Ennätyksellisen tuulennopeuden, 298 kilometriä tunnissa omaava hurrikaani Irma on tuhonnut sähkölinjat ja repinyt kattoja irti Barbudan saarella karibialla. Saaren viranomaisten mukaan se kuitenkin välttyi pahimmalta. Kyseisillä pienemmillä saarilla on raportoitu kolmen ihmisen kuolleen mutta tarkkaa lukua ei voida tietää ennenkuin pelastustyöntekijät ovat tutkineet saaren.
Yhdysvaltain Neitsytsaarille, Puerto Ricoon ja Floridaan on asetettu hätätila Irman vuoksi. Viimeisimpien tietojen mukaan Puerto Ricon saarella on 900 000 ihmistä vailla sähköä.
Kyseessä on yksi kaikkien aikojen voimakkaimmista mitatuista myrskyistä ja voimakkain Atlantin valtamerellä. Joidenkin arvioiden mukaan myrsky saattaa tuhota Puerto Ricon saaren infrastruktuurin niin totaalisesti, että esimerkiksi sähköä ei saarella ole saatavilla jopa puoleen vuoteen.
Kiinan presidentti Xi Jinping sanoo, ettei tekoälyn kehittäminen saa muodostua yhden maan sooloesitykseksi. Viesti välitettiin suuren tekoälykonferenssin avajaisissa Shanghaissa.
Perjantaisessa puheessaan Xi peräänkuulutti kansainvälistä yhteistyötä tekoälyssä ja korosti, että teknologian tulisi palvella ihmisiä. Peking käyttää World Artificial Intelligence Conference -tapahtumaa esitelläkseen teknologiaa, jolla Kiina toivoo voivansa haastaa Yhdysvallat.
Kiinalaiset tekoälymallit ovat Al Jazeeran mukaan saavuttaneet jalansijaa alhaisempien kustannusten ansiosta ja houkuttelevat käyttäjiä ympäri maailmaa. Samaan aikaan keskustelu nopeasti kasvavan alan sääntelystä jatkuu, mukaan lukien huolet sotilaallisesta käytöstä sekä hakkereiden ja rikollisten hyödyntämästä tekoälystä.
Xi korosti Kiinan roolia kehitysmaiden tasavertaisemman tekoälykapasiteetin saavuttamisessa välttääkseen sen, mitä hän kuvaili "uusiksi historiallisiksi epäoikeudenmukaisuuksiksi". Hän ilmoitti myös suunnitelmista yhteistyöstä kansainvälisten elinten sekä Afrikan, Latinalaisen Amerikan ja Aasian maiden kanssa, samoin kuin BRICS-maiden piirissä.
— Tekoälyn kehittämisen ei pitäisi olla yhden maan sooloesitys, vaan kansainvälisen yhteistyön sinfonia, Xi sanoi. Hän lisäsi, että maiden on yhdessä vastustettava turvallisuuskäsitteen liiallista venyttämistä tekoälyalalla tai yhden maan turvallisuuden asettamista muiden edelle.
Kehitys on pidettävä ihmisen hallinnassa
Yhdysvallat ja EU ovat asettaneet rajoituksia kiinalaiselle teknologialle kansalliseen turvallisuuteen vedoten. Toukokuussa Yhdysvaltain kauppaministeriö vahvisti, että edistyneiden tekoälysirujen vientivalvonta koskee myös kiinalaisyritysten tytäryhtiöitä Kiinan ulkopuolella.
Konferenssissa Xi korosti myös ”ihmiskeskistä” lähestymistapaa ja sanoi, että tekoälyn tulisi aina pysyä ihmisen hallinnassa. Hän puhui laeista ja säännöksistä, teknisestä valvonnasta, varhaisvaroitusjärjestelmistä ja hätätilavalmiudesta.
Tekoälystä on tullut Kiinan teollisuuspolitiikan strateginen pilari, ja valtion investoinneilla pyritään rakentamaan kotimainen ketju sirutuotannosta kuluttajapalveluihin. Valtionmedia on viranomaisiin viitaten raportoinut, että tekoälytokenien päivittäinen kulutus Kiinassa on tuhatkertaistunut kahdessa vuodessa.
