Mainos:

Nykysuomen suuri koronaviruskysely – Seitsemän kysymystä arjesta foliohattuun

Päivitetty 4.4.2020, Julkaistu 2.4.2020 – Kirjoittaja Toimitus
Koronavirus iski maailmaan ilmeisen yllättäen ja virus on niittänyt tätä artikkelia kirjoitettaessa lähes 50 000 ihmisen hengen. Tartunnan saaneita on yli 900 000 ja niissä tapauksissa, joissa on joko parannuttu tai kuoltu, 20% on kuollut. Suomessa tapauksia on 1446, kuolleita 17 ja monipuoliset poikkeuslait ja rajoittamistoimet ovat käytössä. Koulut ovat kiinni, Uusimaa on eristetty muusta Suomesta ja ravintolatkin on suljettu... Kansalaisten tuntoja ei kaikesta huolimatta juuri ole kyselty, joten Nykysuomi tarttui toimeen...

Nykysuomen suuri koronaviruskysely pitää sisällään seitsemän kysymystä eri alueilta. Neljä ensimmäistä on suoria kysymyksiä ja kolmessa jälkimmäisessä voit valita muutamasta vaihtoehdosta mieleisesi lopun kesken jääneeseen lauseeseen. Kiitos ajastasi!

Onko koronavirus vaikuttanut arkiseen toimintaasi?

  • On, positiivisesti. (16%, 48 Votes)
  • On, negatiivisesti (45%, 132 Votes)
  • Ei ole. (39%, 113 Votes)

Total Voters: 293

Loading ... Loading ...

Onko sinut lomautettu tai irtisanottu koronavirustilanteen vuoksi?

  • On, irtisanottu. (2%, 6 Votes)
  • Ei ole. (91%, 266 Votes)
  • On, lomautettu. (7%, 19 Votes)

Total Voters: 291

Loading ... Loading ...

Pelkäätkö oman tai läheisesi terveyden puolesta koronavirustilanteen vuoksi?

  • Kyllä. (57%, 167 Votes)
  • En. (43%, 126 Votes)

Total Voters: 293

Loading ... Loading ...

Pidätkö Covid-19 virusta merkittävänä uhkana ihmiskunnalle?

  • En. (63%, 184 Votes)
  • Kyllä. (37%, 106 Votes)

Total Voters: 290

Loading ... Loading ...

Hallituksen toimet koronaviruksen torjumiseksi ovat mielestäni:

  • Ylimitoitettuja. (25%, 73 Votes)
  • Hyvin suhteutettuja. (14%, 42 Votes)
  • Riittämättömiä. (60%, 175 Votes)

Total Voters: 290

Loading ... Loading ...

Uskon, että Covid-19 on:

  • Laboratoriossa kehitetty, vahingossa karkuun päässyt virus. (19%, 56 Votes)
  • Luonnollisesti syntynyt virus. (41%, 118 Votes)
  • Laboratoriossa kehitetty, tahallaan vapautettu virus. (40%, 114 Votes)

Total Voters: 288

Loading ... Loading ...

Uskon, että koronavirukseen kuolleiden määrä tulee maailmanlaajuisesti nousemaan:

  • Miljooniin. (30%, 88 Votes)
  • Kymmeniintuhansiin. (19%, 55 Votes)
  • Miljardeihin. (1%, 3 Votes)
  • Satoihintuhansiin. (50%, 147 Votes)

Total Voters: 293

Loading ... Loading ...

Muistathan, että voit halutessasi eritellä mielipiteitäsi tarkemmin kommenttiosiossa tai sosiaalisen median kanavillamme!

