Paavi Franciscus linjasi viikko sitten, että katolisella kirkolla on nollatoleranssi lasten ahdisteua ja hyväksikäyttöä kohtaan. Paavin kannanotto oli seurasi Yhdysvaltain Pennsylvaniassa tehtyjä tutkimuksia, joissa paljastui ainakin 300 papin käyttäneen yli 1000 lasta hyväksi kirkon tehtävissä toimiessaan. Osa paljastetuista pedofiilipapeista jatkaa tehtävässään yhä. Paavi taas on kieltäytynyt kommentoimasta väitteitä siitä, että tämä olisi tiennyt mm. Pennsylvanian tapauksesta jo vuonna 2013.
Pennsylvaniassa pedofiliaa kirkon parissa tutkinut lautakunta on työssään löytänyt yli 300 pappia joiden epäillään syyllistyneen lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Skandaali rajoittuu erityisesti katolisiin seurakuntiin ja lasten joukossa on molempia sukupuolia, mutta pää-asiassa poikia. Tutkimuksen mukaan lapsia on raiskattu, kourittu ja manipuloitu mm. alkoholin avulla. Tapauksia on todennäköisesti vieläkin enemmän, sillä lautakunta ja viranomaiset epäilevät, etteivät uhrit uskalla joko häpeästä tai muista syistä tulla ulos tarinansa kanssa.
Paavi tuomitsi tapahtuneen jyrkästi ja linjasi nollatoleranssin pedofiliaan katolisen kirkon sisällä.
- Tiedostan jälleen kerran monien lasten seksuaalisen hyväksikäytön vuoksi kokeman tuskan... Uskon siihen, että ympäri maailman tehtävän työn tuloksena saadaan tarvittavia keinoja lasten ja haavoittuvassa asemassa olevien aikuisten turvallisuus ja suojeleminen, samoin kuin sen kautta onnistutaan asettamaan nollatoleranssi ja saavuttamaan keinoja, joidenka kautta vastuussa olevat rikolliset saadaan saatettua vastuuseen teoistaan, paavi totesi kirjeessään asian tiimoilta.
Entinen kardinaali Carlo Maria Vigano kuitenkin kertoo informoineensa paavi Franciscusta pedofiilipappi Theodore McCarrickin touhuista jo vuonna 2013, mutta paavi ei hänen mukaansa tehnyt asialle mitään. Viganon mukaan paavin siis oli tiedettävä kirkon sisällä tapahtuvasta pedofiliasta jo kauan sitten.
- Hän tiesi vähintään 23. kesäkuuta 2013, että McCarrick oli sarjasaalistaja. Paavi tiesi hänen olevan turmeltunut, mutta suojasi tätä katkeraan loppuun asti, Vigano sanoi julkistetussa kirjeessään.
McCarrick erosi tehtävistään viime kuussa ja Yhdysvalloissa katoliset ovat kiristäneet kukkaroidensa nyörejä julki tulleiden pedofiliakohujen myötä. Lahjoitukset kirkolle ovat kuihtuneet olemattomiin ja kirkon maine hätää kärsivien puolustajana on käytännössä tuhoutunut. Viimeisten vuosien aikana katolisen kirkon keskuudessa on todettu tapahtuneen laajaa lasten seksuaalista hyväksikäyttöä.
Lähde: RT, US, Vatikaani/paavin kirje





