Indonesian muslimijohtaja: ”Lopettakaa eurooppalainen itsepetos, väkivalta liittyy Islamiin

Julkaistu 8.9.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 4 minuuttia

Indonesian suurinta muslimiyhteisöä johtava Yahya Cholil Staquf suuntaa sanansa lännen johtaville poliitikoille ja intellektuelleille: "Lopettakaa teeskentely, väkivalta ja Islamin traditio liittyvät toisiinsa". 50:n miljoonan muslimin hengellinen johtaja varoittaa islamismista, ja ihmettelee läntisten mielipidevaikuttajien itsepetosta.

Länsimaailmassa vallitseva tapa nähdä kaikki Islamin uskonnon poliittisen väärinkäytön arvostelu #islamofobiana ihmetyttää indonesialaista muslimia. Äärisuuntaukset ovat tuttuja Kaakkois-Aasiassakin, ja näistä ilmiöistä käydään keskustelua käyttäen asioista niiden oikeita nimiä. Nahdlatul Ulama:n, Indonesian suurimman muslimijärjestön, pääsihteeri ja muslimioppinut Yahya Cholil Staquf kysyy: "Pidättekö minuakin islamofoobikkona?"


Klassisessa Islamissa muslimien suhde ei-muslimeihin kuvataan yleensä vihamielis-sävyisesti: Muslimiyhteisöä kannustetaan eristäytymään ja kokemaan ulkopuoliset vihollisina. Tämä asettamus sisältyy itseensä Islamin doktriiniin, sanoo uskonnollinen johtaja. Yahya Cholil Staqufin mielestä eristäytyminen on voinut olla perusteltua Islamin alkuaikoina, mutta nykymaaailmassa se aiheuttaa ongelmia uskovaisten kokiessa ympäröivän yhteiskunnan vihamielisenä.

Islaminoppinut katsoo em. vihamielisyyden sisältyvän Islamin doktriiniin. "Kun muslimit noudattavat tätä Islamin näkemystä, se tekee heistä kyvyttömiä elämään harmonisesti ja rauhanomaisesti 2000-luvun monikulttuurisessa yhteiskunnassa."

Franfurter Allgemeine Zeitungin kysymys: Jos länsimainen poliitikko puhuisi noin, häntä syytettäisiin rasismista?

Yahya Cholil Staquf: Islam ei ole ainoa syy muslimien eristäytymiseen, vaan kaikissa yhteiskunnissa esiintyvällä rasismilla saattaaa olla oma osuutensa, mutta Islamin oppiin sisältyvät käskyt ovat kuitenkin pääasiallinen syy muslimien eristäytymiseen.

FAZ: Miten muslimien ja valtion suhde?

Yahya Cholil Staquf: Islamin tradition mukaan valtio on universaalinen yksikkö, jossa kaikkien muslimien tulee yhdistyä yhden miehen vallan alle, ja olla pysyvässä konfliktissa ulkopuolisen ei-islamilaisen maailman kanssa.

FAZ: Radikaali-islamilaisten pyrkimys perustaa kalifaatti ei siis ole Islamin oppia vastaan?

Yahya Cholil Staquf: Kyllä, ISIS:n tavoite perustaa globaali islamilainen kalifaaatti on täysin Islamin opin mukainen. Mutta me elämme tänään kansallisvaltioiden maailmassa, joten kaikki pyrkimykset maailmanlaajuisen kalifaatin muodostamiseksi johtavat vain väkivaltaan ja kaaokseen. Monet muslimit olettavat, että olemassa muuttumaton islamilaisten lakien kokoelma, josta he käyttävät nimitystä #sharia. Tämä käsitys on Islamin tradition mukainen, mutta johtaa väistämättä konfliktiin olemassaolevien kansallisvaltioiden kanssa. Kaikki tämänkaltaiset näkemykset tulee ehdottomasti torjua, sillä ne ovat väärin. Ne johtavat yhteentörmäykseen olemassaolevien lakien ja valtioiden kanssa, ja valtiollisten lakien täytyy olla aina etusijalla.

