Gulf Today paljastaa: Facebookilla ja islamisteilla sopimus sensuurista

Päivitetty 14.7.2017, Julkaistu 12.7.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 4 minuuttia

Lähi-Itää ja islamilaista maailmaa seuraava julkaisu, Gulf Today, paljasti Facebookin varatoimitusjohtaja Joel Kaplanin neuvotelleen Pakistanissa Facebookin sisällön ja käyttäjien rajoittamisesta islamilaisia miellyttävällä tavalla. Sopimusta on pohjustettu maalis- ja huhtikuussa mm. islamilaisten valtioiden suurlähettiläskokouksessa. Facebookin alistuminen yhden uskontokunnan vaatimuksiin on historiallista.


Gulf Today 09.07.2017:

Islamabad, Pakistan: Facebookin johto on vakuuttanut Pakistanille, että se poistaa väärät tilit, ja sopimattoman, vihamielisen ja provosoivan materiaalin, joka herättää väkivaltaa ja terrorismia.

Sitoumuksen antoi Facebookin varapresidentti Joel Kaplan , joka tapasi sisäministeri Chaudhry Nisar Ali Khanin lauantaina.

Facebook on toistanut olevansa sitoutunut pitämään julkaisualustansa turvallisena ja edistämään arvoja, jotka ovat sopusoinnussa sen yhteisönormien kanssa.

Facebook myös sitoutui poistamaan väärillä henkilöllisyyksillä avatut tilit, ja sopimattoman, vihamielisen ja provosoivan materiaalin, joka herättää väkivaltaa ja terrorismia.

Pakistanin sisäministeriön tiedottaja kertoi kokouksen yksityiskohdista, että tämä on ensimmäinen kerta, että Facebookin vanhempi maailmanlaajuista julkaisupolitiikkaa hallinnoiva jäsen on vieraillut Pakistanissa keskustellakseen keinoista, joilla sosiaalisen median alustojen väärinkäyttöä estetään.

Sisäministeri on toiminut aktiivisesti Internet-palveluntarjoajien sitouttamisessa ja ratkaisujen löytämisessä sosiaalisen median väärinkäyttöä koskevissa kysymyksissä, kertoi ministeriön tiedottaja.

Muslimimaiden suurlähettiläiden erityiskokous asiasta pidettiin maaliskuussa. Kokouksessa keskusteltiin sosiaalisen median pilkkaavasta sisällöstä ja siitä, miten tehokkaimmin saadaan koko muslimimaailman ääni kuuluviin vastustettaessa islamiin ja pyhiin henkilöihin kohdistuvaa hulluutta joka on päästetty irralleen sananvapauden nimissä.

Tätä seurasi ministerin kokous OIC: n pääsihteerin kanssa huhtikuussa samasta asiasta.

Ministeriön tiedottaja kertoi, että keskustellessaan Facebook-varapuheenjohtajan Kaplanin kanssa Nisar oli sanonut, että koko muslimien Ummah oli suuresti häiriintynyt ja vakavasti huolissaan sosiaalisten medioiden laittomista väärinkäytöksistä pilkkaavan sisällön levittämiseksi.

”Mikään ei ole meille pyhempää, kuin meidän uskontomme ja pyhät henkilömme”, ministeri oli todennut.

Hän sanoi, että Pakistanin hallitus vakaasti uskoo ilmaisunvapauteen, mutta ei voi sallia kenenkään väärinkäyttää sosiaalisia mediaa vahingoittaakseen uskonnollisia näkemyksiä tai harjoittaakseen laitonta toimintaa. Gulf Today


Asiaan on ottanut tuoreeltaan kantaa blogisti Pamela Geller:

Facebook virkailija matkustaa Pakistaniin sitoutumaan siihen, että facebook poistaa ”anti-islamilaisen” materiaalin.

