Paavo Väyrynen kertoo asiasta facebookissa ja julkaisee rikosilmoituksen sisällön.
2. Onko Postin henkilöstön joukossa joku tai joitakuita, jotka ovat ohjanneet vastauslähetyksiä vääriin osoitteisiin?
Kysymys on vakavasta asiasta, laittomasta vaikuttamisesta Suomen valtiollisen elämän tärkeimpään vaaliin.
Nämä epäilyt Poliisin tulee nopeasti selvittää. TAUSTATIETOA
Kielteisistä kokemuksista huolimatta vastauslähetyksillä oli tuolloin ratkaiseva merkitys tarvittavan korttimäärän keräämisessä.
Valitsijayhdistyksen puolesta vastauslähetyssopimuksen Postin kanssa teki Suomen linja ry, joka toimii ehdokkaamme Paavo Väyrysen tukiyhdistyksenä.
Postilta saimme sähköpostitse lupauksen, että sen verkkoon Helsingissä jätettyjen vastauslähetysten pitäisi pääsääntöisesti olla haettavissa seuraavana aamuna.
Niiden perille saamisessa oli ongelmia.
Tällä ei kuitenkaan ollut käytännön merkitystä.
On ilmeistä, että kannattajakortteja katosi jo 12. joulukuuta, jolloin ensimmäinen määräaika korttien luovuttamiseen umpeutui.
Viikonlopun aikana kannattajakortteja oli jaettu Helsingin seudulle paikallislehtien ilmoituksissa, ja korttikeräystä oli mainostettu kautta maan.
Tuohon mennessä kerätyt kortit luovutettiin tarkastettaviksi, ja keräys jatkui.
Perjantaina 15.12. toimitimme vaalipiirilautakunnan tarkistettaviksi yli 2000 korttia. Ne oli postitettu tiistaina ja keskiviikkona.
Maanantaiaamuna saimme näin ollen haltuumme ne kortit, jotka oli postitettu sekä torstaina että perjantaina. Niitä oli runsaat 2500 kappaletta.
Tiistaiaamuna odotimme kortteja, jotka oli postitettu viikonlopun aikana ja maanantaina. Odotuksemme olivat korkealla.
Perjantaina ja lauantaina oli lähes kaikissa maakuntalehdissä julkaistu lehti-ilmoituksia, joilla keräystä oli pyritty vauhdittamaan.
Ilmoitukset oli julkaistu myös molemmissa iltapäivälehdissä. Ilta-Sanomien ilmoitus julkaistiin lehden viikonloppunumerossa, Iltalehden perjantaina.
Tiistaina kortteja tuli kuitenkin vain viitisen sataa. Oletimme, että postinkulku oli jouluruuhkan vuoksi viivästynyt.
Odotimme, että keskiviikkona kortteja saadaan valtava määrä. Tämän varmistamiseksi tiistaina oli Helsingin Sanomissa julkaistu vielä näyttävä ilmoitus.
Pohjanrantaan tulleet kortit oli postitettu pikapakettina vastauslähetysosoitteeseen maanantaina 18. ja tiistaina 19. joulukuuta.
Tiistaina 19.12. odotimme erityisesti Pohjanrannasta maanantaina postitettuja kortteja. Ne eivät tulleet perille.
Tiistaina postitettu pikapaketti puolestaan joutui jostakin syytä Viroon, mistä se palautettiin Pohjanrantaan 22.12.
Keminmaalta Oulun kautta Viroon päätyneen paketin kohtalo on synnyttänyt epäilyn, että muitakin vastauslähetyksiä on saattanut joutua muualle kuin Postikeskukseen. Niiden osalta ei ole ollut mitään seurantaa.
On vahvat perusteet epäillä, että kortit ohjattiin rikollisella menettelyllä jonnekin muualle kuin Helsingin Postikeskuksen vastauslähetyspalveluun.
Postin henkilöstön joukossa on saattanut olla joku tai joitakuita, jotka ovat ohjanneet vastauslähetyksiä vääriin osoitteisiin.
Kysymys on vakavasta asiasta, laittomasta vaikuttamisesta Suomen valtiollisen elämän tärkeimpään vaaliin.
Tähän on vielä mahdollisuus sen vuoksi, että varsinainen vaalitoiminta alkaa vasta vuodenvaihteen jälkeen.






En ole Väykkä fani enkä ikinä Väyrystä äänestänyt, mutta en pitäisi ihmeellisenä tämmöistäkään skenaariota.
Silti väyrynen nolaa itsensä näillä syytteillä, vaikka ne olisi tottakin. Valtamedia kun nöyryyttää häntä kohta ihan kunnolla..
Samoin kävi Trumpille USA:ssa, trumppi oli kaikessa oikeassa, mutta ei kukaan pysty taistelemaan valtamediaa vastaan.
Valtamedia kun käytännössä päättää mitä iso osa ihmisistä ajattelee.
Ampuahan koko Deep State Finland pitää.
