EU pyrkii palauttamaan yksityisviestien skannauksen

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 9.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Euroopan parlamentti on raivannut tietä EU:n väliaikaisen säännön palauttamiselle, joka sallii verkkoalustojen skannata yksityisviestejä lapsiin kohdistuvan seksuaaliväkivaltamateriaalin varalta. Kriitikot kuvailevat menettelyä massavalvonnan takaoveksi, kun taas kannattajat painottavat lasten suojelua.

Heinäkuun 9. päivän äänestys koskee väliaikaista sähköisen viestinnän tietosuojan (ePrivacy) poikkeusta, jota kutsutaan usein nimellä Chat Control 1.0. Se antaa tietyille viestintäpalvelujen tarjoajille mahdollisuuden vapaaehtoisesti havaita, raportoida ja poistaa lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyvää materiaalia.

Nykyinen prosessi koskee asetuksen (EU) 2021/1232 jatkamista tai palauttamista, joka umpeutui aiemmin huhtikuussa 2026. Euroopan parlamentin menettelysivun mukaan ehdotus koskee väliaikaista poikkeusta osasta ePrivacy-sääntöjä verkossa tapahtuvan lapsen hyväksikäytön torjumiseksi.

Neuvosto pääsi sopuun kannastaan heinäkuun alussa. Neuvoston lehdistötiedotteen mukaan tarkoituksena on palauttaa väliaikainen järjestelmä, jonka puitteissa yritykset voivat jatkaa tällaisen materiaalin vapaaehtoista havaitsemista, raportointia ja poistamista vuoteen 2028 asti.

Kiistanalainen menettely

Kiista ei koske ainoastaan asiasisältöä, vaan myös sitä, miten päätöstä on viety eteenpäin. Euronews kuvailee, kuinka asia herätettiin henkiin epätavallisen menettelyn kautta sen jälkeen, kun parlamentti hylkäsi aiemman jatkoajan maaliskuussa.

Yksityisyyskampanja Fight Chat Controlin mukaan parlamentti äänesti 7. heinäkuuta äänin 331–303 asian käsittelemisestä nopeutetussa aikataulussa. Tämä mahdollisti asian etenemisen ilman normaalia käsittelyä vastaavassa valiokunnassa.

Torstain ratkaisevassa äänestyksessä 314 mepin sanotaan äänestäneen vastaan ja 276 puolesta. Kriitikot korostavat, ettei tämä vieläkään riittänyt pysäyttämään neuvoston kantaa, koska tekstin hylkäämiseen tai muuttamiseen vaadittiin ehdoton enemmistö – 361 ääntä.

Vapaaehtoista – mutta kauaskantoista

Chat Control 1.0 tulisi erottaa kauaskantoisemmasta Chat Control 2.0 -esityksestä, joka koskee pysyvää sääntelyä ja jossa kysymys pakollisesta skannauksesta ja salatuista palveluista on edelleen keskeinen.

Väliaikainen 1.0-sääntö ei tee skannauksesta pakollista. Käytännössä sitä ovat käyttäneet pääasiassa suuremmat, salaamattomat palvelut etsiäkseen tunnettua hyväksikäyttömateriaalia, usein tietokantoihin tehtävän tiivistevertailun (hash matching) avulla.

Kriitikot kuitenkin väittävät, että järjestelmä avaa oven yksityisen viestinnän yleiselle valvonnalle. Entinen meppi Patrick Breyer, yksi näkyvimmistä vastustajista, kuvailee järjestelyä askeleeksi kohti viestien ja chattien automatisoitua reaaliaikaista valvontaa.

Kannattajat argumentoivat, että poikkeusta tarvitaan, jotta alustat eivät joutuisi lopettamaan hyväksikäyttömateriaalin raportointia sillä aikaa, kun EU neuvottelee pysyvästä lainsäädännöstä. Kriitikot vastaavat, että jopa vapaaehtoinen skannaus voi luoda painetta viattomien käyttäjien viestinnän entistä laajemmalle tarkkailulle.

Euroopan parlamentin virallisten äänestyslistojen odotetaan antavan lopullisen kuvan siitä, miten mepit äänestivät. Puoluelinjoista riippumatta on selvää, että Chat Control on palannut EU:n pöydälle – ennen vielä suurempaa taistelua pysyvästä sääntelystä.

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

0 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät

Tanska puuttuu tekoälyhuijauksiin

Julkaistu eilen 08:33 – Kirjoittaja Toimitus

Tanskan hallitus haluaa lukioiden valvovan opiskelijoiden näyttöjä kirjallisten kokeiden aikana ja teettävän enemmän tehtäviä koulun tiloissa. Toimenpiteillä pyritään hillitsemään tekoälyhuijauksia ja antamaan opettajille luotettavampi pohja arvioinnille.