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

36 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Elke Hari
Elke Hari
6

Kyllä se valtamediankin (MTV-uutiset) mukaan vaikuttaa geneettisesti valikoivalta. Jostain syystä suurin kuolleisuus osuu muinaisen silkkitien varrelle. Silkkitien pääväylä kulki juuri Han-Kiinasta Persian kautta Pohjois-Italiaan ja sieltä aina Espaan saakka. Toisaalta se ei ole levinnyt valtoimenaan Aasiassa, joten puhtaasti mongolidisen geeniperimän viruskaan kyseessä ei ole.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

”Laboratoriossa kehitetty, tahallaan vapautettu virus. (43%, 38 Votes)”
Voi, jiisus.. Kinukkien sairaista periteistä levinnyt virus, ko maassa poppaukot käyttää uhanalaisten eläinten osia seremonioissaan, kaikki pitää syödä mikä eteen tulee.
Hullut väittää että on vartavasten kehitetty virus, voiko noin hulluja olla edes olemamassa.

Psychic Dictatorship
Psychic Dictatorship
6

Kyllä voi. Ja niitä on paljon. Ja näissä piireissä puolestaan ihmetellään, kuinka ihmiset voivat yhä olla niin pimennossa, etteivät havaitse mitään outoa olevan maailmassa tekeillään. Eivätkö ihmiset osaa enää tehdä kysymyksiä? Onko tämä paras mahdollinen maailma? Jos ei ole, niin miksi?

Kysymyksiä esittäviä ja niihin vastauksia hakevia ihmisiä syytetään salaliittoteoreetikoiksi. Niinpä. Mutta ne, jotka eivät koskaan kyseenalaista mitään, kärsivät täysin käänteisestä ahdasmielisestä asenteesta, jossa kielletään kaikki normaaliksi miellettevän ulkopuolinen. Asioita ja ilmiötä normittaviksi auktoriteeteiksi ovat nyt tekeytyneet poliitikot ja valtamedia valikoituine asiantuntijoineen ja ne syöttävät em. ”normoille” mitä tahansa satuja. Näiden narratiivien avulla kaikki kansojen oma valta ja varallisuus voidaan ohjata harvalukuisen eliitin käsiin — niiden, joiden asiamiehinä nuo em. sadunkertojat toimivat.

Jaaha
Jaaha
6

Kinukeilla on myös sairas perinne tutkijoiden huolimattomasta virusten käsittelystä. On ilmeisen perätöntä ajatella kyseessä olevan tahallisesti levitykseen kehitetty virus, mutta rokoteteollisuudelta vahingossa karannut virus ei ole mitenkään epätodennäköinen. Todennäkönen tapahtumien kulku vaikuttaisi olevan joko hiljattain Wuhanissa laboratoriosta karannut tai jo kauan aiemmin laboratoriosta luontoon karannut ja Wuhanin markkinoille päätynyt virus.

Vaikea saoa kumpi on todennäköisempää, että tämä SARS2 olisi karannut vahingossa Laboratoriosta, vai että olisi puhtaasti luonnon tuotoksena esiin pupsahtanut. Kumpikin on lähtökohtaisesti mahdollista. Viruksen sormenjäljet antavat viitteitä kumpaankin suuntaan, joka voi viitata esim keskeneräiseen manipuloituun ja tutkimuksen alkuvaiheessa karanneeseen virukseen, tai kauemmin sitten karanneeseen luonnossa jo degeneroituneeseen manipuloituun virukseen. Joka tapauksessa ihmisen tartuntapintaa ohjaavat HIV-1 virukselta lainatut sekvenssit ovat niin tarkasti leikattuja, että se viittaa todennäköisemmin ihmisen muokkaamiseen kuin luonnolliseen recombinaatioon.

https://www.youtube.com/watch?v=ssGAS_JqMg8

Elke Hari
Elke Hari
6

Kyllä niin hulluja on. Sitten on niitä vielä hullumpia, jotka uskovat kaiken, mitä valtamedia syytää. Siinä kyllä olet oikeassa, että kinukkien tapa syödä kaikkea käärmeistä rottiin ja teurastaa ne torilla on sairas. Varmasti siellä leviävät kaikki taudit.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

