Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Rebekka Härkönen
EIKÖS HÄN HÄIPYNYT OIKEUS SALISTA
KUN PUOLUSTUS PÄÄSI ÄÄNEEN JA SEN KYLLÄ HUOMAA
Oikeudenkäynti *valeuutissivusto* MV:tä vastaan jatkuu torstaina.
Päivän painopiste on asianomistajan ja syytettyjen kuulemisessa.
tytöntäkää jo VALTAMEDIAN toimitukset tämä* valemedia* termi
syvälle punaviher vasemmistoalais liberaaleihin haiseviin perseisiinne
ettekö te tajua että kukaan muu EI PIDÄ
kuin te valtamedian toimittajat näitä julkaisuja pelkästään valemedioina
te valehtelette jo ihmisille pokkana pelkästään väittämällä niin
jopa rikos oikeusden profesori pitää termiä harhaan johtavana epätotuutena
mutta Rebekka Härkönen ei välitä siitä kuplasaan
REBEKKÄ HÄRKÖNEN HÄIPYI OIKEUS SALISTA
KUN PUOLUSTUKSEN PUHEEN VUORO ALKOI VITTUN PELLET
Lännen Median toimittaja Rebekka Härkönen istui tiiviisti istuntosalissa koko oikeudenkäynnin ajan, kunnes puolustuksen aloitettua puheenvuoronsa hän pakkasi läppärinsä ja poistui paikalta. Eli tälläkään kertaa ei voida odottaa tältä toimittelijalta rehellistä juttua, se olisikin ollut ensimmäinen kerta.
Oikeudenkäynnin aikana oikeustalon ulkopuolella pidettiin ennalta ilmoituttu mielenosoitus Iljan puolesta. Valitettavasti jälleen kerran saatiin kuulla käräjäoikeuden päätös Iljan vangitsemisen jatkamisesta.
olen oikeasti kyrpä otsassa näihin valtamedian peräreikiin
Isoimpien kaupunkien atk-hankinnat ovat todella mädäntyneitä. Sielä ostetaan järjestelmiä jotka ovat ”end of life” vain koska ne ostetaan lahjus-kumppaneilta. Ja vaikka tarjouskyselyssä lukee että tarjouksen tulee sisältää kaikki optiot sekä hinnan tulee olla koko rontin hinta asennuksineen, saavat tietyt tarjoajat erikseen rahaa ”suunnittelusta” kun ovat voittaneet tarjouskilpailun. Kaupunkejakin röyhkeämpiä ovat sairaanhoitopiirit. Sielä kaiken hinta tuplataan tai triplataan koska ”kyse on ihmishengistä”. Törkein esimerkki ovat ne Kodakin monitorit joilla adiologit katselevat kuvia. Ne kuulemma pitää olla ”tietyn teknisen tason omaavia jotta voidaan olla varmoja pienen pienestä vaalentumasta”. No, meillä atk-puolella on komento ”zoom”. Jolla voi sitten katsoa tarkemmin että tuliko läiskä monitorista vai kuvasta.
Myös sellaista ilmenee että kun tarjousaika lähestyy, ”luottokumppani” tulee viisi minuuttia ennen kilpailutuksen päättymistä neuvottelemaan, ja vastaanottaja lähtee vessaan kun muiden tarjoukset ovat pöydällä avoimina. Puhumattakaan siitä että toimittajilta kysytään tarjouksia vaikka hankinta on jo päätetty. Ja yllättäen kilpailutuksen jälkeen voittaneen osapuolen tarjous julistetaan salaiseksi. Eli kukaan ei voi edes vertailla mitä ”voittanut” tarjoaja tarjosi. Tarjoukset voivat käsittää täysin eri kokoonpanon kuin muilla. Ja sitten loput hakintaan ”ylläpidon” momentilta. Puhumattakaan siitä että hankintaan ”kahdennettu” järjestelmä joka ei voi koskaan edes toimia. Sitten sen asennusyrityksestä laskutetaan kolme vuotta ja sen jälkeen hankintaan uusi ”kahdennettu”. järjestelmä.
Väitän, että jos kaupunkien atk-hankinnat tehtäisiin järeällä raudalla mutta todellisesti kilpailuttaen, niin säästöä syntyisi 2/3-osaa kaikista kuluista. Tuon verran isojen kaupunkien (ja miksei pienempien kuntienkin) atk-päättäjät hukkaavat rahaa. Josta tietysti toista kautta kiertää osa omaan kukkaroon. Saatte muuten arvailla mistä kaupungeista ko. esimerkit olivat.
Kilpailutus ei toimi ohjelmisto alalla, eikä millään muullakaan toimialalla. Syynä on vapaamuurari veljeskunnan loosheissa sopimat kaupat. Samasta syystä uusien yritysten on vaikea päästä kasvuun ja elää vuotta tai kahta kauemmin. Tavallisen kansalaisen ei kannata perustaa yritystä ennen kuin Suomi kuuluu länsimaisten demokratioiden joukkoon.
