Mainos:

NBA playoffit ovat tasaisemmat kuin vuosiin

Julkaistu 21.5.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Koripallo on nostanut suomessa asemaansa suosituimpien lajien joukossa jo pidemmän aikaa, ja myös Yhdysvaltojen huippusarja NBA kerää yhä enemmän myös suomalaiskatsojia.

Lauri Markkasta ei playoffeissa nähdä, mutta pitkästä aikaa tarjolla on varsin tasainen ja tiukka taisto kohti mestaruuspystiä ja mestaruussormuksia. Jo kaksi peräkkäistä mestaruutta napannut Golden State Warriors on yhä ennakkosuosikki, mutta muut joukkueet ovat ottaneet etumatkaa kiinni.

Myös urheiluvedonlyönti ja vedonlyönnin ystävät ovat päässeet hyötymään entistä tasaisemmasta sarjasta, ja tiukkoja otteluita on päässyt jännittämään toden teolla. Kisa kohti mestaruutta on kertoimien puolesta yhä Warriorsin hallussa, mutta kisa on huomattavasti edellisiä kausia tiukempi.

Kuka nousee idästä lännen haastajaksi?

Itäisessä konferenssissa pitkään hallinnut Cleveland Cavaliers ei päässyt tänä vuonna lähellekään playoffeja, kun liigan yksi parhaista pelaajista, LeBron James, siirtyi ennen kautta kalifornialaisen Los Angeles Lakersin riveihin.

Viime vuosinakin idässä menestyneet Toronto Raptors sekä Boston Celtics ovat vahvoja kandidaatteja, mutta sekä Philadelphia 76ers että etenkin Milwauke Bucks ovat osoittaneet vaarallisuutensa. Milwauke Bucksista on povattu liigan mahdollisen MVP:n Giannis Antentokounmpon johdolla jopa koko sarjan mestaria. Idässä tilanne on kuitenkin vielä puolivälierävaiheessa varsin auki, ja periaatteessa mikä tahansa joukkue voi vielä nousta finaaleihin saakka.

Mainos:

Onko lännessä Golden Staten kaatajaa?

Lännessä jännitetään etenkin Golden State Warriorsin kohtaloa, sillä joukkue on ollut finaaleissa jo peräti neljänä vuotena peräkkäin. Kevin Durantin johdolla joukkue kamppailee tällä hetkellä konferenssin finaalipaikasta James Hardenin tähdittämää Houston Rocketsia vastaan.

Toisessa otteluparissa Portland Trailblazers haastaa Damian Lillardin johdolla Denver Nuggetsin. Kutkuttava sarja on tiukassa tilanteessa, ja molemmat joukkueet jännittävät samalla, tuleeko semifinaaleissa vastaan Warriors vai Rockets.

Kiihkeä playoff-vuosi

Vuosi on kaiken kaikkiaan ollut varsin tasainen, ja etenkin lännessä kilpailu playoffpaikoista ja sijoituksista kävi kuumana vielä aivan runkosarjan viime metreillä. Tiukka kisa johti jopa siihen, että osa joukkueista tuntui haluavan jopa hävitä runkosarjan loppumetreillä välttääkseen esimerkiksi aina vaarallisena pidetyn Oklahoma City Thunderin kohtaamisen. Thunder kuitenkin putosi jo ensimmäisellä kierroksella, ja jäljellä on tappavan tasaista työtä runkosarjassakin tehneet joukkueet.

Pitkästä aikaa näemme vähintäänkin yhden uuden joukkueen finaalisarjassa, kun jo neljä vuotta peräkkäin Cleveland Cavaliers ja Golden State Warriors ovat olleet isoimmalla estradilla vastakkain. Cavaliers ei päässyt edes playoffeihin tällä kaudella, mutta Golden Staten kohtalosta pääsemme vielä jännittämään. Koko sarjan kannalta olisi varsin virkistävää nähdä myös lännestä jokin muu joukkue Warriorsin sijaan finaaleissa.