”uskoa valtamediaa” nyt kuule meni huti.
Minä en ole aivokuollut jota valtamedia taluttaa.
Minä olen ihminen joka etsii tietoja pitkin maapalloa nojaamatta mihinkään yhteen tai kahteen valtamedian paskajulkaisuihin.
Jos ikinä olisit käynyt kiinassa ja nähnyt miten siellä eläimiä käsitellään niin et ihmettelis yhtään viruksin syntyperää.
Kun ei ole ainut virus joka kinukeilta on saasteissa syntynyt, sars, lintuinnfluenssa, sikalenssu noin äkkiä mainittuna.

Elke Hari
Elke Hari
6

Ei eläinten raaka tai epähygieninen kohtelu kuitenkaan takaa sitä, että tämä virus olisi syntynyt luonnollista tietä vai voitko toisin todistaa. Noinkin avarakatseisena ihmisenä voit kuitenkin nimitellä ihmisiä hulluksi. Taisi tuo valtamediauskovaisuus kalahtaa kuitenkin maaliin.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Eli sitten voin kirjoittaa että olet suvakki, se on ihan ok. jos sinä selität että olen joku valtamedian orja.
Tv:täkin olen katellut viimeksi 30 vuotta sitten, vatamdian sivuja kattelin viimeksi ehkä joku 7 vuotta sitten sen jälkeen en ole katellut niitä kertaakaan.
Toivon tosissaan että tutustut ihan omakohtaisesti covid-19 virukseen kesällä, joskohan se saisi hiukan valoitusta pääkoppaasi.

Jaaha
Jaaha
6

En usko, että COVID-19 on virus. Uskon, että COVID-19 on sairaus, jota aiheuttaa SARS-CoV-2 viruksen tartunta. Näin uskoo kanssani suuri joukko viroologeja kautta maailman.

Jaaha
Jaaha
6

COVID-19, lyhenne = Corona virus disease 2019.
Ensimmäinen kerta maailmassa kuin epidemiaa, saatika pandemiaa nimitetään laajalti mediassa erikseen taudille keksityllä nimityksellä. Ensimmäisen SARS viruksen yhteydessä puhuttiin ihan kyllä SARS virus epidemiasta. Jos nyt puhuttaisiin jostakin Virusepidemiasta pitäisi puhua SARS2 virusepidemiasta, koska COVID-19 ei ole minkään maailman virus, vaan nimitys taudille ja siis oirekuvalle joka esiintyy SARS2 viruksen tartunnan johdosta.

Juha
Juha
6

Hallitus on täysin munaton tämän viruksen edessä. Pääsiäisen jälkeen mämmi osuu tuulettimeen, kun tartunnat kasvavat eksponentiaalisesti ja tehohoitopaikat loppuvat. Nyt kannattaa ostaa kuukauden ruuat ja tulla vasta kesällä ulos bunkkerista.

CFF
CFF
6

En ole mikään Venäjä vihaaja mutta kukaan ei näytä yrittävän laittaa oikeaan kontekstiin Venäjän ja Saudi Arabian veristä öljysotaa joka on meneillään samaan aikaan kun bioase korona on laittamassa länsimaat polvilleen. Kiina pystyy uhraamaan vaikka 10 tai 100 miljoonaa kiinalaista jos lopputuloksena on se että se pääsee niskan päälle ja samaan aikaan Venäjällä todettu erittäin pieni määrä tartuntoja.

Tämä asetelma vaikuttaa lähes täysimittaiselta sodalta erona vain se että tässä aseina käytetään bioaseita ja taloudellista asetta. Italia ja Espanja ovat avainasemassa EU:n hajoamisen kannalta sen jälkeen kun Britannia lähti EUsta. Jos vain Saksa ja Ranska jää jäljelle suurista on EUn peli pelattu. NATO maihin korona on iskenyt voimakkaimmin. Muistetaan myös Turkista johdettu matuinvaasio jonka Kreikka onnistui torjumaan. Heti tämän jälkeen päästettiin korona helvetti irti.

