Ajonopeudet ja onnettomuusmäärät laskeneet pysyvän automaattivalvonnan tieosuuksilla

Julkaistu 4.4.2018 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia
Ajoneuvojen keskinopeudet ja onnettomuusmäärät ovat laskeneet tieosuuksilla, joilla on otettu käyttöön kiinteä automaattivalvonta, selviää tuoreesta tutkimuksesta. Automaattivalvonnan positiiviset liikenneturvallisuusvaikutukset näyttävät kantavan myös valvonnan ulkopuoliselle osalle tieverkkoa.

Trafin ja ELY-keskuksen tilaamassa tutkimuksessa selvitettiin automaattisen nopeusvalvonnan vaikutuksia ajonopeuteen ja liikenneturvallisuuteen 11 tieosuudella, jolla on otettu käyttöön kiinteä automaattivalvonta vuosina 2007-2014.

Tutkimuksen mukaan ajoneuvojen keskinopeudet ovat laskeneet 2 km/h kiinteän automaattivalvonnan tiejaksoilla. Henkilövahinko-onnettomuuksien määrä laski valvontajaksoilla neljänneksen ja liittymäonnettomuuksien määrä väheni myös selvästi.

Nopeudet laskivat myös vertailuteillä

Valvonnan vaikutusten arvioimiseksi tutkimuksessa tarkasteltiin myös yleisessä kehityksessä tapahtuneita vastaavia muutoksia vertailuteillä, joilla ei ole ollut käytössä automaattivalvontaa. Keskinopeudet laskivat vertailuteillä 1,2 km/h ja henkilövahinko-onnettomuuksien määrä laski 18 %.

Tutkimuksen perusteella näyttää kuitenkin siltä, että ajonopeudet ovat laskeneet ainakin osittain automaattivalvonnan ansiosta myös valvonnan ulkopuolisella päätieverkolla. Tutkimuksessa huomautetaan myös, että automaattivalvontaa on lisätty voimakkaasti vuosina 2005-2007, mikä on voinut heijastua laajemminkin liikennekäyttäytymiseen.

Liikenneturvallisuusvaikutukset näyttävät säilyvän myös pidemmän aikavälin tarkastelussa

”Liikenneturvallisuusnäkökulmasta on erittäin positiivista, että ajonopeudet ovat laskeneet aikaisemmasta, ja erityisen hienoa on, että trendistä näyttää tulleen pysyvä näillä tutkituilla tieosuuksilla”, kertoo erityisasiantuntija Riikka Rajamäki Trafista.

Ajoneuvojen keskinopeudet olivat laskeneet tutkituilla automaattivalvonnan tieosuuksilla keskimäärin 2 km/h myös pitkän aikavälin (n. 10 v.) tarkastelussa. Vertailuteillä keskinopeudet laskivat pitkällä aikavälillä 0,9 km/h.

”Automaattisista nopeusvalvontakameroista tulisi käyttää nimitystä automaattiset liikenneturvallisuuskamerat. Valvontajärjestelmän arvioidaan säästävän joka vuosi 87 henkilövahinko-onnettomuutta ja 22 liikennekuolemaa. Järjestelmällä on todella merkittävät turvallisuushyödyt”, toteaa liikenneturvallisuusinsinööri Jaakko Klang Varsinais-Suomen ELY-keskuksesta.

Uudet kriteerit automaattivalvonta-alueiden valitsemiseksi

Liikenneturvallisuuden edistämiseksi tutkimuksessa kartoitettiin myös automaattivalvontaan sopivia tiejaksoja, joilla ajonopeudet ovat korkeat ja onnettomuusmäärät suuret. Kartoituksen perusteella laadittiin kriteerit uusien automaattivalvontajaksojen määrittelemiseksi.

Pääpiirteissään uudet valintakriteerit noudattavat nykyisiä, mutta tutkimustulosten perusteella todettiin, ettei valvontaa ole tarkoituksenmukaista sijoittaa tasaisesti teiden linjaosuuksille, vaan esimerkiksi liittymäalueille ja muihin liikenneturvallisuuden ongelmapaikkoihin.

Uusien kriteerien perusteella tutkimuksessa tunnistettiin 4 mahdollista uutta valvontajaksoa Uudenmaan ELY-keskuksen alueella sekä 3 jaksoa Varsinais-Suomen ELY-keskuksen alueella.

