Iltalehti Uutisoi. Erica Shyrock, 19, ja hänen poikaystävänsä Charles Elliott, 18, pidätettiin Magnoliassa Arkansasissa, kun heidän 15 päivän ikäinen vauvansa löytyi verisestä sängystä.
Syytettyjen pidätyskuva
Vauvalla oli noin 100 rotanpuremaa. Kasvoja oli syöty niin pahasti, että niitä jouduttiin kirurgisesti korjaamaan. Otsassa ollut haava oli niin syvä. Puremia oli myös käsivarsissa ja sormissa.
Äiti kertoo, että hän laittoi vauvan nukkumaan noin 05.30. Hän kertoo heränneensä vauvan itkuun kaksi tuntia myöhemmin.
Vauva oli hänen mukaansa veren peitossa ja sängyllä oli verisiä rotanjälkiä.
Poliisikuulusteluissa ilmeni, että pari oli tietoinen siitä, että talossa oli rottia. He eivät kuitenkaan olleet tehneet asialle mitään.
Kuningas Khalidin kansainvälinen lentoasema Riadissa on joutunut uuden tappavan iskun kohteeksi, vain päivä lauantaisen hyökkäyksen jälkeen. Tällä kertaa tunnistamaton ammus osui terminaali 4:ään.
Yksi ihminen sai surmansa ja yksitoista loukkaantui sunnuntaina Saudi-Arabian siviili-ilmailuviranomaisen GACA:n mukaan.
Ammus sytytti tulipalon terminaalissa Saudi-Arabian johtaman liittoutuman mukaan. Liittoutuma ilmoitti myös ilmatorjunnan ampuneen alas risteilyohjuksen lähellä lentoasemaa ja myöhemmin tuhonneen lennokin itäisessä maakunnassa, irlantilainen yleisradioyhtiö RTÉ raportoi.
Lentoasema on ollut suljettuna lauantaista lähtien. GACA arvioi edelleen vaurioita.
Mainos:
Pyhiinvaeltajat pakenivat paniikissa
Lauantain iskussa kuoli 12 ihmistä ja 309 loukkaantui GACA:n mukaan. Kuolleiden joukossa oli neljä saudia, kaksi bangladeshilaista sekä yksi kansalainen kustakin seuraavista maista: Yhdysvallat, Egypti, Jordania, Syyria, Palestiina ja Sudan, Saudi Gazette kirjoittaa. Intian suurlähetystö on sittemmin ilmoittanut loukkaantuneen Intian kansalaisen kuolleen, mikä nostaa kuolonuhrien määrän 13:een.
Saudien valtiollinen televisio näytti matkustajia jonottamassa portilla ennen matkaansa islamin kahdelle pyhimmälle paikalle. Oranssi välähdys sai ihmiset pakenemaan paniikissa, samaan aikaan kun osa katosta näytti romahtavan.
Saudiviranomaisten mukaan lauantain isku oli kolmas lentoasemalle tehty hyökkäys viikon sisällä. Huthit ovat aiemmin ilmoittautuneet iskujen tekijöiksi.
Huthi-liike otti vastuun lauantain iskusta sekä hyökkäyksistä Dammamin lentokentälle ja kahteen öljyjätti Aramcon laitokseen. GACA on vahvistanut osuman Dammamissa. Tarkastellut lähteet eivät vahvista, kuka oli sunnuntain iskun takana.
Huthit ovat myös uudistaneet varoituksensa Saudi-Arabian lentokenttien käyttämisestä. Huthi-hallituksen ulkoministeriö kirjoittaa, että "pahempaa on tulossa", ellei "saudivihollinen" lopeta aggressiotaan ja puuttumistaan Jemenin asioihin.
Sota leimahtaa uudelleen
Huthit käyvät Jemenissä maasotaa Saudi-Arabian tukemaa hallitusta vastaan. Sen jälkeen kun huthit valtasivat strategisia alueita Punaisenmeren rannikolta viime kuussa, Saudi-Arabia on lisännyt sotilaallista osallistumistaan tekemällä ilmaiskuja liikettä vastaan ja tukemalla vastahyökkäystä.
