Monikulttuurisuus on edennyt Hollannissa jo kouluihinkin: Osana pakollista opetusta oppilaat on käytetty moskeijassa rukoilemassa. Heidän vanhempansa ovat raivoissaan.
Paikallislehti on tunnistanut video-otoksessa nähdyn rukoilun tapahtuneen Ghulzar e Madina -moskeijassa Zwollen kaupungissa. Samassa moskeijassa tiedetään vierailleen säännöllisesti radikaaleja saarnaajia Pakistanista.
Eräs tämän moskeijan puhuja on ollut M Anas Noorani Siddiqui, joka on herättänyt huomiota vaatimalla kuolemantuomiota profeetta Muhammedin pilkkaajille. Siddiqui pitää myös ei-islamilaisia hollantilaisia "koirina tai jonain vieläkin pahempana".
Useimmat videolla näkyvät pakkorukoilevat koululaiset ovat ei-uskonnollista tai kristityistä perheistä. Oppilaiden vanhemmat ovat saaneet tukea Vapauspuolueen kansanedustaja Harm Beertemalta. Uskonnollisuuden vähentäminen kouluista on ollut perinteisesti vasemmiston vaatimus, mutta heidän kannanottojaan ei ole kuulunut,
Mikäli po. moskeijan henkilökunta ja aktiivit kävijät ovat saarnaajansa kanssa samaa mieltä pilkkaajien tappamisen oikeutuksesta, varhaisnuorille tyypillinen poikamainen pilailu ei ehkä olisi ollut riskitöntä?
Koulun opettajat kertoivat, Daily Mailin mukaan, että koulussa vierailleet opetuksen tarkastajat ovat kysyneet, "miksi 4:nnen luokan oppilaat eivät ole vielä vierailleet moskeijassa?" Kyseinen koulu wollessa on siis jäänyt jälkeen opetussuunnitelmassa, niin että on ollut aihetta huomauttaa. ![]()
Asiasta kertoi Daily Mail 29.12.2016.
http://https://www.facebook.com/OurEyeOnIslam/videos/1816323248633590/





