Mainos:

Italia suunnittelee hankkivansa maan kultavarannot valtion haltuun – Taustalla talousvaikeudet ja EKP:n pelko

Päivitetty 25.4.2019, Julkaistu 23.4.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen uutiset kertoi eilen Italian "Lega"-puolueen eurokriittisistä eurovaaliehdokkaista. Poliittisesti ymmärrettävää uutisointia Perussuomalaisten äänenkannattajalta, mutta hieman yllätyksellisemmin artikkelissa puhuttiin myöskin Italian varapääministeri Matteo Salvinin halusta siirtää maan kultavarannot valtion hoivaan, Euroopan keskuspankkijärjestelmän kouran ulottumattomiin. Siitä, onko tämä edes mahdollista, on ainakin kaksi mielipidettä...

Ajatus kullan siirtämisestä Italian valtion omistukseen, on saanut alkunsa sekä maan heikosta taloustilanteesta, että Euroopan keskuspankin pelosta. Toisaalta kultavarantojen haaliminen valtion siipien alle, voisi viitata myöskin ainakin eurosta eroamisen valmisteluun.

Asiasta on hienoisesti kohuttu Euroopassa jo helmikuun alusta saakka, jolloin Salvini nosti ajatuksen ensimmäisen kerran ilmoille. Tuolloin Salvini linjasi kullan kuuluvan Italian kansalle, eikä kellekään muulle. Vastustusta tottakai ilmeni, päällimmäisenä Italian keskuspankin johdosta...

Italian keskuspankin johtaja Ignazio Viscon vastaus oli jyrkkä ja täydellisen vastakohtainen Salvinin näkemykselle:

- Italian pankin kultavarannot ovat noin 80-90 miljardia euroa... Vähemmän kuin 10% sen kaikista varoista. Kuten muitakaan sen varantoja, näitäkään (kultaa) ei voida käyttää valtion rahoittamiseen. Näitä asioita ei ole vaikea ymmärtää.

Mainos:

Toistaiseksi Visco on eittämättä oikeassa, mutta useiden medialähteiden mukaan Salvini ja kumppanit sorvaavat parhaillaan uusia lakeja, joilla kultavarantojen omistus siirrettäisiin keskuspankilta Italian valtiolle.

Italia on rämpinyt viimeisen vuosikymmenen melko syvällä taloudellisessa ahdingossa ja hallitus näkee helpotuksen löytyvän nimenomaan kultavarannoista. Italian hallituksen toisen puoliskon, Viiden tähden liikkeen puheenjohtaja Beppe Grillo kiteytti asiaa kansantajuiseen muotoon:

- Miksi kansalaisten täytyy myydä kaulakorunsa, mutta valtion ei?

Lähde: SU, reuters, ft

Muokattu 11:31 - Lähteitä lisätty ja muokattu.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

10 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Missähän Suomen kultavarannot ovat ja kuka ne omistaa?
Suomen korruptoitunut valtiojohto toisensa jälkeen ei ole 30 vuoteen huolehtinut maan huoltovarmuudesta eikä kansallisomaisuuksien suojaamisesta. He ovat toimineet suorastaan Suomea tuhoten.

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago

Olisiko taustalla pelko IMF:n tai Troikan huostaan joutumisesta, kun maan talous ajautuu lopullisesti kuralle? Kultaa tarvitaan kenties lisävakuudeksi Kiinan antamalle edulliselle rahoitukselle ja korvauksena on Italian sitoutuminen Belt Road Initiative-ohjelmaan?? Makaronimaa ei siis tule toimeen omillaan, mutta pelkää Kreikan kohtaloa.

Läntinen velkarahajärjestelmä tekee temput kaikille niille maille, joiden kauppatase ei ole pysyvästi ylijäämäinen. Ne saavat niskaansa IMF:n ennemmin tai myöhemmin, minkä jälkeen kurjistuspolitiikka ja julkisen omaisuuden myyminen otetaan täydellä voimallaan käyttöön, kuten Kreikassa.

jaa-a
jaa-a
7 years ago

Tämä onkin mielenkiintoista koska Italian keskuspankki kuuluu BIS -pankkijärjestelmään/kartelliin johon kuuluvat lähes kaikki maat -voiko jokin tälläinen valtio pitää kultavarantonsa valtion hallinnassa, BIS-keskuspankkinsa sijaan?

juha.
juha.
7 years ago

Aivan oikein. Antaa nyt EU:lle kultavarannot, joka olisi aivan sama kuin antaisi ne säilytettäviksi täällä 500-vuotta olleille kulmahousuille.