Yahya Cholil Staquf: Indonesiassa päästiin jo sukupolvia sitten yhteisymmärrykseen siitä, että Islamin tulkinnan täytyy olla sopusoinnussa jatkuvasti muuttuvien olosuhteiden, ajan ja paikan kanssa. Koraanissa olevat opetukset tulee ymmärtää oman aikansa olosuhteita vasten, keskiaikaiselle yhteiskunnalle annettuina, ja että ne eivät voi määrätä nykyaikasen yhteiskunnan elämää.

Yahya Cholil Staquf: Liian monet muslimit katsovat kuitenkin velvollisuudekseen taistella muslimien ja ei-muslimien raauhanomaista kanssakäymistä vastaan. Monet eurooppalaiset aistivat tämän asenteen olemassaolon, ja ennakkoluulot islamilaisia vaastaan ovat nousseet. Monet länsimaiset ystäväni pelkäävät Islamia tästä syystä, ja ovat siten "islamofoobikkoja". Minä ymmärrän täysin heidän pelkonsa.

Yahya Cholil Staquf: Länsi ei voi toki pakottaa islamilaisia modernisoimaan uskontoaaan, mutta läntisten poliitikkojen tulee lopettaa selittämästä, ettei radikaalilla fundamentalismilla ja väkivallalla ole mitään tekemistä traditionaalisen Islamin kanssa. Tämä väite on yksinkertaisesti väärin.

FAZ: Länsimaiset poliitikot eivät halua tukea islamilaisten eristäytymistä ei-muslimeista, eivätkä halua lisätä suvaitsemattomuutta muslimeja kohtaaan.


Yahya Cholil Staquf: Minä jaan heidän näkemyksensä', ja tämä onkin syy siihen miksi puhun näin suoraan. Länsimaisten poliitikkojen tapaa lähestyä kysymystä ei voi toimia. Jos he kieltäytyvät tunnustamasta ongelman olemassaoloa, miten he voivat edes aloittaa ratkaisun etsimisen. Ongelma täytyy tunnistaa ja nimetä selkeästi kuka tai mikä on siihen syyllinen.

FAZ: Kuka tai mikä on siihen syyllinen?

Yahya Cholil Staquf: Viimeksikuluneiden 50:n vuoden aikanaa Saudi-Arabia ja emiraatit ovat käyttäneet suunnattomia pääomiaa levittääkseen omaa ultra-konservatiivista versiotaan Islamista maaailmanlaajuisesti. Länsi on antanut tämän tapahtua vuosikymmen ajan, mutta lännen täytyy vihdoinkin herätä, ja aloittaa saudien painostaminen että tämä loppuisi. Minä ihailen eurooppalaisten poliitikkojen humaanisuutta, mutta me elämme nyt sellaista aikaa, että meidän on ajateltava ja toimittava realistisesti.

Yahya Cholil Staquf: Kun vierailin viimeksi Brysselissä, näin kuinka ryhmä arabeja tai pohjoisafrikkalaisia nuoria ahdisteli poliiseja. Ystävieni kertoman mukaan tälläinen käyttäytyminen on Belgiassa jokapäiväistä. Kysyinkin heiltä, miksi tämä sallitaan? Minkä viestin tämä välittää muslimi-maahanmuuttajille? Eurooppa ja varsinkin Saksa ottaa vastaan tolkuttomia määriä pakolaisia. Älkää ymmärtäkö minua väärin, -toki hädänalaisia tulee auttaa, mutta te otatte vastaan miljooniaa ihmisiä joista ette tiedä mitään muuta kuin että he tulevat maaailman epävakailta alueilta.

FAZ: MInä oletan, että olemme samaaa mieltä siitä, että eurooppalaisissa yhteiskunnissa on olemassa äärioikeistolainen ryhmittymä, joka ei hyväksyisi sellaistakaan maltillista Islamia, jollainen teillä on Indonesiassa.

Yahya Cholil Staquf: Toki, ja on olemassa myös äärivasemmistolainen ryhmittymä, jonka jäsenet tuomitsevat "islamofoobisina" kaikki keskusteluyritykset ja kieltävät kaikki yhteydet fundamentalistisen Islamin jaa väkivallan välillä. He pitäisivät jopa juuri lausumaani todisteena "islamofobiasta". Tämän täytyy loppua: Ongelma jonka olemassaoloa ei tunnusteta, ei ole ratkaistavissa.

