Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kaikkosen mielestä Suomi voisi muuttaa perustuslakia siten, ettei Suomen presidentin tarvitsisi olla enää Suomessa syntynyt. Ainoastaan Suomen kansalaisuus riittäisi Kaikkosen mielestä.
Myös Valtiosääntöoikeuden professori Tuomas Ojanen sanoo, että Suomen perustuslakia olisi syytä muuttaa niin, ettei presidentin tarvitsisi olla syntyperäinen Suomen kansalainen.
Perustuslaki ei ole enää tätä tasa-arvoista nykypäivää ja sitä voitaisiin päivittää 2010 luvulle.
-Minusta syntyperäisyyden vaatimus tarpeettomasti rajoittaa merkittävää - ja koko ajan kasvavaa - osaa ei-syntyperäisistä Suomen kansalaisista asettumasta ehdolle presidentinvaaleissa. Samalla vaatimus tarpeettomasti rajoittaa äänestäjien valinnanvaraa löytää heille sopiva ehdokas.
Mitäs muuta asioiden sotkettavaa,vielä olisi ?Miten olisi eduskuntaan vähintään 101 kiintiö maahanmuuttajaa ja kantaväestöltä äänioikeuden peruuttaminen.
Timppa
9 years ago
Mielestäni pitäisi säätää sellainen laki, että Keskusta-niminen puolue pitää lopettaa kokonaan, eikä sitä saa perustaa uudelleen uudella nimelläkään.
Suomi suomalaisille
9 years ago
Milloin Suomi-hölmölän väki huomaa, että se kerta toisensa jälkeen äänestää samat maanpetturit, sudet lampaan vaatteissa jatkamaan Suomen ja kantasuomalaisten tuhoamista?
Yhtä tyhmää joukkoa suomalaisten kanssa on ranskalaisten enemmistö, kun äänestivät Rotschild-marionetti Macronin presidentiksi – josta tosin jo Bilderberg-kokouksessa v. 2014 Rotschild ym. ihmiskunnan arkkiviholliset olivat päättäneet tehdä Ranskan presidentin.
Bilderberg-kokouksissahan käy myös suomalaisia vallankahvassa olevia maanpettureita kuulemassa ohjeistusta ennenkaikkea EU-diktatuurin ja Uuden Maailmanjärjestyksen tyrannian agendaan liittyen. Bilderberg-agendaan kuuluu mm. kansallisvaltioiden ja kansallisuuksien tuhoaminen – tätähän edistetään ennenkaikkea masinoidulla elintasopakolaisten vyöryllä Euroopppaan.
Sari286
9 years ago
Vaarallista jorinaa toi tommonen..
MItä tuo selittää?
9 years ago
Onko tuo olevinaan vitsi. Miksi ei samalla keskustasta pois kaikki kantasuomalaiset ja tilalle paperittomat pakolaiset? Voidaanko vaihtaa myös suomen lippu islami lipuksikin? Kolmanneksi kieleksi islami. Mites olisi vielä jokaisen kantasuomalaisen täytyvän muuttaa omasta maasta pois suvaitsevaisuuksien takia.
Mitä ihmeen maanpetosta keskusta on suunnittelemassa? Oikeuteen joutaisi tuollaisista puheista.
Nyt viimeistaan on noustava barrikaadeille. Kohda me olemme musliimeja kaikki. Pelkka ajatus on jo maan petos. Veteraanit teki turhaa tyota.
maranello
9 years ago
Kaikkosen mielestä Suomea ja suomalaisia yrityksiä ei ole myyty vielä tarpeeksi ulkomaalaisille. Mitähän perustuslaki sanoo Maanpetoksesta? Sekin laki pitäisi Kaikkosen mielestä varmaan muuttaa.
Suomi suomalaisille
9 years ago
Huomioonottaen sen, mitä Leo Mannermaa sanoo seuraavassa vajaan kahdeksan minuutin videossaan alkaisi olla kiire saada vallankahvaan maanpettureiden sijaan Unkarin Viktor Orbánin kaltaisia miehiä: http://mvlehti.net/2017/05/07/leo-mannermaa-kansanmurha-video/
Suomi suomalaisille
9 years ago
Hyvin pahaenteistä:
”Henkilötarkastukset lopetettiin Ruotsin rajalla – voimakas kasvu turvapaikanhakijoiden määrässä
”Tämä on vain alkua sille, mitä jatkossa voi tapahtua”, sanoo poliisi.