Tupauuno
Tupauuno
7 years ago

Suomen valtiolla on melkoisesti vihreää kultaa eli metsää ja maaomaisuutta. Tätä nämä valtapuolueet ovat huuliaan lipoen aina olleet luovuttamassa kavereilleen milloin minkäkin laisin lain muutoksin ja yhtiöittämisin. Myös Suomen vesivarat ovat vaarassa. Sopivan tilaisuuden tullen joku ulkomaalainen globaali yhtiö varastaa nämä varat lähes ilmaiseksi ja päättävä ministeri ja taho hieroo työväkisenä käsiään, että kylläpäs kansaa taas palveltiin hyvin. Esimerkkejä perseelleen menneistä valtion omaisuuden myynneistä on vaikka kuinka paljon: Sähköverkot, TV-oikeudet (Digita), Kemira (Häkämies), Kaivosoikeuksia järjestään ulkomaalaisille, Neste, Fortumi, Sonera jne. Revi siitä sitten..

Petri Lehto
Petri Lehto
7 years ago

Kullan ottaminen haltuun ei tule onnistumaan. Tosiasia on loppupelissä se, että valta on sillä, jolla kulta on.
— Se kirjoittaa säännöt, jolla on kulta.

Sopimukset ovat pelkkää vessapaperia silloin, kun tosi on kyseessä.

CFF
CFF
7 years ago

Suomen pitää ottaa kaikki sille kuuluva kulta talteen tänne Suomeen. Pienen osan kullasta voisi laittaa piiloon Norjaan ja Sveitsiin.

Suomen Pankin kultavarantoja on yritetty selvittää jo vuodesta 2013 asti. Mitään vastauksia ei anneta.

Suomen Pankki ja hallitus salaavat suomalaisilta, että Suomen kultavarannoista on kadotettu, varastettu tai ”sijoitettu” suurin osa.

Monet suuret maat, kuten Saksa ja Hollanti, ovat kotiuttaneet kultansa Yhdysvalloista vuoden sisällä.

Kuitenkaan Saksalle Yhdysvallat ei kyennyt toimittamaan Saksan 200 tonnin kultamäärää. Yhdysvallat lupasi toimituksen aikaisintaan vuonna 2016 tai 2017.

Ilmeisesti Yhdysvalloilla on vaikeuksia palauttaa heille säilöön uskottua kultaa, koska sitä ei enää ole. Onko Suomen hallitus pyytänyt Yhdysvalloista 8,8 tonnia kultaa takaisin kotiutettavaksi ja miksi ei?

https://mvlehti.net/2015/03/29/missa-ovat-suomen-kultavarannot-ja-onko-niita-edes-enaa-olemassakaan/

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago
Reply to  CFF

Yhdysvallat on epähuomiossa hävittänyt kullat jonnekin ja käy nyt katsomassa Iranin holveista löytyisikö sieltä jotain tilalle. Toki voi olla, että kun on erinäisille mercenaryille ja asetehtailijoille korvaukset maksettu, niin eipä jää paljon jäljelle. Mutta ainahan maailmalla näitä kullan ja luonnonrikkauksien piilottelijoita löytyy. Väännetään sanktioruuvia kireämmälle, niin sieltä ne putoavat Setä Samulin taskuun kuin kypsät hedelmät.

CFF
CFF
7 years ago

Vuonna 2013 Suomen Pankki paljasti että 96 % Suomen kullasta on ulkomailla. Suomen kullasta 51 % on Englannissa, 20 % Ruotsissa, 18 % Yhdysvalloissa ja 7 % Sveitsissä keskuspankkien säilytettävä. Vain 4 % kullasta on Suomessa. Hajauttamista ainakin tietyssä määrin voidaan perustella turvallisuuspoliittisista syistä. Myös keskeisissä arvometallien kaupankäyntipaikoissa kultavarantojen vaihtaminen valuuttoihin on helpompaa.

