Mainos:

MV-median päätoimittaja lopettaa – Seuraajaa etsitään

Päivitetty 3.9.2018, Julkaistu 31.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus
MV-median päätoimittaja Juha Korhonen on ilmoittanut lopettavansa tehtävästä tänään. Korhonen julkisti asian MV-lehden artikkelissa tänänä ja kertoi samalla, että ne, jotka päätoimittajan tehtävästä ja mahdollisesti lehden omistamisesta ovat kiinnostuneita, voivat ottaa yhteyttä häneen . Vihiä Korhosen mahdollisesta lähdöstä saatiin jo viime sunnuntaina kun mies vihjaili asiasta VK-päivityksessään.

Korhonen ehti olla MV-median, entisen MV-lehden päätoimittaja noin yhdeksän kuukauden ajan ja toimi ennen sitä Nykysuomen julkaisuvastaavana ja omistajana. MV-media on tunnettu räväkästä uutisoinnistaan, hankalista aihepiireistään ja suorasukaisesta kerronnastaan. Kuten oheisesta Korhosen julkistuksesta käy ilmi, räväkällä tyylillä on hintansa.

Korhosen eroilmoitus kokonaisuudessaan

Tässä jonkin aikaa eri vaihtoehtomedioita pyörittäneenä on pakko alkaa todeta tosiasiat. Ihminen ja media eivät elä pyhällä hengellä, joten on pakko siirtyä haasteissa eteenpäin. Rahat on loppu!

Jatkuvat talousongelmat on se suurin syy, miksi nyt pitää siirtyä eteenpäin tästä vaihtoehtomedioiden pyörittämisestä. Kun rahaa ei ole niin sitä ei ole. Resurssipula joka osa-alueella on toinen juttu, niistä on huutava pula koko aika, eli ei ole käsiä tarpeeksi tehdä mediaa, itse kun ei kaikkea millään pysty tekemään.

Lisäksi olen menossa kuulusteluihin 18. syyskuuta kolmesta eri asiakokonaisuudesta, missä on 9 eri rikosepäilyä. Nekin pitää nyt selvittää ja huhut kertovat, että niitä olisi reilusti tulossa lisää vielä? (En tiedä sitten mikä on totuus onko niitä tulossa lisää vai ei.) Kaikki rikosepäilyt liittyvät MV-mediaan.

Mainos:

Valitettavasti tässä maassa et saa vaihtoehtomediaa tehdä ”rauhassa”, sitä vaikeutetaan kaikilla mahdollisilla tavoilla.

MV-vip on lähtenyt kohtuullisesti käyntiin – ostakaa sitä! – ja siihen kannattaa tulevan vetäjän panostaa. Korostan: MV ei ole menossa kiinni, vaan sille etsitään uskottava uusi vetäjä.

Pyyhe lentää kehään 31. elokuuta 2018.  Tästä päivästä eteenpäin en vastaa MV-median artikkeleista tai muista sen julkaisuista, niistä vastaa artikkelin kirjoittaja.

Jos sinulla on intoa jatkaa MV-mediaa, niin ota yhteyttä USKOTTAVALLA viestillä  allekirjoittaneeseen, juhamvmedia@protonmail.com

Uuden vetäjän pitää ratkaista nämä edellä mainitut ongelmat, siinä sitä haastetta riittää. Mutta pidetään nyt yhdessä julkaisu auki siihen asti kun se uusi vetäjä löytyy.

Juha Korhonen

Nykysuomi toivottaa Juha Korhoselle onnea uusiin haasteisiin!

Lähde:MV

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

16 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
TUlotaso
TUlotaso
7

Tänä iltana Huumonen tanssinee jälleen läskienheilutus-tanssia.

Einäin
Einäin
7

Totuus vain on että Iljan jälkeen Mv-lehti alkoi muistuttamaan 7 päivää lehteä, tuomittu talousrikollien kusi koko lehden nurin.

Rahkeet
Rahkeet
7

Einäin, eikä mitään hätää, rehellinen valtalehdistö ja yle uutisointi on ollut samoilla linjoilla jo pitkään, ei pidä antaa totuuden pilata myyvää uutista.

