Mainos:

Arlan uusi mainos jakaa mielipiteitä – ”Nyt meni Arla boikottiin!” (video)

Julkaistu 3.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Kansainvälinen meijeriosuuskunta Arla on lanseerannut uuden Luonnollista-mainoskampanjansa, jonka mainokset pyörivät valtakunnallisilla tv-kanavilla. Mainokset ovat katsottavissa myös Arla Suomen YouTube-kanavalla.

Keskustelua on herättänyt mainos, jossa esitellään 3-vuotiaan Sisu-pojan elämää. Mainoksesta selviää, että Sisulla on kaksi perhettä ja yhteensä neljä vanhempaa, ja sen myötä iso liuta isovanhempia.

Mainoksen mukaan Sisulla on Vantaalla kaksi äitiä, eli biologinen äiti naisystävänsä kanssa, ja Helsingissä kaksi isää, eli biologinen isä miesystävänsä kanssa. Mainoksessa näytetään Sisun "pendelöintiä" näiden kahden perheen välillä.

Sisun isä kertoo mainoksessa, että lapsesta pidetään huoli ja turvataan hänelle paras mahdollinen kasvu ja kehitys. Lopussa ruutuun tulee teksti "Luonnollista" ja isä toteaa, että Sisu on hyvin etuoikeutettu.

Mainos:

Esimerkiksi YouTubessa eräs kommentoija toteaa videon alla: "Sori, Arla, mutta tässä ei todellakaan ole mitään luonnollista. Kaksi miestä ei edelleenkään voi saada keskenään biologista lasta, ei myöskään kaksi naista. Tarvitaan siittiö ja munasolu, hypetys ei poista näitä faktoja. Miten ihmiskunnalle olisi käynyt, jos historian ensimmäiset ihmiset olisivat olleet homoja tai lesboja, tai suuri osa väestöstä nyt? Huonosti. Olen iloinen, että aloin boikotoida teitä jo silloin, kun vastaava mainos esitettiin Ruotsin televisiossa, ja aivan varmasti boikotoin jatkossakin."

Toinen YouTube-käyttäjä taas kommentoi näin: "Miten tämä mainos liittyy Arlan tuotteisiin? Eihän tämä ole kuin pelkkää sateenkaaripropagandaa. Nyt meni Arlan tuotteet elinikäiseen boikottiin!"

Katso kyseinen Pohjoismaiden suurimman maitotuotteiden valmistajan mainosvideo mainoksen alapuolelta.

https://www.youtube.com/watch?v=MWJSA8EXb-U

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

23 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

ARLA saastuttaa sinunkin mielesi. Boikottiin menee tämä yhtiö!

jep
jep
8 years ago

vitun luonnollista

Leijona
Leijona
8 years ago

Arla Poistui. Emme tarvitse luonnotonta. Luonnollinen ja luonnoton ovat eri asioita.

huugo
huugo
8 years ago

Ei helvetti.

Vivian
Vivian
8 years ago

Siis kaikki tää hässäkkä vaan sen takia että on 2 isiä..Surullista että ihmiset reagoi näin

Jeremias Shwartz
Jeremias Shwartz
8 years ago
Reply to  Vivian

Ei. Vaan siksi että tätä vääristymää lobataan normaalina ja jopa ihannoitavana juttuna.

Sama kuin sukupuolien ’kirjo’. Kaikki tämä luonnoton tulee suoraan maailmaa oyörittävien voimien think tankkien kynistä. Lapset altistetaan yhä nuorempina hyvin seksuaalisiin ärsykkeisiin. Hyperseksualisointi, homopropsganda, sateenkaariperheet etc. Semmoisen lobbaus ei ole tervettä, eikä kollektiivisesti kehittävää. Päinvastoin. Samaan aikaan katsellaan muualle kun lähi.-itäläiset pitää raiskausjuhliaan naapurin lapsilla ja silpoo omiaan, ja pakottaa naisensa kotiorjaksi.

Åke
Åke
8 years ago

Miksei homo tai lesbo voi olla sitä mitä on.
Miksi yrittää olla kuin hetero?
Lapsentekohan on heteroiden hommaa.
Oli miten oli mitä helvettiä joku firma tällä propagandalla yrittää?

toni toninen
toni toninen
8 years ago

Vittu mitä paskaa saatana.

Jeremias Shwartz
Jeremias Shwartz
8 years ago

Välitön boikotti. Olen arlaa suosinut valion sijaan mutta loppu sekin. Tätä mädätystä ei lompakkoni äänestä.

Luonnotonta
Luonnotonta
8 years ago

Tämä mainoshan on täysin luonnoton. Pikkuinen poika jonka pitäisi saada vanhemmiltaa ”hyvät eväät maailmaan” ja jonka pitäisi olla samalla lähtöviivalla muiden kanssa, kasvaa kieroutuneessa maailmassa. Hän tulee olemaan koko elämänsä altavastaaja ja ”heikompien puolustaja” eikä ymmärrä miksi homot eivät voi koskaan lisääntyä. Hän tulee kouluaikansa ihmettelemään miksi eläimillä on urokset ja naaraat. Ja miksi niiden poikaset saavat juodakseen emon/äidinmaitoa. Mutta homopoarien ei. Oman henkisen herääminen tulee olemaan tuskallinen ja agressiivinen kokemus. Sillä hänellä ei ole sisaruksia joka ohjaisivat ja/tai neuvoisivat. Ja siksi hän kokee olevansa ihan yksin. Paitsi tietyissä piireissä. Ja siksi hänen tulevaisuutensa on jo hyvin pitkälti ennalta päätetty.

Vaikka huostaanotto on kallista niin…. No, mutta Arlan tuotteet jäivät hyllyyn tästä päivästä alkaen. Vähän sääli koska heidän maustetut rahkansa olivat aika hyviä. LIDL:istä löytyy kuitenkin vastaavia.

Joosekki
Joosekki
8 years ago

Kyllä täällä on surullista porukkaa, ei ihme et Suomi pysyy näin syvällä suossa, jo yksistään ton asennoitumisen ansiosta. HYVÄ ARLA, et uskallatte ottaa kantaa eriliaisuuteen!

Aijju
Aijju
8 years ago

Voisiko joku vääntää mulle rautalangasta että mitä pahaa siinä on jos kaksi ihmistä rakastaa toisiaan? Olivat sitten mitä sukupuolta vaan.

Seppo
Seppo
8 years ago
Reply to  Aijju

Tässä hieman rautalankaa:
1. Kysymys ei tässä ollut kahden ihmisen välisestä rakkaudesta. Mitä siis oikein horiset?
2. Homoparit eivät voi luonnollisesti saada lasta

Reon veksal
Reon veksal
8 years ago
Reply to  Aijju

No jos sun mielestä on normaalia,että nainen,joka luovuttaa vauvan homoille,että setä työntää vehkeensä toisen sedän peffaan,että joku f…g meijeri alkaa suoltamaan tälläistä telkusta lastenkin silmille, niin sitten se sun mielestä on ihan normaalia. Onneksi ihmiset reagoivat tähän n o r m a a l i s t i.

lumiäijä
lumiäijä
8 years ago
Reply to  Reon veksal

Mites kun viimeks heteropornoa katsoin niin siellä oli kovasti peppuseksiä.. Pitää ottaa lapset pois heteroilta jos semmosta harrastavat 😀

Seti
Seti
8 years ago

Hyi hitto mitä sontaa Arla julkaissut!! Täysin luonnotonta meininkiä. Lapsi opetetaan pienestä lähtien aivan epätodelliseen ja saastaiseen maailmankuvaan aivan kuin tuollainen olisi normaalia terveelle ihmiselle. Boikotoin ehdottomasti kaikkia Arlan tuotteita tästä lähtien!

lumiäijä
lumiäijä
8 years ago
Reply to  Seti

Ok mä voisin nyt nimenomaan ostaa Arlaa eli tasan menee? 😉

hejsan
hejsan
8 years ago

hitto te ihmiset olette oksettavia. it’s okay to be gay. musta on tosi hyvä et on tullu enemmä lgbt+ yhteisö esille mediassa tms. mutta ettehä te foobikot sitäkää ymmärrä miksi. lgbt+ ihmiset on sen takia esillä, että ei olis enää sitä ”olen mies, toinen mies katsoo minua kiihkoistasti voi perkele se yrittää iskee mut” vaikka todellisuudessa se sun kiihkoisa katselias olis jonku toisen kanssa siinä ja sä itse olet vaan vainoharhanen koska erilaisuus on outoa ja tietyissä tapauksissa väärin koska hyi ei. senkin takia meitä sateenkaari-ihmisiä on enemmän esillä, koska nyt meillä on hiekanjyvän verran enemmän kuin aijemmin. kuinka moni hetero on lentänyt kotoaan heterouden takia? kuinka monia heteroita kidutetaan venäjällä koska ne on heteroita? kuinka monet heterot saa kuulla paskaa niiden seksuaalisesta suuntautumisesta? kuinka monia heteroita hakattu sen takia koska ne on heteroita? ei yhen yhtään.

Gay & Proud
Gay & Proud
8 years ago

Ainut luonnoton asia on te homofobiset heterot jotka otatte kaikesta herneen nenään. Tää on hieno mainos, ja tykkään, voisi ihan vaan tän takia ostaa arlaa.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Gay & Proud

Luonnoton asia olette te anuksenkatkuiset hintit jotka tungette kieroutumianne joka helvetin paikkaan. Mistä lähtien meijerin pitää olla homoilun sanansaattaja ja mistä lähtien elintarvikkeiden tuottajan täytyy jakaa persereijistä kiinnostuneiden propagandaa? Millään fobialla ei asian kanssa ole tekemistä vaan kakkareikäharrastuksenne nyt ei vaan kuulu normaaleiden ihmisten ruokapöytään.

Gay & Proud
Gay & Proud
8 years ago
Reply to  Jeppes

Eli sun mielestä elintarvikkeiden tuottajien pitäisi jakaa hetero painotteista paskaa? 😀 No, tässä mainoksessa ei kyllä millään lailla mainita kyseisten ihmisten s***i maailmasta mitään. siinä on vaa kaksi rakastavaa isä. Sä oot se joka kehität mielessäs mielikuvia niiden seksielämästä. ja tällä sun logiikalla jos ajattelee niin kuuluuko sitten ällöttävä heteroseksi kenenkään ruokapöytään??? ei siis mitää phobiaa ole, mutta en kyllä itse haluaisi mistään sellaisesta puhua minun kristillisessä homo ruokapöydässä.

Joo joo
Joo joo
8 years ago

Empä osta enää arlaa se on varma. Kuvottavaa ja luonnotonta touhua.

Sky Large
8 years ago

Oletko rahoituskriisissä ja tarvitset lainaa? Jos kyllä?? Annamme lainoille liikemiehille ja yksityishenkilöille vain 2 prosentin korkoa. Annamme paikallisille ja kansainvälisille lainoille minkä tahansa laitoksen kaikkialla maailmassa. Annamme lainoja tilisiirron kautta mihin tahansa maahan olet. ota yhteyttä sähköpostitse. (skylimite2000@gmail.com) lisätietoja. Annamme vähimmäismäärän 3.000.00 ja enintään 100.000.000 valuutalle ympäri maailmaa.

Virallisesti lisensoitu Tolkien-festivaali saapuu Englantiin

Julkaistu 11.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Weston Parkin tilalla Telfordin lähellä on käynnissä Brandywine Festival – virallisen lisenssin saanut Taru sormusten herrasta -festivaali, jossa jokainen osallistuja saapuu paikalle omana hobittinaan, jolla on nimi, taustatarina ja asu. Festivaali avautui keskiviikkona ja jatkuu sunnuntaihin 13. syyskuuta saakka.

Britannian ensimmäinen hobittifestivaali järjestetään 9.–13. syyskuuta Weston Parkissa Staffordshiressä, 1600-luvun kartanotilalla, jolla on reilut 400 hehtaaria puistoaluetta. Tapahtuman takana ovat saksalainen vaateyhtiö Burgschneider yhdessä Tolkienin maailman oikeuksia hallinnoivan Middle-earth Enterprisesin kanssa.

Heti saapumishetkestä lähtien nykyhetken on tarkoitus hälvetä. Jäljelle jäävät lyhdyin valaistut polut, puun savu, elävä musiikki ja seura, jossa kaikki kantavat samaa lämminhenkistä hobitti-identiteettiä.

Ohjelma rakentuu toveruuden ja kädentaitojen ympärille. Tarjolla on työpajoja kudonnasta, ruoanlaitosta, yrttitiedosta, tarinankerronnasta ja kansanmusiikista – kaikki roolissa pysyen.

Mainos:
Puinen kyltti, jossa käsinmaalatut sanat no admittance except on party business, lyhty ja lehvästöä teltan vieressä
Festivaalin telttaleirin kyltit ovat käsinmaalattuja. Tämä mukailtu lainaus Tolkienin kirjoista toivotti osallistujat tervetulleiksi teltoille viime vuoden tapahtumassa Kentuckyssa. Kuva: The Brandywine Festival

Kahdella lavalla soitetaan päivittäin akustista kansanmusiikkia, viulua ja huilua. Illat tarjoavat tanssia avoimen taivaan alla ja nuotioita, joiden annetaan sammua omaan tahtiinsa.

Koko festivaalin ajan käydään Neljän neljännyksen kisoja (Four Farthing Games) – kilpailua perinteisissä hobittipeleissä Konnun neljän neljännyksen välillä. Kilpailu ratkeaa soihtujen valaisemassa palkintoseremoniassa viimeisenä iltana.

Kotona Tolkienin luona

Paikan valinta ei ole sattumaa. Weston Park sijaitsee tunnin ajomatkan päässä Birminghamista, jossa J.R.R. Tolkien varttui, ja West Midlandsin maisemien uskotaan inspiroineen osia hänen maailmoistaan. Kartanon omistaa Weston Park Foundation, itsenäinen hyväntekeväisyyssäätiö.

Olemme uskomattoman otettuja saadessamme tuoda Brandywine Festivalin takaisin maahan, josta tarina alkoi. Kentuckyn menestyksen jälkeen tuntui oikealta tuoda tämä kokemus kotiin, sanoo Burgschneiderin toimitusjohtaja Markus Böhm, joka kuvailee kartanoaluetta maisemaksi, joka on sopusoinnussa Tolkienin tuotannon kanssa.

Suuri joukko hobitti- ja keskiaikaisissa asuissa lavan edessä, jossa on kiinteä katto ja koristevalot
Illat ovat festivaalin sydän. Metsän reunassa sijaitseva koristevaloin valaistu lava keräsi satoja osallistujia viime vuoden tapahtumassa Kentuckyssa. Kuva: The Brandywine Festival

Tolkien-harrastaja Kyle Pedley Stourbridgestä, joka on matkustanut Uuteen-Seelantiin asti nähdäkseen elokuvien kuvauspaikat, tiivistää asian lyhyemmin.

Tolkien-fanille tämä on kuin suoraan unesta, hän sanoo.

Sunnuntaina 13. syyskuuta lyhdyt sammuvat ja teltat puretaan. Jäljelle jää 1600-luvun englantilainen kartano West Midlandsin maisemissa, joiden uskotaan inspiroineen osia Tolkienin miljöistä – sekä muisto viikonlopusta, jolloin muutaman sadan aikuisen annettiin leikkiä, että Kontu sijaitsi juuri siellä.

Ne, joille iskee matkakuume, saavat odottaa lokakuun 1.–4. päivään, jolloin festivaali palaa Terrapin Hill Farmille Harrodsburgiin, Kentuckyyn, toiseksi vuodekseen Amerikan maaperällä.

He kasvattavat ruoan – ja tulevat myrkytetyiksi työssään

Julkaistu 10.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Maanviljelijät ja maataloustyöntekijät, jotka kasvattavat maailman ruoan, kuuluvat niihin, jotka kärsivät eniten pelloille ruiskutetuista kemikaaleista. Uusi maailmanlaajuinen tutkimuskatsaus arvioi, että akuutti torjunta-ainemyrkytys koskettaa suurta osaa maailman maanviljelijöistä vuosittain.

Pesticide Action Network (PAN) -verkoston tutkijat tarkastelivat akuuttia torjunta-ainemyrkytystä käsittelevää tutkimusta. Analysoidut tieteelliset artikkelit kattavat 62 maata. Tutkijat täydensivät näitä WHO:n kuolinsyytilastoilla 77 muusta maasta – yhteensä 139 maasta.

Tulokset, jotka julkaistiin Frontiers in Public Health -lehdessä, arvioivat tahattomien akuuttien torjunta-ainemyrkytystapausten määräksi 402–433 miljoonaa vuodessa, mikä vastaa noin 46 prosenttia maailman maanviljelijöistä. Kyseessä ei ole suora laskenta: laskelma on ekstrapoloitu kansallisista luvuista ja maailman alueiden väestötiedoista, ei jokaisessa maassa tehdyistä mittauksista.

Kyse on työolosuhteista. Taakka lankeaa niille, jotka sekoittavat, kantavat ja levittävät torjunta-aineita pelloilla, ja tutkimus nimeää suoriksi seurauksiksi työkyvyn menetyksen ja heikentyneen elämänlaadun.

Mainos:

Emme voi enää hyväksyä sitä, että ne, jotka työskentelevät pelloilla ja kasvattavat ruokamme, altistuvat haitallisille torjunta-aineille ja sairastuvat, sanoo Susan Haffmans, PAN Saksan vanhempi neuvonantaja.

Hoito ulottumattomissa

Monet tapaukset puuttuvat terveydenhuollon tilastoista, koska sairastuneilla ei ole aina varaa tai mahdollisuutta hoitoon. Sairastuneilta saattaa puuttua rahaa ja sairausvakuutus, he saattavat asua kaukana lähimmästä terveysasemasta tai heillä ei ole varaa pitää vapaapäivää menettämättä palkkaansa tai työpaikkaansa.

Tämän lisäksi lääkärit saattavat tulkita oireet merkkeinä muista sairauksista. Joistakin maista puuttuu myös velvollisuus raportoida myrkytyksistä tai keskitetty rekisteri tapausten keräämiseksi.

Suurin määrä ei-kuolettavia tapauksia löytyy Etelä-Aasiasta, jota seuraavat Kaakkois-Aasia ja Itä-Afrikka. Nämä ovat tapausten määriä, eivät todisteita siitä, että sairastuneiden osuus olisi välttämättä korkein juuri näillä alueilla.

Epävarmuus vaikuttaa molempiin suuntiin. Akuutin myrkytyksen määritelmät vaihtelevat tutkimusten välillä, useimmat maanviljelijöille suunnatut kyselyt perustuvat itse ilmoitettuihin oireisiin, ja luvuissa lasketaan myrkytystapauksia – ei yksittäisiä henkilöitä. Sama viljelijä voi tulla myrkytetyksi useita kertoja yhden kauden aikana.

Tutkijat korostavat, että maanviljelijät tarvitsevat vaihtoehtoja erityisen vaarallisille torjunta-aineille.

Nyt kun kärsimyksen laajuus on paljastunut, maanviljelijöitä on tuettava saamaan käyttöönsä turvallisempia vaihtoehtoja heidän ja heidän perheidensä terveyden suojelemiseksi, sanoo Sheila Willis, PAN UK:n kansainvälisten ohjelmien johtaja.

Harrastaja löysi Suomen suurimman viikinkiaikaisen kolikkokätkön

Julkaistu 10.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Metallinetsijä on löytänyt kohteen, jota museo kutsuu Suomen suurimmaksi tunnetuksi viikinkiaikaiseksi kolikkokätköksi. Aluksi löytäjä luuli ilmaisimen reagoivan vain malmiin ja lopetti kaivamisen.

Metallinetsijä Kalle Lappinen teki löydön 3. syyskuuta 2026 lähellä Sysmän kylää. Arkeologit saapuivat paikalle seuraavana päivänä ja ottivat kätkön talteen.

Kaikki esineet oli sijoitettu kahteen tuohirasiaan noin 45 senttimetrin syvyyteen maanpinnan alapuolelle. Kätköpaikkojen välinen etäisyys oli noin 12 metriä, Lahden museot raportoi.

Kolikoiden joukossa oli myös palahopeaa, hopeinen rannerengas, hopeinen hela ja hopeahelmi.

Mainos:

On epätavallista, että tuohirasia on säilynyt. Esihistoriallinen orgaaninen materiaali säilyy Suomen olosuhteissa harvoin, museonjohtaja Tuulia Tuomi kertoo Ylelle.

Toinen rasioista kuitenkin rikkoutui kätkön ylöskaivamisen yhteydessä.

Kolikoita ei ole vielä puhdistettu, eroteltu tai laskettu. Niiden tarkka paino, lukumäärä ja täsmällisempi ajoitus selviävät myöhemmissä tutkimuksissa. On kuitenkin selvää, että kolikoita on tuhansia.

Signaali, joka vaikutti tulevan malmista

Lappinen on harrastanut metallinetsintää useita vuosia ja oli etsinyt tältä samalta paikalta aiemminkin ilman tulosta. Signaali tuli niin syvältä maan alta, että hän ensin sivuutti sen – kunnes hän sai samanlaisen signaalin lyhyen matkan päästä ja päätti kaivaa pohjaan asti.

Aluksi oli vähän vaikea uskoa, sitten tuli adrenaliini ja onnistumisen tunne. Työ palkittiin jälleen kerran, hän kertoo Ylelle.

Tähän asti ennätystä oli pitänyt hallussaan Nousiaisista vuonna 1895 löytynyt kätkö. Se sisältää noin 1 700 kolikkoa sekä muita esineitä, painaen yhteensä noin 2,2 kilogrammaa, ja sitä on tähän saakka pidetty Suomen suurimpana tunnettuna viikinkiaikaisena kolikkokätkönä.

Sysmän löydössä pelkät kolikot painavat noin 4,5 kilogrammaa. Tämän lisäksi tulevat palahopeat, rannerengas, hela ja hopeahelmi, jotka makasivat tuohirasioissa kivien välissä.

Klassikot jäivät Latvian tuontikiellon jalkoihin

Julkaistu 8.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Latvian hallitus haluaa pysäyttää kuvailemansa venäläisen ”propagandan”, mutta sulkee samalla tuontireitin Venäjältä ja Valko-Venäjältä peräisin olevilta klassikkokirjallisuuden painoksilta. Kirjojen sisällöllä ei ole merkitystä. Alkuperään perustuvalla kiellolla on siten sensuurin kaltainen vaikutus jopa klassikkokirjallisuuteen — vaikka kirjakauppiaat odottavat lähetysten jatkuvan muiden EU-maiden kautta.

Tuontikielto astui voimaan 1. syyskuuta 2026, kun hallitus oli hyväksynyt lopullisen tuoteluettelon 25. elokuuta. Latvian julkisen yleisradion LSM:n mukaan kielto koskee kirjoja, sanomalehtiä ja muita painotuotteita. Asetus on voimassa 1. heinäkuuta 2027 asti, ja se on tarkoitus tarkistaa vuosittain.

Kielto koskee myös Venäjältä tai Valko-Venäjältä peräisin olevia tuotteita, joita tuodaan muista EU:n ulkopuolisista maista. Niiden kierrättäminen EU:n ulkopuolisen maan kautta ei siis tee tuonnista laillista. Kielto menee EU:n yhteisiä pakotteita pidemmälle ja kattaa tuotteita, jotka eivät vielä ole niiden piirissä.

Alkuperämaa ratkaisee – ei kirjan sisältö

Ulkoministeriö listaa kolme tavoitetta: Latvian turvallisuusintressien suojaaminen, Venäjän ja Valko-Venäjän vientitulojen vähentäminen sekä ministeriön ”propagandamateriaaliksi” kutsuman aineiston virran rajoittaminen. AFP:n jatkoraportoinnissa ministeriö kuvailee toimenpidettä suojautumiseksi ”disinformaatiota” ja ”sotapropagandaa” vastaan.

Mainos:

Hallitus ei kuitenkaan tee eroa klassikon ja kuvailemansa ”propagandajulkaisun” välillä. Kulttuuripoliittisesti kielto toimii kattavana tuontisensuurina: jopa venäläisen klassikkokirjallisuuden painokset joutuvat listalle, jos ne ovat peräisin kummasta tahansa kyseisestä maasta. Kirjailija tai kieli ei määrittele sitä, mitkä kirjat pysäytetään rajalla.

Oikeudellisesti kyseessä on tuotteen alkuperään perustuva tuontikielto, ei sisällön tarkastus tai teoskohtainen kielto. Se ei kiellä venäjän kieltä, kirjojen hallussapitoa eikä myyntiä nykyisistä varastoista.

Kirjakauppiaat odottavat kiertoreittejä ja hinnannousuja

Kirjakauppias Rihards Jerums sanoo Meduzalle, että lähetykset voivat tullata toisessa EU-maassa ja liikkua sen jälkeen unionin sisällä. Hän painottaa myös, ettei myynti ole kiellettyä. Kirjakauppiaat uskovatkin, että kirjat voivat edelleen päätyä latvialaisille hyllyille, mutta eri toimitusreittien kautta.

Riikalaisen Vilki Books -kirjakaupan omistaja Arina Lindanen odottaa logistiikan monimutkaistuvan ja hintojen nousevan noin 1–2 prosenttia. Sekä hän että Jerums kuvailevat venäjänkielisten klassikoiden kysyntää voimakkaaksi ja sanovat, ettei tällaisia painoksia usein paineta kaupallisesti Venäjän ja Valko-Venäjän ulkopuolella. Jerums mainitsee Fjodor Dostojevskin ja Mihail Bulgakovin ikuisina myyntimenestyksinä.

Tämä on ristiriidassa ulkoministeriön lausunnon kanssa, jonka mukaan tuotteet eivät ole ainutlaatuisia ja riittäviä vaihtoehtoja on saatavilla muilta markkinoilta. Ulkoministeri Baiba Braže on Meduzan mukaan myöntänyt hintojen voivan nousta, mutta pysyy kannassaan, että kirjat voidaan korvata muista maista tulevilla tuotteilla.