Mainos:

USA lopettaa WHO:n tukemisen – virallinen prosessi käynnistynyt

Julkaistu 8.7.2020 – Kirjoittaja Toimitus

USA:n presidentti Donald Trump on käynnistänyt virallisen prosessin USA:n tuen maksamisen lopettamiseksi YK:n alaiselle maailman terveysjärjestölle WHO:lle.

USA on aikaisemmin tukenut WHO:ta noin 400 miljoonalla dollarilla vuodessa, mikä tekee Amerikasta suurimman yksittäisen tuen maksajan.

Trump on jo virallisesti ilmoittanut tuen lopettamisesta YK:n pääsihteeri Antonio Guterresille.

Tuen maksaminen päättyy ensi vuoden heinäkuussa, mutta jos demokraattien presidenttiehdokas voittaa marraskuun vaalit, tuki jatkuu - Joe Biden on jo ilmaissut kumoavansa Trumpin päätöksen, jos hän tulee valituksi presidentiksi.

Mainos:

"Amerikkalaiset ovat paremmassa turvassa, kun maa osallistuu globaalisti terveyden vahvistamiseen. Ensimmäisenä päivänä presidenttinä liityn WHO:hon ja palautan johtajuutemme maailman estradilla", ilmoitti Biden twiitissään.

Presidentti Trump syyttää WHO:ta koronapandemiasta.

"WHO epäonnistui tiedon hankkimisessa, arvioinnissa ja jakamisessa", sanoi Trump huhtikuussa.

Trumpin mukaan WHO epäonnistui myös uskottavien raporttien tutkimisessa Kiinassa.

"He hokivat ja julkisesti tukivat ajatusta, jonka mukaan virus ei siirtyisi ihmisestä toiseen vastakkaisista todisteista huolimatta."

USA aikoo jatkossa tehdä yhteistyötä globaaleissa terveysasioissa muiden tahojen kanssa, mutta seuraa edelleen WHO:ta ja miten se mahdollisesti parantaa toimintaansa.

Lähteet: LAD Bible, Twitter

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kukkuu
Kukkuu
6

Trump tekee ihan oikein,
Who on yksi helvetin rikosjärjestö.

juha II
juha II
6

HIENOA!!!

YK on globalistinen kommunisti firma, joka ajaa avoimesti ja säälimättä valkoista kansanmurhaa sekä yhtä maailmanhallitusta NWO, joka tulee olemaan tähänastisista tyranniosta kaikkein julmin, raakalaismaisin ja pahin.

No, lyhyesti: Maanpäällinen helvetti!!!

Rahanpesuakko?
Rahanpesuakko?
6

Muistan että joskus tästä ja muista Sveitsissä päämajaansa pitävistä ”organisaatioista” tuli dokumentti, saksalaisten tekemä, kuinkas muuten.

Siinä ihmeteltiin sitä miten näiden organisaatioiden rahoituksesta van marginaalinen osuus päätyy konkreettiseksi avuksi. Vastaukseksi tuli se että he maksavat tietotaidosta, eli näihin organisaatioihin pääsevät kellokkaat saavat miljoonatilit sekä diplomaattisen koskemattomuuden. Siitä huolimatta esim. punaisen ristin pääkonttorin ala-aulassa oleva tullivapaa myymlä kräsii todella suuresta hävikistä myymälävarkauksien vuoksi. Ihmiset joilla olisi varaa ostaa, mieluummin varastavat.

Niin että se jos Amerikan yhdysvallat päättää lopettaa maksunsa, sillä ei voi olla kuin tervehdyttävä vaikutus näihin organisaatioihin. Sen jälkeen ehkä niiden rahotuksesta suurempi osa menee kohteisiin.

sivustaseuraaja
sivustaseuraaja
6

Trumpin ajatuksenjuoksu on täysin loogista: WHO antoi täysin väärää tietoa pandemian vaarallisuudesta viime vuoden lopulla ja varautuminen vakavaan terveyskriisiin oli täysin puutteellista tästä johtuen. Myöskin YK:n tuen lopettaminen olisi täysin loogista koska järjestö on täysin voimaton ja käytännössä tyhjänpuhujien näytösgaala.

Hollow earth
Hollow earth
6

Ihan turhaa teatteria. Mitään todellista pnademiaa ei edes ollut vaan tilastokikkailua jossa kaikki taudit ja kuolemat laitettiin koronan piikkiin. Keuhkokuumetilastot romahtivat samassa suhteessa kun koronat lisäänyivät jne. WHO on mätä, mutta sillä että se olisi vähätellyt pandemiaa ei ole mitään tekemistä korruption kanssa siinä merkityksessä kuin annetaan tuossa Trumpin jutussa ymmärtää. Se on osa kuviota jossa kaikki valehtelevat milloin minnekin suuntaan luoden tarkoituksellista sekaannusta. Nyt Gates on suurin EHO rahoittaja ja meno tulee entisät villimmäksi.

