Ns. islamilaisen kalifaatin terrorismi on saamassa yhä pahaenteisempiä muotoja: USA:n ja Israelin lehdet kirjoittavat tänään ISIS:n aikeista levittää myrkkyjä elintarvikkeisiin markettien hyllyissä. Kampanjaan rekrytoitaisiin ns. yksinäisiä susia l. huomiotaherättämättömiä jihad-sympatisoijia.
Jerusalem Postin haastattelema israelilainen turvallisuusasiantuntija Eitan Azani näkee Syyriassa asemiaan menettävän "islamilaisen kalifaatin" l. ISIS:n ottavan uusia keinoja käyttöönsä Euroopassa tapahtuvissa terroriteoissa. Azani kertoi näkemyksistään keskiviikkona (06.09.) lehdistölle. Hän oli käsitellyt samoja aiheita viimeviikolla pidetyssä Herzliya-instituutin konferenssissa, kommentoiden ICT:n päällikön Boaz Ganorin puheenvuoroa. Asiantuntijat toistavat jo aiemmin esitetyn näkemyksen, että ISIS:n aktiviteeetti kohdistuu nyt enenevässä määrin Eurooppaan.
Azani kuvailee viimeaikaisten terroritekojen toteuttajien suhdetta ISIS:n organisaatioon löyhäksi: Vaikka tekijät usein julistavat olevansa "kalifaatin soturerita", ja ISIS:n tiedotuksissa teko luetaaan heidän tekemäkseen, todellinen organisatoorinen yhteys puuttuu. Azanin kuvaus sopiikin hyvin Turussa 18.08. ihmisiä tappaneen terroristin tapaukseen, vaikkakin ISIS ei ole tähän mennessä ottanut tekoa nimiinsä. Keskusrikospollisin mukaan Turun terroristilla oli yhteys ISIS:iin, joten kyseessä oli "kalifaatin" ensimmäinen aktiivitoimi Suomen maaperällä.
ISIS-Da'eshilla, so. "kalifaatilla" siis olisi operaatiokykyä Suomessa.
"Yksinäiset sudet" -ilmiö liittyy ISIS:n taantumiseen, ja resurssien vähenemiseen. Käytetyt keinot ovat olleet aiempaa epäsotilaallisempia: Puukko- jaa kirves-hyökkäyksiä, ajoneuvoilla ihmisjoukkoon kaahaamista, etc. Aizani ennustaaa repertuaarin laajenemista vaarallisempaan mutta yhä matalan organisatoorisen tason toimintaan. Hänen mukaansa ISIS on ottamassa käyttöön myrkkyjen levittämisen mm. ostoskeskuksiin.
EU-parlamentille joulukuussa 2015 jaettu raportti näki ISIS:n vaarallisimpanaa kehitystrendinä biokemiallisten aseiden ja mm. "likaisen pommin" tavoittelun. Nyt kuullun skenaarion keinovalikoima on arkisempi, vähemmän konspiratiivisuutta ja organisointia vaativa, mutta tietyllä tavalla vähintään yhtä vaarallinen: Elintarvikkeiden myrkyttäminen kauppojen hyllyissä iskee suoraan arjen turvallisuuteen, ja uhkaa normaalia elämäämme.
"Kalifaatti" l. ISIS heikkenee Lähi-Idässä, lähettää kaadereitaan Eurooppaan, ja näyttää siirtävän painopistettään näyttävistä lähes sotilaallisista iskuista pienimuotoisempiin "yksittäistapauksiin", mutta ne eivät ole eurooppalaisille yhtään sen vaarattomampia. Turun 18.08 isku on siis tyypillisempi nykyisen vaiheen terroriteko, kuin v.2015 ja 2016 suuret terrori-iskut.
Aizani ja Ganor eivät ainakaan lehtitietojen mukaan kiinnittäneet huomiota "kalifaatin" uuden toimintalinjan pahaenteisimpään vaikutukseen: Tavalliset kansalaiset Euroopassa joutuvat kohtaamaan uhkan jokapäiväisessä elämässään, mitä arkisimpia asioita tehdessään. Kun vihollinen on näkymätön, ja sulautuu Euroopassa olevien muslimitaustaisten joukkoon millään lailla erottumatta ja sanomaansa julistamatta, uhka on läsnä aivan toisella tavalla kuin ennen.
On mahdollista, että näemme jonkinlaisia paniikkireaktioita, ja jotain vieläkin pahempaa. Eurooppaan kotoutuneet muslimitaustaiset maahanmuuttajat häviävät tämän skenaarion toteutuessa hyvin paljon.
ISIS-jihadistien myrkkykampanja ei kuitenkaan tule täytenä yllätyksenä. Vuonna 2016 22-vuotias ISIS-yhteyksiä pitänyt Amer Sinan myrkytti syanidilla huumeita, joita hän levitteli San Franciscon yökerhoissa. Mosulin yliopistoalueen takaisinvaltauksen jälkeen laboratorioista löytyneistä papereista on myös päätelty, että jonkinlaisia ihmiskokeita ja muita valmisteluja on tehty myrkyillä suoritettavien operaatioiden valmisteluina. Newsweek kirjoitti tänään laajasti po. myrkky-jihadin uhkasta.
Nesweekin käyttämä kuva:

Israel National News tänään: ISIS plots to poison food in US, UK supermarkets. Islamic terror group tested cyanide-based poison on Iraqi soldiers, preparing to target Western supermarkets.
Jerusalem Post 07.09.2017: ISRAELI EXPERTS POINT AT A NEW ISIS TREND: POISON IN MALLS.
Newsweek tänään: ISIS SUPPORTERS CALL FOR POISONING OF FOOD IN GROCERY STORES ACROSS U.S. AND EUROPE.
Keväällä 2016 ISIS:n tiedotuskanavat julistivat kirves-, puukko- ja ajoneuvoiskujen kampanjan. Tämä toteutui, -ja jatkuu yhä. Viimeksi Turussa 18.08. Millaiset edellytykset ISIS-jihadisteilla on toteuttaa myrkytysoperaatioita kahdella mantereella, USA:ssa ja Euroopassa, sen arvioiminen on hankalaa.
https://www.youtube.com/watch?v=4juM2-MbmEs