Nälkä
Nälkä
6

Otetaan nyt esimerkiksi sellainen vuosia jatkunut tilanne että joka vuosi maailmassa kuolee nälkään 1.5 miljoonaa ihmistä. Siis pelkästään nälkään !! Ja joka ilta 10 miljoonaa ihmistä menee nukkumaan nälkäisenä eikä tiedä mitä seuraavana päivänä söisi.

Puhumattakaan tuberkuloosista, hinkuyskästä ja kausi-influenssoista jotka tappavat vuodessa aina 650 000:een ihmiseen asti.

Ratkaisu liikakansoitukseen?
Ratkaisu liikakansoitukseen?
6

Koronan leviäminen maailmaan on vasta alkuvaiheessa, jos rokotetta ei kehitetä pian niin suurin osa tulee sairastumaan kunnes tulee riittävä laumasuoja.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Mikä laumasuoja, jauhat samaa paskaa kun ruotsin hallitus ja mitä suomen pilluhallituskin jauhoi tovin.
Mitään laumasuojaa kun ei covid-19 virukselle synny, taudista parantuneet sairastuu uudestaan ko virukseen erittäin helposti.

Juha
Juha
6

Jep. Laumasuoja kokeiluun haluavat muuttakoon ruotsiin..

Elke Hari
Elke Hari
6

Onko sinulla ennakkotietoa asiasta. Epidemiahan on vasta alussa.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Etippä kuule muiden maiden kokeiluita asiasta ja tiedemiehinen todisteita siitä että ko laumasuoja on täyttä valetta.
Maailmalla kun on todisteita että koronasta parantuneet on sairastuneet uudestaan samaan.
Mene ite hankkimaan covid-19 tartunta ja kokeileppa selvitä siitä.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Siinä nyt vaikka yksi asiasta kertova uutinen.
https://www.satakunnankansa.fi/a/06f1869c-8473-4e43-b907-e357d908955a

klooridioksidi
klooridioksidi
6

Mitään rokotteita ei tarvita kun on klooridioksidi, vitamiinit ja hivenaineet. Olettaen että ruoka on puhdasta ja ravitsevaa myös.

Klooridioxidia saa täältä: https://bit.ly/3aHGlOF

Ohjeet miten käytetään: https://mmsinfo.org/protocols/Protocol_115_Plus.pdf

Kaikki omalla riskillä.

Sjuksköterska från Jakobstad
Sjuksköterska från Jakobstad
6

Hopeavesi auttaa parhaiten, sekä sisäisesti että ulkoisesti.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Covid-19 virukseen ei edes ole rokotetta mitä ottaa eikä tuskin tulekkaan.
C-vitamiini on parasta aloittaa, elihedelmillä saa parhaan vastustuskyvyn, sillä voi toivoa että ei virusta saa ainakaan kovin helposti.
Jos virus tulee nin silloin on ihan sama ottaakaako vitamiineja vai ei, virus välittää paskat siitä.

CFF
CFF
6

Kiinan ja Venäjän kanssa pitää olla tarkkana tässä tilanteessa. Koko länsi on tällä hetkellä lähes polvillaan. Venäjä on jo marssinut NATO maa Italiaan sisälle. Ja valloittanut Rooman?

Uudessa maailmanjärjestyksessä Yhdysvallat jää taka-alalle. Kommunisti suurvallat vyörytetään eteen. Venäjän trikoloori voi vielä vaihtua sirpiksi ja vasaraksi. Suuri ja mahtava hymniä ei koskaan jätetty pois.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Entä usa joka varastaa suojaimia jotka menisi niitä kipesti tarvitseviin maihin.
Usa on yksi helvetin terroristimaa noin tehdessään.