Turvapaikanhakijoiden määrä on kasvanut voimakkaasti sen jälkeen, kun Ruotsin hallitus päätti lopettaa Tanskasta tulevien henkilöllisyyden tarkastamisen rajalla…”
Milloinkahan meillä tapahtuu vastaavaa, joka äskettäin tapahtui Saksassa: kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut afgaani leikkasi kristinuskoon kääntyneen afgaaninaisen kurkun auki tämän 5 ja 11 vuoden ikäisten lasten edessä?
”Utvisad afghansk asylant skar halsen av till kristendomen konverterad landskvinna”, http://whitetv.se/en/no-free-medium-in-sweden/1855.html
[…] Perustuslain kirjoittanut presidentti K. J. Ståhlberg ei tätä varmaankaan tarkoittanut. Nyt suvaitsevaisimmat keskustalaiset haluavat muuttaa perustuslakia siten, että myös ulkomailla syntynyt voisi tulla Suomen […]
Repe53
9 years ago
Mikä Suomen tuhoamisen vimma päättäjiin on iskenyt?
Han on tosissaan meidan pitaa olla varovaisia ja aanestaa eduskuntavaaleissa isanmaallinen ihminen.
juha.
9 years ago
Olisi vain Kaikkoken pysynyt tanssilattialla. Politiikassa kanki-kaikkonen talloo koko Suomen kansan varpaille tyhmyyksillä, joita ei edes täysin vailla aivoja oleva ihminen.
Saakaas nähdä, nyt kohtsilleen Suomeen pitää saada tekemällä somalialainen presidentti itsetarkoituksellisesti kuten Halosesta piti saada 1. naispresidentti.
Sitten kyllä alkaa mellakka-aitaa kaatumaan, jos tänne joku kehitysmaalainen eläkeläinen presidentiksi valitaan. Silloin on jo niin paljon pelissä, että parempi olla raatona kuin katsoa sitä jälkeä mitä tuo tulee aiheuttamaan tälle maalle.
Hyvin oivallettu, roisto Kaikkonen ulos politiikasta.
rami
9 years ago
Merkelistä Suomen presidentti!
-Juhani-
9 years ago
Yhdysvallat on tunnettu siitä että maa on rakentunut monikulttuurin päälle.
Yhdysvallat on myös maa jossa maan presidentin on aina oltava syntyperäinen amerikkalainen, maan kansalaisuuden saanut ulkomaalaissyntyinen ei koskaan kelpaa. Myös amerikkalaisille kansana on aina ollut erittäin tärkeää, että presidentti on syntynyt Yhdysvalloissa.
Rubertti
9 years ago
Hmm, voishan se olla myös Putin.
MH
7 years ago
Voi herranen isä mikä ääliö tuo Kaikkonen on, eikö tän maan asiat ja turvallisuus ole jo tarpeeksi päin peräkamaria ? Tuokin yksi turhimmista tuola arkadianmäellä ollut aina ,
Risto Niemelä
7 years ago
Rike Poistakaa hyvät äänestäjät Kepu äänestyslistalta tai muuten seuraava Suomen pressa on joku Imaami. RIKE
MV
7 years ago
Antti Antti. Ymmärrän, että sulla on paha olla, kun Sadun ja sinun tiesi erosivat. Itsetuntosi on varmaan hieman maassa ja haluaisit päästä hieman ”äijämäisesti” näyttämään…perkele. Mutta oikeasti Antti… ota se vitun pää pois sieltä perseestä ja ala miettimään niillä omilla aivoillasi. Eikö Oulun tapahtumat jo näyttänyt mitä -ei kantasuomalaiset- saavat aikaan. HALOO!!!!!
Mika
7 years ago
Ei ikinä! Te isänmaan petturit olette jo tarpeeksi nakertaneet Suomen itsenäisyyttä!
MH
7 years ago
Eikö tämä suomen tuohaminen ole jo mennyt äärirajoille?
