Västtrafik, Länsi-Götanmaan alueen julkisen liikenteen toimija, on poistanut ruotsidemokraattien vaalimainokset busseista Skaraborgin alueella sen jälkeen, kun noin 20 somalitaustaista kuljettajaa ilmoittautui sairaaksi vastalauseena. Ruotsidemokraatit (SD) kuvailevat päätöstä vaalisabotaasiksi ja syyttävät yhtiötä painostukseen taipumisesta.
Yhdessä julisteessa luki: ”Kaipaatko Mogadishua? Paluumuuttoavustus auttaa sinua pääsemään kotiin.” Toinen versio osoitti saman viestin Kabulille. Kampanja viittasi SD:n mukaan hallituksen politiikkaan, jonka Ruotsin valtiopäivät on hyväksynyt.
Västtrafik hyväksyi mainokset alun perin, mutta poisti ne protestin jälkeen. Yhtiö vetosi työpaikan riskeihin sen jälkeen, kun kuljettajat kertoivat pelkäävänsä häirintää, väkivaltaa ja ilkivaltaa.
— Kyseessä on riski työympäristölle ja ilkivallan riski, ja meillä on sääntö, jonka mukaan jos tällainen riski on olemassa, lopetamme kyseisen mainonnan, Västtrafikin liiketoiminta-alueen johtaja Maria Björner Brauer kertoi P4 Skaraborgille, Ruotsin yleisradion paikalliskanavalle.
Västtrafik myöntää ”virhearvion”
Västtrafikin viestintäjohtaja Mette Ramquist sanoi, että yhtiön tulisi kohdella mainostajia tasapuolisesti eikä sensuroida poliittisia viestejä, mutta mainonnan on noudatettava myös yhtiön sääntöjä.
”Teimme virhearvion hyväksyessämme nämä mainokset, emmekä nähneet työympäristöriskiä, joka myöhemmin syntyi”, Ramquist kirjoitti kommentissaan, josta SVT uutisoi. Kun tieto työpaikkaan kohdistuvasta riskistä tuli ilmi, yhtiö päätti poistaa mainokset lausunnon mukaan.
SD: ”Tämä on vaalisabotaasia”
Ruotsidemokraatit vastustivat sitä, että kampanja ensin hyväksyttiin ja sitten peruttiin. SD:n Tobias Andersson sanoi Västtrafikin muuttaneen kantaansa painostuksen seurauksena.
”On erittäin ongelmallista, että he ensin hyväksyvät julisteen ja muuttavat sitten mielensä painostuksen seurauksena. Tiedotamme ihmisille hallituksen politiikasta, ja selvästikin kohderyhmä on nyt saanut viestin, mikä on positiivista”, Andersson kirjoitti tekstiviestissä Aftonbladetille.
— Tämä on vaalisabotaasia. Valtiopäivien tekemästä päätöksestä tiedottaminen ei voi olla ongelma, eikä se saa olla ongelma. Västtrafik hyväksyi mainonnan ja perääntyy nyt pienen ryhmän protestien vuoksi. Toimitusjohtaja tulisi saattaa vastuuseen tästä, SD:n Håkan Lösnitz, puolueen alueellinen ryhmänjohtaja Länsi-Götanmaalla, sanoi SVT:lle.
Eikös tämä ole normaalia. Kun homma on hoidettu, lähdetään kotiin ja analysoidaan kokemukset seuraavaa koitosta varten. Valmistetaan uusia patruunoita ja aseita sekä koulutetaan porukka uudenlaiseen strategiaan.
Niin että kun seuraavan kerran soditaan hiekkamaissa, silloin ei olla enää vastaavassa tilanteessa kuin Afganistanin sodasa.
Veikkaan että se paluun tarve tulee hyvinkin nopeasti.
Läntisen arvo pohjan mukaan nyt pitäisi jäädä miehittämään vielä öljykenttiä, unikkopeltoja etc vuosikymmeneksi. Sekä toki pommittamaan vähän paikallisia ja tekemään lennokki-iskuja mm. hääjuhliin ja hautajaisiin. Muistakaa lapset, jokainen 18-55 vuotias paikallinen mies on potential enemy combatant. Varsinkin jos heitä esiintyy useampi samassa paikassa. Liikkukaa ulkona vain pilvisellä säällä.