Kokoomus-STOP
Kokoomus-STOP
6

Maailman vallasväki odotti sopivan ärhäkkää virusta ja sitten mylly pyörimään. Omaisuus vaihtaa taas omistajaa parempiin taskuihin.
Katsokaapa vain kuinka hallituksen värväämä Holmströmin porukka ehdottelee mitäkin yksityistämistä, jotta Suomi saadaan koronan jälkeiseen nousuun.
Se minkä virheen hallitus teki, niin oli ylimitoitetut torjuntatoimet. Ajoissa aloitettu seulominen rajoilla Tartuntatautilain nojalla olisi rajoittanut koronan leviämistä tehokkaasti.
THL:n a STM:n yli kymmenen vuotta Kokoomus-mädätetty virkamiehistö ajoi maan sulkuun ja talouden nurin.

CFF
CFF
6

Salaliitto by Petri Kaivanto

https://youtu.be/WEKvgDXbIcE

Punasilmä
Punasilmä
6

Kun puhuu, pitää tietää mistä puhuu. Enemmistö ei tiedä. Eivät virologitkaan.

Luulin hetken, että virusten kuvaaminen onnistuu VAIN elektronimikroskoopilla, kuolleesta näytteestä, pysäytyskuvana ja tämä on perussyy koko touhun epämääräisyydelle. Olin väärässä.

Opetussuunnitelman mukainen opus kertoo ”valon aallonpituus asettaa teoreettisen rajan mikroskoopin erottelukyvylle”. Tämä ei ole totta. On APINAMALLIN FYSIIKKAA. Olisihan tuo pitänyt arvata. Miksipä fysiikan kirja olisi totta, kun kaikki muukin on valhetta?

Virusten toimintaa VOI KUVATA OPTISESTI, ELÄVÄSSÄ KUDOKSESSA. On voinut jo 100 vuotta.

Vuonna 1920 Royal Raymond Rife keksi, miten Fraunhoferin diffraktion asettama resoluutiorajoite ohitetaan. Oma optinen osaaminen on apinatasolla, mutta valonsäteen käänteisen kulun aksiomaa hyödyntäen, hän sai diffraktiokuviosta uudelleenrakennettua alkuperäisen kuvan. Tjsp. Viisaammat saa selittää [1]. Toinen suuri oivallus oli hyödyntää kohteen resonanssitaajuuksia (valo) värittömän viruksen itsevalaisuun. Myrkyllisiä väriaineita ei enää tarvinnut. Hän oppi myös RÄJÄYTTÄMÄÄN VIRUKSIA sähkömagneettisella säteilyllä [2]. Vuoden 1933 mikroskooppimallilla (universal microscope) hän pystyi 31000-kertaiseen suurennokseen [3]. Tuommoisilla koneilla virus muuttuu NÄKYVÄKSI millimetriluokan esineeksi. Kun NÄKEE EIKÄ ARVAA (kuten nykytiede), johtopäätökset ovat kovin erilaisia [2]:

VIRUS ON SAIRAUDEN SEURAUS. EI SYY.

Yksi mikroskooppi löytyy osoitteesta: The Science Museum (South Kensington, London SW7 2DD, UK), inventory number 1990-667. Veikkaisin kyllä, että muitakin on, ehkä vähän parempia jo… jossakin, jonkun käytössä. Ovat vain unohtaneet kertoa apinalaumalle. Mutta mitäpä ihmisapinat semmoisilla. Leikkikööt elektronitykeillään. Uskokoot virussatunsa. Myrkyttäkööt itsensä rokotteilla.

[1] http://rifeenergymedicine.com/AppAH.html
[2] https://rifedigital.com/the-original-rife-microscope/
[3] https://www.rife.de/brief_history.html

CFF
CFF
6

Marinin hallitus voitaisiin asettaa nyt jo vastuuseen siitä että tartuntojen annettiin levitä saapuvien lentomatkustajien kautta koko Suomeen.

