Talkradio: Timo Valtonen ja kolme muuta kristittyä pidätetty harjoitettuaan kristillistä uskoaan islamilaisessa Malesiassa

Päivitetty 25.11.2018, Julkaistu 21.11.2018 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia
Keskiviikkona Malesian poliisi ilmoitti, että neljä turistia Suomesta on pidätettynä näiden levitettyä kristillistä materiaalia julkisilla paikoilla Langkawin lomasaarella, Länsi-Malesiassa.
Mm. kansanedustaja Mika Niikon vaalipäällikkönä tunnettu Timo Valtonen kirjoitti Facebookissa 18. marraskuuta:
 - Tänään tulimme Thaimaasta Malesiaan Langkawin saarelle. Ehdimme olla noin 6 tuntia maassa kuin jouduimme kuulusteluihin. Tämän ekan kuvan jälkeen paikalliset poliisit olivat ovella vastassa kun poistuimme puhelin liikkeestä. Joku oli soittanut poliisille että olemme jakaneet kyniä missä on Raamatun tekstiä. Poliisit kuulustelivat meitä ja kysyimme onko tässä maassa uskonnon vapaus, he sanoivat on mutta nyt on herkkä tilanne. He sanoivat voidaan jakaa kyniä, mutta Jeesus nimi ja teksti pitää pyyhkiä ensin pois. Heillä oli yksi meidän antama lahja kynä mistä oli teksti poistettu. Kynän teksti oli seuraava: Sillä Jeesus on Tie ja Totuus ja Elämä! Joh 14:6. Aivan käsittämätöntä oli väite että ihmiset ovat vihaisia kynästä, kun annoimme lahjakyniä niin suurin osa kiitti hyvin iloisesti ja hymyili kun sai kynän. Eihän täällä olekaan mitään uskonnon vapautta vaikka niin annetaan ulospäin ymmärtää. Näytin poliiseille koraanista kohdan suura 3:93 mutta eivät osanneet arabiaa, siinä kerrotaan että totuus löytyy Toorasta. Muistakaa ystävät rukouksin."
Eilen lisätyssä kuvassa, jossa hän on tila-autolta näyttävän ajoneuvon takaosassa kuvatekstinä on "Nyt ollaan kaikki neljä poliisiautossa matkalla kuulusteluun Malesiassa! Rukoilkaa meidän puolesta nyt!".
Kaksi naista ja kaksi miestä, mukaan lukien Timo Valtonen, pidätettiin tiistaina hotellista. Tilannetta edelsi valitukset suomalaisten toiminnasta, jossa annettiin kristillistä materiaalia ihmisille. Poliisi oli takavarikoinut 47 kynää, jossa oli Raamatun tekstejä ja 336 vihkosta, jotka sisälsivät jakeita Raamatusta.
Kyllä luit oikein. Rikokset, joihin kristityt syyllistyvät, eivät ole joukkoraiskaus, pään katkaisu, itsemurhapommit, happoa naisen kasvoille, homoseksuaalien heittäminen alas katoilta tai autojen polttaminen vaan kynä ja jakeet Raamatusta!
Poliisi oikeutti toimintaansa vetoamalla lakiin ja epäilee sekä tutkii ryhmän aiheuttaneen toiminnallaan ristiriitaa tai epäyhtenäisyyttä ja huonovointisuutta (298A) sekä toiseen lain kohtaan vedoten (39B) maahanmuuttoasetuksista rikkomusta heidän vierailunsa edellytysten rikkomisesta.

Suomen ulkoministeri on vahvistanut, että neljä Suomen kansalaista on pidätettynä

Malesian valtio väittää uskonnonvapauden olevan voimassa, mutta se on islamilainen valtio. Tästä johtuen kristityillä ei ole vapautta harjoittaa, ilmaista tai edistää uskoaan julkisesti, ei edes turisteilla. Mutta islamilaisessa Malesiassa, kristittyjä vainotaan uskonsa tähden ja heidät tullaan pidättämään lomallaan. Malesian valtio ei edusta suvaitsevaisuutta tai vapautta, josta länsimaissa on perinteisesti saatu nauttia.
Kristillisyydessä Jeesuksesta kertominen perustuu vapaaehtoisuuteen, mutta samalla se on käsky samoin kuin käsky rakastaa lähimmäistä. Jeesus sanoi, joka rakastaa minua, tekee minun sanojeni mukaan. Näin Valtonen Malesiassa teki, mitä Jeesus oli hänen käskenyt tehdä.
"Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni. 16 Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti" -Jeesus, Joh. 14:15-16, 1938.
"...ja tulee aika, jolloin jokainen, joka tappaa teitä, luulee tekevänsä uhripalveluksen Jumalalle. Ja sen he tekevät teille, koska he eivät tunne Isää eivätkä minua." -Jeesus, Joh. 16:2-3, 1938.
TALKRADIO
Lähteet:

EU harkitsee rajoituksia liikekannallepanon piiriin kuuluvien ukrainalaisten suojeluun

Julkaistu eilen 13:48 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Euroopan komission kerrotaan valmistelevan sääntöjä, jotka voisivat rajoittaa pääsyä tilapäisen suojelun piiriin niiden ukrainalaisten kohdalla, jotka kuuluvat kotimaassaan liikekannallepanon piiriin. Tulevilta hakijoilta saatetaan vaatia todistus siitä, että heidät on vapautettu asepalveluksesta.

Väitteet ovat peräisin puolalaisesta Rzeczpospolita-lehdestä, ja niistä ovat raportoineet useat tiedotusvälineet, kuten Kyiv Post. Ehdotusta kuvataan merkittävimmäksi muutokseksi EU:n ukrainalaisille tarkoitettuun tilapäisen suojelun järjestelmään sen jälkeen, kun se otettiin käyttöön vuonna 2022.

Uusien sääntöjen voimaantulon jälkeen tukea hakevat saattavat tarvita Ukrainan viranomaisten myöntämän todistuksen, joka osoittaa, etteivät he kuulu liikekannallepanon piiriin. Vaatimuksen kerrotaan koskevan sekä miehiä että naisia.

Puolan sisäministeriön alivaltiosihteeri Maciej Duszczyk kertoi Rzeczpospolitalle, että työ on valmistumassa ja että Puola tukee muutoksia. Säännöt on tarkoitus esitellä heinäkuussa, mutta raportin mukaan ne tulisivat voimaan vasta maaliskuussa 2027, jolloin nykyinen järjestely päättyy.

Miljooniin ei sovelleta takautuvasti

Ehdotus ei koskisi niitä noin 4,3 miljoonaa ukrainalaista, joilla on jo tilapäinen suojelu EU:ssa. Sen sijaan se kohdistuisi uusiin hakijoihin sääntöjen tultua voimaan. Ukrainan kerrotaan itse pyytäneen muutosta kesäkuun alussa osana liikekannallepanopolitiikkaansa.

Yksi käytännön seuraus olisi EU:n ulkorajan muuttuminen Ukrainan liikekannallepanojärjestelmän jatkeeksi. Suojelu sodalta riippuisi tällöin siitä, että hakijan kotimaa ensin todistaa, ettei henkilöä tarvita sotilaspalvelukseen.

Diesen: ”Viimeiseen mieheen”

Norjalainen valtiotieteilijä ja professori Glenn Diesen esitti jyrkän tulkinnan raportista. Hän kirjoitti, ettei niitä ukrainalaisia, joita presidentti Volodymyr Zelenskyi tarvitsee sotaan, enää otettaisi vastaan EU:hun.

”EU maksoi välikäsisodasta ja vaatii, että se käydään viimeiseen mieheen asti”, Diesen kirjoitti X-palvelussa.

Diesenin kommentti korostaa ehdotuksen keskeistä ristiriitaa: EU tarjoaa suojelua, mutta sulkee mahdollisesti pois ne ukrainalaiset, jotka Kiova haluaa mobilisoida. Euroopan komissio ei ole vielä virallisesti esitellyt ehdotusta, mutta jos raportit vahvistetaan, se merkitsisi huomattavaa tiukennusta tuleville ukrainalaisille hakijoille.

Unkarin parlamentti äänesti presidentti Tamás Sulyokin erottamisen puolesta

Julkaistu eilen 12:47 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Unkarin parlamentti on hyväksynyt perustuslain muutoksen, joka päättää presidentti Tamás Sulyokin virkakauden. Siirto on osa pääministeri Péter Magyarin valtion instituutioiden uudistusta Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen valtakauden jälkeen.

Maan perustuslain 17. muutos hyväksyttiin äänin 139–6. Yhteensä 54 kansanedustajaa ei osallistunut äänestykseen, uutisoi Euronews.

Kun muutos astuu voimaan, Sulyokin toimikausi päättyy seuraavana päivänä. Parlamentti valitsee tämän jälkeen väliaikaisen valtionpäämiehen, joka toimii tehtävässä uuden perustuslain voimaantuloon asti, kuitenkin enintään viisi vuotta.

Sulyokilla, joka astui virkaansa vuonna 2024 Fideszin tuella, on viisi päivää aikaa allekirjoittaa muutos. Jos hän kieltäytyy, parlamentti on ilmoittanut aloittavansa virallisen menettelyn hänen erottamisekseen.