Puhuttavaa riittää myös kauden jälkeen

NBA:n playoffeissa ovat puhuttaneet myös tuomaritoiminta ja säännöt. Rockets-Warriors otteluparissa käytännössä jokaisen ottelun jälkeen tuomarikysymykset ovat nousseet vahvasti pinnalle. Jo useamman kauden ajan jonkinlaisena ongelmana on ollut kolmen pisteen heittovirheet sekä niiden kalastelu. Keskustelu on noussut kenties suuremmaksi kuin koskaan aiemmin, kun sekä Rocketsin James Harden ja Chris Paul että Warriorsin Kevin Durant ovat suorastaan tunnettuja oveluudestaan sääntötulkintojen osalta. Loppu playoffien sekä off seasonin aikana on mielenkiintoista nähdä, miten tuomarit ensinnäkin viheltävät virheiden kalastelutilanteet ja muutetaanko kauden päätyttyä jopa sääntökirjaa.

Golden State Warriorsin dynastia saattaa kokea kauden jälkeen ison kolauksen, vaikka joukkue pääsisikin jälleen finaaleihin saakka. Joukkueen tähtipelaajan Kevin Durantin on nimittäin huhuttu mahdollisesti vaihtavan jälleen maisemia kauden jälkeen. Alun perin Seattle Supersonicsissa aloittanut, ja sen jälkeen Oklahoma City Thunderissa joukkueen muuton jälkeen jatkanut, Kevin Durant oli NBA-maailman isoimpana puheenaiheena viimeksi vuonna 2016, kun hän siirtyi Thunderista Warriorsiin, joka oli muutamaa kuukautta aiemmin tiputtanut Thunderin jatkosta 1-3 takaa-ajoasemasta.

Puhuttavaa jää siis vielä pitkälle syksyyn ennen kuin uusi kausi kolkuttaakin jo ovella.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

2 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Pelaako NBA ssa enää yhtään valkoihoista?

NähtyOn
NähtyOn
7 years ago
Reply to  Röhkäle

Tuskimpa. Hipoo sairautta katsoa ne….hyppelyä.

Kimi Antonellista tulee Formula 1 -maailmanmestari

Julkaistu 2.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kimi Antonelli pukeutuneena Pirelli-lippikseen ja kääriytyneenä Italian lippuun konfetin ympäröimänä.
Kimi Antonelli juhlii maailmanmestaruuttaan Meksikossa, missä hänestä tuli kaikkien aikojen nuorin Formula 1 -maailmanmestari.

Kimi Antonelli on kaikkien aikojen nuorin Formula 1 -maailmanmestari. Mercedes-kuljettaja varmisti mestaruuden sunnuntaina sijoittumalla kolmanneksi Meksikon GP:ssä.

Italialainen on vasta 20-vuotias ja rikkoi Sebastian Vettelin ennätyksen kolmella vuodella. Saksalainen oli 23-vuotias voittaessaan ensimmäisen F1-tittelinsä vuonna 2010.

Antonelli lähti Meksikon GP:hen neljännestä ruudusta ja nousi kolmanneksi varhaisessa vaiheessa, erityisesti Ferrarin Charles Leclercin rohkean ohituksen myötä.

Hän piti sen jälkeen kolmannen sijansa ja sijoittui voittaja Max Verstappenin ja Lewis Hamiltonin jälkeen.

Mainos:

Verstappen hyödyntäisi Ferrari-kuljettajien Hamiltonin ja Leclercin välisen hurjan taistelun avauskierroksella.

Kilpailu keskeytettiin Valtteri Bottaksen rajun kolarin vuoksi, ja Verstappen piti Hamiltonin takanaan uusintastartin jälkeen.

Kaksi Ferrari-autoa Formula 1 -kentän kärjessä Meksikon radalla.
Kärkikamppailu Meksikon Grand Prix'n aikana. Kuva: Xinhua/Francisco Canedo

Italian ensimmäinen mestari sitten vuoden 1953

Kun 19 kilpailun jälkeen pisteitä on 380, kukaan ei voi enää saavuttaa häntä, vaikka neljä kilpailua on vielä jäljellä.

Kimi Antonelli on myös Italian ensimmäinen mestari sitten Alberto Ascarin vuonna 1953.

— Me teimme sen. Ilman Mercedestä ja ilman perhettäni en olisi tässä, Antonelli sanoi kilpailun jälkeen.

Kimi Antonelli nostaa nyrkkinsä ilmaan Max Verstappenin ja Lewis Hamiltonin kantaessa häntä hartioillaan.
Kimi Antonelli juhlii maailmanmestaruuttaan Max Verstappenin ja Lewis Hamiltonin kanssa Meksikon Grand Prix'n jälkeen. Kuva: Xinhua/Francisco Canedo

Kimi Antonelli halasi perhettään ja Mercedes-tiimiä ennen nousemistaan palkintokorokkeelle Max Verstappenin ja Lewis Hamiltonin rinnalle.