Nämä ulkomailla säilytettävät kultavarannot eivät kuitenkaan välttämättä ole turvassa, sillä kultatalletuksiin saattaa sisältyä riskinsä lainauskäytäntöjen muodossa. Kullan liisaustoiminta on yleistä, mutta altistaessa kultaa markkinoille syntyy vastapuoliriski takaisinmaksusta. Kullasta tulee kultasaamista.

Skenaario ei ole hatusta vedetty. Takavuosina Portugali menetti mittavan määrän lainaamaansa kultaa, kun Drexel Burnham Lambert – pankki keinotteli itsensä konkurssiin.

Leasing-koroilla voidaan hakea sijoitustuottoja. Erityisesti Lontoo tunnetaan kullan leasing – toiminnan keskuksena, jossa operoivat nk. LBMA-pankit (London Bullion Market Association).

Nykyisillä markkinoilla finanssituotteita on tapana vivuttaa ja kultamarkkinat ovat pahamaineisen heikosti läpinäkyviä. Paperilla käydyt kaupat voivat ylittää varsinaisella fyysisellä metallilla käydyn kaupan määrän jopa monikymmenkertaisesti.

Erityisen hankala tilanne muodostuu, mikäli samaan fyysiseen kultaan kohdistuu useita kilpailevia vaatimuksia. Tällainen tilanne voi muodostua, mikäli esimerkiksi lainattua kultaa on myyty eteenpäin, mahdollisesti paperilla useaan kertaankin. Jos nyt samanaikaisesti usea taho vaatii nimenomaan fyysistä kultaa takaisin, sopimuksille ei löydy riittävästi katetta fyysisenä kultana. Tämä vastaa kultamarkkinoilla perinteistä pankkiryntäystä.

Keskuspankkien kultasäilytyksen riskit voivat realisoitua juuri silloin kun ei pitäisi, eli kansainvälisen taloustilanteen ajautuessa kriisiin tai muussa poikkeustilanteessa. Toisin sanoen, Suomen kulta on ehkä turvassa vain siihen saakka, kunnes sitä oikeasti tarvitaan.

http://sakaripuisto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/265110-ovatko-suomen-kultavarannot-turvassa

zarządzanie sprzedażą lokali deweloperskich

I am really impressed together with your writing skills and also with the format to your blog. Is that this a paid theme or did you modify it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to look a nice blog like this one these days.

Zelenskyin entiseltä lehdistösihteeriltä evättiin pääsy Euroopan parlamenttiin

Julkaistu eilen 17:28 – Kirjoittaja Toimitus

Iuliia Mendel, Volodymyr Zelenskyin entinen lehdistösihteeri, sanoo, että häneltä evättiin pääsy Euroopan parlamenttiin Strasbourgissa keskiviikkona – samana päivänä, jona hänen oli määrä puhua oheistapahtumassa diplomatiasta eskalaation sijaan Ukrainan sodassa. Hän pitää syynä Zelenskyin kolme päivää aiemmin allekirjoittamia henkilökohtaisia pakotteita.

Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolue oli ilmoittanut kello 18:ksi suunnitellusta oheistapahtumasta. Se keskittyi Mendelin puheeseen Ukrainan sodasta ja siitä, miten konflikti voitaisiin lopettaa. Kyseessä ei ollut virallinen täysistuntoasia.

Samana päivänä Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen piti unionin tilaa käsittelevän puheensa täysistuntosalissa. Iltapäivällä jäsenet keskustelivat EU:n tuesta Ukrainalle.

Tuona iltapäivänä Mendel kirjoitti X-palvelussa, että häneltä oli evätty pääsy Euroopan parlamenttiin puhepäivänään ja että hän uskoi sen johtuvan Zelenskyin pakotteista. Euroopan parlamentti ei ole vahvistanut mitään syytä. Hän kirjoitti myös, että puhe pidetään joka tapauksessa; ei ole voitu vahvistaa, toteutuiko se.

