Mainos:

Kooste ylen valheista, vieläkö yleen voi luottaa?

Julkaistu 4.10.2016 – Kirjoittaja Toimitus

ct6af3kw8aau2gl

 

Vauva.fi sivulta kuvakaappaus. Linkki jenkkien juttuun somalien työllisyydestä:
Vauva.fi sivulta kuvakaappaus. Linkki jenkkien juttuun somalien työllisyydestä: http://www.mprnews.org/story/2015/04/01/somali-unemployment

 

kuvakaappaus tritolonen sivulta. koko juttu: http://www.tritolonen.fi/uutiset/2850-yle-valehtelee-taas-luontaistuotteista
kuvakaappaus tritolonen sivulta. koko juttu: http://www.tritolonen.fi/uutiset/2850-yle-valehtelee-taas-luontaistuotteista

 

Yle kuvakaappaus. Oikeassa poliisitiedotteessa molemmissa punaisen kohdan teksteissä puhutaan ulkomaalaistaustaisista. Yle jättänyt ulkomaalaistaustaiset mainitsematta.
Yle kuvakaappaus. Oikeassa poliisitiedotteessa molemmissa punaisen kohdan teksteissä puhutaan ulkomaalaistaustaisista. Yle jättänyt ulkomaalaistaustaiset mainitsematta.

 

Asialehti kuvakaappaus. Yle väittää natsien käyneen käsiksi toimittajaan. Tässä video ja kohdasta 6.03 voi itse tarkistaa päällekarkauksen:
Asialehti kuvakaappaus. Yle väittää natsien käyneen käsiksi toimittajaan. Tässä video ja kohdasta 6.03 voi itse tarkistaa päällekarkauksen: https://www.youtube.com/watch?v=E0RKgZUUBD8

 

mv-lehti kuvakaappaus. Yle muuttaa oikeudenpäätöstä mieleisekseen.
mv-lehti kuvakaappaus. Yle muuttaa oikeudenpäätöstä mieleisekseen.

 

Monista lähteistä kuultua, että suomessa on halleja pullollaan lahjoitettuja vaatteita. Yle uutisoi, että pakolaiset joutuvat Suomessa kävellä sandaaleissa -20 asteen pakkasessa.
Monista lähteistä kuultua, että suomessa on halleja pullollaan lahjoitettuja vaatteita. Yle uutisoi, että pakolaiset joutuvat Suomessa kävellä sandaaleissa -20 asteen pakkasessa.

 

Seiska.fi kuvakaappaus
Seiska.fi kuvakaappaus

 

Iltalehdestä kuvakaappaus. Ylen videosta hävisi mystisesti ääni juuri kun presidentti niinisto kritisoi hallitsematonta maahanmuuttoa.
Iltalehdestä kuvakaappaus. Ylen videosta hävisi mystisesti ääni juuri kun presidentti niinisto kritisoi hallitsematonta maahanmuuttoa.

 

Perjantai sivustoa siivotaan itselleen sopivaksi. Koko totuutta ei kerrota
Perjantai sivustoa siivotaan itselleen sopivaksi. Koko totuutta ei kerrota

 

Uudesta Suomesta kuvakaappaus. Yle vääristää Lindströmmin sanoja katupartioista
Uudesta Suomesta kuvakaappaus. Yle vääristää Lindströmmin sanoja katupartioista

 

MV-lehdestä kuvakaappaus. Yle vääristää tutkinnan salaamista pyytäneen tahon
MV-lehdestä kuvakaappaus. Yle vääristää tutkinnan salaamista pyytäneen tahon

 

Urheilulehti kuvakaappaus
Urheilulehti kuvakaappaus

 

Kalevalasta kuvakaappaus, yle uutisoi Juha Sipilän syyksi esityksen työaikalisäyksestä
Kalevalasta kuvakaappaus, yle uutisoi Juha Sipilän syyksi esityksen työaikalisäyksestä

 

 

Ylen pakolais illasta video. Yle siis haastatteli tekaistua perhettä:

 

Tässä oli koosteena pisara meressä vuoden ajalta. Luottaako yle todella vain siihen, että se voi uutisoida mitä sattuu suurelle yleisölle ja mahdolliset reklamaatiot ja oikaisupyynnöt eivät ikinä tavoita samaa suurta massaa? 

 

Lähteet: Googlen ensimmäiset 5 sivua vuoden ajalta hakusanalla yle valehtelee 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Esko Etunen
Esko Etunen
9 years ago

Ja siitä, miten YLE kertoo uutisina täyttä USAn sotapropagandaa, saisi myös pitkän jutun. Muutenkin Ylen uutisten näkökulma on niin USAlainen, että epäilen, että Ylen uutistoimintaa johdetaan tavalla tai toisella USAsta.

