Aiemmin tänä vuonna 12 thaimaalaisen pojan luolapelastusoperaatioon osallistunut Brittiläinen sukeltaja Vernon Unsworth aikoo haastaa Tesla/SpaceX-yrittäjä Elon Muskin oikeuteen kunnianloukkauksesta. Musk kutsui Unsworthia mm. pedofiiliksi sen jälkeen, kun Unsworth oli sanonut Muskin ajatusta pelastaa lapset hänen rakentamallaan sukellusveneellä julkisuustempuksi.
Muutamaa päivää pedofiili-kommenttiensä jälkeen Musk pyysi kyllä anteeksi, mutta jatkoi kuitenkin samalla linjalla toisella kertaa, kertoen mm. että Unsworth olisi naimisissa 12-vuotiaan kanssa, osa lapsiseksirinkiä ja lapsenraiskaaja. Sukeltajan mitta täyttyi ja asia viedään käräjille.
Muskin henkisestä vakaudesta ja johtamiskyvyistä on viime aikoina keskusteltu paljon. Hiljattain Musk kohahdutti mm. polttamalla pilveä (marihuanaa) online-haastattelun aikana. Muskin pyörittämän autoyhtiö Teslan osakkeet ovat viime aikoina olleet nousussa lisääntyneen tuotannon vuoksi, mutta hiljattain pintaan nousseet huolet Muskin mahdollisista terveys- tai ainakin elämänhallintaongelmista paineistavat osakkeita alaspäin.
Korvaussummaa jonka Unsworth aikoo vaatia, ei olla julkistettu, mutta miehen asianajajan mukaan syytteen tarkoitus on estää Muskia toistamasta lausuntojaan ja solvauksiaan uudestaan.
Lähde: AFP





