Mainos:

Nuori nainen joukkoraiskattu Hyvinkäällä – Tekijöinä ulkomaalaistaustaiset, vieraskieliset miehet

Päivitetty 11.8.2018, Julkaistu 10.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Hyvinkäällä Riihimäenkatu 20 kohdalla läheisessä metsikössä tapahtui perjantaina  27.7 aamuyöstä joukkoraiskaus. Tekijöinä oli kolme miestä, jotka uhrin kertoman mukaan ovat ulkomaalaistaustaisia ja he puhuivat uhrille vierasta kieltä.

Poliisi on kiinnostunut epäiltyjen tekijöiden liikkeistä. Valvontakameran kuvien mukaan kolmen miehen seurue on nähty liikkuvan klo 02.26 aikaan Jussintorin suunnasta Hämeenkadulle ja siitä klo 02.32 Siltakadulle kohti Riihimäenkatua.

Itä-Uudenmaan poliisi kaipaa vihjeitä valvontakameran kuvassa näkyvien henkilöiden tunnistamiseksi.

Kaikista tapaukseen liittyvistä havainnoista tai vihjeistä voi ilmoittaa numeroon 0295 436476 tai sähköpostitse vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi.

Kesäkuussa julkaistun poliisibarometrin mukaan niiden nuorten naisten osuus, jotka kokevat, että heitä ei ole koskaan elämänsä aikana seksuaalisesti ahdisteltu, tai että he eivät ole koskaan kohdanneet seksuaalista väkivaltaa, on  nyt vuonna 2018 noin 10 prosenttiyksikköä pienempi kuin vielä vuonna 2010. Samainen barometri myöskin kertoo, että vain 17% ahdistelu- tai muista seksuaalirikoksista ilmoitetaan poliisille.

Mainos:

Muokattu klo 20:06- Lisätty päivämäärä ja lähdelinkki.

Lähde: Poliisi

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

15 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Petturi Urpon ja viherkommunistien sydänkäpysiä, joille on pidettävä rajat auki taivasta myöten.

vitun apinat painukaa vittuun täältä
vitun apinat painukaa vittuun täältä
8 years ago

todellakin jättää kysymyksen varaan , jos tuo ominaisuus on rakeuttaa ihan normaalissa kuvankäsittelyohjelmassa

JKH1975
JKH1975
8 years ago
Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Ovatko Aki, Make ja Pera omaksuneet monikulttuurisia (islamilaisia) vaikutteita vai onko kysymyksessä rauhanuskonnon saaliin jako?
https://www.youtube.com/watch?v=vCMUFhVTeiY&list=PLH05S6Q0whYPZJ7BGEWM0LRhg35-1tnnq

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Ainut keino näiden jatkuvasti lisääntyvien joukkopuskaraiskausten torjumiseen on kantaväestöstä koostuvien katupartioiden lisääminen ja organisoitu toiminta. Suomen päättäjät ja heidän alaisuudessaan toimiva poliittinen poliisi on täysin haluton puuttumaan maatamme terrorisoivien muukalaisten rikoksiin ja sen ainoaksi tehtäväksi onkin muodostunut selitellä omaa tekemättömyyttään milloin minkäkinlaisilla ”tutkimuksilla” joiden ainut tarkoitus on luoda vääränlaista turvallisuuden tunnetta.

CFF
CFF
8 years ago

Ei katupartiot riitä. Tarvitaan kaarteja. Tarvitaan tiedustelutietoa missä petturipäättäjät liikkuvat ja oleskelevat.

Kansa ottakoon kiinni nämä raiskaajat ja kansanoikeus tuomitkoon.

Jarkko Kainulainen
Jarkko Kainulainen
8 years ago

Dna testit pakollisiksi kaikille näille ulkomaalaisille jo tänne tullessa niin vähenee nämä teot ja saadaan varmasti kiinni.