”Tutkimuksessa tunnistetut 7 tiejaksoa ovat pitkiä yhtenäisiä maantiejaksoja, ja saman tyyppisille teille on perinteisesti sijoitettukin valvontaa. Koska valvonnan vaikutukset ovat erityisen voimakkaita kamerapylväiden läheisyydessä, voidaan valvonnalla kuitenkin parantaa liikenneturvallisuutta tunnistettujen kohteiden lisäksi myös paikallisemmin esimerkiksi suurten kaupunkien sisääntuloväylillä”, kertoo tutkija Petra Reimi.

Lähde: Trafi

Kansalaisaloite vaatii huumetestejä kansanedustajille – Allekirjoitatko?

Julkaistu 17.1.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Yeisradion uutisointi huumelöydöistä eduskunnasta on aktivoinut kansalaisaloitteen huumetesteistä kansanedustajille.

Kansalaisaloitteessa kirjoitetaan seuraavasti:

Tällä kansalaisaloitteella ehdotetaan, että Suomessa säädetään laki, joka velvoittaa kaikki kansanedustajat suorittamaan huumetestin vähintään kerran vuodessa. Testit tulisi toteuttaa riippumattoman ja puolueettoman tahon toimesta, ja niiden tulokset raportoidaan valvotusti siten, että yksityisyydensuoja ja lakisääteiset oikeudet huomioidaan.

Huumetesti suoritetaan kaikille kansanedustajille ilman ennakkoilmoitusta testistä kerran kalenterivuodessa. Testit järjestää riippumaton ja puolueeton toimija, hyväksytty palveluntarjoaja.
Positiivisen testituloksen saaneet kansanedustajat velvoitetaan osallistumaan hoitoon ja asianmukaisiin jatkotoimenpiteisiin ja asiasta pitää tiedottaa julkisesti.

Kansalaisaloitteen voit allekirjoittaa TÄSTÄ

Ravikatsaus: Yritys saa näkyvyyttä ja hienoja kokemuksia Raviurheilun parissa

Päivitetty 22.1.2025, Julkaistu 16.1.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Pitäisikö henkilökunnalle tai asiakkaille järjestää jotakin ikimuistoista, josta hyötyy yritys ja ihmiset ?

Jos Raviurheilu ei ole vielä tuttua yrityksen toiminnassa, niin nyt se sitä voi olla ja matkaan lähtee hauskat ja mukavat muistot.

Yrityksillä on mahdollista monin eri tavoin olla mukana ajan hermolla, ja tukea Raviurheilua. Näkyvyys ja elämykset ovat Raviurheilun ja erityisesti hienon eläimen eli Hevosen matkassa usein unohtumattomia.

Tiesitkö, että Raviurheilu tarjoaa erilaisia räätälöitäviä ratkaisuja yrityksille, seuroille ja vaikkapa hyväntekeväisyyttä ajatellen.

 

Miten yritys voi osallistua ja hyötyä näkyvyydestä ?

  1. IKIOMA OMA LÄHTÖ. Tarkoittaa oman lähdön sponsorointia eli yritys voi ostaa nimikkolähdön, jolloin lähdön nimi kantaa yrityksen nimeä ja se näkyy kilpailuohjelmassa, tuloksissa, käsiohjelmassa, tapahtuman kuulutuksissa sekä voittajaseremonioissa.
  2. MARKKINOINTI JA MAINONTA. Some- ja uutiskirjeet tavoittavat laajan yleisön. Käsiohjelmamainokset ja äänimainokset tarjoavat näkyvyyttä tapahtumassa. Yritys voi tulla paikan päälle esittelemään myös tuotteitaan ja palveluitaan.
  3. PÄÄYHTEISTYÖKUMPPANUUS. Yritys voi toimia tapahtuman pääyhteistyökumppanina, jolloin tapahtuma kantaa yrityksen nimeä ja yritys näkyy kaikessa tapahtuman markkinoinnissa.
  4. YRITYSTAPAHTUMAT JA ELÄMYKSET. Raviradoilla voi järjestää kokouksia, virkistyspäiviä ja asiakastilaisuuksia, joihin voi yhdistää hevosaiheisia elämyksiä, kuten tallivierailuja ja vaikkapa tandem-ajokokemuksia.
  5. KOKONAISPAKETIT JA CUP-TYYLISET KILPAILUT. Yrityksille voidaan räätälöidä laajempia kokonaisuuksia, joissa yritys saa pitkäkestoista näkyvyyttä useamman ravitapahtuman ajan.

