Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Onko suomen valta media keskittynyt karteelli mitä veikatte
näitä samoja lööppeja viuhuaa kohta 20 amppari .net issä
valtamedian suvakki mafian toimeen paniana
sanoma konsernin lännen media alma median toimesta
HS-kysely: Enemmistö suomalaisista kannattaa paperittomien välttämättömiä terveyspalveluita – suurin vastustus perussuomalaisten joukossa
Iltalehti
Kotimaa
HS-gallup: Enemmistö tarjoaisi paperittomille välttämättömät terveyspalvelut
Verkkouutiset
Kotimaa
HS-gallup: Yli puolet suomalaisista kannattaa paperittomien välttämättömiä terveyspalveluita
Helsingin Uutiset
Kotimaa
siis mietikä kuinka nämä muut mediat levitävät faktana Suomen HS braavdan gallubia
omissa julkaisuisan ilman mitään kriitistä näkökantaa
asian todenperäisyydelle noin suomalaisten
ennemistön mielipiteseen verratuna 2kk sitten
joka juuri oli jossain toisessa kuin HS BRAAVDAN gallubissa päinvastainen
vittu nämä HS sän viher vasuri tliberaali toimitajaksi itseään kutsuvat
kokoomus liberaali vasemmiston propagandstit
ovat paniikissa ruotsin poliitisen tilanteen takia
heidän muiden aateiden syylistävä demonisointi
nazi rasiseiksi akendansa
menetää kohta totaalisesti arvovaltansa
ja HS Pitää luopua sanasta populistit
ja heidän pitää alkaa kutsua heitä kohta valta poliitikoiksi aateeksi
koko euroopassa
samalla he entiset populisti NYT VALTAPUOLUEEN JÄSENET alkavat nimitämään valtasa menetäneitä viher vasureitä järensä menetäneiksi epä demokraatisiksi katkeriksi hairahtelia populisteiksi joidenka pää aänenkannataja
eli valtamedia on uskotavuutensa puolesta suuri vitsi fake news kuten CNN
sitä ennen nämä vaalit hävineet uus populisti anarkisti vasuri vihreät ovat pahoinpideleet voittaja osapuolen kannatajat teholle melakoisaan demokratiaa kunnioitaen siis omasta mielestään
vaikka itse käytäytvät kuin kristalli yön nazit
ja mietikää jo etukäteen suomen valtamedian lööpejä jos ruotsidemokraatit voitavat vaalit
nazi nazi
ei ihmisoikeuksia
ruotsalaiset *pakenevat ISLAMILAISEEN Syyriaan* ruotsin nazi hirmu rasisti halitusta
Miksi niin tapahtuu kun ruotsin väestöstä puolet on jo matuja islamistisita maista suurin piitein
totuus on että nämä elintasosurfarit ilman väkivaltaa palautetaan omiin maihinsa
rurvalisiksi katsotuile alueille yk n valvonssa
vainoissa viher suvakkien mielestä
ja sekin toiminta on rasismiia kohta puoliin luulen
kuten hazar sanoi kaikki palautetut kielteisen turvapaikan saaneet elintasosurffarit matut
kuolevat kotimaisaan väkivaltaisesti
niin niiden lasten satu tuokioihin verratavissa olevien valheelisten juttujen perustella
joita hän uskoo lukemalla Eero Mäntymaan vale juttuja
tippa linsissä keittiön pöydällä
silitäen Järkytyneenä
Arbanialais kissaansa
hyrräilen jotain islamilaista rukous kutsua
YLEN Eero Mäntymaa voi antaa teille puoluetonta konsultti apua ilmeisesti jatkosakin
ylen puolueetomassa mediassa veikaan
Viimeinen kesä. Vanhojen miesten pahimpia lihamyllyjä kesällä ovat verkot järvessä olivatpa ne kuinka rannassa hyvänsä. Eli vesilinnun poikasilla on sama kohtalonyhteys edm. kanssa.