Verstappen voitti kaikki muut Singaporessa aiemmin tänä syksynä, mutta Meksikossa juuri Antonelli vei arvostetun maailmanmestaruustittelin.

Formula 1 jatkuu Brasilian GP:llä São Paulossa 6.–8. marraskuuta.

Real Madrid voitti El Clásicon

Julkaistu 26.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kylian Mbappé Real Madridin valkoisessa peliasussa kurottaa jalkaansa palloa kohti Barcelonan pelaajan ollessa vieressä.
Kylian Mbappé teki molemmat maalit Real Madridin voittaessa Barcelonan 2–1 sunnuntain El Clásicossa.

Kylian Mbappé teki molemmat maalit, kun Real Madrid voitti Barcelonan 2–1 vieraskentällä Espanjan jättiläisten El Clásico -kohtaamisessa sunnuntaina.

Ranskalainen supertähti Kylian Mbappé vei Realin johtoon 41. minuutilla suuren onnenpotkun saattelemana.

Barcelonan epäonnistunut purkupallo omalla rangaistusalueella osui ranskalaiseen, ja pallo kimposi verkkoon Barcelonan suureksi turhautumiseksi.

Barcelona kuitenkin tasoitti Raphinhan maalilla tunnin pelin jälkeen.

Mainos:

Brasilialainen sai syötön pelintekijä Pedriltä ja laukoi pallon Jude Bellinghamin jalkojen välistä ohi Realin maalia vartioineen Andri Luninin.

Pelin loppuminuuteilla Mbappé iski jälleen.

Kun Gabriel Jesus menetti pallon, Eduardo Camavinga ohitti Pau Cubarsín ja syötti takaviistoon Mbappélle, joka rullasi voittomaalin tyhjään verkkoon.

Barcelona koki näin kauden ensimmäisen liigatapionsa, kun taas Real Madrid saavutti ensimmäisen voittonsa Barcelonassa kolmeen vuoteen.

Realin valmentaja José Mourinho juhli voittoa polviliukulla.

Voiton myötä Real Madrid on nyt sarjataulukossa kolmantena, kolme pistettä Barcelonaa jäljessä.

Atlético Madrid on toisena – vain kaksi pistettä katalonialaisjohtajaa jäljessä.

Lamine Yamal Barcelonan peliasussa antaa keskityksen Real Madridin pelaajien ympäröimänä.
El Clasico: Barcelonan supertähti Lamine Yamal antaa keskityksen.

F1: Max Verstappen voitti Singaporen osakilpailun

Julkaistu 12.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Max Verstappen saavutti uransa ensimmäisen Grand Prix -voiton Singaporessa ja kauden toisen peräkkäisen voittonsa.

Max Verstappen juhlisti sunnuntaina 250. Grand Prix -lähtöään johtamalla Singaporen osakilpailua alusta loppuun. Hollantilainen saavutti uransa ensimmäisen voiton Marina Bayn radalla.

Charles Leclerc haastoi Verstappenin tiukasti ensimmäisessä mutkassa. Ferrari-kuljettaja pysyi aivan hänen kannassaan avauskierroksilla kosteassa iltakuumuudessa.

Nelinkertainen maailmanmestari karkasi kuitenkin vähitellen ja kasvatti vankan eron.

Hänen varikkokäyntinsä, jonka aikana hän vaihtoi pehmeät renkaat keskikoviin, sujui ongelmitta, eikä hänen johtoasemansa ollut missään vaiheessa uhattuna.

Mainos:

Verstappen ylitti maaliviivan 7,3 sekuntia ennen Leclerciä, saavuttaen uransa 73. voiton ja toisen peräkkäisen ykkössijansa.

Kyseessä oli Red Bullin ensimmäinen voitto Singaporessa sitten vuoden 2022.

— Kaikki toimi, joten olen tietysti erittäin iloinen voitosta täällä, Verstappen sanoi kilpailun jälkeen.