Kiina on Yhdysvaltoja jäljessä kehittyneimpien puolijohteiden saatavuudessa, mutta saman raportoinnin mukaan sillä on etulyöntiasema tekoälysiruja pyörittävien suurten datakeskusten virransyötössä. Kansainvälisen energiajärjestön (IEA) mukaan tyypillinen laitos voi kuluttaa yhtä paljon sähköä kuin 100 000 kotitaloutta, kun taas seuraavan sukupolven hyperskaalan laitokset voivat saavuttaa tasoja, jotka vastaavat kahta miljoonaa kotia. Kiina tuottaa jo nyt yli kaksi kertaa enemmän sähköä kuin Yhdysvallat.
Vetoomus remigraation puolesta ja maahanmuuton vähentämiseksi Eurooppaan on luovutettu Euroopan parlamentille Brysselissä. Parlamentin ulkopuolella järjestetty mielenosoitus toteutui vasta sen jälkeen, kun kunnallinen kielto kumottiin tuomioistuimessa.
Keskiviikkona aktivistit ja useat poliitikot kokoontuivat Euroopan parlamentin ulkopuolelle kiinnittääkseen huomiota Save Europe Act -kampanjaan. Järjestäjien, joiden joukossa hollantilainen kommentaattori Eva Vlaardingerbroek on yksi johtavista äänistä, mukaan viivästyksiä syntyi myös allekirjoitusten luovutusvaiheessa. Viivästyksestä huolimatta luovutus saatiin kampanjan mukaan vietyä päätökseen.
Päivää ennen mielenosoitusta kampanja ilmoitti, että Brysselin pormestari oli kieltänyt kokoontumisen Place du Luxembourgilla, Euroopan parlamentin ulkopuolella sijaitsevalla aukiolla. Järjestäjät valittivat päätöksestä vedoten kokoontumisvapauteen ja protestioikeuteen. Ennen keskiviikkoa he ilmoittivat, että oikeusprosessi oli ratkennut heidän edukseen ja että tapahtuma voitiin järjestää suunnitellusti, mukaan lukien Euroopan parlamentista kutsutut puhujat.
EU:n painostaminen käsittelemään remigraatiota
Save Europe Act kuvailee itseään ensimmäiseksi ”isänmaalliseksi eurooppalaiseksi kansalaisaloitteeksi”. Sen tavoitteena on kerätä miljoona allekirjoitusta pakottaakseen Euroopan komission ottamaan asian virallisesti käsittelyyn ja tapaamaan järjestäjät eurooppalaista kansalaisaloitetta koskevien sääntöjen mukaisesti.
Vaatimuksiin kuuluvat laittoman maahanmuuton lopettaminen, vahvempi rajavalvonta ja remigraatiopolitiikka henkilöille, joilla ei ole oikeutta oleskella Euroopassa. Kampanja haluaa myös jäsenvaltioille enemmän liikkumavaraa kansallisen ja kulttuurisen identiteettinsä suojelemiseen.
Aiemmin heinäkuussa kampanja ilmoitti ylittäneensä 500 000 allekirjoitusta – puolivälin miljoonan tavoitteesta. Samaan aikaan Euroopan komissio on viestittänyt, että se saattaa kieltäytyä rekisteröimästä aloitetta viralliseksi eurooppalaiseksi kansalaisaloitteeksi vedoten siihen, että osat sen sisällöstä voivat olla ristiriidassa EU:n perusarvojen kanssa. Järjestäjät sanovat aikovansa jatkaa komission arviosta huolimatta.
Maahanmuutto on ollut yksi EU:n kiistellyimmistä kysymyksistä viimeisen kahden vuosikymmenen aikana. Vuosien 2015–2016 suurten pakolaisvirtojen jälkeen useat jäsenvaltiot sanovat maahanmuuttomäärien pysyneen historiallisesti korkeina, ja aiheesta on tullut keskeinen kansallisissa vaaleissa eri puolilla Eurooppaa.
Kiinalainen Moonshot AI julkaisee Kimi K3 -mallin – avoimen tekoälymallin, joka yhtiön omien testien mukaan voittaa tai vastaa yhdysvaltalaisia huippumalleja, kuten GPT-5.6 Solia ja Claude Fable 5:tä, useissa käytännön suorituskykytesteissä, erityisesti koodauksessa, verkkotyöskentelyssä ja agenttitehtävissä.
Kimi K3:ssa on 2,8 biljoonaa parametria, tuki sekä tekstille että kuville ja miljoonan tokenin konteksti-ikkuna. Yhtiö kutsuu sitä maailman ensimmäiseksi avoimeksi malliksi tässä kokoluokassa. Se on jo saatavilla Kimi.com-sivuston, Kimi Workin, Kimi Coden ja Kimi API:n kautta.