Huthien mukaan saudien lentokoneet tekivät 124 iskua Jemeniin 24 tunnin aikana. Presidentti Donald Trump sanoi lauantaina Yhdysvaltojen harkitsevan liittymistä saudien iskuihin.
Composite: The Nordic Times. Photo: Molly Riley. Video still: The White House
Arkistokuvia vuodelta 2025. Trump vaatii nyt uutta ukrainalaista presidenttiä samalla kun Yhdysvallat jatkaa ammusten ja tiedustelutiedon toimittamista Ukrainalle.
Ukrainan pitäisi hankkia uusi presidentti, Donald Trump sanoo. Hyökkäys tapahtui lauantaina, päivä sen jälkeen, kun Yhdysvallat avasi oven venäläiselle dieselille ja Volodymyr Zelenskyi arvosteli Vladimir Putinin kanssa tehtyä sopimusta.
Trump vastasi toimittajien kysymyksiin Valkoisen talon ulkopuolella. Hän syytti Zelenskyiä siitä, että tällä on ollut monia tilaisuuksia tehdä rauhansopimus, mutta hän ei ole tehnyt niin.
— Tiedättekö, mitä ehdotan? Ehdotan, että he hankkivat uuden johtajan, joka pystyy tekemään sopimuksen, koska hän olisi voinut tehdä monia sopimuksia, ja jostain syystä hän ei koskaan tee niitä. Mielestäni Ukrainan on aika hankkia uusi presidentti, Trump sanoi.
Valkoisen talon oma Rapid Response 47 -kanava julkaisi lausunnon.
Mainos:
Trump otti kohteekseen myös Ukrainan hyökkäykset venäläisiä öljynjalostamoita vastaan. Ukraina on iskenyt jalostamoihin vastauksena Moskovan hyökkäyksiin siviili-infrastruktuuria vastaan.
— Sanoimme Zelenskyille: Voit tehdä Venäjälle mitä haluat, mutta älä iske jalostamoihin, koska se on globaali ongelma. Ja mitä hän tekee? Hän menee ja iskee dieseliin. Hänen olisi hitto vie parempi lopettaa, Trump sanoi.
300 000 tonnia venäläistä dieseliä
Perjantaina ilmoitettu sopimus sallii Venäjän toimittaa 300 000 tonnia dieseliä Yhdysvaltoihin ja maailmanmarkkinoille, raportoi The Hill. Valtiovarainministeriön pakotevirasto OFAC on myöntänyt yleisen lisenssin venäläisen dieselin kaupalle ja tuonnille.
Trump perustelee sopimusta viittaamalla amerikkalaisten maanviljelijöiden ja karjankasvattajien polttoainehintoihin.
Zelenskyi varoittaa, että rahat menevät suoraan sotakoneistoon. Jokainen viennistä saatava ylimääräinen miljardi dollaria käytetään ”komponentteihin ja laitteisiin aseiden valmistamiseksi”, drooneihin, ohjuksiin ja uusiin palkkasotureihin, hän kirjoitti. ”Venäjän valinta on sota”, hän jatkoi.
Sopimus tuli julkiseksi, kun Trumpin lähettiläät Steve Witkoff ja Jared Kushner tapasivat Ukrainan neuvottelijoita Miamissa. Yhdysvallat ei koskaan ottanut esille mahdollisuutta dieselsopimuksesta Venäjän kanssa Witkoffin ja Kushnerin välisissä keskusteluissa, Zelenskyi sanoo.
Hän sanoo myös, että hän olisi voinut tukea pakotteiden lieventämistä, jos se olisi kytketty tulitaukoon, joka kattaa energiatilanteet sekä Ukrainassa että Venäjällä talven yli.
— Jos hinta on energiatulitauko, tämä neuvottelu on hyvä, Zelenskyi sanoi Axiosille.
— Tämä päätös ei auta meitä millään tavalla. Mutta huono asia on se, että uskon, ettei se auta myöskään amerikkalaisia, hän sanoi.
Uusi tulipalo Venäjän öljyterminaalissa
Ukrainan hyökkäykset Venäjän öljyinfrastruktuuria vastaan ovat jatkuneet dieselsopimuksen jälkeen. Jug Rusin öljyterminaalissa syttyi tulipalo perjantain ja lauantain välisenä yönä sen jälkeen, kun sopimus oli julkistettu perjantaina.