Hii51
Hii51
9 years ago
Reply to  Esko Etunen

Kannattaa tutustua kauttaaltaan media omistukseen niin, yhdysvalloissa kuin euroopassakin. Samat lonkerot ulottuu muunmuassa USA:n kongressiin, pankkeihin, asianajotoimistoihin ja valloillaan oleviin presidentin vaaleihin.

hmm
hmm
9 years ago

Pahinta on se, että valtaosa ihmisistä ei jaksa tarkistaa YLEn uutisten todenperäisyyttä . Turhan passiivista on iso osa kansasta ja siihen passiiviseen jengiin nimenomaan ylenanto luottaa.

Aikansa kutakin, valhe/pahuus ottaa omansa , ja silloin ei valhetoimittajien päätä silitellä . `Sitä niittää mitä kylvää` .

jippo
jippo
9 years ago

YLE, ja moni muukin valtamedian edustaja, uskoo siihen, että kansan asenteissa on nyt ja aina ”media kertoo totuuden”. Kiitän MV-Lehteä, Iljaa ja kaikkia kärppänä olleita kansalaisia siitä, että valtamedian rooli asennemuokkaajana, valehtelijana, manipuloijana ja propagoijana on tuotu ilmi. Eipä se ihme ole, että tämä valtamedialle yllättävä tilanne sai aikaan mittavan ja paniikinomaisen hyökkäyksen kaikkia vastarintaan asettuneita vastaan, ja lisäksi kaikkea sitä vastaan, mikä edustaa tai yhdistää heitä. Kaikkiin piti hakata äkkiä rasistifasistinatsileima. Edelleenkin rasismi, fasismi ja natsismi Suomessa on vain murto osa siitä, mitä netissä on annettu ymmärtää. Kyseessä siis yhtä naurettava netti-ilmiö kuin esim. joku Nibiru Apocalypse tms. YLE on ollut vahvasti mukana rakentamassa tätä kuvitteellista vihollista, ”rasistifasistinatseja”.

Valen Ylheet
Valen Ylheet
9 years ago

1 – Missä kohti valhe? Poliisitutkimuksen tuloksista raportoitiin, mutta ranskalaista artikkelia ei kopioitu sanasta sanaan mv-tyyliin. Valehtelemista?
2 – ”Todisteeksi” esitetyn linkin takana puhutaan yhden osavaltion tilanteesta viidenkymmenen osavaltion maassa. Sitä en tiedä tarkoitetaanko kantaväestöllä tässä kantaväestöä, vai valkoisia eurooppalaisten maahanmuuttajien jälkeläisiä, mutta itse ”valhe” on joka tapauksessa aika heikoilla kantimilla.
3. Tolosen sivun esittäminen todisteeksi on surkuhupaisaa, jos jostain saa epäluotettavaa tietoa huuhaavalmisteista niin itse käärmeöljykauppiaalta.
4. Eli kun epäiltyjä ei ole tarve etsintäkuuluttaa vaan ovat tiedossa, media ei alleviivaa vähemmistötaustaa syyttömiin kohdistuvan vainon ehkäisemiseksi, kuten tapana on. Tämäkö on valhe?
5. Väitteet väitteistä tuulesta temmattuja, Ylen toimittaja sanoi että häneen oli käyty käsiksi mielenosoituksessa, mutta kaikki natsijutut ovat taas tarkoitushakuista valehtelua taholta, joka esittää paljastavansa ”valheita.” Näppärää.
6. Kyseessä eri syytteiden paperit, ja Rantahan joutui oikeuteen juurikin niistä rikoksista, joista Yle puhuu. Se voi toki olla vaikea pysyä näiden papereiden perässä että mikä oli menossa rosikseen ja mikä jäi syyttämättä, Rannalla näitä kun tuppaa kertymään.
7. ”Monista lähteistä” kuultu, että ylimääräistä VAATETTA tulee. Joten Yle valehtelee, kun sanoo etteivät kaikki ole löytäneet sopivia KENKIÄ. Tarkkanäköiset voivat myös havaita, että kengät ovat se yksi osa pukeutumisesta, jossa oikea koko on erityisen tärkeä. Liian isoissa housuissa voi kävellä ja hiukan liian pieni pusero voi paremman puutteessa mennä, mutta pistäpä kokoa liian pienet kengät jalkaan ja kävele kilometri. Todella raju VALHE oli juu.
8. Yle raportoi yhden perinteistä valiopropagandaa syytävän asiantuntijan jutuista. Eli Yle valehtelee? Valion maitopropaganda on toki asia, mistä voitaisiin 2010-luvulla koittaa jo päästä, mutta virkamiehen lausunnosta raportoiminen ei ole valhe, vaikka todennäköisesti lausunto olisikin. Seiskaan haastateltu lääkäri voi hänkin puhua potaskaa, mutta sekään ei olisi Seiskan valhe.
9. Foliohattu.
10. Junes Lokka jankuttaa ja spämmää huomionhakuisena netissä. Siinä ei ole mitään valhetta vaan se on valitettava tosiasia internetin palstoilla.
11. Mielenkiintoista sanojen ruotimista, mutta loppupeleissä ei mikään valhe. Lindström ilmaisi tukensa katupartioille, ja sen toteaminen ei ole valehtelemista.
12. Salaista käsittelyä voi pyytää myös useampi taho. Tässä tapauksessa myös Janitskin.
13. Urheilu-uutisia ei ole tullut seurattua, joten eos, menkööt valheena.
14. Tätä oli lähes mahdoton selvittää, sillä googlaamalla löytyi vain joko yksittäinen osuma, missä Yle raportoi Sipilän kertoneen 100 tunnin lisäyksestä, ja sen jälkeen tulleita juttuja joissa kerrotaan EK:n olevan sen takana. Ei kuitenkaan mitään järjestelmällistä työajan lisäyksen ideoijan kunnian siirtämistä, niin kuin tässä koitettiin esittää. Vaikuttaa tuulesta temmatulta, eli todennäköisesti ei ole valhe.
15. Tämä tarina on ehkä kovin esimerkki ihmisten salaliittoteorioiden kehittymisestä. Ei tarvita kuin jonkun varmasti ihan muusta kuin ennakkoluuloista kumpuava ehdotus koko tilanteen lavastamisesta, ja johan alkaa porukka foliohatut suhisten kaivamaan ”todistusaineistoa” videomateriaalista, päätyen niin ”vakuuttavaan” lopputulokseen, että vaatii todella tiukkaa asenteellisuutta ja kykyä loogisiin kuperkeikkoihin, että niihin voi tosissaan uskoa. Jotta tämän voisi vielä väittää ehdottomaksi tai tällaiseen listaan kelpaavaksi, saa pistää toisen rullallisen foliota. Toisaalta, kuten tässä nyt näimme, lista oli täynnä tuulesta temmattuja, vääristeltyjä ja väärin ymmärrettyjä ”valheita”, joten koko puuroperheteoria sopii hyvin jonon jatkoksi.