Kuinka joku voikin olla noin järkeä vailla että edes päästää suustaan noin typerää, vai haluaako Kaikkonen suomestakin kristittyjä vainoavan sekasortosen maan?
Muutenkin Kaikkonen kuuluu sarjaan turhimmat politikot suomessa.
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Mitäs muuta asioiden sotkettavaa,vielä olisi ?Miten olisi eduskuntaan vähintään 101 kiintiö maahanmuuttajaa ja kantaväestöltä äänioikeuden peruuttaminen.
Mielestäni pitäisi säätää sellainen laki, että Keskusta-niminen puolue pitää lopettaa kokonaan, eikä sitä saa perustaa uudelleen uudella nimelläkään.
Milloin Suomi-hölmölän väki huomaa, että se kerta toisensa jälkeen äänestää samat maanpetturit, sudet lampaan vaatteissa jatkamaan Suomen ja kantasuomalaisten tuhoamista?
Yhtä tyhmää joukkoa suomalaisten kanssa on ranskalaisten enemmistö, kun äänestivät Rotschild-marionetti Macronin presidentiksi – josta tosin jo Bilderberg-kokouksessa v. 2014 Rotschild ym. ihmiskunnan arkkiviholliset olivat päättäneet tehdä Ranskan presidentin.
Bilderberg-kokouksissahan käy myös suomalaisia vallankahvassa olevia maanpettureita kuulemassa ohjeistusta ennenkaikkea EU-diktatuurin ja Uuden Maailmanjärjestyksen tyrannian agendaan liittyen. Bilderberg-agendaan kuuluu mm. kansallisvaltioiden ja kansallisuuksien tuhoaminen – tätähän edistetään ennenkaikkea masinoidulla elintasopakolaisten vyöryllä Euroopppaan.
Vaarallista jorinaa toi tommonen..
Onko tuo olevinaan vitsi. Miksi ei samalla keskustasta pois kaikki kantasuomalaiset ja tilalle paperittomat pakolaiset? Voidaanko vaihtaa myös suomen lippu islami lipuksikin? Kolmanneksi kieleksi islami. Mites olisi vielä jokaisen kantasuomalaisen täytyvän muuttaa omasta maasta pois suvaitsevaisuuksien takia.
Mitä ihmeen maanpetosta keskusta on suunnittelemassa? Oikeuteen joutaisi tuollaisista puheista.
Nyt viimeistaan on noustava barrikaadeille. Kohda me olemme musliimeja kaikki. Pelkka ajatus on jo maan petos. Veteraanit teki turhaa tyota.
Kaikkosen mielestä Suomea ja suomalaisia yrityksiä ei ole myyty vielä tarpeeksi ulkomaalaisille. Mitähän perustuslaki sanoo Maanpetoksesta? Sekin laki pitäisi Kaikkosen mielestä varmaan muuttaa.
Huomioonottaen sen, mitä Leo Mannermaa sanoo seuraavassa vajaan kahdeksan minuutin videossaan alkaisi olla kiire saada vallankahvaan maanpettureiden sijaan Unkarin Viktor Orbánin kaltaisia miehiä:
http://mvlehti.net/2017/05/07/leo-mannermaa-kansanmurha-video/
Hyvin pahaenteistä:
”Henkilötarkastukset lopetettiin Ruotsin rajalla – voimakas kasvu turvapaikanhakijoiden määrässä
”Tämä on vain alkua sille, mitä jatkossa voi tapahtua”, sanoo poliisi.
Turvapaikanhakijoiden määrä on kasvanut voimakkaasti sen jälkeen, kun Ruotsin hallitus päätti lopettaa Tanskasta tulevien henkilöllisyyden tarkastamisen rajalla…”
Koko artikkeli: http://mvlehti.net/2017/05/08/henkilotarkastukset-lopetettiin-ruotsin-rajalla-voimakas-kasvu-turvapaikanhakijoiden-maarassa/ – Mvlehden artikkeliin on annettu myös osuvia kommentteja.
Olisipa meillä ministerinvalasta kiinni pitävä hallitus – EU:ta nuoleskelevien korruptoituneiden, moraalista vapaiden psykopaattien sijaan.