Facebook on omaksunut sharia-valitusten huomioonottamisen politiikan jo jonkin aikaa sitten. Minun julkaisujani on estetty miljoonilta Facebookin seuraajilta, ja olen huomannut kävijäliikenteen julkaisuissani vähentyneen merkittävästi viimeisten kolmen kuukauden aikana. Uutisia netissä julkaiseville Facebook on eräänlainen linkkiliikenteen emolevy. Uutisivusto ei voi selviytyä ilman sitä.

Kukaan meistä ei ole immuuni facebookin päätöksille, joten minun kävijämääräni ovat laskeneet 70% estämiseni jälkeen. Facebook-sivullani on miljoona seuraajaa, ja organisaatioideni kanssa se on noin 1,5 miljoonaa ihmistä. Kun ajattelet heidän jakamiskapasiteettiaan, ja heidän ystäviensä ja ystäviensä – saat käsityksen.

Kaikki Fb-seuraajani tekevät samanlaisia ​​asioita: Julkaisevat ja jakavat. Näin me taistelemme väärennettyjä uutisia vastaan. Saan lukemattomia sähköpostiviestejä lukijoilta jotka kertovat minulle uusista estoista, kielloista ja Facebookista bannauksista. Siksi kirjoitan nyt näin haastavasti.

Miksi nämä estot? Koska islamin lain mukaan et voi arvostella islamiä. Facebook noudattaa kaikkein äärimmäisintä ja julminta ideologiaa mitä maan päältä löytyy, tehden hankaluuksia meille kaikille, koska Mark Zuckerbergillä on suunnattomasti valtaa. Hän valvoo tiedon virtaa. Hän päättää mitä näemme tai emme näe Facebookissa. Me emme antaneet hänelle tätä valtaa rajoittaa meidän luovuttamattomia vapauksiamme.

Jihad Watch on kokenut tämän samalla lailla. (Linkki artikkeliin.)

Jihad Watchiin kohdistunut toimenpide on jo täydessä vauhdissa: Helmikuun puolivälissä heidän Facebook-liikenteensä putosi yhtäkkiä 90%: lla, eikä se ole siitä palautunut.

Me emme julkaise mitään ”eksplisiittistä, vihamielistä ja provosoivaa materiaalia, joka herättää väkivaltaa ja terrorismia”, mutta Facebook toimii tässä tuomarina, valamiehistönä ja teloittajana, -kaikissa näissä ominaisuuksissa. Ei valitustietä eikä oikaisumahdollisuutta. Tämä on sharian olemus: Islamilainen pyrkimys ylivaltaan ja länsimaiden pakottaminen hyväksymään sharia-lait jotka kieltävät islamin kritisoimisen, ja se näkyy toimivan.

Miltä länsimaisesta liberaalista Joel Kaplanista tuntuu istuessaan siellä Islamabadissa sisäministeri Chaudhry Nisar Ali Khanin kanssa, kuunnellen kun Khan kertoo hänelle ”islamiin ja pyhiin henkilöihin kohdistuvasta hulluudesta joka on päästetty irralleen sananvapauden nimissä”?

Tietääkö Kaplan ilmaisunvapauden merkityksestä vapaalle yhteiskunnalle, tai ymmärtääkö hän siitä mitään?

Tunsiko hän minkäänlaista ironiaa siitä, että hän on mennyt viestintään omistautuneeseen yritykseen, ja nyt matkustanut toiselle puolelle maailmaa vakuuttamaan erään maailman vähiten liberaaleimman hallituksen virkamiehelle, että hänen yrityksensä tekisi kaiken voitavansa tiedonkulun rajoittamiseksi?

Tai sitten hän ajatteli vain, milloin lento kotiin olikaan?

Islamabad Pakistan: Sisäasiainministeri Chaudhry Nisar Ali Khankokouksessa Facebookin varapresidentti Joel Kaplanin kanssa. Kuva on julkaistu 07.07.2017, Pakistanin toimesta.

 

Gulf Today 09.07.2017.

Pamela Geller 11.07.2017.

Jihad Watch 11.07.2017.