Luonnollisesti piilo korruption esimerkki maassa Suomessa eivät mitkään ”kilpailuttamis-säännöt” ja -vaatimukset toimi millään valtionhallinnon portaalla lain kirjaimen mukaisesti, vaan homma hoidetaan ”rahatukolla” ja sukulaisten kesken aina sokeriserkkuihin asti. ”Halpuuttaminen” tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että suuri joukko toimijoita yksinkertaisesti suljetaan ulkopuolelle ja vain suurimmat ja kauneimmat haalivat potteja, koska niillä on varaa ja härskiyttä polkea hintoja maanrakoon, josta luonnollisesti kyseisessä suuressa firmassa ”maksavat” työntekijät olosuhteilla, joita voi verrata WWII aikana Saksan ”oppisopimus systeemiin”, jota se harjoitti miehitettyjen maiden kansalaisia kohtaan nk. ”työpalveluna” Saksan sotakoneen pitämiseksi rasvattuna ja elintarvikkeiden tuottamiseksi armeijalle, joka ”marssii vatsallaan”, unohtamatta tietenkään kotirintamaa ruuan saannin takaamiseksi likipitäen rauhan -tasoisesti, jolla pidettiin kansakunnan moraalia yllä ja tyytyväisenä.
Kilpailuttamalla yhteiskunta pyrkii järjestelmällisesti polkemaan ”säästösyistä” omia velvoitteitaan kansalaisiaan kohtaan madaltamalla palveluiden ja tuotteiden laatua ”Made in Hong Kong” -rihkamaksi, joka on silkkaa kusetusta ja vittuilua kansaa kohtaan, joka raataa itse niska limassa tinkimättä yhtään omasta työajasta ja sen laadusta sekä vielä maksamalla korkeita veroja, joiden vastineeksi suomalainen peruskansalainen (valkoinen) EI saa vastineeksi kuin hattaraa, joka katoaa tyhjyyteen kun siitä haukkaa. Ja tunnelma tässä ”sirkus finlandiassa” muistuttaa erehdyttävästi orjakaleeria, jossa tunnelmasta vastaa ruoska ja ”rumpali” ”moraalin kohottamiseksi”.
Joitain hankintoja tein valtiolle aikanaan. Sillä sektorilla ” Julkisten hankintojen kilpailutus ”käytännössä lopetti hintakilpailun. Siihen asti valittiin valitiin kaksi tai kolme toimittajaa ja sitten ruvettiin puhumaan hinnasta. Kilpailutuksen aikana kaupat tehtiin listahinnoilla. Se oli ja on varmaan aika mukava käytäntö monelle laatumerkille ( esim. saksalaiset firmat). Ne firmat eivät laskeneet tarjouksiaan yhtään listahinnoista. Toisaalta hankinta usein keskittyi siihen, että miten saatiin perusteltua tietty toimittaja ainoaksi mahdolliseksi.
Kuvitellaanpa tilanne, että kunta olisi palkannut palvelukseensa henkilön, joka oikeasti aikoo laittaa tietofirmat kilpailemaan siitä mikä toisi parhaan avun kunnan ongelmiin. Mitä tapahtuu?
Iso tietofirma huomaa kunnan tarjouspyynnön ja palkkaa itselleen tuon tietohenkilön, pois kunnan palveluksesta.
— Nyt kunnalla ei ole ketään, joka ymmärtäisi höykäsen pöläystä julkisuuteen annetusta tarjouspyynnöstä. Kun tarjouspyyntö on julkistettu, ei sitä enää peruta.
— Kunta ei voinut korottaa tietohenkilön palkkaa, koska virkaehtosopimus.
— Nyt isolla tietofirmalla on palveluksessaan henkilö, joka perin juurin tietää kunnan tietotarpeen ja kunnan heikot kohdat tuon tarpeensa ymmärtämisestä.
Sen jälkeen iso tietofirma tekee härskisti mielettömän kalliin tarjouksen kunnalle. Tarjouksen, josta ei voi kieltäytyä. Tarjouksen hintaa sisältyy niin paljon ilmaa, että siitä rahasta on helppo maksaa kunnasta värvätyn tietohenkilön palkka. — Näin kunta tulee itse maksaneeksi omalle tietohenkilölleen hyvän palkan, tosin tietofirman kautta, vaikka tuo henkilö toimiikin tietoisesti ja laillisesti kuntaa itseään vastaan.
Paras on vaikkapa TIETO. Valtion lafka, pöhötautinen, kuin muinaismuisto… Tekee projekteja isolla suuttimella, jotka ei valmistu ikiniä. Jostakin syystä suurin työntantaja Tieto-yhtiöllä on valtio ja kunnat. Mitä helkuttia?
Juuri näin. Julkinen sektori kilpailuttaa, ei oikein tiedä itsekään mitä on hakemassa, maksaa järjestelmistä jotka eivät ole läheskään valmiita eivätkä valmistukaan koskaan. Ja kilpailutuksen voittanut firma pumppaa lisää rahaa jatkuvasti puolivalmiin tuotteen korjauksiin ja korjausten korjauksiin eikä valmista tule ikinä. Loppusumma on moninkertainen tarjoukseen nähden. Jo se, että maksu tulee vasta valmiista ja toimivasta tuotteesta oikeasti voisi säästää veronmaksajien rahoja, mutta ei.