Tanskan lapsi- ja opetusministeri Magnus Heunicke esitteli 6. elokuuta toimenpidepaketin sitä vastaan, mitä hallitus kuvailee tekoälyn luvattomaksi käytöksi toisen asteen koulutuksessa. Paketti sisältää ohjelmistoja, jotka on suunniteltu valvomaan opiskelijoiden tietokoneiden toimintaa kirjallisten kokeiden aikana, sekä verkkosuodattimia.

Lukioita kehotetaan myös teettämään opiskelijoilla enemmän tehtäviä valvotuissa olosuhteissa. Higher Preparatory Examination -ohjelman (hf) opiskelijoille suuri kirjallinen tehtävä, joka tunnetaan nimellä SSO, on jatkossa myös puolustettava suullisesti. Noin 9 000 opiskelijaa suorittaa kyseisen tehtävän vuosittain.

Valitettavasti meillä on ongelma tekoälyhuijausten kanssa lukioissa. Toimenpiteitä tarvitaan nyt, Heunicke sanoi Tanskan ministeriön mukaan.

Ei kansallista vaatimusta

Toistaiseksi näytön valvonta on suositus eikä sitova kansallinen vaatimus. Opettajien ammattiliitto GL ja Danske Gymnasier -järjestö suhtautuvat aloitteisiin myönteisesti ja uskovat ammattilehti Gymnasieskolenin mukaan, että yhteisestä standardista tulisi lopulta tulla pakollinen. Muutoin opiskelijat riskivät tulla arvioiduiksi eri ehdoilla riippuen siitä, mitä koulua he käyvät.

Järjestöt peräänkuuluttavat myös resursseja, mikäli suullisten puolustusten lisääminen vaatii enemmän opettajien ja ulkopuolisten tarkastajien työtunteja. GL on myös ehdottanut, että opiskelijat ilmoittaisivat, onko tekoälyä käytetty ja miten sitä on hyödynnetty suurissa tehtävissä, sen sijaan että oletettaisiin teknologian pysyvän kokonaan ulkopuolella.

Asia on ajankohtainen myös Ruotsissa. Ruotsin opetushallitus (Skolverket) kertoo, että jotkut opettajat ovat jo mukauttaneet opetustaan ja arviointiaan tekoälyn vuoksi.

Tekoälyn heijastelematon käyttö koulutuksessa voi vaikuttaa haitallisesti sekä opiskelijoiden oppimiseen että heidän kykyynsä arvioida tekoälyn tuottaman materiaalin laatua. Siksi on tärkeää seurata, miten opiskelijoiden tekoälyn käyttö vaikuttaa heidän pitkäaikaiseen oppimiseensa ja varmistaa, että heillä on oikeat taidot, Ruotsin opetushallituksen opetusneuvos Niklas Leide sanoi toukokuussa.

Puola ja Yhdysvallat neuvottelevat pysyvistä sotilastukikohdista

Julkaistu 6.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Puola ja Yhdysvallat neuvottelevat pysyvien yhdysvaltalaisten sotilastukikohtien perustamisesta Puolaan, Puolan apulaispuolustusministeri Pawel Zalewski kertoi valtiolliselle TVP-yleisradioyhtiölle keskiviikkona.

Neuvottelujen esivaihe on jo saatu päätökseen Zalewskin mukaan, joka totesi poliittisen tahdon tulleen ilmaistuksi jo kauan sitten.

Olemme jo saattaneet prosessin esivaiheen päätökseen, puhumattakaan poliittisesta tahdosta, joka ilmaistiin jo kauan sitten, hän sanoi.

Hän lisäsi, että Yhdysvallat on muodostanut ryhmän neuvotteluja varten.

Yhdysvallat tarkastelee läsnäoloaan Euroopassa

Neuvottelut käydään sen jälkeen, kun Yhdysvallat käynnisti viime viikolla virallisen arvion sotilaallisesta läsnäolostaan Euroopassa.

Arvion tarkoituksena on painostaa Eurooppaa ottamaan ”ensisijainen vastuu tavanomaisesta puolustuksestaan”.

Yhdysvaltalaisen Council on Foreign Relations -ajatushautomon kokoamien tietojen mukaan kymmeniä tuhansia Yhdysvaltain sotilaita on sijoitettuna Saksaan, Puolaan, Italiaan ja muihin Euroopan maihin.

Neljää 15-vuotiasta vastaan nostettu syytteet SiS-laitoksen mellakan jälkeen

Julkaistu 6.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Neljää 15-vuotiasta vastaan on nostettu syytteet väkivaltaisen mellakan jälkeen, joka tapahtui Ruotsin valtion laitoshoidosta vastaavan viraston (Statens institutionsstyrelse, SiS) yksikössä Hässleholmin kunnassa syksyllä 2025. Henkilökunta joutui hakeutumaan turvaan, kun nuoret tutkinnan mukaan pirstaloivat osaston ja uhkailivat työntekijöitä.