Mainos:

Pakotteet asetettiin kolme päivää ennen puhetta

Zelenskyi allekirjoitti 13. syyskuuta asetuksen nro 901/2026 henkilökohtaisten pakotteiden asettamisesta. Presidentinkanslia nimeää Mendelin kymmenen venäläisen ja ukrainalaisen henkilön joukossa, jotka Kiovan mukaan levittävät disinformaatiota ja Venäjän propagandaa. Ukrainalaiset ja kansainväliset tiedotusvälineet raportoivat, että rajoitukset pysyvät voimassa kymmenen vuotta ja niihin kuuluvat varojen jäädyttäminen, pääoman maasta siirtämisen kielto ja valtiollisten kunnianosoitusten peruuttaminen. Hän on listan ainoa Ukrainan kansalainen.

Mendel toimi Zelenskyin lehdistösihteerinä vuosina 2019–2021 ja on sittemmin noussut yhdeksi tämän näkyvimmistä kriitikoista. Asetuksen allekirjoituspäivänä hän kirjoitti, että Ukrainan kansalaisiin kohdistuvat pakotteet ovat perustuslain vastaisia ja että Zelenskyi käyttää niitä ketä tahansa vastaan, joka puhuu rauhan puolesta.

Kalliopiirroksia tuhottu suojellulla kohteella Ruotsissa

Julkaistu eilen 17:06 – Kirjoittaja Toimitus

Uumajan Hamrinsbergetin kalliopiirrokset hiottiin pois joskus kesän aikana. Poliisi tutkii tapausta törkeänä kulttuuriperintörikoksena, eikä epäiltyä ole – kohdetta on pidetty lainvoimaisesti suojeltuna muinaisjäännöksenä siitä lähtien, kun arkeologit tunnistivat vuonna 2017 piirroksen, jonka he uskoivat voivan olla jopa 4 000 vuotta vanha.

Rikosilmoitus tehtiin poliisille tiistaina 15. syyskuuta, ja se koskee Hamrinsbergetin kalliopiirroksia, jotka sijaitsevat Uumajassa Blå vägenin ja Strombergs vägin varrella. Piirroksissa on hiomisjälkiä. Vahingot havaittiin syyskuussa, mutta tarkka ajankohta on epäselvä. Poliisin mukaan piirrokset tuhottiin joskus kesän aikana.

Tapausta tutkitaan törkeänä kulttuuriperintörikoksena, eikä rikoksesta ole tällä hetkellä epäiltyä. Päivä ilmoituksen tekemisen jälkeen poliisi pyysi yleisöltä apua tekoajankohdan tarkentamiseksi.

"Tarkemman tekoajan selvittämiseksi kehotamme ottamaan yhteyttä sekä henkilöitä, jotka näkivät kalliopiirrokset, että henkilöitä, jotka tekivät havaintoja hiotuista piirroksista kesän aikana", poliisi kirjoittaa.

Mainos:

Lakisääteisesti suojeltu muinaisjäännöskohde vuodesta 2017

Vuonna 2017 Västerbottenin museon arkeologit käyttivät 3D-valokuvausta tunnistaakseen kukkulalta esihistoriallisen kalliopiirroksen, jonka he uskoivat olevan jopa 4 000 vuotta vanha. Samankaltaisia kuvioita tulkitaan yleensä auringon tai kuun esityksiksi. Löydön jälkeen paikka luokiteltiin lainvoimaisesti suojelluksi muinaisjäännökseksi Ruotsin radion (Sveriges Radio) mukaan, joka uutisoi löydöstä. Tuolloin se oli kolmas tunnettu kohde Västerbottenin läänissä, jossa on esihistoriallisia kalliopiirroksia.

Piirrosta oli vaikea nähdä paljain silmin vuonna 2017, koska se sijaitsi samassa kalliossa nykyaikaisten graffitien ja uudempien kaiverrusten kanssa. Hamrinsberget sijaitsee nykyään Berghemin kaupunginosan ja Norlannin yliopistollisen sairaalan välissä. Neljä tuhatta vuotta sitten paikka oli merestä nouseva saari.