Sörnäinen
Sörnäinen
7

Korhonen itse kertoi tuomiostaan, vai etkö usko edes mitä hän sanoo?
Ja milloikahan olen sanonut että valtamedia on uskottavaa, se on täyttä mätää laidasta laitaa.
Monella on se aate että jos et ole samaa mieltä, olet heti suvakki, kuten esimerkiksi vaikka ske, jos sanot hitusekin väärän sanan witille, voi helvetti sitä lasten tasolla olevaa huutelua mikä alkaa.

Suomi voittaa lopulta
Suomi voittaa lopulta
7

Toisinajattelijat vaiennetaan totalitarismeissa kuten EU-kommunistiliittovaltio. Sensurointi ja näytösoikeudenkäynnit alkaneet. Seuraavaksi vuorossa keskitysleirit ja poliittiset murhat.

CFF
CFF
7

Suomi on se EU-kommunistiliittovaltion vasallivaltio.

Kun pintaa raaputtaa karisee Suomesta kaikki länsimaisen oikeusvaltion tunnusmerkit.

Suomeen tarvitaan suuri puhdistus. Kaikki ministeriöt, kaikki laitokset ja virastot on puhdistettava.

Petturivaltuutetut ja nk. ”kansan”edustajat pitäisikin laittaa keskitysleireille.

Vesa
Vesa
7

Omien pitäisi puolustaa ja tukea lehteä ja päätoimittajaa, kun paskaa tulee varmasti tarpeeksi ulkoapäin.

tässä yksi isänmaan ystävä päätoimittaja -hän voisi hypätä MV Puikkoihin kun on niin isänmaalinen öhöm
tässä yksi isänmaan ystävä päätoimittaja -hän voisi hypätä MV Puikkoihin kun on niin isänmaalinen öhöm
7

Voiko tämä akka puhua enempää paskaa suhtautumista näihin
viher vasuri nazien metsästjä toimittaja alaisiinsa
kun mietii iltasanomien akendaa
Esimerkit

ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin on suuri isänmaan ystävä, joka ei siedä punavihreitä maailmanparantajia. Hän ei peittele näkemyksiään sen enempää kirjoituksissaan kuin toimituksen käytävillä, missä osa alaisista pelkää häntä.

juuri tullut valheelinen juttu Chemnitzin*nazeistä* ja äärioikeistosta
Nämä ääriryhmät aiheuttavat Chemnitzin väkivaltaiset

natsimellakat — MITKÄ VITUN NAZI MELLAKAT
*Poliisin hyvin vaikea valvoa*

siltähän se näytää kun katsoo asiaa vihervasuri iltasanomien toimittajan silmin
ja Ulla Hyväksyy valheelisen jutun lööpin mukisematta
antaa mennä vaan nazi kortit vihuten

*vaikka en siedäkään sinun juttujasi * pakene työhuoneestani
tai syön sinut
maailman parantaja Jari Alenius anti thump propagandisti

Ihmetyttää
Ihmetyttää
7

Missäs se Venäjän rahoitus nyt olikaan josta jarot aina itkevät? Luulisi nyt näin vaikutusvaltaiselle Putinin aseelle rahaa löytyvän(?!)

Unelias lammas.
Unelias lammas.
7

Systeemiä vastaan taisteleminen on rankkaa hommaa ja vaatii poikkeuksellisia voimia. Systeemillä on aina keinot ja resurssit kuristaa, pitää otteessaan ja iskeä tasaisella tahdilla niin kauan, että ihminen väsyy taistelemaan, vaikka kuinka olisi oikeassa tai totuuden puolella vääryyttä ja valhetta vastaan. Totalitarismin ja demokratina ero on vain tavassa, jolla totuudenpuhujat vaiennetaan: edellisessä ei peitellä laittomuutta kun jälkimmäisessä yritetään pitää kulissia yllä viimesieen asti.

Jykä
Jykä
7

Tästä tuli kirjoitettua vuodenvaihteessa. https://www.nykysuomi.com/2017/12/31/ei-niin-vapaa-lehdisto/