USA:n olisi ehkä pitänyt enneminkin nostaa rahoitustaan reilusti suurimmaksi ja näin ollen ottaa ohjat sen toiminnan suunnasta ja laadusta. Nyt Bill Gates on monopoliasemassa ja Trump diilailee sen kanssa suoraan. Hiljattain julisti yhteistyötä Gatesin Gavi säätiön kanssa.

Hollow earth
Hollow earth
6
Herätys!
Herätys!
5

Influenssaviruksia, jotka uutena areenalle astuessaan kulkevat epidemian lailla väestön läpi ja osuvat siihen väestönosaan, joka on heikoimmillaan eli vanhuksiin tai muulla tavalla heikkoihin ja sairaisiin ihmisiin. Aivan kuten elämässä yleensä, myös jokunen nuorempi ihminen saattaa tällaiseen virukseen menehtyä. Maailmassa menehtyy päivittäin miljoonia ihmisiä; lapsia, nuoria, aikuisia, terveitä ja sairaita. Nälkään, tuberkuloosiin, sotiin ja niin edelleen. Sitä kutsutaan elämäksi, johon kuuluu osaltaan myös kuolema.

Nämä kuolemat eivät ole koskaan olleet niin kiinnostavia ja niin tärkeitä, kuin minkälaisiksi ovat nyt muodostuneet koronakuolemat ja ennen kaikkea niiden ehkäisy keinolla millä hyvänsä. Ja ennenkaikkea niillä pelottelu ja täysin suhteeton toiminta kokonaisuudessaan.

Tämä tilanne on ennennäkemätön sen vuoksi, mitä valtiot ovat tehneet kansalaisten elämälle ja taloudelle tämän viruksen varjolla. Peilaten siihen, että tilanne on vaikea, eikä kukaan ilmeisesti oikein tiedä, miten olisi järkevä toimia, tuntuu oudolta, että tietyt ajatukset, mielipiteet ja asiantuntijoiden kannanotot osataan kuitenkin selkeästi tulkita suoralta kädeltä disinformaatioksi.

Minussa herättää suuria kysymyksiä se, että mediassa, niin sosiaalisessa kuin perinteisessäkin mediassa ”väärä” informaatio poistetaan hyvin nopeasti tai jätetään julkaisematta systemaattisesti. Se poistetaan, vaikka kyseessä olisi huippuasiantuntijoiden, kuten arvostettujen lääkäreiden, tutkijoiden tai epidemiologien antamia kannanottoja koronaviruksesta, sen vaarallisuudesta, testaamisen järkevyydestä ja rajoitteiden ja pakkojen hyödyllisyydestä viruksen torjunnassa.

Tällainen toiminta on omiaan herättämään suuria kysymyksiä. Tässä selkeästi muutama kysymys, joihin odottaisin sinulta, arvoisa Kansanedustaja, vastausta tai edes jonkinlaista kannanottoa, ellei sinulla vastauksia ole:

Miksi tutkittu tieto, jota antavat monialaiset asiantuntijat, poistetaan eri sosiaalisen median kanavilta?
Miksi valtamedialla on oikeus valita/jättää julkaisematta monipuolisesti tutkittua tietoa?
Miksi valtamedialla on oikeus pelotella ihmisiä välillä jopa suorastaan moraalittomalla tavalla?
Miksi ihmisiä johdetaan median ja valtion toimesta vain tietynlaiseen ajattelumaailmaan ja narratiiviin?
Miksi esimerkiksi ainostaan THL:n ja Suomen johdon antama tieto on oikeaa? Mihin tämän tiedon suurempi oikeellisuus perustuu verrattuna esimerkiksi tunnettujen epidemiologien ja lääkäreiden antamaan tutkittuun tietoon?
Suomen koko väestöstä koronaan (koronaan liittyvät kuolemat) on kuollut nyt noin 0,007%, ja henkilöiden keski- ikä on 84 vuotta eli enemmän, kuin odotettu eliniän ennuste Suomessa. Itsemurhaluvut ovat Ylen uutisen mukaan kasvaneet jo koronakevään aikana 15%:lla ja nykyisiä lukuja voi vain arvailla. Vuoden 2018 tilastoista löytyy noin 700 influenssaan liittyvää kuolemaa.

Ja tämä saa tapahtua vuosittain ilman minkäänlaisia rajoitustoimia, lukuunottamatta vuosi vuodelta rajumpaa influenssarokotekampanjointia.