Arkeologi Erik Sandénin mukaan se, että löytö oli yleisön saavutettavissa, oli sekä etu että riski. Jo vuonna 2017 kalliota oli vahingoitettu vain 15 senttimetrin päässä muinaisesta piirroksesta, ja hän varoitti, että nuotion tekeminen kalliolle voisi tuhota sen. Hän kertoi verovaroin rahoitetulle yleisradioyhtiö SVT:lle:

Luulisin, että jos sen päällä polttaa nuotiota kerran, se on poissa.

Samassa haastattelussa hän kuvaili myös, mitä 3D-tekniikka oli paljastanut:

Olemme nyt myös ymmärtäneet, että täällä on piirros, joka voi olla lähes 4 000 vuotta vanha.

Poliisilla ei ole epäiltyä tapauksessa, ja he etsivät nyt sekä ihmisiä, jotka näkivät kalliopiirrokset kesän aikana, että niitä, jotka huomasivat hiomisjäljet.

Emme tarvitse tekoälysääntelyä – jättäkää turvallisuus meidän huoleksemme, sanoo Nvidian Jensen Huang

Julkaistu eilen 15:10 – Kirjoittaja Toimitus

Nvidian perustaja ja toimitusjohtaja Jensen Huang hylkää kaikenlaisen uuden tekoälysääntelyn. Puhuessaan tiistaina Salesforcen Dreamforce-konferenssissa hän julisti, että turvallisuus on tekninen ongelma, ei juridinen, ja että markkinavoimat riittävät jo pitämään turvattomat tuotteet poissa asiakkaiden ulottuvilta.

Huangille tekoäly ei ole vieras eikä käsittämätön. Tekoäly ei ole jonkinlainen "muukalainen mieli", kuten ainakin yksi OpenAI:n turvallisuustutkija on teknologiaa kuvaillut, vaan ihmisten rakentamaa laitteistoa ja ohjelmistoa. Se tarkoittaa, että ihmiset voivat myös hallita sitä – ja jo olemassa olevat lait pätevät siihen.

Turvallisuus on tekninen ongelma, ei juridinen, Huang sanoo.

Kehitämme loppujen lopuksi ohjelmistoja. Kehitämme tietojärjestelmiä. Se on monimutkainen tietojärjestelmä, mutta se on viime kädessä tietojärjestelmä, hän jatkaa.

Mainos:

Johtopäätös, jonka hän tästä kuvauksesta vetää, on se, että lainsäätäjät voivat pysyä poissa tieltä. Erityistä tekoälylainsäädäntöä ei tarvita, ja Huang näkee ylipäätään vain vähän tarvetta uusille laeille. Hänen näkemyksensä mukaan vapaat markkinat painostavat yrityksiä olemaan julkaisematta tuotteita, jotka eivät täytä vaatimuksia.

Jos emme ole varmoja tuotteiden turvallisuudesta, kuten kaikki yritykset, kuten sinä ja minä, kaikki yritykset täällä, jos rakennat tuotteen tai palvelun etkä ole varma sen toimivuudesta, kyvykkyydestä tai turvallisuudesta, älä julkaise sitä. Se on hyvin ilmeinen toimintatapa, hän sanoo.

"Emme tarvitse uusia lakeja"

Sen sijaan Huang kuvailee toimialaa, jonka tulisi asettaa oma tahtinsa.

Etenet omaan tahtiisi, kunnes olet varma, että julkaiset jotain, jota markkinat arvostavat. Markkinavoimat ovat jo olemassa. Emme tarvitse uusia lakeja. Emme tarvitse uutta sääntelyä, hän sanoo ja lisää, että oletettu valinta toisaalta innovaation ja nopeuden sekä toisaalta turvallisten tuotteiden välillä on harhaanjohtava.

Juokse siis niin kovaa kuin pystyt. Mutta jos tunnet jossain vaiheessa, että yritys on riistäytynyt käsistä tai tuote ei tule olemaan turvallinen, pidä tauko ja varmista, että saat sen kuntoon, Huang sanoo.

