Juha Sipilän hallitus on tehnyt joulun alla järkyttäviä päätöksiä. Se on tällä viikolla hyväksynyt työttömiä kurittavan aktiivimallin ja hylännyt suomalaisten köyhien ruoka-avun. Samalla se kuitenkin hyväksyi koko maan kattavat ilmaispalvelut paperittomille.
Näistä jouluviikon päätöksistä näkee hyvin hallituspuolueiden (Keskusta, Kokoomus ja Siniset loikkarit) prioriteetit. Oman kansan vähäosaisista ei välitetä tuon taivaallista, vaan heidän vähästäkin otetaan pois. Kaukomailta tänne turvapaikkaa hakemaan tulleet, kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet mutta silti maahan laittomasti jääneet ihmiset sen sijaan ovat hallituksen erityissuojelussa.
Juha Sipilän hallitus on kaikessa epäisänmaallisuudessaan suureksi häpeäksi satavuotiaalle Suomelle. Eikö hallituksen tulisi ajaa suomalaisten etuja ja hyvinvointia? Nyt suomalainen työtön ja köyhä sai hallitukselta joululahjaksi niskaansa roppakaupalla sitä itseään.
Edellisellä hallituskaudella totesin kokoomuspyrkyri Jyrki Kataisen hallituksesta, että se on Suomen kautta aikojen surkein hallitus. Valitettavasti EU:n palkintovirkaan kesken hallituskauden livahtanut opportunisti Katainen ei kauaa ehtinyt tuosta kyseenalaisesta kunniasta nauttia, sillä herran uskossa oleva miljonääri Sipilä on kurittanut Suomen kansan vähäosaisia vieläkin kovemmalla kädellä.
Kuinka kauan me suomalaiset siedämme tällaista käsittämätöntä toimintaa? Monessa muussa maassa on noustu barrikadeille ja valtaa pitävät syösty vallasta paljon pienemmästäkin.
Miksi me lampaat annamme tämän nöyryyttämisen jatkua?

Katso myös:





