Mainos:

Alaikäiset tytöt suunnittelivat kouluiskua Riihimäellä – Tieto levisi Whatsapp-ryhmässä

Julkaistu 2.6.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Kolmea alaikäistä riihimäkeläistyttöä epäillään törkeän henkeen ja terveyteen koskevan rikoksen valmistelusta. Tytöt olivat rikostutkinnan mukaan valmistelleet aseellista kouluhyökkäystä Riihimäellä.

Iltalehden saamien tietojen mukaan iskun suunnitelmat olivat jo edenneet aseenhankintavaiheeseen. Yhden tytön isä omisti ampuma-aseita, ja iskuvälineet oli tarkoitus varastaa hänen asekaapista.

Suunnitelmat vuotivat kuitenkin viranomaisten tietoon viime marraskuussa. Yksi tytöistä oli alkanut empiä iskuun osallistumista ja koko hankkeen mielekkyyttä.

Tieto kolmeen eri riihimäkeläiskouluun tehtävästä iskusta alkoi levitä koululaisten keskuudessa WhatsApp-viestinä. Erään oppilaan huoltaja ilmoitti asiasta Riihimäen koulutoimeen, josta otettiin yhteyttä poliisiin.

Mainos:

Esitutkinta valmis, tytöt vapautettu

Kotietsinnöissä tyttöjen hallusta ei löytynyt ampuma-aseita tai räjähteitä. Niitä ei kuitenkaan tarvita rikoksen tunnusmerkistön täyttymiseksi. Siihen riittää, jos sopii tai laatii yksityiskohtaisen suunnitelman kyseisen rikoksen tekemisestä, yllyttää tekoon tai lupautuu tai tarjoutuu sen tekijäksi.

Kaksi tytöistä oli tutkinnan vangittuna aikana. Kihlakunnansyyttäjän mukaan molemmat on jo vapautettu. Törkeän henkeen ja terveyteen rikoksen valmistelusta voidaan tuomita enimmillään 4 vuotta vankeutta.

Poliisi lähetti esitutkintapöytäkirjat Salpausselän syyttäjänvirastoon toukokuun puolivälissä. Syyttäjä ei vielä ole päättänyt, millä aikataululla asiassa toimitaan.

- En vielä osaa sanoa, milloin syyteharkinta valmistuu, sanoo jutun toisena syyttäjänä toimiva Kaisa Hallenberg-Roine.

Lähde: IL

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

3 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Antti Tonteri
Antti Tonteri
9 years ago

Onkohan tuosta sanottavampaa hyötyä – taitaa vaan rahat mennä enimmältään osin hukkaan!
V
Kansa Veronmaksajat tämänkin maksaa ei niitä rahoja muualta voi tulla. Valtion kassat kun koostuu enimmäkseen Verotuloista!

Oikeus ja kohtuus
Oikeus ja kohtuus
9 years ago

15 vuotiat ovat rikooikeudellisessa vastuussa tekemisistään. Opettajille ne voivat huutaa ja sanoa olevansa lapsia mutta oikeuden edessä täysin tuomittavissa. Ja kun tuomio tulee niin vaikka sitä ei iän vuoksi pistettäisikään täytäntöön, niin on turha koskaan hakea töitä alalta jossa toimitaan A-tarvikkeiden kanssa, ollaan virassa tai valtiohallinnon alaisuudessa. Myös useimmat yrittäjät karttavat rikoksentekijöitä. Myös tiettyihn maihin on turha koittaa saada edes loma-viisumia. Thaimaa ja muut maat poistuivat kertaheitolla matkakohteista.

Eivät siis pissikset arvanneet mitä tulevaisuudelleen tekivät kun tällaista suunnittelivat. Tuhosivat sen kertaheitolla. Ja tähän törmätään lähes joka kerta kun oikeudessa luetaan lakia. Pissikset ja vanhemmat luulevat että ”ei tullut tuomiota”. Mutta totuus paljastuu vanhemmille ja pissiksille myöhemmin. Usein karulla tavalla.

juha
9 years ago

Maailmasta kuoli silloin jotain pois, kun tytöt ja naiset ”hyppäsivät” miesten ”perässä kaivoon”. Tuon ikäiset eivät vielä ymmärrä mitä tuollaisen iskun suunnittelu saatika toteuttaminen merkitsee heidän loppuelämänsä kannalta. Ellei tämän maailman turmellus tulevaisuudessa kukkinut jo sellaiseen kukkaan, että moinen teko voidaan mainita CV:ssä eräänä tekona, joka ”kannattaa” mainita.
Suomen koululaitos panostaa eritoten tyttöihin muokkaamalla lähes koko opetussuunnitelmansa tyttöjen kannalta katsottuna optimaaliseksi poikien jäädessä ”kannustamattomuus-loukkuun”, jossa heidän erityisosaamistaan ja sukupuolensa erityispiirteitä ei oteta huomioon. Niinpä pojat useinmiten putoavat kelkasta ja syrjäytyvät jo koulussa eräällä tavalla pahimmassa tapauksessa lopullisesti yhteiskunnan ulkopuolelle.
Nuoren iän aiheuttama ajattelemattomuus ja aivojen kehittymättömyyden sekä ehkäpä kodin ”vapaalla kädellä” harjoitettu vanhemmuus yhtenä tekijänä saattoi olla vaikuttimena koko vakavan rikoksen suunnitteluun ja lähes toteuttamisasteelle saakka. Kuitenkin yhdellä tytöistä oli sen verran järki kultaa jäljellä tai vaistojensa aikaan saamana sai hänet pakittamaan koko mielettömästä hankkeesta. Onneksi edes oli sen verran siimaa, että jonkinlainen ulospääsytie oli olemassa sen sijaan kuin lopulliseen tekoon olisi menty ”matkustajina” porukan kuvitellun ja todellisen paineen alla vain siksi, ettei kukaan olisi halunnut näyttää olevansa nynnerö hyppäämällä kyydistä pois keskenkaiken.
Hulluksi on maailma mennyt!
Luulisi, että tämän pitäisi soittaa eri tahojen hälytyskelloa ja aikaan saada sen, että otettaisiin härkää sarvista ja tehtäisiin tälle asialle jotain. Tämä kun ei ollut yksittäistapaus.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu eilen 16:10 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.