Mainos:

Irakilaiset syyttävät ’Villa Meressä’ joukkoraiskattua tyttöä ”huonomaineiseksi”.

Päivitetty 30.12.2016, Julkaistu 27.10.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Leimaavat syytökset ja matujen vähättelevän asenteen toistaa turvapaikanhakijoiden jonkinlaisena puhetorvena  toimiva Enrique Tessieri blogissaan. Nyt on myös selvinnyt, että Villa Meren johtaja Päivi Nikkola on kehoituksista huolimatta sallinut 14-vuotiaan tytön toistuvasti vierailla vastaanottokeskuksessa.

Siis mitä tuli sanottua: 14v-tyttöjä liikkuu vastaanottokskuksessa päivin ja ölin, eikä johtajaa kiinnosta.

villameriMahdollisesti useissa vastaanottokeskuksissa on sama käytäntö: Niissä liikkuu peruskoulu-ikäisiä suomalaisia tyttöjä kaikkina vuorokaudenaikoina.

 

Tessieri:

Mainos:
  • Some of the asylum-seeker residents claim that poor communication with the manager and staff was what led to a rape at the reception center;
  • There are three suspects in the rape case: a father, his son, who is a minor, and a third person;
  • The asylum seekers told the management of the camp on a number of occasions to not let the young girl in the reception center because she had “a bad reputation” (becaue she hung around with a boy)  and warned something bad could happen to her;*
  • The minor suspected of rape is allegedly the victim’s boyfriend;*
  • The food served at the center was one complaint that the asylum seekers had and which led to a hunger strike in March.
  • Jotkut turvapaikanhakijat esittävät, että huono kommunikaatio henkilöstön kanssa on aiheuttanut raiskauksen vastaanottokeskuksessa.
  • Kolme epäiltyä ovat isä, hänen poikansa, ja kolmas henkilö.
  • Turvapaikanhakijat kertoivat keskuksen johtajalle monia syitä olla päästämättä nuorta tyttöä vastaanottokeskukseen, koska tällä on "huono maine", koska hän liikkuu poikien kanssa, ja varoittaneet että hänelle  pian tapahtuu jotain.
  • Nuorin epäilty on uhrin poikaystävä.
  • Nälkälakko ja blaa blaa.

http://www.migranttales.net/problems-at-raumas-villa-meri-asylum-reception-persit-and-have-gotten-worse/

http://www.nykysuomi.com/index.php/2016/10/24/rauman-joukkoraiskaus-villa-meren-asukashuoneessa/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

10 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Sanaton
Sanaton
9 years ago

Kuinka sairas on kansa, joka uhraa omat lapsensa vieraille raiskattavikisi?

Valintoja
Valintoja
9 years ago

Ensinnäkin, moraalinen vastuu on kaikilla niillä ihmisillä jotka sallivat suomalaisten liikkua vokeissa minkä vuoroakuden aikana tahansa. Toiseksi, erityisen suuri moraalinen vastuu on vanhemmilla. Heidän tulee tietää missä lapsensa liikkuu ja kenen kanssa. Kolmanneksi, moraalinen vastuu on nuorella itsellään. Kukaan ei voi väittää ettei olisi kuullut ulkomaalaisten tekemistä rikoksista Suomessa. Niitä kun on ollut -90 matu-buumin jälkeen kokoajan kiihtyvällä vauhdilla. Ja jos tämä nuori vetoaa että hän on ”lapsi”, niin hän on kyllä tyhmempi pissis kuin luulin. Hänellä on merkittävä rooli tässäkin tapauksessa.

Kaikkien pitää ymmärtää että kaikki kulttuurit ovat erilaisia. Siksi esim. Suomessa ei ole ympärileikkauksia… virallisesti.

Mirja Kupiainen
Mirja Kupiainen
9 years ago

Paikan johtavassa asemassa olevat henkilöt ja henkilökunta+välinpitämättömät vanhemmat vastuuseen ja oikeuden eteen. Kaikkien suomalaisten pidettävä huolta, jottei nuo brutaalit nokikepit pääse toteuttamaan barbaarisia mielihalujaan.
Ne eivät koskaan kunnioita sivistyneesti toisten ihmisten koskemattomuutta.

Rosa
Rosa
9 years ago

Suurin vastuu on Vok:n johtajalla. Kuinka voi olla, että Vok:n käytännöt sallivat suojaikäisten tyttöjen (lue: Suojaikäinen on Suomen lain mukaan alle 16-vuotias) vierailut Vok:eissa. Jos kerran viranomaiset ovat myöntäneet, että he eivät tiedä turvapaikanhakijoiden taustoja, niin miksi ylipäätään päästetään nuoria tyttöjä Vokkeihin?! Suomen hallituksen ja päättäjien on laitettava Vok:n toiminta kuriin. Myös Vok:n johtaja, joka sallii rikollisen toiminnan Vok:ssa, on saatettava virka- ja rikosoikeudelliseen vastuuseen laiminlyönneistä.

trackback

[…] examples of that  social gangrene are MV and Nykysuomi and others that rob, spin and spoonfeed to their readers’ their daily dose of racism with […]

Killer finland
9 years ago

Pistän kylmäksi raiskaajan jos näen.

Von Monn1
Von Monn1
9 years ago

Tuo Ignorant tales on pahimmanlaadun suvakki kommareiden propaganda paskaa. Rasmuksen virallinen äänitorvi.

trackback

[…] Irakilaiset syyttävät ’Villa Meressä’ joukkoraiskattua tyttöä ”huonomaineisek… […]

Shiny
Shiny
8 years ago

Olipas outo juttu, nyt kannattaa näiden juttujen tekijän skarpata – täähän oli ihan hillosalaattia ilman kunnon taustafaktoja, tai mitä sitten tapahtui! Kyllä ammatti-journalisti on edelleen arvossaan.

Igor
Igor
8 years ago
Reply to  Shiny

Ylelläkään ei ole kuin muutamaa ammattijournalisti.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.