Väyrysen kannatus ei riitä presidentiksi lainkaan. Jos olisi kannatusta reilummin, ei tällaista episodia olisi tullut. Muutaman kortin katoaminen ei olisi järisyttänyt keruuta.
Näyttää epätoivoiselta yrittämiseltä, kun noin pienistä on kiinni. Olisiko aika ymmärtää, että kannatusta ei vaan ole sen vertaa, että olisi mahdollisuuksia tosissaan kisata presidentinvaaleissa.
Jos nuo vihjaukset olisivat tosia, olisi se tietysti typerää tekijäiden osalta. Pitäisi kyetä olla sen verran sivistynyt, että pidetään peli reiluna. No, nykyäänhän relua peliä ei ole, on vain hillitön himo voittaa ja huijaaminen voittamisen hyväksi on arkipäivää. Sitten huijari uskovat olevansa fiksuja, tajuamatta lainkaan, että ovatg yhteiskunnan syöpä.
Pari hybrikeskuksen taituriakin tullut kommentoimaan kuinka demokratian pitäisi toimia käytännössä täällä ah niin ihanassa liberaalissa oikeus/hyvinvointivaltiossa.
Pelkästään 90-luvulta tähän päivään jatkunut suomen kansalaisten oikeusturvan heikentäminen, virkamiesten rikkeet/ rikokset, kuluttajansuojan totaali katoaminen, perustuslaittomuus (tai sen verorahoista kustannettu kiertäminen), maanpetturuus sekä valtiosäännön rikkomukset, jääviydet, asiattomuudet edustajiston ulostuloissa sekä puhdasta idiotismia hipovat puolueellisuudet (suhteessa sokeuteen omassa toiminnan kapeakatseisuudessa), riittävät mitätöimään tulevat vaalit.
Tiesittekö että vaalituloksia ei voida julistaa jos äänestysprosetti on liian alhainen? Se siitä ”vain äänestämällä voit vaikuttaa” – lässytyksestä.
Olemme myös pörssiyhtiö – me suomen valtio eli kansalaiset. Yrityslaissa sanotaan että voin irtisanoutua yhteistyöstä milloin ikinä sopimusmuutoksia tehdään, joihin en voi vaikuttaa ja joita en allekirjoita. Henkilökohtaisesti sanoisin että nyt kannattaa Niistön, Aaltolan, Tubin, jne.. olla kunnossa – hyvässä kunnossa. Minä en aio edesauttaa orjuuttamisyrityksiä tai maanpetturuutta. Luottamustani demokratiaan ei voi enää palauttaa, eikä tuo eduskunnan pelleteatteri hetkauta arkeani mitenkään. Irtisanoudun EU/euro liitoksesta, koska minulta kysymättä on minut siihen liitetty, eikä valtiomme ole tarjonnut alustaa tai muuta forumia aiheesta keskustelulle, liittymisestä äänestämiselle, tai lisätietojen kysymiselle.
Nk, ”Suomi” käyttää isäntä maansa konsteja inhokki ehdokkaiden likvidoimiseksi suojellakseensa ”demokratiaa”, jossa zombi vaalessa on vain jo valmiiksi valittuja ehdokkaita. Aivan kuten ennen oli Neuvostoliitossa ja nyttemmin Kiinassa sekä varsinaisessa kaikkinaisen vapauden tyyssijassa Pohjois-Koreassa. Ja kahden em. kelkkaan on myös EU kärkkäästi pyrkimässä ”Edenin puutarhaksi”, jossa vain käärme määrää sen mistä puusta on lupa sarvijääriä syödä ja olla onnellinen persaukisena ”turhana syöjänä”! Väyrysen aivan oikea valitus on syytä tehdä jo sellaisenkin esihistoriallisen käsitteen kuin ”PERIAATE”, sillä kyse on mitä selkeimmästä KUSETUKSESTA niin postin kuin oikeudettomuusminiseriönkin taholta. Globalistiset kyrvänsyylät ja NATO hihhulit kun eivät tunne muuta jaloa urheilumuotoa kuin kansakuntien murhauttaminen toisensa perään ja epämielyttävien eli rehellisten ja kunniallisten hallitusten kaataminen, jotka merkinnevät samaa kuin neitseellisiä piikatyttöjä ylhäistön puuteripäisille lurjuksille. Mutta ”kaatoja” on tultava tiuhaan tahtiin, sillä yksi maailmanhallitus ja -uskonto eivät anna odottaa itseään, koska tuo ”Tivoli” on rikkaden, mutta EI rakkaiden psykopaattien harras toive. Syystä, että kaikesta rojusta eli omaisuuksista huolimatta he eivät voi kokea sitä samaa onnea ja elämänkin iloa olla keskiluokkaa, joka ei ole KUSTA PÄÄ TÄYNNÄ kun rahnaa EI ole liikaa. Ja ne, jotka eivät kykene olemaan ihmisiä ja elämään kanssaihmisten kanssa itsensä heistä tahallisesi etäännyttäneenä omalla silkalla AHNEUDELLAAN ja PAHUUDELLAAN. He etsivät itselleen tuon tyhjän kuorensa täytteeksi julistamalla itsensä jumalaksi eli elämän ja kuoleman herraksi aivan kuten Rooman tyhjäpäiset kaikkinaisen rappion turmelevat Keisarit. Joista eräänkn mielipuolen kaikkein kirkkain älynväläys oli polttaa Rooma tuhkaksi kun muutoin elo oli niin MÄLSÄÄ!!!!