Moonshot AI:n teknisessä blogissa yhtiö myöntää, että Kimi K3 laahaa edelleen Claude Fable 5:n ja GPT-5.6 Solin perässä kokonaisvaltaisessa käyttäjäkokemuksessa. Samaan aikaan se väittää, että malli saavuttaa huipputason suorituskyvyn omissa arvioinneissaan ja suoriutuu usein muita testattuja järjestelmiä paremmin käytännön tehtävissä.
Yhtiön koodaustesteissä Kimi K3 johtaa muun muassa Program Bench- ja SWE Marathon -testeissä, ja on lähes tasoissa GPT-5.6 Solin kanssa Terminal Bench 2.1 -testissä. Agenttitesteissä Kimi K3 on kärjessä muun muassa Automation Benchissä, SpreadsheetBench 2:ssa ja BrowseCompissa, kun taas Claude Fable 5 ja GPT-5.6 Sol johtavat edelleen joissakin laajemmissa mittauksissa.
Moonshot AI:n omat koodaussuorituskykytestit Kimi K3:lle.Moonshot AI:n omat agentti- ja tuottavuussuorituskykytestit Kimi K3:lle.
Rakennettu pitkiin tehtäviin, ei vain lyhyisiin vastauksiin
Moonshot AI kuvailee Kimi K3:a malliksi pitkiin työnkulkuihin: koodaamiseen laajoissa koodikannoissa, automaatioon, tietotyöhön ja tehtäviin, jotka sisältävät kuvakaappauksia ja visuaalista palautetta. Julkaisumateriaali mainitsee muun muassa laskentaytimien optimoinnin, pelikehityksen, sirujen suunnittelun ja tutkimukseen liittyvät laskennat.
Teknisesti K3 on rakennettu yhtiön omien Kimi Delta Attention- ja Attention Residuals -ratkaisujen varaan. Delta Attentionin sanotaan tarjoavan jopa 6,3 kertaa nopeamman vastausten generoinnin erittäin pitkissä konteksteissa, kun taas Attention Residualsin kerrotaan tuovan noin 25 prosenttia paremman koulutustehokkuuden alle 2 prosentin lisäkustannuksilla. Edeltäjäänsä Kimi K2:een verrattuna yhtiö puhuu noin 2,5 kertaa paremmasta vastineesta laskentateholle.
Julkaisuhetkellä Kimi K3 toimii oletusarvoisesti maksimaalisella ”ajattelupanoksella” (thinking effort). Alemmat ja ylemmät tilat on tarkoitus tuoda myöhemmissä päivityksissä. Moonshot AI kirjoittaa myös tekevänsä yhteistyötä pilvikumppaneiden ja avoimen lähdekoodin ylläpitäjien kanssa vakaan käyttöönoton varmistamiseksi. Mallin täydet painot (weights) on tarkoitus julkaista 27. heinäkuuta 2026.
Rajoituksista yhtiö myöntää, että laatu voi heikentyä, jos agenttiympäristö ei palauta täyttä päättelyhistoriaa, että K3 tekee joskus omia päätöksiään epäselvissä tehtävissä, ja että se tuntuu edelleen heikommalta kuin Claude Fable 5 ja GPT-5.6 Sol puhtaassa käyttäjäkokemuksessa.
Siitä huolimatta viesti on terävä: avoin kiinalainen malli absoluuttisessa huippukokoluokassa väittää nyt voittavansa suljetut yhdysvaltalaiset huippumallit useissa niistä vertailuarvoista, jotka ohjaavat käytännön tekoälyn kehitystä.
Argentiina on edennyt toiseen perättäiseen MM-finaaliinsa dramaattisen nousun jälkeen Englantia vastaan. Lionel Messi oli mukana molemmissa maaleissa, kun 0–1-tappioasema kääntyi 2–1-voitoksi viime hetkillä.
Jo ennen avauspotkua oli selvää, ettei kyseessä ollut mikään tavallinen MM-ottelu. Tunnelma Atlantassa oli lähes korviahuumaava.
Kansallislaulujen aikana kaiuttimien ääni hukkui katsomosta kuuluvaan lauluun, pauhuun, vihellyksiin ja huutoihin.
Toisin kuin poikkeuksellinen tunnelma, ottelun ensimmäinen puoliaika oli lukossa ja vailla vaarallisia maalipaikkoja.
Sitä leimasivat pelikonkat, väittelyt, fyysiset kamppailut ja taistelu. Kyseessä ei ollut lainkaan epätavallinen ottelukuva näiden kahden maan kohdatessa.
