EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Hmm… Mietitäämpä hiukan… Ennen vanhaan hoitsut opiskelivat talvet ja olivat sairaaloissa työharjoitelussa kesät. Kesätöistä sai palkkaa ja samalla vaaditun työharjoittelun. Sairaalat pyörivät täysillä osastoilla ympäri vuoden, potilaat hoidettiin kuntoon, jonot olivat olemattomat ja kaikki oli hyvin.
Sitten, lääkärit, nuo narsistiset despootit, eivät mielestään saaneet tarpeeksi arovaltaa vaikka jokavuotinen 10% palkankorotus tulikin. Ne ryhtyivät hoitamaan iäkkäitä etupäässä jolloin hoitoajat olivat pidemmät. Nuoremmat, pienemmillä korjauksilla hoidettavat, jäivät odottamaan niin pitkäksi aikaa että hoidoista jakorjauksista tuli oikeasti suuria operaatioita.
Samaan syssyyn lääkärit keksivät itselleen kahden kuukauden kesälomat sekä sen että ”vajailla” miehityksillä olevia osastoja pitää sulkea kesäajaksi. Tästä seurasi se että saatiin potilasjonot kasvamaan ja lääkäreiden statusta nostettua. Vaikka työilmapiiri esim. Taysissa oli niin huono että lääkärit käytävillä nyrkein tappelivat keskenään. Pariinkin otteeseen on ulkopuolinen selvittelijäkonsultti käynyt sielä rahastamassa lääkäreiden riitoja.
Ja kun kesäisin osastot olivat kiinni, tuli talolle taloudellistakin tappiota. Mutta eihän lääkärikunnan sopisi moista myöntää. Keksitiin ”työssäoppiminen” jolloin talven aikaan, kun olisi pitänytopiskella, hoitohenkilökunta teki ilmaista työtä sairaaloille. Työ oli sisällytetty opetusohjelmaan jolloin se aika oli pois opiskelusta ja tulosta sairaanhoitopiireille.
Ja kun kokonaisuutta katsotaan niin hoitohenkilökunta saa nykyään vähemmän ja heikompilaatuista opetusta kuin -80 luvulla. Sen sijaan kaikenlaisia kursseja pitää käydä joista ei ole erikoistuville mitään hyötyä ja hyväksilukuja tulee milloin mistäkin. Lääkelaskenta ei noudata fysiikan tai kemian kaavoja ja muutenkin opetus nykymuotoisena OY-kouluissa näyttää keskittyvät opiskelijoiden valtiontukien hakemiseen. Nykyinen 3.5a koulutus on paljon huonompi laadultaan kuin aikaisempi 3a koulutus.
Kirjoita tästä lehteen yleisöosastoon asiallinen kommentti niin luulen että jossakin herätään tähänkin ongelmaan.