Koulun työntekijä tuomittiin 16 tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä Uppsalassa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Uppsalassa entinen koulutyöntekijä on tuomittu kolmen vuoden ja yhdeksän kuukauden vankeusrangaistukseen useista vakavista seksuaalirikoksista peruskouluikäisiä tyttöjä kohtaan. Tapauksen syyttäjän, Bente Erfäldtin, mukaan tuomio vastaa pitkälti syyttäjän vaatimuksia.

Yhteensä 16 tyttöä oli asianomistajina syytteissä, ja käräjäoikeus katsoi miehen syylliseksi kaikkiin 16 syytekohtaan.

Hänet on tuomittu kaikista väitetyistä rikoksista. Käräjäoikeus on pitkälti jakamassa syyttäjän näkemyksen siitä, miten rikokset tulee arvioida. Meillä oli hieman ankarampi rangaistusvaatimus, mutta kokonaisuutena olen tyytyväinen, Erfäldt sanoo.

Kaikki uhrit olivat tekojen aikaan peruskouluikäisiä, ja useat rikokset tapahtuivat koulussa Uppsalassa, jossa mies — kuusikymppinen koulun työntekijä — oli työskennellyt.

Mies aloitti työskentelyn koulussa vuonna 2023 toimiessaan resurssityöntekijänä, vahtimestarina ja vapaa-ajan ohjaajana. Rikokset tapahtuivat tuosta vuodesta kevääseen 2025 saakka, jolloin hänet pidätettiin.

Todisteet miestä vastaan koostuivat muun muassa tyttöjen kertomuksista sekä teknisestä näytöstä — miehen hallusta löytyneistä kuvista ja videoista.

Mies on aiemmin ollut rikokseton ja kiistää kaikki syytteet. Hän on työskennellyt kouluissa pitkään ja ollut aiemmin työsuhteessa myös muihin oppilaitoksiin.

Bussiturma Boliviassa: 16 kuollut ja 32 loukkaantunut

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ainakin 16 ihmistä on kuollut ja 32 loukkaantunut, kun matkustajabussi suistui noin 300 metrin syvyyteen rinteeseen Boliviassa, kertovat viranomaiset. Onnettomuus tapahtui maanantaina aamulla Morochatan alueella, joka sijaitsee maan keskiosissa.

Paikallisen viranomaisen mukaan kyseessä oli vakava onnettomuus, sillä bussissa oli useita matkustajia ja tapahtumapaikka on vaikeasti saavutettavissa. Pelastustyöt ovat olleet haastavia alueen vaikeakulkuisuuden vuoksi.

Boliviassa kuolee viranomaisten mukaan vuosittain noin 1 400 ihmistä liikenneonnettomuuksissa. Maassa on hieman yli 12 miljoonaa asukasta.

Viranomaiset tutkivat nyt onnettomuuden syytä, mutta alustavien tietojen mukaan mahdollisia syitä voivat olla tien huono kunto tai kuljettajan menettämä ajoneuvon hallinta.

Hirmumyrsky Melissa iski Jamaikalle – voimakkain 174 vuoteen

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Erittäin voimakas hirmumyrsky Melissa on iskenyt Jamaikalle valtavalla voimalla. Hengenvaaraa aiheuttavat tuulet ja tulvat piinaavat parhaillaan Karibian saarta, jossa jopa 1,5 miljoonaa ihmistä on suoraan myrskyn armoilla.

Melissa saavutti viidennen luokan, eli korkeimman mahdollisen voimakkuuden, saapuessaan Jamaikan mantereelle kello 18.00 paikallista aikaa, kertoo Yhdysvaltain National Hurricane Center (NHC) Miamista. Kyseessä on voimakkain myrsky, joka on iskenyt Jamaikalle 174 vuoteen.

Tuulen nopeudet ylittivät 80 metriä sekunnissa, kun Melissa iski maihin. Myrsky on samalla vuoden 2025 voimakkain hirmumyrsky koko maailmassa.

– Olemme hyvin huolissamme. ”Maailman voimakkain myrsky” iskee tähän pieneen pisteeseen kartalla, sanoi paikallinen yrittäjä Steve Dunn ennen myrskyn saapumista.

