Israel iski Damaskoksen lentokentän läheisyyteen

Julkaistu 23.9.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Israelin ilmavoimat iski perjantaina (22.09.) Hezbollahin kohteeseen lähellä Damaskuksen lentokenttää, kertoo al Jazeera tänään. Otsikkokuva IDF:n tammikuisesta iskusta Damaskuksen kansainväliselle lentokentälle. Jazeeran lähteiden mukaan ohjukset aiheuttivat tuhoaa kohteessa, ja räjähdysten vaikutus tuntui lentoasemalla.

Israel on pitänyt koko v.2011 alkaneen Syyrian sisällissodan ajan Bashar al-Assadin hallinnon puolella sotivaa Hezbollahia ("Jumalan Puolue") itselleen vihamielisenä tekijänä, ja iskenyt sitä vastaan milloin on kokenut sen aiheuttavan itselleen vaaraa. Shia-muslimien poliittisena järjestönä Libanonissa esiintyvä, ja myös terroristijärjestöksi luonnehdittu, Hezbollah on tärkeä osa Damaskuksen hallituksen ISIS:stä ja Syyrian oppositiota vastaan taistelevia voimia.

Jazeeran mukaan korkea israelilainen upseeri on todennut viime kuussa, että Israel voi iskeä myös Assadin palatsia vastaan, jos Iran laajentaa sotilaallisesti kontrolloimaansa sektoria Syyrian alueella. Iranin tukeman Hezbollahin lisäksi myös iranilaisia joukkoja on Syyrian sotanäyttämöllä.

Israelin presidentti Benjamin Netanjahu otti puheeksi tapaamisessaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin, kanssa  elokuussa iranilaisten ja Hezbollahin läsnäolon Syyriassa. Torstaina (21.09.) Venäjä varoitti USA:ta mahdollisuudesta, että se iskee USA:n tukemia Assadia vastustavia kapinallisjoukkoja (SDF) vastaan, mikäli Syyriassa toimivat venäläiset joutuvat tulituksen kohteeksi näiden taholta. SDF:n joukot koostuvat pääosin kurdien taistelijoista, peshmergoista.

Venäjä, Turkki ja Iran ovat sopineet "de-eskalaatiosta", so. Syyriassa toimivien joukkojensa pitämisestä omilla toimintasektoreillaan. Tämä asia lienee ollut esillä myös Putinin ja Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin tapaamisessa viime viikolla Ankarassa. Turkki on ilmoittanut em. de-eskalaatioon viitaten ottavansa Turkin ja Syyrian rajalla olevan Idlib:in maakunnaan kontrolliinsa. Samassa yhteydessä Turkki ilmaisi pitävänsä myös ISIS:stä vastaan toimivia USA:n tukemia kurdijoukkoja terroristeina yhtä lailla kuin ISIS-jihadistejakin. Erdoganin mukaan Venällä ja Turkilla on yhteisymmärrys siitä, että turkkilaiset toimivat Idbilissä ja venäläiset sen ulkopuolella.

Syyrian sotanäyttämöllä toimii seuraavia sotilaallisia voimia:

  • Bashar al-Assadin hallitusta totteleva Syyrian armeija,
  • Assadia tukevat venäläiset joukot,
  • Assadia tukevat iranilaiset joukot,
  • Libanonilaisen äärijärjestö Hezbollahin armeija, al-.Assadin puolella.
  • Turkin armeija on ulottanut toimintansa Syyrian puolelle, iskien mm. kurdeja vastaan.
  • Al-Assadia vastustava Syyrian demokraattinen oppositio, joka saa tukea mm. USA:lta,
  • edellisen kanssa yhteistoiminnassa kurdien aseelliset voimat, peshmerga.
  • USA ja erikoisjoukkoja joistain NATO-maista toimii myös Syyriassa.
  • Irakin armeija ja ilmeisesti myös irakilaisia shia-miliisejä mm. al-Sadrin prikaatista käy sotaa jihadisteja vastaan itäisessä osassa Syyriaa.

Kaikki luetellut vastustavat "islamilaista kalifaattia" (ISIS, ISIL, Da'esh), ja myös toisiaan. Suoraan al-Qaedan alaisen al-Nusran rintaman asema on epäselvä.