Nvidia on rakentanut tekoälyn taustalla olevaa laitteistoa jo kauan ennen ChatGPT:tä, ja nyt se valmistaa myös avoimia malleja, agentteja, työkaluja ja testausympäristöjä TechCrunchin mukaan, joka raportoi kommenteista. Huang itse on puolustanut avoimia painoarvoja (open weights) kilpailullisena vastapainona suljetuille tekoälylaboratorioille. Hän ei ottanut kantaa toimialan itsesääntelyyn, joka TechCrunchin mukaan on nyt muotoutumassa oleva polku.

Vastalauseita lähdeartikkelissa

Samalla TechCrunch huomauttaa, että jopa parhain aikein toimivat yritykset julkaisevat viallisia tuotteita: vuoden 2024 CrowdStrike-katkos peruutti tuhansia lentoja, kun taas Meta on maksanut 18 miljardia dollaria sopiakseen kanteet sosiaalisen median lapsille aiheuttamista haitoista. Saman artikkelin mukaan tekoäly on jo aiheuttanut vahinkoa, aina OpenAI:n mallista, jonka väitetään murtautuneen Hugging Faceen, tekoälyyhtiötä vastaan nostettuihin kanteisiin nuorten tehtyä itsemurhan oltuaan pitkään vuorovaikutuksessa sen chatbotin kanssa. TechCrunch kirjoittaa, että Huang saattaa olla oikeassa siinä, että nykyinen tuotevastuulaki voi kattaa tekoälyn – mutta vain, jos riittävän monta tapausta ehtii oikeuteen ajoissa.

Kyyninen tulkinta on TechCrunchin mukaan se, että mies, jonka yritys kukoistaa tekoälybuumin myötä, tuskin vaatisi sääntöjä, jotka hidastaisivat myyntiä. Huang itse sanoo olevansa kunnianhimoisempi kuin koskaan ja että vain taivas on rajana – Nvidialle, jokaiselle toimialalle ja jokaiselle maalle.

Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella painotti muita asioita puhuessaan All-In Summitissa maanantaina.

Kiinan pitäisi myös olla syvästi huolissaan samoista turvallisuusongelmista, jos Yhdysvallat on niistä huolissaan, eikö niin? Miksi se olisi heille erilaista? Ei ole niin, etteikö heillä olisi samoja hakkerointiongelmia, Nadella sanoo.

Jos Huang sanoo ei kaikelle uudelle tekoälysääntelylle, hän saattaa olla tarpeeksi vaikutusvaltainen saadakseen tahtonsa läpi TechCrunchin mukaan. Julkaisu kirjoitti myös, että tällä viikolla hän osoitti olevansa kirjaimellisesti presidentti Trumpin puheilla.

Turhautuneet sotilaat paljastavat Iranin hyökkäysten aiheuttamien tuhojen todellisen laajuuden

Julkaistu eilen 13:42 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain armeijan henkilöstö on vuotanut valokuvia, jotka osoittavat ensimmäistä kertaa rakennusten ja ajoneuvojen laajamittaisen tuhoutumisen Yhdysvaltain tukikohdissa Lähi-idässä Iranin ohjus- ja lennokkihyökkäysten jälkeen. Tuhoja ei ole paljastettu Amerikan kansalle, vaikka puolustusministeriön oma tarkastaja arvioi kalustotappioiden olevan jopa 3,7 miljardia dollaria.

Kuvat lähetti CBS Newsille aktiivipalveluksessa olevat sotilaat, jotka pyysivät nimettömyyttä armeijan tiukkojen mediarajoitusten vuoksi. Kanavan mukaan tämä on ensimmäinen kerta, kun useiden alueella sijaitsevien Yhdysvaltain asemapaikkojen tuhojen koko laajuus on tullut näkyviin.

Yksi komennuksella olevista sotilaista kuvaili tilannetta CBS Newsille seuraavasti:

Nämä ovat suuria vahinkoja tukikohdillemme, joista ei ole viestitty Amerikan kansalle. Seisomme siellä silmät kiinni ja otamme iskuja kasvoihimme.