Vahingot voivat olla mittavat

Melissa on liikkunut hitaasti Karibialla viime päivinä, ja sitä kuvataan jopa voimakkaammaksi kuin hirmumyrsky Katrina, joka 20 vuotta sitten aiheutti tuhoa Yhdysvalloissa, surmaten yli 1 800 ihmistä.

Jamaikalla koulut ja lentokentät on suljettu, kattoja vahvistettu ja hätäsuojat otettu käyttöön.

– Hallitus on tehnyt kaiken mahdollisen valmistautuakseen myrskyyn, jollaisen kaltaista emme ole koskaan kokeneet, sanoi tiedotusministeri Dana Morris Dixon BBC:n Newshour-ohjelmassa.

Hänen mukaansa maa on jo valmiiksi hyvin vettynyt runsassateisen lokakuun vuoksi.
– Kun saamme vielä lisää vettä, seurauksena on laajoja tulvia ja maanvyörymiä erityisesti vuoristoalueilla, hän varoitti.

Pakollisia evakuointeja

Kansainvälinen Punainen Risti ja Punainen Puolikuu (IFRC) varoittavat myrskyn ”valtavasta vaikutuksesta”.
– Humanitaarinen uhka on vakava ja välitön, sanoo IFRC:n Karibian alueen päällikkö Necephor Mghendi, jonka mukaan 1,5 miljoonaa ihmistä saattaa joutua myrskyn vaikutusalueelle – mahdollisesti jopa enemmän.

Jamaikan pääministeri Andrew Holness kertoi CNN:lle, että erityisesti saaren länsiosat tulevat kärsimään pahiten.
– En usko, että alueella on minkäänlaista infrastruktuuria, joka kestäisi viidennen luokan myrskyn, hän sanoi.

Laajoille alueille on annettu pakolliset evakuointimääräykset, mutta kaikki eivät aio noudattaa niitä.

Myrsky Melissan odotetaan jatkavan kulkuaan länteen päin seuraavien päivien aikana, tuoden mukanaan edelleen hengenvaarallisia tuulia ja rankkasateita.

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 27.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä – rikosoikeudellinen vastuuikä laskee 15:stä 13 vuoteen

Ruotsi valmistautuu ottamaan käyttöön nuorisovankilat myös 13- ja 14-vuotiaille, jotka tuomitaan vakavista rikoksista heinäkuun 1. päivän jälkeen. Rikosseuraamuslaitos (Kriminalvården) on jo aiemmin suunnitellut erityisiä yksiköitä 15–17-vuotiaille, mutta hallitus on nyt antanut tehtäväksi perustaa erilliset, nuoremmille lapsille tarkoitetut osastot.

Erityisyksiköiden on määrä olla valmiina ensi kesään mennessä. Lainsäädäntöehdotuksen mukaan rikosoikeudellinen vastuuikä lasketaan 15 vuodesta 13 vuoteen niissä tapauksissa, joissa nuori tekee erittäin vakavan rikoksen. Muutos astuisi voimaan 1. heinäkuuta.

Oikeusministeri Gunnar Strömmerin (Moderaatit) mukaan Rikosseuraamuslaitos valmistautuu aluksi tarjoamaan 100–150 paikkaa 13–17-vuotiaille eri puolilla maata sijaitsevissa laitoksissa.

– Rakennamme parhaillaan koulutoimintaa ja erilaisia hoitomuotoja näihin yksiköihin, Strömmer kertoo.

Uuden lain on tarkoitus olla voimassa vähintään viiden vuoden ajan.

– Näen tämän keinona antaa muulle yhteiskunnalle mahdollisuuden ottaa tilanne kiinni, Strömmer sanoo.

Ministerin mukaan, jotta 13- ja 14-vuotiaiden tekemät vakavat rikokset voitaisiin ehkäistä, sosiaalipalveluiden, koulujen, poliisin sekä lasten ja nuorten psykiatrian on toimittava tulevaisuudessa aivan uudella tavalla ja entistä tiiviimmässä yhteistyössä.