Frankfurter Allgemeine, 19.08.2017.


Koulun työntekijä tuomittiin 16 tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä Uppsalassa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Uppsalassa entinen koulutyöntekijä on tuomittu kolmen vuoden ja yhdeksän kuukauden vankeusrangaistukseen useista vakavista seksuaalirikoksista peruskouluikäisiä tyttöjä kohtaan. Tapauksen syyttäjän, Bente Erfäldtin, mukaan tuomio vastaa pitkälti syyttäjän vaatimuksia.

Yhteensä 16 tyttöä oli asianomistajina syytteissä, ja käräjäoikeus katsoi miehen syylliseksi kaikkiin 16 syytekohtaan.

Hänet on tuomittu kaikista väitetyistä rikoksista. Käräjäoikeus on pitkälti jakamassa syyttäjän näkemyksen siitä, miten rikokset tulee arvioida. Meillä oli hieman ankarampi rangaistusvaatimus, mutta kokonaisuutena olen tyytyväinen, Erfäldt sanoo.

Kaikki uhrit olivat tekojen aikaan peruskouluikäisiä, ja useat rikokset tapahtuivat koulussa Uppsalassa, jossa mies — kuusikymppinen koulun työntekijä — oli työskennellyt.

Mies aloitti työskentelyn koulussa vuonna 2023 toimiessaan resurssityöntekijänä, vahtimestarina ja vapaa-ajan ohjaajana. Rikokset tapahtuivat tuosta vuodesta kevääseen 2025 saakka, jolloin hänet pidätettiin.

Todisteet miestä vastaan koostuivat muun muassa tyttöjen kertomuksista sekä teknisestä näytöstä — miehen hallusta löytyneistä kuvista ja videoista.

Mies on aiemmin ollut rikokseton ja kiistää kaikki syytteet. Hän on työskennellyt kouluissa pitkään ja ollut aiemmin työsuhteessa myös muihin oppilaitoksiin.

Bussiturma Boliviassa: 16 kuollut ja 32 loukkaantunut

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ainakin 16 ihmistä on kuollut ja 32 loukkaantunut, kun matkustajabussi suistui noin 300 metrin syvyyteen rinteeseen Boliviassa, kertovat viranomaiset. Onnettomuus tapahtui maanantaina aamulla Morochatan alueella, joka sijaitsee maan keskiosissa.

Paikallisen viranomaisen mukaan kyseessä oli vakava onnettomuus, sillä bussissa oli useita matkustajia ja tapahtumapaikka on vaikeasti saavutettavissa. Pelastustyöt ovat olleet haastavia alueen vaikeakulkuisuuden vuoksi.

Boliviassa kuolee viranomaisten mukaan vuosittain noin 1 400 ihmistä liikenneonnettomuuksissa. Maassa on hieman yli 12 miljoonaa asukasta.

Viranomaiset tutkivat nyt onnettomuuden syytä, mutta alustavien tietojen mukaan mahdollisia syitä voivat olla tien huono kunto tai kuljettajan menettämä ajoneuvon hallinta.

Hirmumyrsky Melissa iski Jamaikalle – voimakkain 174 vuoteen

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Erittäin voimakas hirmumyrsky Melissa on iskenyt Jamaikalle valtavalla voimalla. Hengenvaaraa aiheuttavat tuulet ja tulvat piinaavat parhaillaan Karibian saarta, jossa jopa 1,5 miljoonaa ihmistä on suoraan myrskyn armoilla.

Melissa saavutti viidennen luokan, eli korkeimman mahdollisen voimakkuuden, saapuessaan Jamaikan mantereelle kello 18.00 paikallista aikaa, kertoo Yhdysvaltain National Hurricane Center (NHC) Miamista. Kyseessä on voimakkain myrsky, joka on iskenyt Jamaikalle 174 vuoteen.

Tuulen nopeudet ylittivät 80 metriä sekunnissa, kun Melissa iski maihin. Myrsky on samalla vuoden 2025 voimakkain hirmumyrsky koko maailmassa.

