Mainos:

Onko Sipilän aikakausi ohi? Uhkauksia, tulevaisuuden ennustuksia tinasta ja hermojenmenetystä

Päivitetty 10.1.2017, Julkaistu 1.1.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Pääministeri Sipilä kertoi ennen uuttavuotta kuinka hän näkee tinassa Suomen talouskasvun.

sipila-tina
Kuvakaappaus iltalehti

Sipilä povaa Suomelle 1.6% kasvua vuodelle 2017. Kuitenkaan taloustietäjätkään eivät optimistisimmissakaan veikkauksissa ole päässeet kun vähän yli 1 prosentin. Euroalueen BKT:n ennustetaan kasvavan 1.6 prosenttia sekä vuonna 2016 että vuonna 2017. Kasvu nopeutuu 1.7 prosenttiin vuonna 2018. Sipilä vertaa Suomen kasvua suoraan muun eu alueen kasvuun, Suomi on hinannut kasvussa perässä kuitenkin vuosi vuodelta.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen sivuilta:

  • EU:n komission menetelmällä ETLAn ennusteen pohjalta laskettu julkisen sektorin rakenteellinen alijäämä on 1.5 prosenttia BKT:sta vuonna 2016, 1.6 prosenttia vuonna 2017 ja 1.8 prosenttia vuonna 2018. Arvioimme Suomen täyttävän vuonna 2016 vakaus- ja kasvusopimuksen vajetta koskevat vaatimukset, jos arvioita tehtäessä huomioon otetaan turvapaikanhakijoiden aiheuttama kustannus, noin 0.2–0.3 prosenttia BKT:sta. Vuosille 2017 ja 2018 arvioitu rakenteellisen vajeen nousu ei sen sijaan ole helposti perusteltavissa.

Sipilä on myös ottanut vahvasti kantaa valtamedian uutisointiin koskien häntä ja hänen sukunsa liikesuhteita. Joidenkin mielestä Sipilä on ylittänyt jopa uhkailun rajan antaessaan lausuntoja, Sipilä uhkasi kannella julkisen sanan neuvostoon häntä käsittelevästä uutisoinnista.

Mainos:

Ylen päätoimittajan Atte Jääskeläisen mukaan Sipilä ilmoitti vievänsä Katera Steeliä koskevan asian JSN:ään, jos Ylen uutisoimaa tietoa yhtiön perustajaosakkaista ei oikaista.

http://https://www.youtube.com/watch?v=dSUzrskrntE

Julkisoikeuden professori Tomi Voutilaisen mukaan tämä on näitä tilanteita, kun pääministeriltä menee hermot, mikä on tavanomaista poliittista toimintaa. Kaikilta osin se ei ole suotavaa, jos tiedotusvälineitä aletaan painostaa. Voutilainen itse toteaa, että pääministerin on muistettava se, että hänkin on virkamies ja virkamiehiltä edellytetään asiallista käyttäytymistä.

Viestintäkonsultti Kirsi Piha pohtii viestintätoimiston blogissaan:

  • toimitusjohtajalla on pomo; tässä kömpelössä vertauksessa Suomen kansa ja sen valitsema eduskunta. Lisäksi on media, joka ei ole niin poliittinen kuin eduskunta. Sipilän kiukuttelu medialle on tästä näkökulmasta varsin kiinnostavaa. Yritysmaailmassa tällainen omalle hallitukselleen vittuileva toimari saisi nopeasti kenkää elleivät tulokset olisi aivan loisteliaat. Yritysmaailmassa toimari ei saisi tahtoaan läpi kiukuttelemalla hallitukselleen tai kieltäytymällä kommunikoimasta sen kanssa.
  • Hän käyttäytyy lopulta kuin hiekkalaatikkoikäinen: mä en leiki enää teidän kanssa!

Sipilä otta myös kantaa vahvasti Euroopassa paisuneeseen terroriuhkaan, Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mielestä äärijärjestö Isisin joulupukkiaiheisesta propagandamateriaalista ei ole syytä turhaan huolestua. Kuitenkin Eurooppa koki taas karmivan iskun Berliinin joulukadulla ja nyt uutenavuotena Turkissa suositussa yökerhossa.

