Olemme saaneet seurata pohjalaisperheen ajojahtia, ja mieleen on noussut muutama kysymys.
Jokainen voi tarkistaa lainsäädännöstä mitä tarkoittaa tarkemmin "omavaltainen huostaanotto", joten emme takerru asiaan laissa ilmaistun sisällön puitteissa.
Tarkistellessaan voi miettiä, mitä itse asia tarkoittaa.
Tässä artikkelissa tarkastellaan vain muutamaa asiaan liittyvää seikkaa.
Herää kysymys miten biologiset vanhemmat voivat ylipäätään joutua tarkasteluun omien lastensa kohdalla käsitteellä "omavaltainen huostaanotto".
Lain puitteissa on hyvä pohtia sitäkin, että Suomessa kaikki lait tulee tulkita yhdessä perustuslain kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että perustuslakimme ja ihmisoikeus sopimukset takaa jokaiselle kansalaiselle oikeudet kokonaisvaltaisesti. Myös yksilötasolla, sillä perustuslaki ei tunne käsitettä "yksittäistapaus". Päinvastoin.
Omavaltaisesta huostaanotosta voisi ajatella syytettävän täysin jotakuta muuta, kuin biologisia vanhempia.
Vaikka julkisuudessa on annettu jopa asiantuntija lausunto siitä, että kotikoulu ei olisi huostaanotto peruste, valitettava tosiasia on, että Suomessa huostaanotetaan sangen usein perheeltä lapset, jos lapset ovat kotikoulussa. Kotikoululle on aina jokin syy, ja useinkin kotikoulu on perusteltu ja laillinen tapa toimia. Esimerkiksi kiusatut ja neurologisista ongelmista kärsivät lapset ovat usein kotikoulun piirissä.
Myös kotisynnyttäjät ovat liian usein joutuneet lastensuojelun kohteeksi.
Usein lastensuojelun mielivaltaan kuuluu joku, tai jotkut käsitteet, tai tunnelma jolla saadaan aikaan perheen tutkiskelu. Riippuu täysin sosiaalityöntekijästä ja tämän arvomaailmasta sekä mielenterveydestä, miten ja millä keinoin tämä perhettä tutkii. Vahvasti uskonnollinen sosiaalityöntekijä voi saada paljon pahaa aikaan, jos tutkittavana oleva perhe ei omaakaan yhtä vahvaa uskonnollista taustaa elämässään. Lapsia on viety vanhemmilta jopa synnytysosastolta sillä perusteella, että uskonlahkoon kuuluva sosiaalityöntekijä katsoo vanhemman olevan liian vapaamielinen.
Tiettävästi laintulkintaan muutettu soveltamisohje 1.1.2015 alkaen, jossa annetaan sosiaalitoimelle, ja sosiaalityöntekijälle mielivaltainen oikeus perustelemattoman "huolen" perusteella tehdä mielivaltaisesti mitä vain, on saanut aikaan sen, että lapsibusines kukoistaa Suomessa. Kyseinen laintulkinta on perustuslakimme mutta myös ihmisoikeussopimusten vastainen. Toki se on sitä jo maalaisjärjenkin perusteella.
Tänäkin vuonna 1,5 miljardia annetaan kunnan ja valtion verovaroista suoraan huostaanottoihin ilman selvitysvaadetta siitä, mihin ja miten raha käytetään . Raha tuloutetaan pääasiassa yksityisille toimijoille, jotka hyötyvät lapsibusineksesta. On hyvä tässä kohtaa huomioida, että vain 1% pääsee kotiin ennen 18 ikävuotta huostaanoton jälkeen.
Kenelläkään, ei edes sosiaalitoimella saa olla oikeutta viedä lasta vanhemmiltaan sillä perusteella, että on perustelematon lakiin perustumaton huoli. Tai perusteilla, jotka ei ole vanhempien tarkistettavana tai tarkasteltavana sekä korjattavana.
Lainsäädäntömme on erinomainen, ongelmana on, että lakia ei haluta tulkita ja siinä järjestyksessä kuin se on tarkoitettu tulkittavaksi. Järjestyksen tarkoituksena on poistaa epärehellisyys, ja taata kaikille oikeudenmukainen kohtelu.
