Mainos:

Alaikäiset tytöt suunnittelivat kouluiskua Riihimäellä – Tieto levisi Whatsapp-ryhmässä

Julkaistu 2.6.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Kolmea alaikäistä riihimäkeläistyttöä epäillään törkeän henkeen ja terveyteen koskevan rikoksen valmistelusta. Tytöt olivat rikostutkinnan mukaan valmistelleet aseellista kouluhyökkäystä Riihimäellä.

Iltalehden saamien tietojen mukaan iskun suunnitelmat olivat jo edenneet aseenhankintavaiheeseen. Yhden tytön isä omisti ampuma-aseita, ja iskuvälineet oli tarkoitus varastaa hänen asekaapista.

Suunnitelmat vuotivat kuitenkin viranomaisten tietoon viime marraskuussa. Yksi tytöistä oli alkanut empiä iskuun osallistumista ja koko hankkeen mielekkyyttä.

Tieto kolmeen eri riihimäkeläiskouluun tehtävästä iskusta alkoi levitä koululaisten keskuudessa WhatsApp-viestinä. Erään oppilaan huoltaja ilmoitti asiasta Riihimäen koulutoimeen, josta otettiin yhteyttä poliisiin.

Mainos:

Esitutkinta valmis, tytöt vapautettu

Kotietsinnöissä tyttöjen hallusta ei löytynyt ampuma-aseita tai räjähteitä. Niitä ei kuitenkaan tarvita rikoksen tunnusmerkistön täyttymiseksi. Siihen riittää, jos sopii tai laatii yksityiskohtaisen suunnitelman kyseisen rikoksen tekemisestä, yllyttää tekoon tai lupautuu tai tarjoutuu sen tekijäksi.

Kaksi tytöistä oli tutkinnan vangittuna aikana. Kihlakunnansyyttäjän mukaan molemmat on jo vapautettu. Törkeän henkeen ja terveyteen rikoksen valmistelusta voidaan tuomita enimmillään 4 vuotta vankeutta.

Poliisi lähetti esitutkintapöytäkirjat Salpausselän syyttäjänvirastoon toukokuun puolivälissä. Syyttäjä ei vielä ole päättänyt, millä aikataululla asiassa toimitaan.

- En vielä osaa sanoa, milloin syyteharkinta valmistuu, sanoo jutun toisena syyttäjänä toimiva Kaisa Hallenberg-Roine.

Lähde: IL

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

3 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Antti Tonteri
Antti Tonteri
9

Onkohan tuosta sanottavampaa hyötyä – taitaa vaan rahat mennä enimmältään osin hukkaan!
V
Kansa Veronmaksajat tämänkin maksaa ei niitä rahoja muualta voi tulla. Valtion kassat kun koostuu enimmäkseen Verotuloista!

Oikeus ja kohtuus
Oikeus ja kohtuus
9

15 vuotiat ovat rikooikeudellisessa vastuussa tekemisistään. Opettajille ne voivat huutaa ja sanoa olevansa lapsia mutta oikeuden edessä täysin tuomittavissa. Ja kun tuomio tulee niin vaikka sitä ei iän vuoksi pistettäisikään täytäntöön, niin on turha koskaan hakea töitä alalta jossa toimitaan A-tarvikkeiden kanssa, ollaan virassa tai valtiohallinnon alaisuudessa. Myös useimmat yrittäjät karttavat rikoksentekijöitä. Myös tiettyihn maihin on turha koittaa saada edes loma-viisumia. Thaimaa ja muut maat poistuivat kertaheitolla matkakohteista.

Eivät siis pissikset arvanneet mitä tulevaisuudelleen tekivät kun tällaista suunnittelivat. Tuhosivat sen kertaheitolla. Ja tähän törmätään lähes joka kerta kun oikeudessa luetaan lakia. Pissikset ja vanhemmat luulevat että ”ei tullut tuomiota”. Mutta totuus paljastuu vanhemmille ja pissiksille myöhemmin. Usein karulla tavalla.

juha
9

Maailmasta kuoli silloin jotain pois, kun tytöt ja naiset ”hyppäsivät” miesten ”perässä kaivoon”. Tuon ikäiset eivät vielä ymmärrä mitä tuollaisen iskun suunnittelu saatika toteuttaminen merkitsee heidän loppuelämänsä kannalta. Ellei tämän maailman turmellus tulevaisuudessa kukkinut jo sellaiseen kukkaan, että moinen teko voidaan mainita CV:ssä eräänä tekona, joka ”kannattaa” mainita.
Suomen koululaitos panostaa eritoten tyttöihin muokkaamalla lähes koko opetussuunnitelmansa tyttöjen kannalta katsottuna optimaaliseksi poikien jäädessä ”kannustamattomuus-loukkuun”, jossa heidän erityisosaamistaan ja sukupuolensa erityispiirteitä ei oteta huomioon. Niinpä pojat useinmiten putoavat kelkasta ja syrjäytyvät jo koulussa eräällä tavalla pahimmassa tapauksessa lopullisesti yhteiskunnan ulkopuolelle.
Nuoren iän aiheuttama ajattelemattomuus ja aivojen kehittymättömyyden sekä ehkäpä kodin ”vapaalla kädellä” harjoitettu vanhemmuus yhtenä tekijänä saattoi olla vaikuttimena koko vakavan rikoksen suunnitteluun ja lähes toteuttamisasteelle saakka. Kuitenkin yhdellä tytöistä oli sen verran järki kultaa jäljellä tai vaistojensa aikaan saamana sai hänet pakittamaan koko mielettömästä hankkeesta. Onneksi edes oli sen verran siimaa, että jonkinlainen ulospääsytie oli olemassa sen sijaan kuin lopulliseen tekoon olisi menty ”matkustajina” porukan kuvitellun ja todellisen paineen alla vain siksi, ettei kukaan olisi halunnut näyttää olevansa nynnerö hyppäämällä kyydistä pois keskenkaiken.
Hulluksi on maailma mennyt!
Luulisi, että tämän pitäisi soittaa eri tahojen hälytyskelloa ja aikaan saada sen, että otettaisiin härkää sarvista ja tehtäisiin tälle asialle jotain. Tämä kun ei ollut yksittäistapaus.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.