Välikohtaus tapahtui myöhään illalla 26. marraskuuta 2025.

Esitutkinnan mukaan, josta ruotsalaislehti Expressen uutisoi, levottomuudet alkoivat, kun yksi pojista suuttui siitä, ettei hän saanut oleskella tietyssä huoneessa laitoksessa.

Kolmen nuoren väitetään tämän jälkeen kommunikoineen keskenään viemäriputkien kautta ja sopineen ”kaaoksen aloittamisesta”. 15-vuotiaat irrottivat pöydistä metallijalat ja alkoivat hakata rikki huonekaluja, ovia, valvontakameroita, televisioita ja vahvistettua lasia.

Henkilökunta hakeutui turvaan rakennuksen ulkopuolelle ja hälytti poliisin. Kun partio saapui paikalle, sisältä kuului kovia pamahduksia, ja poliisit menivät sisään kilpien kanssa suojautuakseen heitetyiltä esineiltä ja iskuilta.

Eräs työntekijä kertoi kuulusteluissa, että häntä oli puskettu päällä ja hänen päälleen oli syljetty.

Syytteet törkeästä vahingonteosta

Neljää poikaa vastaan on nyt nostettu syytteet törkeästä vahingonteosta. Yhtä heistä syytetään myös virkamiehen vastustamisesta, virkamiehen pahoinpitelystä ja virkamieheen kohdistuneesta väkivallasta.

Expressenin mukaan saman pojan väitetään uhkailleen poliiseja sanomalla, että hän lähettäisi Foxtrot- ja Dalen-rikosverkostot heidän peräänsä.

Syyttäjä vaatii yli 90 000 kruunun korvauksia vahingoista. Tuhoutunut osasto jouduttiin pitämään suljettuna kaksi viikkoa. Aluksi epäiltynä oli viisi nuorta, mutta syyte nostettiin neljää 15-vuotiasta vastaan.

SiS ylläpitää erityisiä nuorisokoteja nuorille, jotka on määrätty pakkohoitoon tai tuomittu suljettuun nuorisohuoltoon.

Se, että henkilökunta joutui poistumaan osastolta ja poliisi saapui paikalle suojavarusteissa, nostaa suljettujen laitosten turvallisuustilanteen keskiöön.

Yli 1 000 saksalaista oikeusalan ammattilaista vaatii AfD:n kieltämistä

Julkaistu 6.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yli 1 000 saksalaista oikeusalan ammattilaista on liittynyt vetoomukseen, jolla vaaditaan menettelyn aloittamista Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen kieltämiseksi. Saksan perustuslakituomioistuin – ei hallitus tai parlamentti – päättää viime kädessä siitä, voidaanko puolue kieltää.

Avoimen kirjeen järjesti tasavaltalainen lakimiesliitto (Republikanischer Anwältinnen- und Anwälteverein, RAV).

Järjestö ilmoitti 3. elokuuta, että 1 051 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen, mukaan lukien asianajajia, tuomareita, syyttäjiä ja muita oikeusalan ammattilaisia. Vetoomus on osoitettu liittohallitukselle ja liittopäiville (Bundestag).

Allekirjoittajat haluavat, että Saksan perustuslakituomioistuin harkitsee AfD:n kieltämistä, ja he viittaavat kansalaisoikeusjärjestön (Gesellschaft für Freiheitsrechte, GFF) oikeudelliseen lausuntoon.

Lausunnossa todetaan, että kieltämismenettelyllä olisi todennäköisesti mahdollisuuksia menestyä.

Vaihtoehto Saksalle saa kannatusta useissa saksalaisissa mielipidemittauksissa.
Vaihtoehto Saksalle saa kannatusta useissa saksalaisissa mielipidemittauksissa (arkistokuva). Montaasi. Kuva: Tino Chrupalla/Facebook.

Korkea kynnys puolueen kieltämiselle

Lausunto ei kuitenkaan ole tuomioistuimen ratkaisu. RAV ei voi itse hakea kieltoa.

Perustuslakituomioistuimen sääntöjen mukaan vain liittopäivät, liittoneuvosto tai liittohallitus voivat hakea valtakunnallisen poliittisen puolueen kieltämistä.

Tuomioistuin asettaa korkean kynnyksen puolueen kieltämiselle. Pelkät perustuslain vastaiset ajatukset eivät riitä; puolueen on muun muassa pyrittävä aktiivisesti ja hyökkäävästi poistamaan vapaa demokraattinen perusjärjestys.

Lisäksi on oltava konkreettisia viitteitä siitä, että puolue voisi saavuttaa tällaiset tavoitteet. Mitään virallista kieltämismenettelyä AfD:tä vastaan ei ole vielä aloitettu.

Vetoomus onkin tällä hetkellä kehotus niille toimielimille, joilla on oikeus hakea oikeudellista uudelleentarkastelua.