Mainos:

Kuvat ovat ristiriidassa puolustusministeri Pete Hegsethin kuvauksen kanssa, jonka hän antoi Kuwaitin Shuaiban satamaan 1. maaliskuuta tehdyn hyökkäyksen jälkeen, jossa kuoli kuusi Yhdysvaltain sotilasta. Hegseth sanoi ilmapuolustuksen torjuvan useimmat lähestyvät ammukset, mutta toisinaan esiintyy "squirtereita", eli yksittäisiä ammuksia, jotka lipsahtavat puolustuksen läpi. Sotilas torjuu tämän selityksen.

Nämä eivät ole mitään läpi pääseviä ”squirtereita”. Me emme puolusta näitä tukikohtia. Me vain katsomme vierestä, kun ne tuhotaan.

Yksi kuvista on otettu Prince Sultanin lentotukikohdassa Saudi-Arabiassa, ja siinä näkyy suora osuma nelimoottorisen Boeing E-3 Sentryn takaosaan. Pyrstö on irronnut hiiltyneestä rungosta, jossa oli myös koneen tunnusomainen pyörivä tutka-antenni.

Pahoin vaurioitunut Yhdysvaltain E-3 Sentry, jonka pyrstö on irronnut.
Pahoin vaurioitunut Yhdysvaltain E-3 Sentry, jonka pyrstö on irronnut. Kuva: CBS News

Tuhoja kolmessa Yhdysvaltain tukikohdassa

Muut samasta tukikohdasta otetut kuvat osoittavat pirstoutuneita rakennuksia ja parakkeja, joiden kuoret ovat pystyssä vahingoittumattomien betoniesteiden (T-walls) vieressä. Näitä esteitä on pitkään pidetty kriittisenä suojana kranaatti- ja heitinhyökkäyksiä vastaan. Ne osoittautuivat tehottomiksi ilmasta tehtyjä hyökkäyksiä vastaan.

Pirstoutunut rakennus, jonka romua on levinnyt maahan Yhdysvaltain tukikohdassa Lähi-idässä.
Pirstoutunut rakennus, jonka romua on levinnyt maahan. Kuva: CBS News
Romahtanutta peltikattoa ja rakennusjätettä maassa Yhdysvaltain tukikohdassa Lähi-idässä.
Romahtanutta peltikattoa ja rakennusjätettä Yhdysvaltain tukikohtaan tehdyn hyökkäyksen jälkeen. Kuva: CBS News

Yhtä synkkiä näkymiä dokumentoitiin Camp Buehringissa Kuwaitissa, joka on yksi maavoimien tärkeimmistä keskittymisalueista maajoukoille, panssariajoneuvoille ja joillekin lentokoneille, ja joka sijaitsee autiomaassa kaukana Kuwait Citystä luoteeseen. Siellä otetuissa kuvissa näkyy tuhoutunut ajoneuvo. Kuva Camp Arifjanista Kuwaitista näyttää Iranin hyökkäyksessä vaurioituneen rakennuksen. Valokuvat ovat päiväämättömiä.

Tummaa savua nousee pahoin vaurioituneesta rakennuksesta Yhdysvaltain tukikohdassa Lähi-idässä.
Tummaa savua nousee pahoin vaurioituneesta rakennuksesta hyökkäyksen jälkeen. Kuva: CBS News

Samaan aikaan puolustusministeriön tarkastaja julkaisi tällä viikolla raportin Iranin sodasta, jossa dokumentoidaan jopa 3,7 miljardin dollarin kalustotappiot, mukaan lukien lähes 60 lentokonetta. Ensimmäisessä lajissaan olevassa pakollisessa raportissa kongressille todetaan myös, että Yhdysvaltain keskusoaistasto (CENTCOM) raportoi Iranin hyökkäyksistä Yhdysvaltain tukikohtiin kahdeksassa maassa: Kuwaitissa, Bahrainissa, Qatarissa, Arabiemiirikunnissa, Saudi-Arabiassa, Irakissa, Omanissa ja Jordaniassa.

Pentagon ei vastannut CBS Newsin kommenttipyyntöön.