Mainos:

Korkea Nato-komentaja Suomeen – Tapaa puolustusvoimien ylintä johtoa

Julkaistu 27.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
NATO:n yhteisoperaatioesikunnan komentaja (Commander Allied Joint Forces Command Naples) amiraali James Foggo vierailee Suomessa Parhaillaan Suomessa. Foggo saapui maahan jo eilen ja vierailun isäntänä häärii Puolustusvoimain komentaja, kenraali Jarmo Lindberg.

Vierailun aikana amiraali Foggo tapaa puolustusvoimien ylintä johtoa Pääesikunnassa ja tutustuu muun muassa Suomen sotilaalliseen maanpuolustukseen.

Vierailu Suomessa on osa normaalikäytännön mukaista Naton komentajien toimintaympäristöön, turvallisuustilanteeseen ja Suomeen Naton kumppanuusmaana tutustumista.

Lisäksi amiraali Foggo toimii NATO:n 25.10-7.11 järjestettävään Trident Juncture -harjoituksen johtajana. Harjoitus järjestetään pääosin Norjan alueelle ja siihen osallistuu noin 50 000 sotilasta noin 30 maasta. Suomesta harjoitukseen osallistuu noin 600 sotilasta.

Trident Juncture- harjoituksessa maa-, meri- ja ilmavoimien joukot harjoittelevat puolustusvoimien tehtäviä vaativissa monikansallisissa olosuhteissa. Joukkojen lisäksi harjoitutetaan esikuntien kykyä kansainväliseen yhteistoimintaan.

Mainos:

Harjoitukseen linkittyy samanaikaisesti Itämeren alueella järjestettävä merellinen harjoitus. Suomi toimii harjoituksen johto- ja isäntämaana kiertävän vastuun mukaisesti. Suomesta osallistuu molempiin harjoituksiin yhteensä noin 2400 sotilasta.

Lähde: Puolustusvoimat

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/10/24/nato-jyrisee-taas-suomen-taivaalla-torstaista-lahtien/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Res.vänskä
Res.vänskä
7

Heh. Aikuiset miehet politiikan pelinappuloina.. Armeijan leivissä palkkasoturina ei kannataa liikaa ajatella toiminnan järkevyyttä. Muutoin hajoaa pää.. tai taitaa suurimmalla osalla jotain vikaa jo ollakkin..

Elke Hari
Elke Hari
7

”Vierailu Suomessa on osa normaalikäytännön mukaista Naton komentajien toimintaympäristöön….tutustumista.”

Mistä lähtien Suomi on ollut natokomentajien toimintaympäristö? Mikäli Suomella olisi naton kanssa jonkinlainen löyhä yhteistyösopimus, Suomen kuuluisi olla edelleen Suomen Puolustusvoimien komentajien ja ylipäällikön toimintaympäristö. Tuolloin tuossa pitäisi lukea osapuilleen esimerkiksi niin, että ”Vierailu Suomessa on osa normaalikäytännön mukaista Naton komentajien virkaveljien toimintaympäristöön….tutustumista.””

Jeppes
Jeppes
7

Se nyt vaan on hivutettu niin kansalta kysymättä että suomi on NATO:n toimintaympäritöä. Turpiin tulee vielä niin että roikaa ja sitten ollaankin taas seuraavat 70 vuotta nöyrää poikaa jos suomea enää edes on.

Minä Vain
Minä Vain
7

Suomalaiset pölkkypäät allekirjoittivat isäntämaa-sopimuksen kenties siinä uskossa, että termi ’isäntä” tarkoittaa myös isännän valtuuksia. Kun sopimusta lukee, niin siinä termi ’host’ tarkoittaa vain eräänlaista majoittajaa eli lakeijavaltiota, jonka alueella ja jonka huoltamina Naton joukot toimivat. Isännän valtuuksista Suomi on jo epäsuorasti luopunut — ei kirjallisesti, mutta jollakin salaisella kädenpuristuksella kuitenkin. Näin toimii nykyaikainen poliittinen demokraattiseksi kehuttu valtakoneisto ja vie innokkaasti ”demokratiaansa” myös sinne, missä näkisi sen palvelevan omia intressejään.