Ukrainalaisen uutistoimisto Ukrinformin mukaan media-alusta ASTRA on paikantanut palon maantieteellisesti.
Trumpin vipuvoima Kiovaan
Trump vaatii johdon vaihtamista Kiovassa samalla kun Yhdysvallat jatkaa Ukrainan tukemista. Miamin neuvotteluissa Ukrainan valtuuskuntaa uhattiin Yhdysvaltain tiedustelutiedon katkaisemisella, väittää anonyymi ukrainalaislähde Axiosille.
Amerikkalaislähde kiistää uhkauksen ja kertoo Axiosille, että Yhdysvallat toimittaa edelleen sekä ammuksia että tiedustelutietoa.
Presidentti on jo osoittanut voivansa käyttää tätä vipua. Maaliskuussa 2025 Yhdysvallat keskeytti sotilaallisen avun ja tiedustelutiedon jakamisen Ukrainan kanssa. Tuki jatkui 11. maaliskuuta, kun Kiova hyväksyi tulitaukoesityksen.
Yhdysvaltain hallituksen satelliittipohjainen tiedustelu ei ole sama asia kuin Starlink, Elon Muskin SpaceX-yhtiön operoima yksityinen viestintäverkko. Ei ole näyttöä siitä, että Trump voisi henkilökohtaisesti sulkea satelliitteja tai Starlinkiä napin painalluksella.
Musk väitti maaliskuussa 2025, että Ukrainan rintamalinja romahtaisi ilman Starlinkiä. Samaan aikaan hän sanoi, ettei hänellä ole aikomustakaan sulkea palvelua.
Portsmouthin yliopiston tutkijat kuvailevat Ukrainan riippuvuutta suureksi haavoittuvuudeksi. NBC Newsin haastattelemat entiset tiedustelu-upseerit arvioivat, että Yhdysvaltain tuen katkaiseminen vahingoittaisi Ukrainaa vakavasti, mutta ei lamaannuttaisi maata täysin. He viittaavat myös eurooppalaisiin vaihtoehtoihin.
Yhteistyö alkoi Obaman aikana
Trump on toistuvasti sanonut, ettei sota olisi koskaan alkanut, jos hän olisi ollut presidentti. Yhdysvaltain turvallisuussuhteet Ukrainaan juontavat kuitenkin kauemmas. CIA on tehnyt yhteistyötä Ukrainan kanssa vuodesta 2014 lähtien ja kouluttanut Ukrainan valioyksikköä vuonna 2016, The New York Times raportoi helmikuussa 2024.
Vuoden 2016 vaalien jälkeen Trumpin henkilökunnan jäsenet matkustivat Kiovaan. Hänen ensimmäisellä kaudellaan, vuosina 2017–2021, koulutus ja tukikohtien rakentaminen laajenivat. Barack Obaman aikana alkanut yhteistyö siis jatkui ja laajeni Trumpin alaisuudessa.
Varkaat varastivat noin 30 000 pulloa arvoviiniä Marchesi Antinorin varastosta Toscanassa viime viikonloppuna. Saaliin arvoksi arvioidaan noin viisi miljoonaa euroa.
Jengi iski Cortonassa sijaitsevaan varastoon ja lastasi pullot kahteen kuorma-autoon käyttäen viinitilan omia trukkeja, italialaisen uutistoimisto ANSA:n raportoimien tietojen mukaan.
Varkaus huomattiin vasta maanantaiaamuna, kun henkilökunta saapui töihin.
Antinori, Italian suurin perheomisteinen viinintuottaja, juontaa juurensa vuoteen 1385 ja vie nykyään tuotteitaan 170 maahan.
Mainos:
Yrityksen mukaan varastettu viini sisälsi 8 000–10 000 pulloa Solaiaa, joka on yksi Italian halutuimmista viineistä, sekä Tignanelloa ja Guado al Tassoa. Viinien hinnat alkavat hieman yli sadasta eurosta pulloa kohden.
Viinit oli jo pakattu toimitettaviksi ulkomaisille jälleenmyyjille, kun varkaus tapahtui.
