywine Festivalin takaisin maahan, josta tarina alkoi. Kentuckyn menestyksen jälkeen tuntui oikealta tuoda tämä kokemus kotiin, sanoo Burgschneiderin toimitusjohtaja Markus Böhm, joka kuvailee kartanoaluetta maisemaksi, joka on sopusoinnussa Tolkienin tuotannon kanssa.
Illat ovat festivaalin sydän. Metsän reunassa sijaitseva koristevaloin valaistu lava keräsi satoja osallistujia viime vuoden tapahtumassa Kentuckyssa. Kuva: The Brandywine Festival
Tolkien-harrastaja Kyle Pedley Stourbridgestä, joka on matkustanut Uuteen-Seelantiin asti nähdäkseen elokuvien kuvauspaikat, tiivistää asian lyhyemmin.
– Tolkien-fanille tämä on kuin suoraan unesta, hän sanoo.
Sunnuntaina 13. syyskuuta lyhdyt sammuvat ja teltat puretaan. Jäljelle jää 1600-luvun englantilainen kartano West Midlandsin maisemissa, joiden uskotaan inspiroineen osia Tolkienin miljöistä – sekä muisto viikonlopusta, jolloin muutaman sadan aikuisen annettiin leikkiä, että Kontu sijaitsi juuri siellä.
Ne, joille iskee matkakuume, saavat odottaa lokakuun 1.–4. päivään, jolloin festivaali palaa Terrapin Hill Farmille Harrodsburgiin, Kentuckyyn, toiseksi vuodekseen Amerikan maaperällä.
Maanviljelijät ja maataloustyöntekijät, jotka kasvattavat maailman ruoan, kuuluvat niihin, jotka kärsivät eniten pelloille ruiskutetuista kemikaaleista. Uusi maailmanlaajuinen tutkimuskatsaus arvioi, että akuutti torjunta-ainemyrkytys koskettaa suurta osaa maailman maanviljelijöistä vuosittain.
Pesticide Action Network (PAN) -verkoston tutkijat tarkastelivat akuuttia torjunta-ainemyrkytystä käsittelevää tutkimusta. Analysoidut tieteelliset artikkelit kattavat 62 maata. Tutkijat täydensivät näitä WHO:n kuolinsyytilastoilla 77 muusta maasta – yhteensä 139 maasta.
Tulokset, jotka julkaistiin Frontiers in Public Health -lehdessä, arvioivat tahattomien akuuttien torjunta-ainemyrkytystapausten määräksi 402–433 miljoonaa vuodessa, mikä vastaa noin 46 prosenttia maailman maanviljelijöistä. Kyseessä ei ole suora laskenta: laskelma on ekstrapoloitu kansallisista luvuista ja maailman alueiden väestötiedoista, ei jokaisessa maassa tehdyistä mittauksista.
Kyse on työolosuhteista. Taakka lankeaa niille, jotka sekoittavat, kantavat ja levittävät torjunta-aineita pelloilla, ja tutkimus nimeää suoriksi seurauksiksi työkyvyn menetyksen ja heikentyneen elämänlaadun.
Mainos:
— Emme voi enää hyväksyä sitä, että ne, jotka työskentelevät pelloilla ja kasvattavat ruokamme, altistuvat haitallisille torjunta-aineille ja sairastuvat, sanoo Susan Haffmans, PAN Saksan vanhempi neuvonantaja.
Hoito ulottumattomissa
Monet tapaukset puuttuvat terveydenhuollon tilastoista, koska sairastuneilla ei ole aina varaa tai mahdollisuutta hoitoon. Sairastuneilta saattaa puuttua rahaa ja sairausvakuutus, he saattavat asua kaukana lähimmästä terveysasemasta tai heillä ei ole varaa pitää vapaapäivää menettämättä palkkaansa tai työpaikkaansa.
Tämän lisäksi lääkärit saattavat tulkita oireet merkkeinä muista sairauksista. Joistakin maista puuttuu myös velvollisuus raportoida myrkytyksistä tai keskitetty rekisteri tapausten keräämiseksi.
Suurin määrä ei-kuolettavia tapauksia löytyy Etelä-Aasiasta, jota seuraavat Kaakkois-Aasia ja Itä-Afrikka. Nämä ovat tapausten määriä, eivät todisteita siitä, että sairastuneiden osuus olisi välttämättä korkein juuri näillä alueilla.
Epävarmuus vaikuttaa molempiin suuntiin. Akuutin myrkytyksen määritelmät vaihtelevat tutkimusten välillä, useimmat maanviljelijöille suunnatut kyselyt perustuvat itse ilmoitettuihin oireisiin, ja luvuissa lasketaan myrkytystapauksia – ei yksittäisiä henkilöitä. Sama viljelijä voi tulla myrkytetyksi useita kertoja yhden kauden aikana.
Tutkijat korostavat, että maanviljelijät tarvitsevat vaihtoehtoja erityisen vaarallisille torjunta-aineille.
— Nyt kun kärsimyksen laajuus on paljastunut, maanviljelijöitä on tuettava saamaan käyttöönsä turvallisempia vaihtoehtoja heidän ja heidän perheidensä terveyden suojelemiseksi, sanoo Sheila Willis, PAN UK:n kansainvälisten ohjelmien johtaja.