Kuitenkin Helsingin-Sanomien gallupin mukaan Keskusta jatkaa edelleen kärjessä ja samoihin prosentteihin on kiilannut lähes jo viikottaisissa ryvetyksissä pyörivä SDP:

hs-gallup

 

Lähteet: Etla, Turun sanomat, iltalehti, HS, Uusi Suomi,

 

banner_money_v2_300x250

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
pel miljuun
pel miljuun
9

Sipilän on käsketty pelata AIKAA jotta matanbuchus saisi rivit kuntoon ww3:s***i saa nähdä aika on tiukilla kaikkialta repee ja pommi 20 tammikuuta lähestyy jollon trumpia EI saisi päästää virkaan vapaamuurareitten maailma alkaa luhistumaan

Simo
Simo
9

Täysin kykenemätön pääministerin tehtävään. Jo talon lupaus afrikkalaisia ja arabeille kertoi kaiken pään sisällöstä, ikävä kyllä.

Risto. P
Risto. P
9

Diktaattori Sipilän pääministerinä alkaa olla mennyttä aikaa. Oikeuskansleri Jonkan lausuntojen vähättely ja mitätöinti, ovat vakavia rikkomuksia!
Ylen toimittajien sananvapauden estäminen oli viimeinen pisara…

Risto. P
Risto. P
9

Diktaattori Sipilän aikakausi pääministerinä alkaa olla mennyttä aikaa. Oikeuskansleri Jonkan lausuntojen vähättely ja mitätöinti, ovat vakavia rikkomuksia!
Ylen toimittajien sananvapauden estäminen oli viimeinen pisara…

Vihainen Puhuja
Vihainen Puhuja
9

Sipilä samoin kuin muutkin roistot työleirille, vaikka talvivaaraan!

Erkki Paananen
Erkki Paananen
9

ROMUKS KOKO TORAKKA

Seija Rantasalo
Seija Rantasalo
9

Noi gallupit EI pidä kyllä tippakaan paikansa oikea gallupi on FB, kaikki omalla nimellä ja KEPUT yli 7,0000 on ULOS HALLITUKESSTA ja ota kaikki elintasopakolaiset muukasi!!!!!!!!!

Jocke
Jocke
9

Sipilä on ilmeisesti omaksunut sen periaatteen että kun riittävän usein valehtelee saman valheen, siihen aletaan uskoa ja mikä parasta, siihen alkaa itsekin uskomaan. Tämä hänen talouspuheistaan.

Marja-Riitta
Marja-Riitta
9

Huru ukko koko äijä. Tinallako Se nyt on ruvennut ennustamaan.

sisse
sisse
9

Tuollainen Suomen tuhoaja ulos heti ja mieluiten oikeuteen vastaamaan teoistaan. Miksi joku voi olla niin ääliö että kutsuu tänne koko alamaailman elämään suomalaisten varoilla? Miksi tuo ääliömäisyyden huippu ei älyä itse erota?

AM
AM
9

Eläme Pohjoiskoreassa kaltaisessa valtiossa , jossa ei perustuslakia ei noudateta .

Pentti Keränen
Pentti Keränen
9

Sipilä otti liian tosissaan häntä arvostelleen opposition. Olisi vain todennut, että teki virheen siinä, että osallistui päätöksen tekoon Ferrafamen rahoituksesta. Tällöin ei olisi tullut melua sukulaisten firman myöhemmin saamasta kaupasta.

rikhardo
rikhardo
9

Lestadiolainen DIKRAATTORI siipilä luulee olevansa pohjois-korean päämies?? Olet meidän silmissä sairas kansan kiusaaja , ei tämä ole normaalia??Sinä rakastat matuja , uskon varjolla kiusaat kansaa??Tämmönen hullu uskonlahkoon sekoittanut aivosi ja et tunne mitään normaalia sääliä köyhiä kohtaan , se on hävinnyt aivoistasi??

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty eilen klo 20:41, Julkaistu eilen 08:16 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Mainos:

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Mainos:

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.