 

Al Jazeera tänään.

Tammikuun 1917 isku:



Koulun työntekijä tuomittiin 16 tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä Uppsalassa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Uppsalassa entinen koulutyöntekijä on tuomittu kolmen vuoden ja yhdeksän kuukauden vankeusrangaistukseen useista vakavista seksuaalirikoksista peruskouluikäisiä tyttöjä kohtaan. Tapauksen syyttäjän, Bente Erfäldtin, mukaan tuomio vastaa pitkälti syyttäjän vaatimuksia.

Yhteensä 16 tyttöä oli asianomistajina syytteissä, ja käräjäoikeus katsoi miehen syylliseksi kaikkiin 16 syytekohtaan.

Hänet on tuomittu kaikista väitetyistä rikoksista. Käräjäoikeus on pitkälti jakamassa syyttäjän näkemyksen siitä, miten rikokset tulee arvioida. Meillä oli hieman ankarampi rangaistusvaatimus, mutta kokonaisuutena olen tyytyväinen, Erfäldt sanoo.

Kaikki uhrit olivat tekojen aikaan peruskouluikäisiä, ja useat rikokset tapahtuivat koulussa Uppsalassa, jossa mies — kuusikymppinen koulun työntekijä — oli työskennellyt.

Mies aloitti työskentelyn koulussa vuonna 2023 toimiessaan resurssityöntekijänä, vahtimestarina ja vapaa-ajan ohjaajana. Rikokset tapahtuivat tuosta vuodesta kevääseen 2025 saakka, jolloin hänet pidätettiin.

Todisteet miestä vastaan koostuivat muun muassa tyttöjen kertomuksista sekä teknisestä näytöstä — miehen hallusta löytyneistä kuvista ja videoista.

Mies on aiemmin ollut rikokseton ja kiistää kaikki syytteet. Hän on työskennellyt kouluissa pitkään ja ollut aiemmin työsuhteessa myös muihin oppilaitoksiin.

Bussiturma Boliviassa: 16 kuollut ja 32 loukkaantunut

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ainakin 16 ihmistä on kuollut ja 32 loukkaantunut, kun matkustajabussi suistui noin 300 metrin syvyyteen rinteeseen Boliviassa, kertovat viranomaiset. Onnettomuus tapahtui maanantaina aamulla Morochatan alueella, joka sijaitsee maan keskiosissa.

Paikallisen viranomaisen mukaan kyseessä oli vakava onnettomuus, sillä bussissa oli useita matkustajia ja tapahtumapaikka on vaikeasti saavutettavissa. Pelastustyöt ovat olleet haastavia alueen vaikeakulkuisuuden vuoksi.

Boliviassa kuolee viranomaisten mukaan vuosittain noin 1 400 ihmistä liikenneonnettomuuksissa. Maassa on hieman yli 12 miljoonaa asukasta.

Viranomaiset tutkivat nyt onnettomuuden syytä, mutta alustavien tietojen mukaan mahdollisia syitä voivat olla tien huono kunto tai kuljettajan menettämä ajoneuvon hallinta.

Hirmumyrsky Melissa iski Jamaikalle – voimakkain 174 vuoteen

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Erittäin voimakas hirmumyrsky Melissa on iskenyt Jamaikalle valtavalla voimalla. Hengenvaaraa aiheuttavat tuulet ja tulvat piinaavat parhaillaan Karibian saarta, jossa jopa 1,5 miljoonaa ihmistä on suoraan myrskyn armoilla.

Melissa saavutti viidennen luokan, eli korkeimman mahdollisen voimakkuuden, saapuessaan Jamaikan mantereelle kello 18.00 paikallista aikaa, kertoo Yhdysvaltain National Hurricane Center (NHC) Miamista. Kyseessä on voimakkain myrsky, joka on iskenyt Jamaikalle 174 vuoteen.

Tuulen nopeudet ylittivät 80 metriä sekunnissa, kun Melissa iski maihin. Myrsky on samalla vuoden 2025 voimakkain hirmumyrsky koko maailmassa.

