Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Kyllä vielä osuu joku isompi mötikkä. Maailma puhdistuu kertaheitolla.
Kyllä nämä asteroidit ja muut taivaankappaleet tiedetään jo hyvissä ajoin. Mutta niiden lähestymisestä ei kerrota ihmisille jotteivat he joudu paniikkiin. KYsykää vaikka harrastelija-tähtitieteilijöiltä tai katsokaa Ursan sivuja niin sielä niitä läheltä-ohittavia on koko ajan.
Suomen yleisradio ja valtamedia eivät halua kertoa ihmisille sitä että jokainen päivä voi olla vimeinen. Sillä silloin ihmiset lakkaisivat elämästä ”sit kun…” elämää ja keskittyisivät elämään päiväkerrallaan. Mikä olisi erittäin tuhoisaa oligarkeille ja valtaapitäville. Velkakupla puhkeaisi kun ihmiset ymmärtäisivät ettei elämä perustukkaan 30 vuoden kiinnelainaan vaan siiten.
Jos ajatellaan että maapallo olisi halkaisijaltaan metrin kokoinen. Silloin tätä kovaa kuorta jonka päällä me taaperretaan olisi noin 1mm verran. Kaikki sen sisäpuolella on sulaa rautaa joka pyörii. Eli, tämän 1mm päällä kehittynyt kansa ei ymmärrä sitä miten suuri on se sattumusten joukko joka mahdollistaa meidän elon ja olon tällä planeetalla. Ja jos siitä 1m kuoresta pääsee asteroidi läpi, niin se oli sitten shakki ja matti. Sillä hengitettävä ilmakerros ei ole edes sitä 1mm:iä.
EI siis kannata tehdä liian kauaskantoisia suunnitelmia.
Hienoa havainnollistamista!