Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Tässä lähinnä puretaan omaa pahaa oloa. Lain puitteissa ei mitään rikokseen viittaavaa ole tapahtunut. Ja kuten tämän pitkän ”mielipide”-kirjelmän lopussa todetaankin, hän on omalla toiminnallaan aiheuttanut oman elämänsä hankaloitumisen. Siis, viranomaiset eivät ole tehneet mitään väärää tai toimineet voimassa olevan lain vastaisesti. Mutta henkilö itse omalla toiminnallaan (josta ei ole edes tarkkoja muistikuvia ja/tai määreitä) kokee joutuneensa naurunalaiseksi. Sitä ei voi lukea viranomaisten syyksi.
Niin että, tällä kirjelmällä on lähinnä populistinen arvo. Ehkä Toiviaisen pitäisi opiskella lakia jonkin verran että osaa kirjoittaa kantelun jossa tuodaan esiin viranomaisen rikkomus ja mitä vaaditaan korjattavaksi/rangaistavaksi. Nyt tämä purkaus jaetaan kaikille kansanedustajille jotka ovat Helsingin vaalpiiritä. Paljon paperia ihan turhaan.
Toiviaisenkin pitäisi ymmärtää, jos sanoo olevansa tiettyjen henkilöiden adunvalvoja, että on aika toimia. Ja se aika toimia on ennen päätöksiä. Päätösten ja valitusten jälkeen ei ole mitään tehtävissä päätösten muuttamiseksi. Julkinen ulostulo ja henkilökohtainen pahanolntunne eivät muuta tehtyjä päätöksiä. Eikä julkinen paine saisi vaikuttaa niihin. Jota kuitenkin näyttää tapahtuneen tiettyjen henkilöiden kohdalla.
Eiköhän Suomen poliisi paremmin tiedä mitä he tekee. Toiviaisella on heikot eväät juurikin oman huonon käyttäytymisensä takia. Kuinka pappisvirassa voi toimia niin kuin hän toimii.
Minun näkemykseni mukaan Toiviaisella ei ole oma mieli hallinnassa. En usko, että kirkko opettaa ihmistä (pappia) käyttäytymään tuolla tavalla. Niinkuin edellä kirjoitettiin niin Hän purkaa omaa pahaa oloaan, siinä mieli ja harkintakyky pettää pahemman kerran.Suomessa noudatetaa suomen lakeja perustuslain nojalla ei Hänen provosoinnilla ja huutamalla , vastustamalla laillisen jjärjestyksen ylläpitoa,
Kyllä toi on sairas.
Jos Toiviainen taistelisi suomalaisten ja Suomen puolesta yhtä ärhäkästi, ei luterilaisen seurakunnan jäsenistö eroaisi, vaan liittyisi seurakuntaa.
Toimillaan Toiviainen kohdistaa rasistisen vihansa suomalaisiin. Ja luterilaisen seurakunnan edustajana kääntää selkänsä omille maanmiehilleen. Alistaen heitä muukalaisten vainolla ja väkivallalle. Mutta ehkä toiviainen elää vanhan testamentin mukaan ja palvoo kultavasikoita. Ei uuden, joka on kristinuskon perusta. Vanhaa toteuttavat juutalaiset ja muut jotka harrastavat mm. ympärileikkausta.
Kyllä Toiviaisella varmasti on stressitasot korkealla ehkä jopa liiankin, mutta itse asiaa henkilöön menevät ad honinem -hyökkäykset eivät peitä. Lukutaidossa on nimittäin vakavia puutteita, jos ei ylläolevasta löydä kantelun perusteita:
”Minkä niminen viranomainen tekee viranomaispäätöksen, että käännytettävät eivät saa [tässä tilanteessa] päätöstä tietoonsa eivätkä saa tavata edustajaansa?”
”Ketkä viranomaiset tekevät viranomaispäätöksen, jonka mukaan perhe ei saa tavata edustajaansa.”
Jos viranomainen kieltäytyy perustelemasta rajoittavia päätöksiään tai jos virkavastuulla toimivaa päätöksentekijää ei löydy, perusteet kantelulle ovat maalaisjärjellä ajatellen olemassa. Turvapaikan saaminen tai saamattomuus ym. ovat tässä kohtaa sivuseikkoja samoin kuin pastori Toiviaisen henkinen tila.
Toivottavasti häipyy Suomesta välittömästi !!
Eikö tuota millään saada johonkin hoitolaitokseen??
Tämä huuhaapappi taitaa olla maanis depressiivinen tapaus joka välillä jaksaa ja sitten taas vaipuu masennukseen. Oikea lääkitys korjaisi asian. Tällaisen henkilön ei kuitenkaan missään tapauksessa pitäisi voida toimia pappina tai missään muussakaan vähänkään vastuuta vaativassa virassa!
Sitä vaan mietin vähän ohi kontekstin, että onko poliisi todellakin peittänyt kasvonsa? Mitä ju…ta!?
Kantelusta tietoakaan. Pelkkää kiukuttelua ja pahanolon purkamista. Yrittäis nyt adhdpastori päästä sen yli, että lakien mukaan tässä täytyy mennä, eikä tunteet edellä. Suomi ei ole mikään vapaamaa, johon voi tulla kuluttamaan maan resursseja, vaikka Lähi-Idän ”matkatoimistot” sellaista mainostaa. Rajat jo säppiin ja tiukasti.
Jahas, neiti pastori on taas ollut liian kauan pois lööpeistä. Nyt on sitten tehtaillut tälläisen sekavan tekstin jossa ei ole mitään järjen häivääkään. Eiköhän ne poliisit ole toimineet ihan laillisesti.
Milloin ehtii hoitamaan omaa virkaa josta saa palkan Toiviainen?