Milloinkahan meillä tapahtuu vastaavaa, joka äskettäin tapahtui Saksassa: kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut afgaani leikkasi kristinuskoon kääntyneen afgaaninaisen kurkun auki tämän 5 ja 11 vuoden ikäisten lasten edessä?
”Utvisad afghansk asylant skar halsen av till kristendomen konverterad landskvinna”, http://whitetv.se/en/no-free-medium-in-sweden/1855.html
Kunhan nyt ensin olis älyllinen 😉
[…] Perustuslain kirjoittanut presidentti K. J. Ståhlberg ei tätä varmaankaan tarkoittanut. Nyt suvaitsevaisimmat keskustalaiset haluavat muuttaa perustuslakia siten, että myös ulkomailla syntynyt voisi tulla Suomen […]
Mikä Suomen tuhoamisen vimma päättäjiin on iskenyt?
Onko näin, että ne joka puolustavat suomen perustuslsiin muutamista haluavat suomen presidentiksi moslemin peräistä henkilöä.
Oikea aivopieru Antilta. Tarviiko aina olla noin typerän kärkäs. Tv. Tuus Ruk veli.
Han on tosissaan meidan pitaa olla varovaisia ja aanestaa eduskuntavaaleissa isanmaallinen ihminen.
Olisi vain Kaikkoken pysynyt tanssilattialla. Politiikassa kanki-kaikkonen talloo koko Suomen kansan varpaille tyhmyyksillä, joita ei edes täysin vailla aivoja oleva ihminen.
Saakaas nähdä, nyt kohtsilleen Suomeen pitää saada tekemällä somalialainen presidentti itsetarkoituksellisesti kuten Halosesta piti saada 1. naispresidentti.
Sitten kyllä alkaa mellakka-aitaa kaatumaan, jos tänne joku kehitysmaalainen eläkeläinen presidentiksi valitaan. Silloin on jo niin paljon pelissä, että parempi olla raatona kuin katsoa sitä jälkeä mitä tuo tulee aiheuttamaan tälle maalle.
Hyvin oivallettu, roisto Kaikkonen ulos politiikasta.
Merkelistä Suomen presidentti!
Yhdysvallat on tunnettu siitä että maa on rakentunut monikulttuurin päälle.
Yhdysvallat on myös maa jossa maan presidentin on aina oltava syntyperäinen amerikkalainen, maan kansalaisuuden saanut ulkomaalaissyntyinen ei koskaan kelpaa. Myös amerikkalaisille kansana on aina ollut erittäin tärkeää, että presidentti on syntynyt Yhdysvalloissa.
Hmm, voishan se olla myös Putin.
Voi herranen isä mikä ääliö tuo Kaikkonen on, eikö tän maan asiat ja turvallisuus ole jo tarpeeksi päin peräkamaria ? Tuokin yksi turhimmista tuola arkadianmäellä ollut aina ,
Rike Poistakaa hyvät äänestäjät Kepu äänestyslistalta tai muuten seuraava Suomen pressa on joku Imaami. RIKE
Antti Antti. Ymmärrän, että sulla on paha olla, kun Sadun ja sinun tiesi erosivat. Itsetuntosi on varmaan hieman maassa ja haluaisit päästä hieman ”äijämäisesti” näyttämään…perkele. Mutta oikeasti Antti… ota se vitun pää pois sieltä perseestä ja ala miettimään niillä omilla aivoillasi. Eikö Oulun tapahtumat jo näyttänyt mitä -ei kantasuomalaiset- saavat aikaan. HALOO!!!!!
Ei ikinä! Te isänmaan petturit olette jo tarpeeksi nakertaneet Suomen itsenäisyyttä!
Eikö tämä suomen tuohaminen ole jo mennyt äärirajoille?
Kuinka joku voikin olla noin järkeä vailla että edes päästää suustaan noin typerää, vai haluaako Kaikkonen suomestakin kristittyjä vainoavan sekasortosen maan?
Muutenkin Kaikkonen kuuluu sarjaan turhimmat politikot suomessa.
Meinaattakohan et itänaapurista. Vaiiiiiii