Leila
Leila
8 years ago

Ällöttäviä, oksettavia raukkoja kun käyvät oikein porukalla heikomman kimppuun

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago
Reply to  Leila

Joukkoraiskaukset eivät kuulu seksuaalikäyttäytymisen alaan lainkaan, vaan ovat sotatoimi valloitettavan alueen väestön alistamiseksi. Jokainen raiskattu nainen vie alueen miehiltä tai vastaavilta lauman vartijoilta kunniaa ja arvovaltaa. Suomalaisilta on viety mahdollisuus puolustaa omaan kunniaansa moni eri keinoin, joista feminisoiva tai ylisivistävä miesten kasvatus ja koulutus ’soijapojiksi’ on yksi. Pahinta lienee päättäjätason ja osin virkavallan häpeällinen kaksinaamaisuus. Ne tuottavat matulaumat maahan, hyysäävät niitä ja jättävät suomalaiset oman onnensa nojaan ja yrittävät kieltää katupartiot tai tilanteen kritisoinnin.

huugo
huugo
8 years ago

Tekevät sitä mitä parhaiten osaavat, valtiovalta suojelee ja hyssyttelee. Miksi ihmiset alistuvat tähän joukkoraiskaajien mellastamiseen. Tosin valtiovalta on antanut hyväksyvän singnaalin sensuurin muodossa näille elukoille, raiskatkaa koska olette suojassa rasismilta suojelun takana ja natseja on joka paikassa.

juha.
juha.
8 years ago

Kehitysmaissa kuten vielä Etelä-Amerikkaakin voi kutsua, koska siellä vielä vallitsevat primitiiviset lait, jotka nk. ”kyläoikeuden” päätöksellä silppuavat moiset rikolliset siihen kuntoon, että raiskaajan ura kokee paskaisen lopun, joka varmistaa sen, ettei samat tekijät ole asialla seuraavalla kerralla. Ja ne ”uudet” sitten saavat aikanaan saman kohtelun perin vihastuneelta väeltä, jotka koostuvat molemmista ”oletetuista” miesten piestessä olan takaa ja naisten lisätessä ”omiaan” niin, että ”rytmi” on kiihkeää latino tyyliä.
Jälleen rikastuttajat tekivät sen, minkä lesta Sipilä & kumpp. ovat heidät tänne tuoneet tekemään. Ajatukset ovat raiskatun naisen luona, enkä muuta voi enää nyt kuin toivottaa voimia tässä lestaisessa ja soroslaisessa Euroopassa ja Suomessa, joka ”varautuu” 100 000 runkkarin vastaanottamiseen ja heidän kankiensa voiteluun. Tuota vosi kutsua jo varsinaiseksi ”elinkaupaksi”, jossa ”pötköä” riittää kuin K-kaupan Väiskillä lauantaimakkaraa lasisessa vitriinissä. Mutta sitä vastoin muhammedin halal molo kihisee raato matoja ja koko kylän rutsaiset geenit, joka tekee Suomesta kuin ammoisen aikojen tarustojen Kreikan, sillä tämä maa tullaan tuntemaan täynnänsä vähämielisistä kykloopeista. joilla on päässään vain yksi silmä ja kyttyräselkä kuin Notre Damen kellonsoittajia.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Syyllisä tuohon noiden paskanahkojen kanssa on koko suomen hallitus.

CFF
CFF
8 years ago

Pääministeri Juha Sipilän kolmikerroksinen talo sijaitsee merellisellä asuinalueella Etelä-Sipoossa.
Naapuruston asukkailla on käytössään yhteinen pienvenesatama.

CFF
CFF
8 years ago
Reply to  CFF

Pääministeri Juha Sipilän talo sijaitsee Västerskogissa, Sipoossa.

Helikopterilla ilmasta kuvattu pääministerin talo.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=63&v=RIpgZKikLp0

Jepulisjepsis
8 years ago

Tuosta poliisin julkaisemasta vihjekuvasta näkee ihan selvästi että se on vain valokuva monitorin ruudulta. Musta palkki kuvan yläreunassa paljastaa asian. Osa monitoria on jäänyt kuvaan. Kehtaavatkin väittää Hyvinkään kaupungin kameroita huonolaatuisiksi, kun selvästi tuon huonon kuvanlaadun syy on poliisin omissa menetelmissä.

https://www.aamuposti.fi/artikkeli/704498-raiskaustapausta-yha-tutkiva-poliisi-toivoo-valvontakamera-aloitteen-lapimenoa

https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/694503-hyvinkaan-joukkoraiskaus-kuohuttaa-tunteita-miksi-poliisi-ei-julkaise-lisaa

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.