Presidentinvaalit on uusittava.
Vaaliviranomaiset antoivat puutteellista tietoa ehdokkaille siitä milloin vaalikortit piti viimeistään toimittaa.
Ehdokkaille kerrottiin näin Vaalit.fi sivuilla:
12.12.2023:
Ehdokashakemukset viimeistään jätettävä Helsingin vaalipiirilautakunnille 12.12.2023.
https://vaalit.fi/aikataulut-presidentinvaalissa
Väyrynen ja Huhtasaari ja mm. YLE ja Helsingin Sanomat ovat ymmärtäneet sen niin että myös vaalikortit on jätettävä 12.12.2023 mennessä.
TODELLISUUDESSA:
Vaikka todellisuudessa riittää että vaalikortit olisi toimittanut 20.joulukuuta mennessä.
Ehdokkaille annettiin puutteellista tietoa ja se voi vaikuttaa vaalitulokseen.
Presidenvaalit pitää siksi uusia.
VERTAA Korkeimman oikeuden ennakkopäätös KHO:2009:39 koskien Kauniaisten kunnallisvaaleja koskien:
KHO:2009:39
2.5 Johtopäätös
Kun otetaan huomioon edellä mainitut puutteet kotiin lähetetyssä ilmoituskortin liitteenä olleessa sanallisessa sähköisen äänestyksen ohjeessa sekä toimintovirhe sähköisessä äänestysjärjestelmässä, valmistelussa tehdyt toimenpiteet ovat olleet kokonaisuutena tarkasteltuina lainvastaisia. «Vaalit» on toimitettu virheellisessä järjestyksessä. Kun vielä otetaan huomioon rekisteröitymättömien tapahtumien määrä, virheellisyydet ovat ilmeisesti saattaneet vaikuttaa vaalien tulokseen. Virheellisyydet ovat tyypiltään sellaisia, että vaalien tulos ei ole oikaistavissa. Tämän vuoksi «vaalit» on määrättävä uusittaviksi.
Kauniaisten kaupungin keskusvaalilautakunnan on viipymättä ryhdyttävä toimenpiteisiin uusien kunnallisvaalien toimittamiseksi.
https://www.finlex.fi/fi/oikeus/kho/vuosikirjat/2009/200900899?search%5Btype%5D=pika&search%5Bpika%5D=vaalit
YLE
12.12.
Kannattajakorttien viimeinen jättöpäivä on tänään.
https://yle.fi/a/74-20064595
Helsingin Sanomat
12.12
Jos 20 000 kannattajakorttia on kasassa, ne pitää jättää Helsingin vaalipiirilautakuntaan kello 16:een mennessä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010050324.html
MYÖS ehdokas Paavo Väyrysellä oli väärä kuva vielä 12.12 siitä milloin kortit pitää viimeistään jättää:
Helsingin sanomat 12.12:
Aiemmin tiistaina Väyrynen kertoi tiedotteessa, ettei hän ole saanut kasaan tarvittavia kannattajakortteja ja että valitsijayhdistys ei aikoisi siksi toimittaa kerättyjä kannattajakortteja vaalipiirilautakunnalle.
SE, ettei kortteja ehkä ole vielä tässä vaiheessa tarpeeksi, ei välttämättä ole este Väyrysen ehdokkuudelle. Jätettyä hakemusta voi nimittäin täydentää ehdokasasettelun vahvistamiseen asti, vaalipiirilautakunnasta kerrotaan.
Ehdokasasettelu vahvistetaan 21. joulukuuta. Menettelyllään Väyrynen onnistui siis hankkimaan itselleen noin viikon lisäaikaa kannattajakorttien keräämiseen.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010052159.html
Alunperin kannattajakortit piti luovuttaa Helsingin vaalipiirilautakunnalle joulukuun 12. kello 16 mennessä. Väyrynen kerkesi tuolloin jo ilmoittaa, että kortteja ei saatu kasaan. Iltapäivällä tapahtui kuitenkin ”ihme”, kun Väyrynen ilmoitti jatkavansa korttien keräämistä. Kävi ilmi, että kortteja oli mahdollista toimittaa vielä 20. joulukuuta saakka.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ad6222b4-05ce-4319-8203-96068a74b305?_gl=1*17d8r8i*_ga*NTU0NjkwODA2LjE2OTU0NTAyNjg.*_ga_3L539PMN3X*MTcwMzU0MjUzNy4yODUuMC4xNzAzNTQyNTM3LjAuMC4w