Antinorin tiedottajan mukaan tämä helpotti varkaiden työtä suurten pullomäärien nopeassa siirtämisessä ulos varastosta.
Hyvin organisoitu ryöstö
Viinitilan mukaan valvontakameran kuvissa näkyy seitsemän naamioitunutta miestä. Antinori toteaa, että ajoitus ja toteutus viittaavat erittäin organisoituun koplaan.
— Kyseessä on selvästi erittäin hyvin organisoitu jengi. Kenties sama, joka on ottanut kohteekseen muita viinitiloja Italiassa viime kuukausina, toimitusjohtaja Renzo Cotarella kertoo Corriere della Sera -lehdelle.
Solaiaa valmistetaan vuosittain vain 60 000–70 000 pulloa, mikä tarkoittaa, että varastetut pullot herättävät helposti epäilyksiä ANSA:n mukaan.
Antinori varoittaa nyt asiakkaita ympäri maailmaa virallisten myyntikanavien ulkopuolisista tarjouksista.
— Toivomme edelleen saavamme viinit takaisin. Kaksi kuorma-autoa ei voi noin vain kadota, Cotarella sanoo Financial Timesille.
Aiemmin viinivarkaudet ovat koskeneet pääasiassa pienempiä määriä, joita on varastettu ravintoloista, yksityisistä kellareista tai kuljetusten aikana.
Viime aikoina varkaat ovat sen sijaan ottaneet kohteekseen tuottajien suurempia varastoja.
Heinäkuussa tunnettu Banfin viinitila Montalcinossa joutui vastaavanlaisen ryöstön kohteeksi kuin Antinori.
Italian poliisi tutkii parhaillaan tätä viimeisintä tapausta suuren mittaluokan ja näkyvien viinivarkauksien sarjassa.
Yhdysvaltain armeijan evakuoitu eversti Douglas Macgregor ei epäile, etteivätkö Yhdysvallat ja Israel hyökkäisi uudelleen Irania vastaan. Hän varoittaa raskaista amerikkalaistappioista, täsmäaseiden nopeasta hupenemisesta ja taloudellisista seurauksista, jotka ulottuvat kauas alueen ulkopuolelle, ja uskoo Yhdysvaltojen lopulta vetäytyvän aivan kuten se teki Vietnamissa.
Macgregor, joka toimii nykyään puolustus- ja ulkopolitiikan analyytikkona, oli Daniel Davisin haastateltavana keskiviikkona julkaistussa haastattelussa. Kysyttäessä, mitä presidentti Donald Trumpin ja ulkoministeri Marco Rubion viimeisimmät lausunnot osoittavat seuraavasta sotilaallisesta siirrosta, hän vastasi suoraan.
— Luulen, että meidän on ymmärrettävä, että hän aikoo hyökätä Iranin kimppuun. Niin tekee myös Israel. Nämä kaksi hyökkäävät, Macgregor sanoo.
Arvio on hänen omansa, eikä se perustu julkisesti annettuihin sotasuunnitelmiin. Hän odottaa massiivista ilmahyökkäystä, johon osallistuvat kaikki pommikoneet, jotka pystyvät kantamaan maksimikuorman, ja uskoo monien kohteiden olevan siviili-infrastruktuuria, kaupunkeja ja kyliä. Koska Euroopan maat eivät hänen mukaansa ole halukkaita antamaan tukikohtiaan käyttöön, eikä Espanja ole enää vaihtoehto, hän odottaa amerikkalaisten pommikoneiden tankkaavan Israelissa.
Mainos:
Macgregor ei usko hyökkäyksen toimivan. Jos se epäonnistuu ja Yhdysvallat kärsii raskaita tappioita – mitä hän pitää erittäin todellisena mahdollisuutena – hän odottaa hallinnon yrittävän koota maan pitkittyneen, näköpiirissä olevan lopun vailla olevan Iranin vastaisen sodan taakse. Hän ei usko senkään onnistuvan.
Amerikkalainen B-2-pommikone nousee ilmaan Whitemanin lentotukikohdasta Missourissa elokuussa 2025. Kuva: Joshua Hastings/US Air Force.