A Red Bull car ahead of two Ferrari cars and the rest of the Formula 1 field in a turn at Marina Bay in Singapore.
Formula 1 -letka kiertää mutkaa Marina Bayssa Singaporessa. Kuva: Xinhua/Shu Zelin

Antonelli kasvattaa MM-sarjan johtoaan

Johtajan takana Lewis Hamilton teki kilpailun suurimman riskivaihdon. Ferrari toi hänet aikaisin sisään renkaiden vaihtoon, ja hän vastasi ajamalla sarjan nopeita kierroksia.

Renkaat kestivät maaliin asti, mutta pito ja vauhti hiipuivat viimeisillä kierroksilla.

Lando Norris lähti hyökkäykseen, ja tuo taistelu avasi raon Kimi Antonellille. Mercedes-kuljettaja pujahti molempien ohi ja nappasi kolmannen sijan.

Myös Norris ja Oscar Piastri ohittivat Hamiltonin, joka joutui lopulta tyytymään kuudenteen sijaan.

Kilpailun jälkeen brittiläinen myönsi, että strategia oli ratkaiseva tekijä hänen putoamisessaan kuudenneksi.

Andrea Kimi Antonellille palkintokorokesijoitus oli kullanarvoinen. Italialaisella on nyt 102 pisteen johto tämän vuoden MM-sarjassa.

Kaudesta on jäljellä kuusi kilpailua ja 150 pistettä. Jos Antonelli poistuu Austinin kisaviikonlopulta 23.–25. lokakuuta vähintään 125 pisteen johdossa, mestaruus on hänen.

Italialainen itse vaikutti yllättyneeltä kuullessaan, kuinka lähellä mestaruus yhtäkkiä oli.

— Voinko? Todellako? Älkäämme murehtiko sitä! Yritetään tehdä mahdollisimman hyviä viikonloppuja ja viedä homma loppuun, Antonelli sanoi.

Raportit: Cristiano Ronaldo on pelannut viimeisen maaottelunsa

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Cristiano Ronaldo on vahvistanut lähteneensä maajoukkueen leiriltä, mutta ei sitä, että hänen maajoukkueuransa olisi ohi. Arkistokuva vuoden 2026 MM-kisoista.

Cristiano Ronaldo, 41, lähti Portugalin maajoukkueen leiriltä Kööpenhaminasta keskiviikkona ennen torstain Kansojen liigan ottelua Tanskaa vastaan. Portugalilaislehti O Jogon mukaan hänen maajoukkueuransa on ohi. Ronaldo itse on vahvistanut vain lähteneensä leiriltä.

Hänen lähtönsä tapahtui sen jälkeen, kun päävalmentaja Jorge Jesus sanoi Gonçalo Ramosin olevan käytännössä varma avaaja Tanskaa vastaan ja että Ronaldo tulisi kentälle vain, jos joukkue tarvitsisi häntä.

Ronaldo vietti koko sunnuntain Norja-ottelun vaihdossa. Hän teki selväksi, ettei ollut tyytyväinen tilanteeseen.

Omassa julkaisussaan Ronaldo kirjoittaa: "Päävalmentajan lehdistötilaisuuden ja liiton puheenjohtajan (Pedro Proença) kanssa käydyn keskustelun jälkeen päätin lähteä maajoukkueen leiriltä".

Mainos:

Ronaldo lupaa, että hän kertoo aikanaan Portugalin kansalle totuuden lähtönsä syistä.

O Jogo raportoi, että päätös maajoukkueen jättämisestä on tehty ja se on lopullinen. Jos näin on, 24. syyskuuta pelattu 1–0-voitto Walesista jää Ronaldon viimeiseksi maaotteluksi.

Cristiano Ronaldo on pelannut 234 ottelua ja tehnyt 146 maalia Portugalin paidassa. Useiden seurajoukkuemestaruuksien lisäksi hän voitti Euroopan mestaruuden vuonna 2016 ja kaksi Kansojen liigan mestaruutta.

Portugalin jalkapalloliiton (FPF) kurinpitomääräysten mukaan pelaaja, joka jättää maajoukkueen ilman perusteltua syytä, voidaan asettaa 1–6 kuukauden pelikieltoon ja hänelle voidaan määrätä 500–1 000 euron sakko.

Säännökset mahdollistavat myös automaattisen varotoimenpiteenä annettavan pelikiellon. Tässä vaiheessa rangaistuksia ei ole määrätty.

Tätä kirjoitettaessa Ronaldo ei ole vahvistanut lopettavansa Portugalin maajoukkueessa.