Mainos:

Äärivasemmisto ja Poliittinen johto samassa mielenosoituksessa: Katso kuvat

Päivitetty 26.9.2016, Julkaistu 24.9.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Äärivasemmisto oli avoimesti esillä kulkueessa ja Senaatintorilla. Äärivasemmistolaiset olivat enemmänkin keskittyneet kännissä örveltämiseen kuin halailemaan vieressä olleita ihmisiä, niin kuin Presidentti Tarja Halonen puheessaan Senaatintorilla kehoitti.

Äärivasemmisto oli näkyvästi tapahtumassa esillä, voimme kysyä miten poliittinen johto voi olla äärivasemmistolaisessa tilaisuudessa mukana. Yllätyksenä tämä ei politikoille tullut, äärivasemmiston osallistuminen oli poliisin tiedossa hyvän aikaa ennen tapahtumaa.

Kuvat kertokoon tapahtuman luonteesta, lapsille suunnattu tapahtuma ei ilmeisesti ollut, niin paljon juopuneita mielenosoittajia siellä oli.
aaari-vasemmisto-bisse-1                              Kalja maistui marssin aikana, öykkäröiviä kaljankittaajia oli paikalla paljon

natsit-vittuun                                             Äärivasemmisto toivotti lapsiperheiden vieressä natsit vittuun
lapsiperhe                                                             Pellet pomppivat kolmen sepän patsaalla
pellet-patsaalla                                             Joukkovoiman auto hyytyi keskelle Mannerheimintietä
joukkovoiman-auto-hyyty                                                 Maahanmuuttajat olivat myös mukana kyltteineen
stop-rasism                               Yksinäinen Anarkisti odottaa kavereitansa joita lopulta tulikin paikalle satoja
anarkisti                    Äärivasemmisto rumpujen kanssa kasvot peitettynä, niin kuin heillä on tapana tehdä.
naamat-peitetty                                      Kippistä heitettiin kulkueesta ja kalja mastui tälläkin kaverilla
kippis-kulkueessa                                                                   Pellet olivat myös Senaatintorilla
pellet-senaatintorilla                                                  Ei rauhaa ilman oikeutta. Tähän on hyvä lopettaa kuvat
ei-rauhaa-oikeutta
Mielenosoitus sujui yllättävän rauhallisesti, ottaen huomioon juopuneiden määrän. Aivan toinen kysymys sitten onkin, onko Poliittisen johdon soveliasta esiintyä äärivasemmiston ja öykkäröivien juoppojen kanssa samassa tilaisuudessa. Tätä voimme kaikki pohtia.

Mainos:

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Geert Wilders
Geert Wilders
9 years ago

Hyvä reportti. Kuvat voisivat olla hieman isompia.

Lee Amberson
Lee Amberson
9 years ago

Milloin hallituspuolueet sanoutuvat irti poliittisesta ääri-vasemmistolaisesta väkivallasta? Vai onko se vaan ”niin paljon parempaa”?

Jarmo Kalliola
Jarmo Kalliola
9 years ago

Sanni Grahn-Laasonen rehvastelee omalla FB-sivullaan osallitumisestaan tähän ääriryhmien mielenosoitukseen. Käykääpä heittään kommenttia.

Mirja Kupiainen
Mirja Kupiainen
9 years ago

Se on mainiota mitä propagandaa kokoomus-keskusta tällä hetkellä kohdistaa persuihin, yes. Mutta sehän on vain ilmaista mainosta persuille, jatkakaa kiitos!!!!
Kehä kolmosen tuolla puolen alkaa löytyä jo suurta kannatusta persuille, yes, yes, yes, hurmaaa! !!!!!

Eino Leino
Eino Leino
9 years ago

Huomenta

Siellähän oli esim. persunuoret mukana isommalla näkyvyydellä. Eli tämähän oli itseasiassa oikeiston mielenosoitus?

Kuvat on ihan laadultaan surkeita kun ne on pitänyt rajata noin tarkoitushakuisesti.

Mirja Kupiainen
Mirja Kupiainen
9 years ago

Tämmöinen pieni välikysymys risikolle ja orvolle, onko teidän sopivaa marssia (koko Suomen kansan) päättäjinä, jonkin kansan osan riveissä. Sopiiko ministerin virassa eettisesti osallistua mielenosoituksiin. Teidän pitäisi edustaa koko kansaa, oletteko sopivia virkaanne. Teidän pitäisi olla puolueettomia, mutta mielenosoituksen teema oli suomalaisten (kansalaisten) rasistinen/rikollinen asenne maahanmuuttajiin. Eikö täällä saa olla eri mieltä kanssanne?
Samaan aikaan kun te juhlitte menestyksekästä mielenosoitustanne, mutut teroittelivat puukkojaan. Muutamaa tuntia myöhemmin suomalainen sai taas puukon selkäänsä. Ja tästähän te haluatte tietenkin vaieta.

nNike
nNike
9 years ago

Kuvatekstit oli miten sattuu. Ei näkynyt esim kaljoittelua tai peitettyjä kasvoja kuten kirjoitettiin.

trackback

[…] SA:ta ei tuomittu rikolliseksi järjestöksi toisen maailmansodan jälkeen, vaikka se lakkautettiin. Ilmeisesti Cecilia Hagen olisi mielummin myrkyttänyt SA-miehet. Se siitä rauhaa ja rakkautta pursuvasta äärivasemmistosta, jonka kanssa Suomen eliitti häpäisi itsensä valtaeliitin ja anarkistien masinoimassa mielenilmauksessa. […]

trackback

[…] Äärivasemmisto ja Poliittinen johto samassa mielenosoituksessa: Katso kuvat […]

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.