Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.
Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.
Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.
Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.
Suomi antaa avoimen tukensa
Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.
Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.
Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.
Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa
Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.
Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.
Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.
VOKIT eivät kestä päivänvaloa. Tämän takia vartijoilta vaaditaan allekirjoituksella työsopimuksessa vaitiolo, sen rikkomalla joutuu korvaamaan puolen vuoden palkan takaisin ja potkut tulee tietenkin.
Aivan. Ei saa kertoa miten paskamaista porukkaa siellä asuu 🙁
Suomalaiset veronmaksajat kustantavat SPR:n johtaman s***i, huume ja ihmiskaupparingin pyörittämisen. Kaikki vokit tutkintaan -keuruu ei todellakaan ole mikään ”yksittäistapaus” vaan täysin samaa tehdään jok’ikisessä vastaanottokeskuskessa. NYT RIITTÄÄ HYSSYTTELY! TÄMÄ HULLUUS ON LOPETETTAVA VÄLITTÖMÄSTI!
Toimittaja, PS kaupunginvaltuutettu Erkki Valtamäki sai syytteen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan tästä tutkintapyynnöstä sekä fb kirjoituksesta, jossa hän arvosteli ulkomaalaisten tekemiä raiskauksia ja tihutöitä:
(Lainaus)
Pyydän poliisia suorittamaan tutkinnan SPR:n hallinnoiman Kauhavan turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksen toimista. Sain jokin aika sitten välikäden kautta vastaanottokeskuksessa työskentelevän henkilön kertoman tiedon, että keskuksen asukkailta on löytynyt jonkinlaisia polttopullon- tai pommintekovälineitä.
Julkaisin tiedon Waltamedia -nettilehdessä sekä Seinäjoen kaupunginvaltuuston kokouksessa 16.11.2015. Sekä poliisi että vastaanottokeskus kiistivät tiedon, ja nyt minua epäillään virheellisen tiedon levittämisestä ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Koska tieto asiasta tuli nimenomaan vastaanottokeskuksen sisältä koin velvollisuudekseni tuoda sen julkisuuteen. Tämän takia esitän, että poliisi selvittää pitääkö tieto paikkansa ja jos ei pidä, miksi tiedon kertoja tällaista asiaa levittää.
Seinäjoella 23.11.2015
Erkki Valtamäki
Edelliseen vielä, että ainakin joissain vokeissa TURVALLISUUSSYISTÄ ei voida käyttää teräsaterimia, vaan ne on korvattu kertakäyttövälineillä. Herääkin kysymys, millaista porukkaa maassamme on, jos edes tavallisia aterimia ei voida käyttää!
Poliisilla on erikoisohjeistus hälytystehtäviin, jotka kohdistuvat vastaanottokeskuksiin. Asian vahvistaa Poliisihallituksen valvonnan ja hälytystoiminnan vastuualueen esimies, poliisiylitarkastaja Esko Kesti.
Kesti sanoo, että poliisin hälytysjärjestelmiin on syötetty vastaanottokeskusten osoitteita. Jos poliisi saa hälytyksen osoitteeseen, jossa sijaitsee vastaanottokeskus, hälytysjärjestelmä ilmoittaa siitä erikseen.
– Meillä on tietyt ohjeet partioille, miten tällaiseen hälytystehtävään suhtaudutaan ja miten menetellään, Kesti sanoo.
Poliisiylitarkastaja sanoo, että ohjeet ovat poliisin taktista tietoa, minkä vuoksi hän ei halua avata niitä tarkemmin.
– Sen voin sanoa, että yleensä hälytystehtävälle laitetaan aina tukipartioita. Paikalle menee hyvin harvoin vain yksi partio.
Useiden partioiden lähettäminen vastaanottokeskuksiin johtuu Kestin mukaan työturvallisuudesta.
” He ovat väkivallan uhreja, eivät sen tekijöitä” : Ministeri Sanni Grahn-Laasonen turvapaikanhakijoista.
Joko mahtaa se Hennalan VOKissa raiskattu konstaapeli olla jo takaisin rivissä?
Tuskin on, on luultavasti lahjottu ja uhkailtu hiljaiseksi.
Ihanaa että saadaan samaa kulttuuria kuin lähi-idässä ja kohta meillä on omat ihanat sodatkin.
Siellä on käynyt tämä meidän kuuluisa ”valemedia guru” , yleisradion toimittaja ja julki narkkari Jessika Aro opastamassa matuja kuinka piriä pistetään suoraan suoneen. Kotoutus on käynnissä.