Janne
Janne
7

Vuodesta 1994 lähtien kun Ruotsi, Suomi sekä Venäjä liittyivät Nato kumppaniksi (Pfp)

Röhkäle
Röhkäle
7

Mitähän lisäpöytäkirjoja Sale Niinistö ja kenraali Lindberg allekirjoittivat isäntämaa sopimuksen lisäksi?
Ipun puheenjohtaja Antti Pesonen käännätti isäntämaa sopimuksen sopimuksen suomeksi. Muutenhan kansa ei olisi saanut koskaan tietää yhtään mitään koko sopimuksesta.
Kummasti Pesonen sitten kuoli muutamaa vuotta myöhemmin vain 53 vuotiaana ”sairauteen” Olikohan Natolla osuutta asiaan?

juha.
juha.
7

Sitä sitten niin kuin potkitaan Venäjän karhua oikein urakalla perseelle! Kyseiset ”eväsretket” nato komentajan kanssa eivät tuo mitään lisäarvoa Suomelle, vaan asemoivat Suomet jalat Nato-sementtisoikkoon tavalla, että Venäjä käy potkaisemassa tsuhnat satama-altaaseen ja loppu onkin pelkkää muistopuhetta. Pitäisihän sen tietää, ettei ”wanhojen tanssit” merkitse avioliittoa ja ikuisia valojen vannomisia tanssipartnerin kanssa.

Ei tarttis tulla
Ei tarttis tulla
7

Mitä se täällä tekee? Ai niin antaa tietty salaisia käskyjä, jotka ovat lopulta turvallisuuttamme vastaan.

Vihtori Kivioja
Vihtori Kivioja
7

Nykyään tuppaa saamaan trollin leiman, jos vähänkään kehtaa ihmetellä tätä Suomen näennäisen läheistä sudetta natoon. Ikään kuin ei olisi olemassa välimaastoa, vaan olisi pakko asemoida itsensä joko länteen tai itään. Isäntämaasopimukset yms osoittavat ainoastaan Suomen aseman tällä maailmankartalla. Olemme pelinappuloita ja pelaaja on siirtynyt hiljalleen idästä länteen. Minkäänlaista todellista itsenäisyyttä ei ole, niin kauan kun päättäjämme eivät näe mitään ongelmaa siinä, että emme käytännössä saa asettaa ehtojamme itse, oli kyseessä sitten eu tai puolustuspolitiikka.

Minäkin sain valtamedian kommentiosastolla venäjätrollin leiman, kun huomautin, että Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen nato on jatkuvasti laajentunut lähemmäs ja lähemmäs Venäjän rajaa. Googlettamalla voi löytää kartan, johon naton tukikohdat on merkitty. Olisi naiivia syyttää ainoastaan Venäjää provokaatioista.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
7

Tarkoituksena on tappaa niin paljon suomalaisia nuoria miehiä että kansanmurha voidaan varmistaa. Vuoden 2015 arabi-invaasio jota NATO suojeli oli osa suunnitelmaa -sekarotuiset globalistit vihaavat puhdasta suomalaisuutta koska sitä ei pysty rahalla ostamaan. Näille psykopaateille sota on vain yksi keino muiden joukossa kun he pyrkivät päämääräänsä -suomessa näitä saastoja löytyy eniten suomenruåtsalaisten keskuudesta.

Tulevaa
Tulevaa
7

Maailma valmistautuu kolmanteen maailmansotaan, se on varma että se tulee vielä 2000-luvulla. Sapelien kalistelu on sitä luokkaa ettei siitä voi muuta johtopäätöstä vetää. Syyria, Irak, Afganistan ovat olleet suuria aselabaratorioiden testauspaikkoja, joissa aseita on testattu kun suuri rähinä alkaa. Se alkaa lähi-idästä ja Israeliin tehty isompi hyökkäys käynnistää ison pyörän. Kiina on mukana alusta asti.

Puolueeton
Puolueeton
7

Vaarana on, että Ukraina alkaa sotia, Venäjä puolustaa omia etujaan ja Natokin menee mukaan. Natoahan komentaa USA:n sotilasjohto, käytännössä. Olisimme samassa tilanteessa kuin 1941, poikkeuksena olisi silloinen sotakumppani Saksa, jonka Suomen silloiset mahtimiehet Ryti ja Tanner uskoivat voittavan sodan.

Uskomukset ovat varmaan jälleen, Nato voittaa sodan, jos sota alkaa. Tämän voi päätellä nykymahtimiesten teoista. Tosin voittaja selviää vasta sodan jälkeen. Veikkaan, että jälleen alkaa suomettuminen ja sotakorvausten maksu. Sotakorvaukset taisivat olla yksi syy, ettei Suomea valloitettu. NL sai hyötyjä näin paljon enmmän, kuin olisi saanut valloittaessaan Suomen itsepäisen kansan.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.