Poliisin lain ylimpänä valvojana tulisi tarkistaa asiakirjat, ja huostaanoton perusteet ihan joka kerta kun sitä virka-apuun pyydetään. Poliisi ei saisi toimia sosiaalitoimen sätkynukkena, ja antaa julkista valtaa sosiaalitoimelle. Poliisin tehtävänä on tutkia myös sosiaalitoimen virkarikokset !
Vaikka sosiaalihuoltolaissa on annettu väljyyttä sosiaalitoimelle rikkoa ihmisoikeuksia ja perustuslakia saamatta siitä rangaistusta, ei se estä poliisia tarttumasta epäkohtiin ja toimia perustuslakimme pohjalta tekemällä se mihin poliisi velvoitetaan, eli turvaamaan kansalaisen perustuslailliset oikeudet.
Onko kyseisellä pohjalaisperheellä ollut mahdollisuutta oikeusavustajaan missään vaiheessa ?
Nyt olisi sellaisen aika astua esiin. Jos sellaista ei ole, on perheellä ilman muuta oikeus saada itselleen oikeusavustaja, joka tarttuu asiaan.
Jokainen asiakirja perheen asiassa tulee tutkia huolellisesti. Tämä kuuluisi poliisille, mutta jos poliisi ei hoida rooliaan asiassa, tulee oikeusavustajan toimia.
Olisikin perusteltua, että media vaatii perheelle oikeusavustajaa. Sosiaalitoimi ei voi olla oikeusavustajan valinnassa mukana.
Koska kyse lienee myös julkishallinnollisiin tekijöihin liittyvästä lainsäädännöstä, tulee oikeusavustajan hallita niin rikoslaki, kuin hallintolaki ja hallinto-oikeus.
Helsingin Kirjamessujen ohjelmajohtajat: Doris Stockmann (2001–2002), Anja Snellman (2003–2006), Tuula Isoniemi (2007–2010), Stig-Björn Nyberg (2011–2015), Jan Erola (2016-2017) ja Ronja Salmi (2018->).
Jan Erola?
Näin se on kuten Luukkanen kirjoittaa, mutta mikä on nyky tilanteeseen johtanut?
Vastaan itse: globalisaation takana olevat pahan voimat. Varjohallitus Deep State eli Kabala. Heillä on ehtymättömät rahavarannot joita se kerryttää yhä lisää kuppaamalla maailman valtioita velkaannutamalla ja luonnonvarojen ryöstöllä. Valtioiden johto on korruptoitu laillistamaan rystö ( esim. Vanhasen kaivoslaki). Velkainen valtio on täysin suojaton ja sitä on helppo käskyttää ulkoa päin. Kansa täytyy lisäksi tyhmistää ja siksipä koulutus on rapautettu ja jopa yliopisto tasolla vallitsee ulkomailta tullut poliitinen ohjaus. Tiede on korvattu Deep State ohjelmoinnilla johon kuuluu poliitisesti valitut tutkijanvirat. Samaan sarjan kuuluu Luukkasen mainitsemat nimitykset. Deep State haluaa Suomesta bulkkia tuottavan slummin jonka nukkehallituksessa ja kaikissa yhteiskunnallisesti merkityksellisissä viroissa toimii korkeakouluttamattomat fanaattiset vihervasemmistolaiset.
Perussuomalaiset on ainoa eduskuntapuolue joka vastustaa Suomelle ja suomalaisille vahingollista politiikkaa. Siksipä Deep State ohjattu valtamedia rienaa ja demonisoi perussuomalaisia valheen kaikella voimalla.
Väärin. Persut ja Trump ovat valeoppositioita ja niille räkytetään, koska heille halutaan suosiota ja heistä tehdä pääroolin esittäjiä. Juurihan persut äänestivät tiedustelulaitkin kiireelliseksi. Eivät ne ole mitään muuta kuin eliitin kanssa kriminalisoineet oppositioita ja tuoneet noita EU:n ajamia asioita riemurinnoin kansalaisten surmaksi
Toi valeoppositiohomma ei ihan täsmää. Jos kaikki puolueet olisivat tän eliitin käskytettävinä niin miksi persutkin olisi käsketty äänestämään asian puolesta, koska persut eivät yksinään olisi saaneet kaadettua tätä lakia. Täten huijaus vaikuttaisi vieläkin uskottavammalta.