 

Hinnat ja räätälöinti mahdollisuudet:

  • Ravilähtöjen hinnat vaihtelevat 500-2000 euron haarukalla riippuen lähdön ja tapahtuman tasosta.
  • Hintaan vaikuttaa, mitä pakettiin sisältyy. Esimerkiksi VIP-liput, mainosnäkyvyys tai muut lisäpalvelut nostavat hieman hintaa, mutta syventävät elämystä hienon lajin parissa.
  • Kokonaisuus suunnitellaan yrityksen toiveiden mukaan.

 

Yrityksen Oma Palkintoloimi

Palkintoloimi kuuluu jokaiseen Ravilähtöön ja annetaan voittajahevoselle palkintoseremoniassa, jossa yritys voi olla mukana. Loimessa voi näkyä yrityksen/sponsorin logo, ja se tulee esille voittokuvissa, jotka jaetaan Raviradan kanavilla ja lehdistössä sekä tv lähetyksissä.

 

Raviurheilu tarjoaa rajattomasti mahdollisuuksia yhteistyöhön yritysten tai vaikkapa seurojen ym kanssa.

Yrityksen järjestämä ylläri-päivä vaikkapa asiakkailleen Raviurheilun parissa; olla mukana voittaja seremonioissa, seurata jännittävää kilpailua katsomossa, käydä kurkistamassa tallialueella jututtamassa valmentajia ja rapsuttelemassa hevosia, olla ammattilaisen huippu-urheilijan eli Ravihevosen kyydissä ja viettää iltaa hyvän ruuan äärellä....

on päivä - joka todennäköisesti jää mieleen, ja muistoihin.

 

 

 

 

 

 

 

Lähde: www.kavionjalki.fi; Raviratojen myynti- ja markkinointiyhtiö Kavionjälki Oy

 

 

 

 

 

Janne Riiheläinen jälleen valhemaalittaa ja lietsoo väkivaltaa – Vuosia kestänyt vaino

Julkaistu 5.1.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Aalto-yliopistossa työskennelleen ja Yleisradion rahoittaman Janne "Rysky" Riiheläisen toiminta on saanut entistä vakavampia piirteitä. Viestipalvelu X:ssä hän syyllistyy toistuvasti henkilöiden vihamaalittamiseen, kohdistuen erityisesti niihin, jotka tuovat esille yleisestä narratiivista poikkeavia näkemyksiä. Riiheläinen leimaa tällaisia henkilöitä esimerkiksi Venäjän hyväksi toimijoiksi, koronadenialisteiksi tai salaliittoteoreetikoiksi. Hänen toiminnassaan keskeistä on vihakampanjoiden käynnistäminen yksilöitä vastaan, ja hänen ylläpitämissään keskusteluketjuissa väkivaltauhkaukset ovat arkipäivää. Näin hän pyrkii hiljentämään eriäviä mielipiteitä esittäviä henkilöitä yllyttämällä seuraajiaan uhkailemaan näitä.

Pitkäkestoista uhkailua ja vainoa

Riiheläinen hyödyntää vihamaalittamisessaan sosiaalisen median lisäksi myös perinteisiä medioita. Eräs surullinen esimerkki tästä on Seura-lehden julkaisema artikkeli, jossa esitettiin virheellistä tietoa ja maalitettiin henkilöitä. Kun artikkelin kohde pyysi oikaisua ja lähetti vastineen, Seuran toimitus muokkasi vastinetta ja julkaisi sen alkuperäisen kirjoittajan nimissä, ikään kuin tämä olisi itse muotoillut tekstin. Tämä artikkeli johti lukuisiin väkivaltauhkauksiin ja jopa tappouhkauksiin. Lisäksi artikkelissa annettiin ymmärtää, että kohteet toimivat yhteistyössä Venäjän kanssa, vaikka väitteet olivat täysin perättömiä.

Riiheläisen toiminnan kohteeksi on joutunut kymmeniä ihmisiä, ja vaino voi jatkua vuosia – joidenkin kohdalla jopa kymmenen vuotta.