Venäjän todellisuutta vastannut sotaharjoitus on päättynyt Syyriassa ja kimpsut ja kampsut kootaan kotimatkaa varten. Samalla Israelin, Yhdysvaltain ja EU:n vihulainen eli Syyrian sikäläisittäin laillinen hallitus ja presidentti Bashar al-Assad on ilmeisesti vallankahvassa jotesankin kiinni, sillä sitä ennen ei Venäjä lähtisi ”jouluksi kotiin”, joka sinänsä on saavutus sillä niin monta kertaa on tuonkin ”heiton” moni suurvalta ja ja vähän pienempikin joutunut nielemään katkerasti. EU:ssa ja Suomessa tietenkin kohkataan kulmakunnan ”pahan pojan” Putinin lopettaessa ikkunoiden kivittelyn samalla… AH, niin suloisesti unohtaen, että tämän junttilan nykyinen suurin lemmen kohde ”natoineen” ja muine ”sukulaisineen” on pommittanut ja sotilaillaan rampannut pitkin Lähi-itää öljynsä ja epämieluisten hallitusten kaatamisessa, jota etiketti kirjassa ”demokratian vienniksi” diktatuureihin kutsutaan. Jos tuotakin kirjaa ei luettaisi kuin ”piru Raamattua” niin leveätä englantia puhuvat maastopukuiset ammattisotilaat kansoitaisivat tämänkin hurlum-hei huru-ukko – hallinnon johtaman EU:n ”etäispesäkkeen”.
On ihmisiä kenellä ei ole tosiasioihin perustuvaa yleiskuvaa tilanteesta joten ehkä hyvä kiteyttää:
Ei Saudi-,Qatar-,ISRAEL/Mossad-,ja USA -rahoitukset sekä turkkilais/kurdiaktiviteetit alueella olevaan toimintaan lopu tähän.
Yinon-suunnitelma, eli Greater Israel plan joka toteutetaan balkanisoimalla valtioita (tästä syystä siis tuetaan ”kapinallisia” eli terroristeja), Golanin öljyjen tavoittelu(Genie Oil: taustalla Murdoch, Cheney, Rothschild ja muita),
Military Industrial Economics&Banking Complexin itseään ruokkiva poliittistaloudellinen kehä, suuri kaasu-&öljyputki projekti ynnä muut ziomaailmantaluden/-herruuden varmistamis- ja kasvattamistavoitteet tähän lopu. Kaukana siitä.
Huom. Tämä kaikki perustuu vankasti todennettavissa olevaan tietoon.
Venäjän aktiivisuus liittyy tietenkin potentiaalisiin ja todennäköisiin dominoefekteihin mitä tulee talouden kehityssuuntiin ja globaalipoliittiseen vääntövoimaan jne.
Trumpin Jerusalem veto liittyy varmasti yhteen deep state ziojen seuraavaan liikkeeseen. Kannattaa myös muistaa että false-flaggien, eli suomalaisittain Mainilan laukauksien järjestäminen etenkin niillä seuduilla on paljon helpompaa. Siksi voi olla mahdollista että esim. suurlähetystöä kohti järkätään false-flag pommitus jotta saadaan tekosyy syyttää (kuten Husseinin Irakin täysin valheelliset syytökset) hyökätä Iraniin,
siis strategisena osana Yinon-suunnitelmaa(kts.esim.General Wesley Clark: attack 7 countries).
Ja tietenkin musulmaanien kuumaverisyyttä edelleenkin valjastetaan omaan hyötykäyttöön – liiankin helppoa. Syyriassa se vain ei onnistunut muuten kuin lamauttamismielessä mutta toivottavasti se ei onnistu myöhemminkään.
Ainakin ziojen mediatalojen ja ideologisten liikkeiden kaulapannoilla kulkevat länsimediat tulevat varmasti kohta, jälleen kerran kampanjoimaan varsin vääristynyttä ja jopa päälaellaan olevaa mustavalkokuvaa, seuraavaksi varmaan Irania vastaan jotta antipatiat saataisiin huippuunsa,
ja kuten aina, niin näkyvät huippuun viritetyt mielipide-asiantuntijat kuten Mikael Jungner 😉 (joka tietenkin blokkaa niitä ketkä tuovat esille näitä hänen ”todellisuutta” haastavia asioita) tai vaikkapa naiivit siokristityt (uskonnollispoliittinen vastaavuus federalisti EU fantsuilijoille) tai muuten vain yksikaistaiset
”islam-on-kaikkein-perimmäisin-ongelma-tyypit” auttavat tuottamaan ja pönkittämään niitä kahden pääasiallisen vaihtoehdon kuvia mitä kansalle sitten muodostuu. Ja jälkimmäisten sekä suvarihysteerikkojen yhteenotot ovat mitä mainiointa huomion siirtämistä olennaisimman sijasta oireisiin.
Hegelin dialektiikka toimii oikein hyvin, ainakin vielä joitakin vuosikymmeniä. Vai alkaako tämä kansa, ja kykeneekö se näkemään harhautuksen samaan aikaan kuin näkee oireet, jää nähtäväksi.
Venäjä keskittää voimiaan johonkin muuhun, mihinkä, sitähän voivat arvailla suomen natokiimaiset. Lisätäänkö panoksia myös ukrainan keissiin. putinhan antoi kehoituksen aseteollisuudelle valmistautua johonkin isompaan sotaan.