Jokatapauksessa tää koulutushommakin on vihervasemmistolaista yhteiskunnan rapauttamispolitiikkaa.
Juuri näin, Tshang….. vihdoinkin joku on jyvällä tästä maailmanlaajuisesta kusetuksesta!
Yli 20 vuotta sitten Belgiassa asunut suomalainen ”linnanherra” ohjeisti,
– ”ei sillä ole merkitystä mitä osaat, vaan sillä on merkitystä kenet sinä tunnet.
No tällä oli tuttavapiirissä Liikasesta alkaen kaiken maailman prinssiä ja kreivitärtä sekä itäplokin hämäräheikkejä.
Kun rotaryklubin puheenjohtajan titteli on yleensä presidentti, niin kannattaisi tekstissä mainitun ”professorin” liittyä rotareihin päästääkseen vihdoinkin presidentiksi.
Armeijaa käymättömänä hän voisi myös yletä kommodoriksi liittymällä johonkin venekerhoon ja pyrkimällä sen puheenjohtajaksi eli kommodoriksi.
Maisterin paperit saa helpoiten suorittamalla uimamaisterin tutkinnon.
Pelastusarmeijassa voi edetä kenraaliksi asti , eikä tarvita kuin taivaallisen sotajoukkoon uskominen.
Rotaryyn ei niin vaan liitytä omasta tahdosta. Sinne pitää olla vähintään parin jäsenen kutsu ja suositus ja sekään ei takaa jäseneksi pääsyä.
Tästä on seurauksena yksinomaan pelle -yhteiskunta, jossa täysin tietämättömät tomppelit ja tutkintoa vailla olevat ”oppineet” määrittelevät yhteiskunnan suuntaa ja käsittelevät ”asia kysymyksiä” asiattomalla tavalla titteleiden takaa *”auervaalalaisesti” eli valheellisesti ja petoksellisesti.
*Ruben Oskar Auervaara (1906-1964)
Perinteisesti politiikka on ollut ponnahduslauta hyviin virkoihin. Mitä sitä tutkinnoilla tai edes ammattitaidolla kun sujuvalla paskanpuhumisella menee ohituskaistaa parissa vuodessa.Ainakin kaikissa ns. vanhoissa puolueissa. Ja kunnallispolitiikassa aivan oma maailmansa, esim. täällä tampereella!
Liikkuttavan usein samaa mieltä kirjoittajan kanssa.
Arto on erittäin hyvin perehtynyt kaikkeen mistä kirjoittaa. Kaikki hänen TS:iin kirjoittamansa olen tarkkaan lukenut ja yrittänyt muistaa. Yllä oleva on siita samanlaist jatkumoa ja yksi sana eritoten jäi mieleen: lapsi!
Aivan sama mitä olet tutkintoja suorittanut niin ollessasi jonkun tietyn lapsi, on ohituskaista näyttelijäksi, laulajaksi, päälliköksi jne taattu. SUomessahan ei ole korruptiota? Ei kai rahalla tehtyä aivan niin paljon kuin balkanilla, mutta nebotismia sitäkin enemmän. Sitä on ylenkin toiminta täynnä. Aika helppo löytää monia perheitä joista iskä, äiskä ja tietystti ihana lapsi on, kummalista kyllä, töissä samassa firmassa. Hmm …
Erittäin hyvä kirjoitus. Ja ajankohtainen.
Tärkeintä on hankkia pätevyys johonkin. Se tosin voidaan saada montakin kautta. Olen aina kiitollisena itse ihmetellyt vanhempieni tarmoa ja ahkeruutta, että kouluuttivat ”perämetsästä” kaikki viisi lastaan ylioppilaiksi aikana, jolloin lukioita ei ollut jokaisessa kirkonkylässä, vaan edellytti kouluaikana toisella paikkakunnalla asumista. Ja kaikki, ihan kaikki piti maksaa itse. Siitä eteenpäin piti pärjätä itse, mutta sitten jo saikin valtiolta pienen opintolainan. Ja kesät tehtiin töitä, ei interrailailtu. Onnistuisko nykyvanhemmilta ja -nuorilta sama?
Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing these things, therefore I am going to inform her.