Kolmesta seitsemään päivää täsmäaseilla
Hän odottaa myös yritystä käyttää merijalkaväkeä ja maavoimien laskuvarjojalkaväkeä. Hänen arvionsa mukaan Iranilla on reservissä droneja ja ohjuksia, jotka on tarkoitettu nimenomaan taisteluun Persianlahden sisällä.
— Aiomme palata ja yrittää läpäistä ne maanalaiset tilat, joihin emme pystyneet koskemaan viime kerralla. Se on aivan varmaa. Kuinka moneen niistä yllämme? Minulla ei ole aavistustakaan, hän sanoo.
Samalla hän uskoo Yhdysvaltojen yrittävän tehdä elämästä mahdollisimman sietämätöntä Iranin väestölle toivoen, että se nousisi hallitustaan vastaan. Macgregorin mukaan tämä ei ole koskaan toiminut — ei serbejä, saksalaisia eikä japanilaisia vastaan.
Davis nosti tämän jälkeen esiin kysymyksen ammuksista. Hän huomautti, että suuri osa risteilyohjusten ja ilmatorjuntaohjusten strategisista varastoista oli jo käytetty sodan kahden edellisen kierroksen aikana, ja kysyi, kuinka kauan uutta hyökkäystä voitaisiin jatkaa parhailla aseilla.
— Luulen, että kenties kolmesta seitsemään päivään maksimissaan, ja useimmat täsmäohjattavat aseet ja ammukset on käytetty loppuun, Macgregor sanoo.
Sen jälkeen lentokoneiden on hänen mukaansa pakko lentää lähemmäs ja mennä Iranin ilmatilaan, missä riskit nousevat jyrkästi.
Nälänhätä, velkakriisi ja ydinriski
Macgregorin mukaan seuraukset ulottuvat kauas alueen ulkopuolelle. Hän viittaa synteettisten lannoitteiden, heliumin ja rikin puutteeseen sekä öljyn ja kaasun virtausten häiriöihin ja uskoo, että suuret osat maailmaa kohtaavat nälänhädän talven ja kevään aikana.
Samalla hän sanoo Yhdysvaltojen olevan matkalla kohti taloudellista katastrofia, ja sota jatkuu, kunnes dollarisysteemi romahtaa ja maa ajautuu lamaan. Macgregor viittaa myös mielipidemittauksiin, jotka hänen mukaansa osoittavat, etteivät amerikkalaiset tue sotaa, eikä hän usko, että tappiot merellä saisivat kansan ryhmittymään presidentin taakse.
Synkin kysymys koskee ydinaseita. Kysyttäessä raporteista, joiden mukaan Trump on hiljaisesti antanut Israelille vihreää valoa ydinaseiden käyttöön, Macgregor sanoo, ettei hänellä ole aavistustakaan. Hän kuitenkin epäilee, onko Trumpilla paljoakaan vaikutusvaltaa Netanjahuun, ja kutsuu hänen alaisuudessaan olevaa Israelia hylkiövaltioksi, jonka hän uskoo kykenevän mihin tahansa, mukaan lukien ydinaseiden käyttöön.
Jos Israel käyttäisi ydinaseita, hän näkee riskin sodan muuttumisesta maailmanlaajuiseksi. Macgregorin mukaan Kiina on tehnyt Iranille selväksi, että sillä on oikeus iskeä ennaltaehkäisevästi uutta sotilaallista keskitystä vastaan.
Osia Al Udeidin lentotukikohdasta Qatarissa valokuvattuna vuonna 2004. Kuva: Scott Reed/US Air Force.
Haastattelu alkoi raportilla, jonka mukaan Pentagon on evännyt senaattori Chris Murphylta mahdollisuuden nähdä omin silmin Yhdysvaltain Al Udeidin lentotukikohdan vauriot Qatarissa.
— Olen käynyt Lähi-idässä luultavasti ainakin tusinan kertaa kongressin jäsenenä ollessani. Minulta ei ole koskaan ennen evätty pääsyä sotilastiloihin, Murphy sanoo ohjelmassa näytetyssä pätkässä.