Tuoreita esimerkkejä väkivaltakampanjoista

Viimeisin esimerkki Riiheläisen toiminnasta nähtiin viestipalvelu X:ssä, jossa hän jälleen maalitti yksittäisen henkilön. Tämän seurauksena kyseisen viestin alle kerääntyi solvauksia ja väkivaltauhkauksia, jotka näyttävät olevan Riiheläisen toiminnan tavoite – saada ihmiset vaiennetuiksi väkivallan uhalla.

Merkittävät resurssit takaavat työrauhan

Riiheläinen on toiminut merkittävissä asemissa, kuten Aalto-yliopiston projektityöntekijänä, ja saanut Yleisradiolta pitkäaikaista rahoitusta toiminnalleen. Nämä rahoituskanavat ovat mahdollistaneet hänelle työrauhan sekä käytännössä rajattomasti aikaa henkilöiden vihamaalittamiseen ja väkivaltakampanjoiden lietsomiseen.

Janne "Rysky" Riiheläisen vakava ja vaarallinen toiminta on uhka vapaalle keskustelulle ja sananvapaudelle, ei voi olla niin että jopa verovaroin rahoitetaan henkilöiden väkivaltauhkailua.

VIIKON MIETE – Aarno Lindfors

Julkaistu 12.12.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Pohdinnassa taas kerran syntyjä syviä.

 

TURVE

"Ihmettelen sitä, että Turvetuotantoa on ajettu alas voimakkaalla kädellä tänäkin vuonna.

Jopa miljoona kuutiota vähemmän kuin edellisinä vuosina "päästöjen" takia.

Turve on kiistatta, ja todistettavasti uusiutuva luonnonvara, joka uusiutuu kuin metsä.

Vähintäänkin sen neljä kuutiota hehtaarilta vuosittain.

 

Ihmeteltävä on, että meidän turvevarannot ovat Norjan öljyvarantoja vastaavat ja jos puhutaan huoltovarmuudesta näinä vaikeina aikoina, niin en ymmärrä sitäkään, että otetaan tänne B52 pommareita saastuttamaan meidän ilmatilaa, muusta vastaavasta toiminnasta puhumattakaan. "

 

HUOLTOVARMUUDESTA

"Hiljattain julkaistiin tiedote, jossa kerrottiin, että Suomi aikoo vaihtaa raideleveytensä. Tarkoittaa Oulu, Tornio, Haaparanta, Kiiruna, Narvik -rataa. Meidän ei tarvitsisi laittaa kuin Oulu-Haaparanta rata kuntoon, sama raideleveys, ja se on siinä.

Aikanaan kun suunnittelijat halusivat rakentaa radan Rovaniemeltä-Pykeijaan, totesin, että ei kannata rakentaa rataa naapurin kainaloon jos tulee vaikka sota, koska meidän turva on silloin Narvikissa elintarvikkeiden saannin takaamiseksi muunmuassa.

Hämmästelen, että Lulu Rannekin puhuu, että saadaan tykkejä ja ammuksia ja panssarivaunuja näitä reittejä. Pidän edelleen ideastani kiinni, että saadaan ruokaa sieltä. Kun maataloutta ajetaan näin voimallisesti alas kuin viime vuosina on tehty, niin jostainhan se ruoka täytyy silloin tulla.

Idioottimaiset ajatukset siitä, että jostain Gotlannin ja Ahvenanmaan takaa hiipii laivat Tanskasta, ja saadaan sitten Tanskalaisilta antibiootti-possua, on aivan mahdoton ajatus."

 

MAATALOUS

"Suomen Maatalousministeri Sari Essayah on ilmoittanut, että Suomeen riittää 8.500 aktiivitilaa, eli maatilaa. Tänä vuonna on lopettanut jo n 1400 maatilaa.

Kysyisin, keitä nämä 8.500 tilaa ovat, ja millä perusteilla heidät niinsanotusti valitaan ?

Ei olisi ihan Kristityiltä vastaavaa odottanut.

Missä on sylttytehdas, jota papukaijoidaan. "

 

VOIHAN TATU JA PATU

"Tatu ja Patu ei syö enää lihaa, eikä juo maitoa.

Taas olisi kysymys esitettävänä edeltäviin tosiasioihin viitaten.

Miksi Suomeen TUODAAN n 30 miljoonaa kiloa naudanlihaa vuosittain ? "