Mainos:

Lidlin myyjä ei suostunut myymään puhevikaiselle yhtä siideriä

Julkaistu 6.6.2017 – Kirjoittaja Toimitus
Hämmentynyt ja kiukkuinen Tiina Vanne kertoo Nykysuomelle kuinka joutui jälleen puhevikansa takia syrjityksi ruokakaupassa.

Olin Turun Eerikinkadun Lidlissä ostamassa päivittäisiä ruokaostoksia ja lämpimän päivän kunniaksi ajattelin juoda myös yhden siiderin. Kassalle päästyäni kassaneiti ei suostunut myymään minulle sitä yhtä siideriä. Kassa väitti minun olevan humalassa ja siitä johtuen ei voi myydä minulle. Minulla on siis puhevika, joka saattaa etäisesti kuulostaa, että olisin juonut jotain.

Pyysin kuitenkin esimiehen paikalle ja keskustelin hänen kanssaan, vastaus oli sama kun kassaneidillä. Paikalle tuli myös vartija, jota pyysin puhalluttamaan itseni, todistaakseni, että olen täysin selvinpäin. Vartijalla ei kuitenkaan ollut mittaria millä olisin voinut todistaa etten ole humalassa, joten asia jäi siihen ja niin jäi ostoksenikin.

Minua ei ole koskaan nöyryytetty näin pahasti, tämä oli julminta koskaan. Olen todella pettynyt kyseiseen kauppaan ja sen tämän iltaiseen esimieheen ja kassaneitiin.

Harkitsen nyt kuluttajasuojaan valittamista kohtelustani ja en voi edelleenkään kuin ihmetellä näinkö kauppa kohtelee puhevikaisia tai vammaisia asiakkaitaan.

Mainos:

Lähde: Tiina Vanne

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
lehma
lehma
9 years ago

taas yhden kerran…. Jos myyjällä tai vartialla on epäilys että asiakas on humalassa ja tästä syystä ei voi myydä alkoholi juomaa on valittaminen täysin turhaa. Ensi kerralla oma alkometri mukaan sekä todistus sairaudesta.

Laki velvoittaa
Laki velvoittaa
9 years ago

Laki on laki. Jos epäillään että ostaja on humalassa, silloin ei lain mukaan saa myydä. Meidän kylässä on yksi henkilö jolla on hermovika. Sekävelee kuin olisi känissä ja sen sammaltavasta puheesta ei saa selvää. Mutta sillä on kortti jossa kerrotaan hänen sairaudestaan.

Tosin, se on ollut jo parikymmentä vuotta niin kännissä että… Ja aina se saa lisää keskikaljaa kun se vaan kävelee kassalle. Koska kaikki sen kylällä tuntee.

Pitäisiköhän kirjoittajankin hankkia vastaaavanlainen kortti? Tai sitten vain asioida tutuissa kaupoissa?

Välimallijätkä
Välimallijätkä
9 years ago

No tossa myymälässä käy urakalla nistejä ja alkoholisteja ostamalla olutta joka päivä ja ei näyttäny viimeksi kun olin haittaavan vaikka jätkät ei meinannu pystyssä pysyä jonossa!

Kantis
Kantis
9 years ago

Laki kieltää alkoholin välittämisen päihtyneelle. KO myymälässä kun myös sattuu käymään kaikki Turun narkkarit ja jokimiehet joiden kuntoa on TODELLA vaikea ulkoisesti arvioida. Toki kaikille (myyjätkin ovat ihmisiä) tapahtuu virhearvioita ja ylilyöntejä. KO liikkeen myyjille todella isot pisteet jatkuvasta paineesta ja loistavasta palvelusta jota olen itse saanut, ja nähnyt heidän antavan ikäihmisille, vammaisille, kodittomille, pakolaisille, maahanmuuttajille ja myös niille juopoille/narkomaaneille. Tehtävänne ei ole helppo! Jos tässä nyt kuitenkin on jopa 3 henkilöä ollut samaa mieltä asiasta en usko etteikö heillä ollut syytä olla myymättä. Kirjoittajalle pahoittelut, minuakin harmittaisi! Laki on kuitenkin laki, jos joka myyjä/vartija/esimies soveltaisi sitä oman mielen mukaan, olisi tulos melko kaoottinen. Itse en saanut Alkosta punaviiniä, oli henkkarit vanhentuneet.. 32 vuotiaana purnasin joo, mut ymmärsin myös mistä oli kyse; Lainvelvollisuuden näyttäminen myös muulle jonolle.

-Joka päivä asioimassa

Katariina
Katariina
9 years ago

Tunnen ko. hlön. Harmittaa että hänen puhepuka vaikeuttaa asiointia. Toisaalta se olisi voinut tapahtua missä tahansa kaupassa. Mutta kaupan puolelta kuitenkin väärin mutta asiallisesti toimittu. Esimieshän kuitenkin on kuitenkin vastuussa hlökunnastaan ja heidän toimissaan.

Tellu
Tellu
9 years ago

Viime syksynä olin loukannut toisen jalkani pahasti ja kävelyni oli sen takia ontuvaa. Olin samaisessa Turun Eerikinkadun Lidlissä ostamassa muutamaa siideriä, mutta nuori myyjätär sanoi että ei myy minulle koska vaikutan ”päihtyneeltä”. Minua tilanne lähinnä huvitti, olin täysin selvin päin mutta ilmeisesti kipeä jalkani sitten laahasi sen verran että annoin jotenkin humalaisen vaikutelman. No, eipä siinä, läksin sitten Wiklundille tekemään samat ostokset, eikä siellä ollut mitään ongelmia.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.