Poikkeustilasta on siirryttävä takaisin normaalitilaan kiireesti. Poikkeustilan pitkittyessä kohtuuttomasti on edessä se tilanne että jossain
vaiheessa on pakko murtautua ulos tästä saarrosta ja umpikujasta koska muuten me tuhoudumme.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Muuta ruotsiin jos haluat imeä virusta urakalla, siellä voi vielä ainakin juosta ihan vapaasti.

CFF
CFF
6

Viimeisen 2 viikon aikana 10 miljoonaa amerikkalaista ilmoittautunut työttömäksi.

Suomen vienti pysähtyy. Kotimaan kysyntä jo hyytynyt. Koko yksityistä sektoria uhkaa romahdus ja koko kansantalouden syöksykierre jyrkkenee.

CFF
CFF
6

Kuolleet ihmiset maailmanlaajuisesti 1.4.2020

Korona 44,247
Kausi flunssa 122,184
Malaria 246,515
Itsemurha 269,508
Liikenne 339,264
HIV/AIDS 422,471
Alkoholi 628,583
Tupakka 1,256,365
Syöpä 2,064,082
Abortti 10,682,660

CFF
CFF
6

Koronaviruksen käynnistämä globaali talouskriisi on haavoittanut Suomessa valtaosaa kaikista pk-yrittäjistä, sillä myyntilukemat ovat hetkessä romahtaneet. Kuivunut kassavirta ei kuitenkaan ole yrittäjien ainut vihollinen. Erityisen henkisen terrorin kohteeksi ovat joutuneet ne, jotka ovat velkaa ulkomaalaisille vuokraisännille ja rahanlainaajille. Samalla kun suomalaiset ovat osoittaneet toisilleen solidaarisuutta vaikeina aikoina, globalistinen rahaeliitti on aloittanut täyden hyökkäyksen yrittäjiä vastaan.

https://www.vastarinta.com/vuokrahelvetti-juutalaisomisteinen-sponda-kurittaa-suomalaisyrittajia/

KuntaKinte
KuntaKinte
6

Paljonko niitä kuoleman kielissä olevia vanhuksia on aiemmin kuollut vilustumistauteihin /vuosi?

Ei niistä kaaosmedia meuhkannut taannoin.
Nyt kaaoksen kauppiaat ovat keksineet, että mahtavalla mediarummutuksella kauhua kyetään levittämään ennen näkemättömän tehokkaasti.

Tämäkin epidemia laantuu kohta. Kuolleita ei sittenkään tule olemaan kovin paljon verrattuna aiempiin influenssa-aaltoihin.

Talouden romahdus mahdollistaa poliitikkojen kaipaaman superinflaation synnyttämisen. Kansan pankkitilisäästöt ryövätään. Halpatyövoimalle avataan rajat, sillä kantaväestö ei halpatyöhön suostu.

Toivottavasti kansa oppii pesemään kätensä ja välttelemään kättelyä.
Tuskin se enempää oppii.
Äänestävät edelleen bolsevikkejä.

Psychic Dictatorship
Psychic Dictatorship
6

Puhtaana soppajonoon. Ja muistakaa turvaväli.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Siinäpä ennustat viruksen liikkeitä mitä ihmiskunta ei ole ikinä kohdannut,toiseksi, virus lähtee todelliseen vauhtiin kesän tultua, katotaampa sitten mitä mieltä olet.
Tuollaisen ihmisen kun sinä pitäisi todella sairastua covid-19 virukseen sillä teillä ei ole hajuakaan sen voimasta.
Parasta olisi jos kaltaisesi jousi selittämään tuota paskaa ihmisille jotka ovat menettäneet lapsensa virukselle.
Varmaan on ylpeä ole.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6

Tiedoksi sinulle, covid-19 ei ole mikään lenssu.
Koko virus on tällä maapallolla täysin uusi.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.