Murphy kutsuu päätöstä osaksi puolustusministeriön koordinoitua kampanjaa sodan todellisten kustannusten piilottamiseksi. Macgregor ei kuitenkaan usko, että paljoakaan voidaan piilottaa.
— Suurin osa vaurioista on nähtävissä kaupallisilla satelliiteilla... kenties siellä on todisteita useammista uhreista kuin on raportoitu. Se on varmasti mahdollista, Macgregor sanoo.
Hän kuvailee puolustusministeri Pete Hegsethiä "mini-Trumpiksi", joka kohtelee kaikkia kysymyksiä esittäviä vihollisina, ja tekee yksinkertaisen johtopäätöksen: oleta, että jotain pahaa on meneillään, kunnes toisin todistetaan. Hän kutsuu Trumpia itseään suoraan "patologiseksi valehtelijaksi".
Kerskumista maailman vahvimmalla armeijalla
Davis näytti myös videopätkän, jossa Trump sanoo Yhdysvalloilla olevan maailman vahvin armeija, olevan 15 vuotta Venäjää edellä sukellusveneiden kehityksessä ja ylläpitävän yhtä historian läpäisemättömimmistä saarroista. Kysymys oli, valehteleeko presidentti vai uskooko hän todella siihen.
— Luulen hänen tietävän, että olemme erittäin vaikeassa asemassa. Hän on asettanut itsensä ja meidät kestämättömään tilanteeseen. Emme voi helposti sotilaallisesti kukistaa Iranin puolustusta, Macgregor sanoo.
Iranilla on hänen mukaansa suurempi ulottuvuus kuin koskaan. Hän vertaa tilannetta Douglas MacArthuriin Filippiineillä ennen toista maailmansotaa; MacArthur puhui julkisesti voittamattomasta puolustuksesta, mutta myönsi yksityisissä viesteissään Franklin D. Rooseveltille, ettei saaria voitu puolustaa. Samalla tavoin Macgregor uskoo, ettei Trump halua antaa iranilaisille sellaista vaikutelmaa, että heillä on yliote, vaikka heillä hänen mielestään on.
Rubio sanoo toisessa pätkässä, että Iranin talous on suuntaamassa tilanteeseen, jollaista harvat maat maailmassa ovat kokeneet. Davis huomautti, että valtiovarainministeri Scott Bessent oli kaksi viikkoa aiemmin sanonut Iranin romahtavan noin kahdessa viikossa.
Macgregor sanoo Rubion toistavan Benjamin Netanjahun viestiä; lupauksesta kolmen tai neljän päivän sodasta, jossa hallinto kaatuu ja kansa nousee kapinaan, hän sanoo: "Sillä ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa."
Vetäytyminen päätepisteenä
Iranin tavoitteena on Macgregorin mukaan ajaa Yhdysvallat pois sen tukikohdista Persianlahden ympäriltä, koska rauha amerikkalaisten joukkojen ollessa edelleen sen rajalla tarkoittaisi vain uutta sotaa muutaman vuoden kuluttua. Hän sanoo Yhdysvaltojen jo suurelta osin vetäytyneen useista näistä tukikohdista ja että se oli viisasta.
Davis uskoo Trumpin todennäköisesti johtavan maan uuteen sotaan Lähi-idässä. Macgregor jakaa tämän arvion, mutta näkee myös, miten se päättyy.
— Luulen, että tapahtuu niin, että me lopulta vetäydymme. Irrottaudumme. ... Mitä teimme Vietnamin konfliktin lopussa? Lähdimme. Palasimmeko koskaan takaisin? Emme, Macgregor sanoo.
Hän kuvailee sotaa viimeiseksi epätoivoiseksi yritykseksi pitää Yhdysvallat mukana muiden maiden sodissa. Hänen näkemyksensä mukaan liberaali kansainvälinen järjestys on vain vallan valepuku.
— Nyt olemme kohdanneet jonkun, jota emme voi kiusata. Se on nimeltään Iran, hän sanoo.
Iranin lisäksi Macgregor käsittelee haastattelussa myös Ukrainan sotaa, Saudi-Arabian ja Jemenin välistä konfliktia sekä Euroopan taloudellista tilannetta.
HIDE THE DAMAGE, ESCALATE THE WAR /Col Doug Macgregor