Lontoossa tapahtui jälleen kerran useita kuolonuhreja ja kymmeniä loukkaantuneita vaatinut järjetön terrori-isku, jonka tekijät huutelivat iskulauseita Allahin puolesta silmittömän tappamisensa lomassa.
Tällaiset tapahtumat ovat järkyttäviä useasta eri syystä. Ensinnäkin, syyttömien ja viattomien siivilien tappaminen on aina erittäin järkyttävää jo sinällään. Vielä järkyttävämpää on se, että tappaminen tehdään uskonnon nimissä. Vieläpä uskonnon, jota markkinoidaan rauhanuskontona.
Kaikkein järkyttävintä asiassa on kuitenkin se, että eurooppalaiset poliitikot eivät tee mitään estääkseen näitä iskuja. He päinvastoin edistävät näiden iskujen syntyä avoimien rajojen politiikallaan.
Vanhan sanonnan mukaan se, joka päästää ketun kanatarhaan on vähintään yhtä syyllinen tapahtuneisiin tuhoihin kuin kettu itse. Se pätee tässäkin tapauksessa. Saamattomien poliitikkojen voidaan katsoa olevan suoraan vastuussa näistä iskuista ja kuolonuhreista.
Kaikella järjellä ajateltuna luulisi, että tässä vaiheessa pidettäisiin jo Euroopan johtajien yhteistä kriisikokousta, jossa pohdittaisiin pikaisia toimenpiteitä terrori-iskujen ehkäisemiseksi ja ihmishenkien säästämiseksi. Mutta ei.
Kuinka paljon viattomia kuolonuhreja, surua ja murhetta pitää vielä tulla, ennen kuin poliitikot uskaltavat ryhtyä oikeisiin toimiin kansalaistensa turvallisuuden takaamiseksi? Nämä terrori-iskut eivät tule vähenemään sillä, että Eurooppaan päästetään koko ajan lisää potentiaalisia jihadisteja.
Iskuja ei tule ehkäisemään myöskään se, että jokaisen iskun jälkeen kirjoitetaan Twitteriin samat litaniat, ja sitten käyttäydytään niin kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.
Juha Sipiläkin taas totuttuun tapaan kopioi Twitteriin saman vanhan tutun viestin, jossa jyrkästi tuomitsee iskun, ja jossa kertoo ajatusten olevan uhrien omaisten luona.
Nämä korulauseet eivät auta mitään, kun tarvitaan oikeita tekoja.
Olemme tekemisissä äärimmäisen pahuuden ja julmuuden kanssa. Ääri-islamistit eivät lopeta viattomien siviilien tappamista, ennen kuin ovat päässeet tavoitteeseensa. Päämääränä ISISillä on koko Euroopan orjuuttaminen islamistisen vallan alle.
Toimintakyvyttömät poliitikkomme katsovat tätä kaikkea sivusta tekemättä mitään konkreettista estääkseen sitä. Absurdia kyllä, Suomessakin pyritään saattamaan rikosoikeudelliseen vastuuseen ne, jotka suorasanaisesti arvostelevat näitä iskuja, niiden tekijöitä ja sitä uskontoa, joka niiden taustalla on.
Euroopan johtajille on tärkeämpää poliittinen korrektius kuin omien kansalaisten turvallisuus. Sen ansiosta tulemme menettämään tulevaisuudessa vielä paljon lisää viattomia ihmishenkiä, jotka poliitikot ovat valmiita uhraamaan poliittisen korrektiuden nimissä.
Annammeko me tällaisen tapahtua? Eikö tässä tilanteessa olisi jo aineksia isompaankin kapinaan? Jos poliittinen johto ei kykene takaamaan kansalaistensa turvallisuutta, se pitää vaihtaa.
Emmekö me ansaitse kulkea kadulla vapaasti vailla pelkoa?
Katso myös:
http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/05/23/eurooppa-voimaton-terrorismin-edessa/