Tuuleen huutaja
Tuuleen huutaja
9 years ago
Reply to  Valen Ylheet

Kun noita yle:n juttuja lukee, niin kyllä niitä valheita löytyy paljon enemmänkin, mitä tässä oli. Niin ja tuo Niinistön puhe minkä kuittasit täytenä foliohattuiluna, on jenkeissä ihan yleisesti käytetty ”kikka” vaimentaa toisinajattelijat. Nyt esim. presidentin vaalien aikaan on uutisten suorissa lähetyksissä katkaistu kuva ja ääni, kun haastateltava on alkanut puhumaan Clintonista muuta kuin sitä perus hehkutusta. Kyllähän tämä ihana sananvapaus on kortilla nykyään, niin täällä, kuin myös jenkeissä. Jos vastustat maahanmuuttoa, mikä ei ole enää mitenkään järjenmukaista, olet natsi, kenellä ei ole oikeutta sananvapauteen. En ole ainoa, joka ei enää luota yleen ja se tulee ylelle kostautumaan vielä kun valheiden verkot laskeutuu.

aleksi saari
aleksi saari
9 years ago

Sandaali-uutisessa ei edes missään kohtaa valehdeltu. Turvapaikanhakijat kävelevät kesäkengissä, koska ovat tottuneet siihen omassa maassaan. Selviäähän se tuosta kuvateksistä jo, menee hyvästä artikkelista sen henki jos tällaisia ilmenee.

Jaakko
Jaakko
9 years ago

Kommenteissa puhuttiin ”yhdysvaltojen sorapropagandasta” – mikä on selvää putinistien tai islamistien trollausta. Yhdysvallat ei ikinä ole levittänyt sotapropagandaa.. se on johdonmukaisesti pyrkinyt puolustamaan länsimaita diktaattoreita ja muslimeita vastaan. Stalin ja muut neukkujohtajat eivät uskaltaneet valloittaa eurooppaa, koska nato. Mikä muu (ei muslimimaa) on tappanut enemmän muslimeita kuin yhdysvallat? Ei mikään. Ja entä venäjä? Tahallaan dumppasi muslimeita suomeenkin viime vuonna, ihan vain vittuillakseen meille.

Ihmeellistä ininää täällä clintonista (joka haluaa vastustaa putinia), ja tukea trumpille joka haluaa antaa putinille luvan valloittaa euroopan. Mikä helvetti siinä on ongelma, että suomi saisi olla rauhassa? Kuka teille maksaa maanpetturuudesta, isis vai putin? Kummatkin?

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.