Metallinetsijä on löytänyt kohteen, jota museo kutsuu Suomen suurimmaksi tunnetuksi viikinkiaikaiseksi kolikkokätköksi. Aluksi löytäjä luuli ilmaisimen reagoivan vain malmiin ja lopetti kaivamisen.
Metallinetsijä Kalle Lappinen teki löydön 3. syyskuuta 2026 lähellä Sysmän kylää. Arkeologit saapuivat paikalle seuraavana päivänä ja ottivat kätkön talteen.
Kaikki esineet oli sijoitettu kahteen tuohirasiaan noin 45 senttimetrin syvyyteen maanpinnan alapuolelle. Kätköpaikkojen välinen etäisyys oli noin 12 metriä, Lahden museot raportoi.
Kolikoiden joukossa oli myös palahopeaa, hopeinen rannerengas, hopeinen hela ja hopeahelmi.
Mainos:
— On epätavallista, että tuohirasia on säilynyt. Esihistoriallinen orgaaninen materiaali säilyy Suomen olosuhteissa harvoin, museonjohtaja Tuulia Tuomi kertoo Ylelle.
Toinen rasioista kuitenkin rikkoutui kätkön ylöskaivamisen yhteydessä.
Kolikoita ei ole vielä puhdistettu, eroteltu tai laskettu. Niiden tarkka paino, lukumäärä ja täsmällisempi ajoitus selviävät myöhemmissä tutkimuksissa. On kuitenkin selvää, että kolikoita on tuhansia.
Signaali, joka vaikutti tulevan malmista
Lappinen on harrastanut metallinetsintää useita vuosia ja oli etsinyt tältä samalta paikalta aiemminkin ilman tulosta. Signaali tuli niin syvältä maan alta, että hän ensin sivuutti sen – kunnes hän sai samanlaisen signaalin lyhyen matkan päästä ja päätti kaivaa pohjaan asti.
— Aluksi oli vähän vaikea uskoa, sitten tuli adrenaliini ja onnistumisen tunne. Työ palkittiin jälleen kerran, hän kertoo Ylelle.
Tähän asti ennätystä oli pitänyt hallussaan Nousiaisista vuonna 1895 löytynyt kätkö. Se sisältää noin 1 700 kolikkoa sekä muita esineitä, painaen yhteensä noin 2,2 kilogrammaa, ja sitä on tähän saakka pidetty Suomen suurimpana tunnettuna viikinkiaikaisena kolikkokätkönä.
Sysmän löydössä pelkät kolikot painavat noin 4,5 kilogrammaa. Tämän lisäksi tulevat palahopeat, rannerengas, hela ja hopeahelmi, jotka makasivat tuohirasioissa kivien välissä.
Anter on hyvä äijä.
Kyllä on saanut hyvät naurut, milloin valiolta, fazer:ilta ja muutamalta muulta yhtiöltä mille Anter on laittanu parodia viestejä ja osoittanut miten nuo tanssii kyykyssä aina läpsyjen itkiessä.
Jopa parodiapoliisi Kaarisade vi… ihan suoraan valiolle ja fazer:lle.
ai perkele
Tämä nykypelleily on kyllä ehtymätön, absurdin huumorin lähde.
Reaalisesti, mistä miehen kuukautiset tulevat ulos?
Nykyäänhän voi olla mitä sukupuolta hyvänsä vaikka olisi keppi tai viiva housunsisältönä,
Yksikin ”tutkija” oli tullut siihen johtopäätökseen että ihmisellä on yli 30 eri sukupuolta.
Joten miesolettettu voi sanoa että alkoi kuukautiset vaikka oikesti on nainen, näin saakelis sairas on suomi.
Ihmisellä on 2 sukupuolta, nainen ja mies, piste.
husulta suusta !
Totta. Kymmenkunta vuotta sitten eräs sompanssin poikanen sanoi, että näytän ihan mieheltä ( = miesoletus). Ja kyllä minulla moonikset ovat olleet jo 11-vuotiaasta lähtien.
Hienoa Anter!
Näin perkataan ”mädät munat” pois markkinoilta, siis boikottilistalle kaikki jotka lähtevät tuollaiseen pelletouhuun mukaan.
Vuokkosilta voitaneen vielä odottaa mikä lopullinen ratkaisunsa on (itseäni ei toteutuneena miesoletettuna tosin koske), mutta esim. Fazerhan on ollut boikotissa jo pitkän aikaa, mm. lovebot-sekoilun sekä Kärkkäisen dissauksen vuoksi. Tosin ironisesti Kärkkäiseltä vetäytymistä ei liene vieläkään toteuttanut, joten mikäli aivan välttämättä haluaa faggeria ostaa niin kannattaa se ostaa nimenomaan Kärkkäiseltä! Mutta suositaan mieluummin muita merkkejä.
Samaten Valio ei ole ainakaan suosikkilistalla ollut aikoihin, jäätyään kiinni polkumyynnistä. Nyt on aika koventaa boikottia mikäli nämä hörhöilyt toteutuvat.