– Olemme hyvin huolissamme. ”Maailman voimakkain myrsky” iskee tähän pieneen pisteeseen kartalla, sanoi paikallinen yrittäjä Steve Dunn ennen myrskyn saapumista.

Vahingot voivat olla mittavat

Melissa on liikkunut hitaasti Karibialla viime päivinä, ja sitä kuvataan jopa voimakkaammaksi kuin hirmumyrsky Katrina, joka 20 vuotta sitten aiheutti tuhoa Yhdysvalloissa, surmaten yli 1 800 ihmistä.

Jamaikalla koulut ja lentokentät on suljettu, kattoja vahvistettu ja hätäsuojat otettu käyttöön.

– Hallitus on tehnyt kaiken mahdollisen valmistautuakseen myrskyyn, jollaisen kaltaista emme ole koskaan kokeneet, sanoi tiedotusministeri Dana Morris Dixon BBC:n Newshour-ohjelmassa.

Hänen mukaansa maa on jo valmiiksi hyvin vettynyt runsassateisen lokakuun vuoksi.
– Kun saamme vielä lisää vettä, seurauksena on laajoja tulvia ja maanvyörymiä erityisesti vuoristoalueilla, hän varoitti.

Pakollisia evakuointeja

Kansainvälinen Punainen Risti ja Punainen Puolikuu (IFRC) varoittavat myrskyn ”valtavasta vaikutuksesta”.
– Humanitaarinen uhka on vakava ja välitön, sanoo IFRC:n Karibian alueen päällikkö Necephor Mghendi, jonka mukaan 1,5 miljoonaa ihmistä saattaa joutua myrskyn vaikutusalueelle – mahdollisesti jopa enemmän.

Jamaikan pääministeri Andrew Holness kertoi CNN:lle, että erityisesti saaren länsiosat tulevat kärsimään pahiten.
– En usko, että alueella on minkäänlaista infrastruktuuria, joka kestäisi viidennen luokan myrskyn, hän sanoi.

Laajoille alueille on annettu pakolliset evakuointimääräykset, mutta kaikki eivät aio noudattaa niitä.

Myrsky Melissan odotetaan jatkavan kulkuaan länteen päin seuraavien päivien aikana, tuoden mukanaan edelleen hengenvaarallisia tuulia ja rankkasateita.

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 27.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä – rikosoikeudellinen vastuuikä laskee 15:stä 13 vuoteen

Ruotsi valmistautuu ottamaan käyttöön nuorisovankilat myös 13- ja 14-vuotiaille, jotka tuomitaan vakavista rikoksista heinäkuun 1. päivän jälkeen. Rikosseuraamuslaitos (Kriminalvården) on jo aiemmin suunnitellut erityisiä yksiköitä 15–17-vuotiaille, mutta hallitus on nyt antanut tehtäväksi perustaa erilliset, nuoremmille lapsille tarkoitetut osastot.

Erityisyksiköiden on määrä olla valmiina ensi kesään mennessä. Lainsäädäntöehdotuksen mukaan rikosoikeudellinen vastuuikä lasketaan 15 vuodesta 13 vuoteen niissä tapauksissa, joissa nuori tekee erittäin vakavan rikoksen. Muutos astuisi voimaan 1. heinäkuuta.

Oikeusministeri Gunnar Strömmerin (Moderaatit) mukaan Rikosseuraamuslaitos valmistautuu aluksi tarjoamaan 100–150 paikkaa 13–17-vuotiaille eri puolilla maata sijaitsevissa laitoksissa.

– Rakennamme parhaillaan koulutoimintaa ja erilaisia hoitomuotoja näihin yksiköihin, Strömmer kertoo.

Uuden lain on tarkoitus olla voimassa vähintään viiden vuoden ajan.

– Näen tämän keinona antaa muulle yhteiskunnalle mahdollisuuden ottaa tilanne kiinni, Strömmer sanoo.

Ministerin mukaan, jotta 13- ja 14-vuotiaiden tekemät vakavat rikokset voitaisiin ehkäistä, sosiaalipalveluiden, koulujen, poliisin sekä lasten ja nuorten psykiatrian on toimittava tulevaisuudessa aivan uudella tavalla ja entistä tiiviimmässä yhteistyössä.