Syöpään kuoli 12 730 henkilöä eli 0,2% Suomen väestöstä vuonna 2018. Sen sijaan kaiken kaikkiaan tällä hetkellä Suomen kuolleisuus on miinuksella, Euromomon tilastojen mukaan -5,6 normaaliin kuolleisuustasoon nähden. Tämä on ymmärrettävää, koska ihmisten elämä on lopetettu. Ja kuten sanottua, elämä ja kuolema kulkevat käsikädessä.

Karrikoidusti, kun emme saa elää suojatessamme yhteiskunnan heikoimpia, emme myöskään kuole. Mutta se ei tarkoita sitä, ettemmekö sairastuisi pitkäaikaisesti sekä henkisesti että fyysisesti näiden rajoitustoimien seurauksena. Tästä nousee seuraavat kysymykset:

Miten on mahdollista, että yhteiskuntamme (ja koko maailman kaikki yhteiskunnat) ajetaan tällaiseen kriisiin tämän syksyn ja tulevan talven aikana viruksen vuoksi, jonka asiantuntijat ympäri maailmaa sanovat olevan nyt normaalin kausi- influenssan veroinen tappavuudeltaan?
Miksi rajoituksia vain tiukennetaan, vaikka Suomen tilanne on kaukana vaikeasta epidemiasta?
Miksi tartuntaluvut vain nousevat ja nousevat, vaikka kuolleisuusluku ei enää nouse? Kaikissa Euroopan maissa on nähtävillä, että kuolleisuus ei enää nouse juurikaan normaalia kausi- influenssakautta korkeammalle.
Miksi influenssan testaaminen on lopetettu kokonaan? THL:n Julkari- sivustolta löytyvät taulukot, jotka näyttävät pyöreää nollaa. Samoin WHO:n influenssataulukot näyttävät täyttä nollaa. Eikö influenssaa enää ole? Mihin influenssa on kadonnut?
Jos et osaa vastata tähän, minä vastaan puolestasi, arvoisa Kansanedustaja.

Influenssa ei ole kadonnut mihinkään
Sitä ei vain ole, koska sitä ei testata. Sen sijaan koronaa testataan. Välillä, kun kuulee asiantuntijoiden sanovan, ettei kukaan ole vielä pystynyt eristämään koko koronavirusta, tulee mi..

Sitaatti UMV-lehdestä

Herätys
Herätys
5

…Sen sijaan kaiken kaikkiaan tällä hetkellä Suomen kuolleisuus on miinuksella, Euromomon tilastojen mukaan -5,6 normaaliin kuolleisuustasoon nähden. Tämä on ymmärrettävää, koska ihmisten elämä on lopetettu. Ja kuten sanottua, elämä ja kuolema kulkevat käsikädessä.

Karrikoidusti, kun emme saa elää suojatessamme yhteiskunnan heikoimpia, emme myöskään kuole. Mutta se ei tarkoita sitä, ettemmekö sairastuisi pitkäaikaisesti sekä henkisesti että fyysisesti näiden rajoitustoimien seurauksena. Tästä nousee seuraavat kysymykset:

Miten on mahdollista, että yhteiskuntamme (ja koko maailman kaikki yhteiskunnat) ajetaan tällaiseen kriisiin tämän syksyn ja tulevan talven aikana viruksen vuoksi, jonka asiantuntijat ympäri maailmaa sanovat olevan nyt normaalin kausi- influenssan veroinen tappavuudeltaan?
Miksi rajoituksia vain tiukennetaan, vaikka Suomen tilanne on kaukana vaikeasta epidemiasta?
Miksi tartuntaluvut vain nousevat ja nousevat, vaikka kuolleisuusluku ei enää nouse? Kaikissa Euroopan maissa on nähtävillä, että kuolleisuus ei enää nouse juurikaan normaalia kausi- influenssakautta korkeammalle.
Miksi influenssan testaaminen on lopetettu kokonaan? THL:n Julkari- sivustolta löytyvät taulukot, jotka näyttävät pyöreää nollaa. Samoin WHO:n influenssataulukot näyttävät täyttä nollaa. Eikö influenssaa enää ole? Mihin influenssa on kadonnut?
Jos et osaa vastata tähän, minä vastaan puolestasi, arvoisa Kansanedustaja.

Influenssa ei ole kadonnut mihinkään
Sitä ei vain ole, koska sitä ei testata. Sen sijaan koronaa testataan. Välillä, kun kuulee asiantuntijoiden sanovan, ettei kukaan ole vielä pystynyt eristämään koko koronavirusta, tulee mi..

Sitaatti UMV-lehdestä

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.