– Olemme hyvin huolissamme. ”Maailman voimakkain myrsky” iskee tähän pieneen pisteeseen kartalla, sanoi paikallinen yrittäjä Steve Dunn ennen myrskyn saapumista.

Vahingot voivat olla mittavat

Melissa on liikkunut hitaasti Karibialla viime päivinä, ja sitä kuvataan jopa voimakkaammaksi kuin hirmumyrsky Katrina, joka 20 vuotta sitten aiheutti tuhoa Yhdysvalloissa, surmaten yli 1 800 ihmistä.

Jamaikalla koulut ja lentokentät on suljettu, kattoja vahvistettu ja hätäsuojat otettu käyttöön.

– Hallitus on tehnyt kaiken mahdollisen valmistautuakseen myrskyyn, jollaisen kaltaista emme ole koskaan kokeneet, sanoi tiedotusministeri Dana Morris Dixon BBC:n Newshour-ohjelmassa.

Hänen mukaansa maa on jo valmiiksi hyvin vettynyt runsassateisen lokakuun vuoksi.
– Kun saamme vielä lisää vettä, seurauksena on laajoja tulvia ja maanvyörymiä erityisesti vuoristoalueilla, hän varoitti.

Pakollisia evakuointeja

Kansainvälinen Punainen Risti ja Punainen Puolikuu (IFRC) varoittavat myrskyn ”valtavasta vaikutuksesta”.
– Humanitaarinen uhka on vakava ja välitön, sanoo IFRC:n Karibian alueen päällikkö Necephor Mghendi, jonka mukaan 1,5 miljoonaa ihmistä saattaa joutua myrskyn vaikutusalueelle – mahdollisesti jopa enemmän.

Jamaikan pääministeri Andrew Holness kertoi CNN:lle, että erityisesti saaren länsiosat tulevat kärsimään pahiten.
– En usko, että alueella on minkäänlaista infrastruktuuria, joka kestäisi viidennen luokan myrskyn, hän sanoi.

Laajoille alueille on annettu pakolliset evakuointimääräykset, mutta kaikki eivät aio noudattaa niitä.

Myrsky Melissan odotetaan jatkavan kulkuaan länteen päin seuraavien päivien aikana, tuoden mukanaan edelleen hengenvaarallisia tuulia ja rankkasateita.

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 27.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä – rikosoikeudellinen vastuuikä laskee 15:stä 13 vuoteen

Ruotsi valmistautuu ottamaan käyttöön nuorisovankilat myös 13- ja 14-vuotiaille, jotka tuomitaan vakavista rikoksista heinäkuun 1. päivän jälkeen. Rikosseuraamuslaitos (Kriminalvården) on jo aiemmin suunnitellut erityisiä yksiköitä 15–17-vuotiaille, mutta hallitus on nyt antanut tehtäväksi perustaa erilliset, nuoremmille lapsille tarkoitetut osastot.

Erityisyksiköiden on määrä olla valmiina ensi kesään mennessä. Lainsäädäntöehdotuksen mukaan rikosoikeudellinen vastuuikä lasketaan 15 vuodesta 13 vuoteen niissä tapauksissa, joissa nuori tekee erittäin vakavan rikoksen. Muutos astuisi voimaan 1. heinäkuuta.

Oikeusministeri Gunnar Strömmerin (Moderaatit) mukaan Rikosseuraamuslaitos valmistautuu aluksi tarjoamaan 100–150 paikkaa 13–17-vuotiaille eri puolilla maata sijaitsevissa laitoksissa.

– Rakennamme parhaillaan koulutoimintaa ja erilaisia hoitomuotoja näihin yksiköihin, Strömmer kertoo.

Uuden lain on tarkoitus olla voimassa vähintään viiden vuoden ajan.

– Näen tämän keinona antaa muulle yhteiskunnalle mahdollisuuden ottaa tilanne kiinni, Strömmer sanoo.

Ministerin mukaan, jotta 13- ja 14-vuotiaiden tekemät vakavat rikokset voitaisiin ehkäistä, sosiaalipalveluiden, koulujen, poliisin sekä lasten ja nuorten psykiatrian on toimittava tulevaisuudessa aivan uudella tavalla ja entistä tiiviimmässä yhteistyössä.