Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Ensin olisi syytä puuttua sotakoneiston ja mm. rahtilaivojen saasteisiin. Sitä ennen on ihan naurettavaa jargonia puhua henkilöautojen päästöistä jonain merkittävänä asiana. Yksi jenkkisotilas kuluttaa päivässä keskimäärin 16 gallonaa raakaöljyä.
Niin jooseppi
Sekoäitä nämä virkamiehet . Kulutus vain sakkaa pahemmin Suomessa kun ihmiset eivät pääse töihin ja ostovoima laskee. ;( ;'(
Ei päästöt verotuksen nostolla parane, se on humpuukia. Laittakaa viinapensaa (E85) puolet tai kolmasosa auton tankkiin ja käykää katsastamassa sekä päästömittaamassa auto. Iällä ei ole väliä ja kilometrejäkin saa olla yli 300 tuhatta. Hylkäys tulee koska moottori käy liian puhtaana ja alittaa reilusti säädetyn päästöjen alarajan. SIIS ALARAJAN! Jo tämä osoittaa koko päästötouhun olevan täyttä kusetusta.
Ylikansallisia takapirujaan kumartavat ja kieli ruskeana nuoleskelevat vallanpitäjämme ovat sitoutuneet suomalaisten rankkaan kusettamiseen myös monenlaisella SUUREEN ILMASTOHUIJAUKSEEN liittyvällä verolla ja maksulla.
No minäpä vedän esiin lentokoneet kaikkialla. Mitäs veroja ne maksavatkaan ? Eivät juuri mitään minnekään. Jotkut eivät edes arvonlisäveroja. Laitetaanpa ensin kaikki polttoaineet samalle viivalle verotusten kanssa ja mietitään sitten.
Hulluja ideoita. Halutaanko Suomi lamauttaa täysin. Suomen päästöjen määrä on kuin hyttysen pieru Sahrassa.
Osittain verottajan petoksellista toimintaa varsinkin dieselautoilijoita kohtaan. Ainakin EU-tasolla on dieselautoja viranomaistoimin suosittu. Nyt sitten nykäistään mattoa alta äkillisellä linjanmuutoksella.