Jemenin huthiliike on julistanut välittömän merisaarron Saudi-Arabialle ja uhkaa sulkea Bab al-Mandebin salmen saudiarabialaisilta aluksilta. Ryhmä esittää toimenpiteen vastauksena Saudi-Arabian väitetylle Jemenin saarrolle, minkä Riad kiistää vahvistaessaan samalla alustensa suojausta salmessa.
Saarron julisti maanantaina huthien sotilaallinen tiedottaja Yahya Saree. Iran-mielinen liike kuvailee toimenpidettä vastauksena siihen, mitä se kutsuu Saudi-Arabian vuosia kestäneeksi huthien hallitsemien alueiden satamien ja lentokenttien saarroksi Jemenissä.
— Vahvistamme suuren kansamme oikeuden vastata saartoon saarrolla ja jokaiseen eskalaatioon eskalaatiolla, Saree sanoi lausunnossaan.
Huthien mediatoimiston varajohtaja Nasruddin Amer täsmensi myöhemmin, että liike aikoo sulkea Bab al-Mandebin saudiarabialaisilta aluksilta. Noin 30 kilometriä leveä salmi yhdistää Adeninlahden Punaiseenmereen ja muodostaa eteläisen sisäänkäynnin Suezin kanavalle johtavalle kauppareitille.
Saudi-Arabia ottaa käyttöön suojatoimenpiteitä
Saudi-Arabian ulkoministeriö tuomitsi väitteet maan harjoittamasta Jemenin piirityksestä ja totesi Riadin ryhtyvän "kaikkiin tarvittaviin toimenpiteisiin" alustensa suojelemiseksi. BBC:n mukaan Saudi-johtoinen koalitio on alkanut toteuttaa suojatoimenpiteitä Bab al-Mandebin läpi kulkeville aluksille.
Riskianalyytikko Mohammed Albasha kertoi Reutersille, että jo pelkkä ilmoitus voi häiritä liikennettä ja luoda epävarmuutta Saudi-Arabian satamien ympärille, vaikka yhtäkään alusta ei vastaan hyökättäisi. Kriittinen kysymys on hänen mukaansa se, siirtyvätkö huthit uhkailuista suoriin sotilaallisiin toimiin.
Keskeinen reitti Saudi-Arabian öljylle
Uhkaus tulee energiamarkkinoiden kannalta herkällä hetkellä. Sen jälkeen kun liikennettä Hormuzinsalmessa rajoitettiin Iranin vastaisen sodan aikana, Saudi-Arabia on ohjannut yli 70 prosenttia normaalista raakaöljyn viennistään Punaisenmeren Yanbu-satamaan.
Viime viikkoina Yanbusta on laivattu noin neljä miljoonaa tynnyriä päivässä, kun vuosi sitten määrä oli vajaat miljoona tynnyriä päivässä. Bab al-Mandebin kautta kulkevat öljymäärät nousivat kesäkuussa 7,4 miljoonaan tynnyriin päivässä, mikä vastaa noin seitsemää prosenttia maailman öljyntuotannosta.
Salmen täydellinen sulkeminen voisi vähentää globaalia öljyntarjontaa seitsemällä prosentilla Reutersin mukaan. Aasian ja Euroopan välillä matkaavat alukset joutuisivat myös käyttämään huomattavasti pidempää reittiä Afrikan ympäri.
Saartoilmoitus seuraa viime viikon jyrkkää eskalaatiota. Jemenin kansainvälisesti tunnustettu hallitus otti vastuun iskusta Sanaan lentokentälle ja sanoi tavoitteena olleen estää iranilaisen lentokoneen laskeutuminen. Huthit syyttivät iskusta Saudi-Arabiaa ja vastasivat ballistisilla ohjuksilla, jotka oli suunnattu Abhan lentokentälle. Saudi-johtoinen koalitio ilmoitti torjuneensa ohjukset.
Isku rikkoi osapuolten välisen lähes nelivuotisen tulitauon, kuten The Nordic Times aiemmin raportoi.
Huthit ovat aiemmin osoittaneet kykynsä häiritä alueen merenkulkua. Israelin Gazan-hyökkäyksen jälkeen vuonna 2023 liike hyökkäsi kauppa-aluksia vastaan ohjuksilla, lennokeilla ja pienillä veneillä, mikä sai useat suuret varustamot reitittämään aluksensa Etelä-Afrikan ympäri. Al Jazeeran mukaan liikenne salmen läpi ei ole vieläkään palautunut entiselle tasolleen.