juha.
juha.
7

Voi paska. Ajatelkaa sitä suvakkien ilonpäivää kun MV-Lehti lakkautuu. Tiedän homman vetämisen olevan itse helvetistä ja vastustajia riittää suvakkien piirissä eli oikeissa vihollisissa sekä vielä kun Suomessa kerran ollaan kansallismielisten, isänmaallisten, EU:n vastustajien ja monikulttuurisuuspolitiikkaa vastustavissa piireissä, koska, A) Kateellisuus, B) Pilkku ”väärässä kohtaa”, eli joku mitätön nyanssiero ”ohjelmassa”, C) Helevetinmoinen kaunan kanto tai mielensäpahoittaminen jostain mies maailmaan normaalisti kuuluvasta kettuilusta, D) Se, että joku ”kävelee edellä ja tekee tekoja”…
Muutamia syitä heittämällä, jotka ovat omia hajanaisia käsityksiä!
Kaikkein suurin menetys oli itsensä Ilja Janitskinin sairastumien syöpään ja tietysti tarkoitushakuinen Suomen korruptiohallituksen ja sisäministeriön alaisten poliisien pikkusieluinen ja sananvapautta mielivaltaisin syin sensuroiva poliittinen ajojahti. Toisaalta Ilja Janitskin teki suuren työn ja on kirjoittanut itsensä eräällä lailla Suomen media historiaan ellei sitten jopa Suomen historiaan, jota voidaan pitää ehkä yli ampuvana fanituksesta riippuen. Ilja on Ilja ja tiedän, ettei hänestä kaikki pidä, koska hän on ollut ja on suorasanainen ja lyhytpinnainen ja toki ymmärrettävästi pinna menee jokaiselta kun me kaikki tiedämme millaista aikaa elämme suvakkien pilkunnussinnan alla, johon on mennyt mukaan myös koko valtiovalta ”oikeus”-laitosta myöten (demla) tietenkään unohtamatta keihäänkärkeä poliittista poliisia eli polpoa, jonka voi rinnastaa Jatkodan jälkeisiin vuosiin ja Valpoon, jonka virat olivat täytetyt sodan jälkeen maan alta nousseilla kommunisteilla, joista osa vielä luikerteli paosta Neuvostoliitosta.
Sanon epämiehekkäästi, koska ajat ovat nämä mitkä ovat, että toivon sydämestäni, että jatkaja MV-lehden myrskyissä seilaavan laivan peräsimeen löytyy edes kaikkein suomalais kansallismaisemasta syystä. Eli KIUSALLA!!! … kirppuna valtaapitävien ihoissa, joka saa aikaiseksi helvetinmoisen kutinan ja lakkaamattoman tarpeen raapia… ja taas raapia niin kauan, että iho on verisillä eikä silmäntäyttä ole saanut nukutuksi!

Joni
Joni
7

Eipä yllättänyt koska Korhosella ei ollut ollenkaan hajua eikä ymmärrystä koko touhusta.

huugo
huugo
7

Jokainen julkaisu josta puuttuu kommentointiosuus kusee ennen pitkään. Mm. MTV:n nettiversiota ei lue enää kukaan järkevä kun ylä-anttila poistatti kommentoinnin. Iltalehti on saanut ehkä takaisin lukijoita kun palautti kommentoinnin…joihinkin juttuihin. Mutta sisältö alkaa olla cosmopolitan ja seiskan sekoitusta jota ei jaksa edes selailla. MV keskittyy nykyään liikaa kahden tyypin tekemisiin, ei jaksa kiinnostaa. Sisältö ja wanha ”tonkiva” jutunteko on kadonnut täysin.

CFF
CFF
7

Kuten sekä Ilja että Juha ovat todenneet: talousvaikeudet ovat SE suurin este MV:n eteenpäin viemiselle.

Tähän voisi ratkaisu löytyä että MV:stä tehtäisiin osakeyhtiö jossa olisi A-sarjan osakkeita jotka olisivat äänivaltaisat ja pysyisivät Iljan, Juhan sekä uuden vetäjän omistuksessa ja B-sarjan osakkeita sijoittajille.

Näin saataisiin kelpo alkupääoma MV:lle.

MV voisi tehdä juhlarahan jota olisi erittäin rajallinen määrä. Sen hinnaksi vaikka 150 euroa/kpl.

Palkkaa pitäisi maksaa päätoimittajalle ja MV:n vakituisille toimittajille.

MV nettiradio olisi kova juttu ja/tai MV kanava. Kaikki tällainen toiminta vaatii taloudellisia resursseja.

Ilmoitusmyyjille jotka hankkivat MV:lle mainostajia kuuluisi maksaa 50% kaikista ilmoituksista/mainoksista.

CFF
CFF
7

MV:n alkuperäinen nimi pitäisi saada elävöitettyä ja alkaa käyttää sitä sopivassa määrin shokeeravalla effektillä.

MITÄ VITTUA!?

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.