Kuten yleensä Englannin ja Argentiinan kohdatessa, tunteet kävivät kuumina kentällä. Erotuomari Ismail Elfathilla piti kiirettä järjestyksen ylläpitämisessä. Kuva: Xinhua/Jia Haocheng
Englanti siirtyy johtoon
Ottelu avautui vasta 55. minuutilla, kun Morgan Rogers löysi Anthony Gordonin, joka vei Englannin johtoon.
Reilun tunnin pelin jälkeen Englanti muuttui kuitenkin entistä passiivisemmaksi ja vetäytyi yhä syvemmälle.
Thomas Tuchel rakensi ensin viiden miehen puolustuslinjan ja vaihtoi sitten sisään entistä puolustavampia pelaajia.
Maalintekijä Gordon korvattiin toppari Ezri Konsalla 72. minuutilla. Kymmenen minuuttia myöhemmin Declan Rice ja Reece James tulivat vaihtoon, kun Nico O’Reilly ja Dan Burn juoksivat kentälle.
Argentiina pääsi hyökkäämään aalto toisensa jälkeen ja jakamaan keskityksiä Englannin rangaistusalueelle. Alexis Mac Allister puski pallon tolppaan, ja Jordan Pickford joutui useaan otteeseen torjuntatöihin.
Englannin maalivahti Jordan Pickford teki kovasti töitä varjellakseen maaliaan, mutta joutui lopulta taipumaan Argentiinan loppuhetkien paineen alla. Kuva: Xinhua/Li Ming
Argentiinan nousu
Syvälle vetäytyvä puolustustaktiikka voi toimia, jos se yhdistetään jonkinlaiseen vastahyökkäysuhkaan, mutta se puuttui Englannilta kokonaan.
Joukkue yritti suojella johtoaan taktiikalla, joka muuttui ottelun edetessä aivan liian passiiviseksi ja josta se lopulta joutui maksamaan kovan hinnan.
Ensin Enzo Fernandez tasoitti tilanteen tarkalla kaukolaukauksella juuri rangaistusalueen ulkopuolelta 85. minuutilla.
Lisäajalla Lionel Messi, kuka muu muka, tarjoili täydellisen keskityksen Lautaro Martinezille, joka puski voittomaalin 90+2. minuutilla.
Argentiinan päävalmentaja Lionel Scaloni oli näkyvästi liikuttunut loppuvihellyksen jälkeen.
— Minulla ei ole sanoja. Tämä on valtava ilo maallemme ja kansallemme. Ja jälleen yksi suuri ilonaihe tälle ryhmälle, joka kieltäytyy luovuttamasta. Olemme ainutlaatuisia. Kyse ei ole mahtailusta, vaan sydämestä. Niin monet ihmiset ovat matkustaneet tänne tänään tukemaan meitä, ja olen siitä todella kiitollinen. Tämä paita ansaitsee sen, että annamme kaikkemme loppuun saakka, ettemme säästele mitään, Scaloni totesi TV4:n lähetyksessä.
— Siirryttyämme 1–0-johtoon yritimme vain pitää siitä kiinni, mikä tällä tasolla ei riitä, Englannin kapteeni Harry Kane totesi suoraan brittimedian haastattelussa.
Liikuttunut Lautaro Martinez syleilee Lionel Messiä loppuvihellyksen jälkeen. Kuva: Xinhua/Li Ming
Loppuvihellyksen jälkeen molemmat joukkueet viipyivät kentällä pitkään.
Argentiinalaiset lauloivat, rummuttivat, tanssivat ja hyppivät yhdessä tuhansien paikalle matkustaneiden kannattajiensa kanssa.
Samaan aikaan Harry Kane ja hänen joukkuetoverinsa kiittivät pettyneinä, mutta ryhdikkäinä, katsomonsa päädyssä olleita englantilaisfaneja.
Argentiina kohtaa siis Espanjan sunnuntain sähköisessä MM-finaalissa East Rutherfordissa, New Jerseyssä, ja saa mahdollisuuden puolustaa vuonna 2022 voittamaansa mestaruutta.
Englanti kohtaa Ranskan lauantain pronssiottelussa. Pelissä, jonka merkitystä turnauksen päättämisessä mitaliin ei pidä aliarvioida.
Ottelufaktat: Englanti–Argentiina 1–2 (0–0). Maalit: 1–0 Anthony Gordon (55), 1–1 Enzo Fernandez (85), 1–2 Lautaro Martinez (90+2). Yleisömäärä: 68 239. Erotuomari: Ismail Elfath, USA.