Fidesz boikotoi äänestystä

Fidesz ja sen liittolaispuolue KDNP eivät osallistuneet äänestykseen. Puolueet syyttävät hallitusta suuren enemmistönsä käyttämisestä poliittisten vastustajien raivaamiseen ja kuvailevat uudistusta hyökkäykseksi perustuslaillista järjestystä vastaan.

Magyar puolestaan väittää, että muutokset ovat välttämättömiä oikeusvaltioperiaatteen palauttamiseksi ja sellaisten instituutioiden korvaamiseksi, jotka olivat hänen mukaansa alistettu Orbánin poliittiselle vallalle.

Fideszin parlamenttiryhmän johtaja Gergely Gulyás ilmoitti äänestyksen yhteydessä eroavansa tehtävästään. Hän kutsui valtionpäämiehen erottamista ennennäkemättömäksi toimenpiteeksi.

Lisää perustuslaillisia muutoksia

Muutos tuo mukanaan myös kansanedustajien 12 vuoden kumulatiivisen kausirajoituksen. Se asettaa myös 70 vuoden eläkeiän perustuslakituomioistuimen tuomareille, mikä tarkoittaa, että useiden Orbánin valtakaudella nimitettyjen tuomareiden on jätettävä tehtävänsä.

Hallitus on myös ilmoittanut suunnitelmistaan laatia kokonaan uusi perustuslaki kansalaiskuulemisten pohjalta myöhemmin tänä vuonna.

Huthit ampuivat ohjuksia Saudi-Arabiaan Sanaan lentokenttäiskun jälkeen

Julkaistu eilen 10:27 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 1 minuutti

Huthit ovat ampuneet ohjuksia Saudi-Arabiaan sen jälkeen, kun Jemenin kansainvälisesti tunnustettu hallitus ilmoitti iskeneensä Sanaan lentokentän kiitotielle. Iskut päättävät osapuolten välisen nelivuotisen suhteellisen tyynen jakson.

Saudi-johtoinen sotilaskoalitio ilmoitti torjuneensa maan eteläosiin suunnattuja ohjuksia. Huthien sotilashedustaja Yahya Saree sanoi liikkeen ottaneen kohteekseen Abhan lentokentän Etelä-Saudi-Arabiassa.

Tämä oli ensimmäinen kerta maaliskuussa 2022 voimaan tulleen epävirallisen tulitauon jälkeen, kun huthit ilmoittivat hyökänneensä Saudi-Arabiaan, kertoo Reuters.

Pohjois-Jemeniä ja pääkaupunki Sanaata hallitsevat huthit syyttivät aiemmin Saudi-Arabiaa iskusta Sanaan lentokentälle. Liike kutsui hyökkäystä räikeäksi aggressioksi ja uhkasi vastatoimilla.

Isku Sanaan lentokentälle

Jemenin kansainvälisesti tunnustetun hallituksen puolustusministeriö ilmoitti olevansa vastuussa kiitotielle tehdystä iskusta. Ministeriön mukaan tavoitteena oli estää iranilaisen lentokoneen laskeutuminen Sanaan, minkä se sanoi loukkaavan Jemenin suvereniteettia.

Hallitus totesi, että maan ilmatilaa loukkaaviin vihamielisiin lentokoneisiin vastataan kaikilla käytettävissä olevilla keinoilla, ja syytti tilanteesta Irania. Jemenin asevoimien edustaja sanoi myöhemmin, että kone oli sen sijaan laskeutunut huthien hallitsemalle Hodeidan lentokentälle, noin 145 kilometriä Sanaasta lounaaseen. On edelleen epäselvää, yrittikö kukaan estää laskeutumista siellä.

Uudelleen kärjistyvä konflikti

Jemeniä on leimannut sisällissota siitä lähtien, kun huthit ottivat haltuunsa Sanaan ja kansainvälisesti tunnustettu hallitus siirtyi etelään. Saudi-johtoinen koalitio puuttui sotaan vuonna 2015. Vuonna 2022 alkanut tulitauko oli pitkälti pitänyt toistuvista alueellisista jännitteistä huolimatta aina viimeisimpiin hyökkäyksiin asti.

Ruotsin uudet rehellisyyssäännöt voivat johtaa oleskeluluvan perumiseen maksamattomien velkojen vuoksi

Julkaistu eilen 09:43 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 1 minuutti

Ruotsin uudet ”moitteetonta elämäntapaa” koskevat säännöt voivat vaikeuttaa ulkomaan kansalaisten mahdollisuuksia saada tai säilyttää oleskelulupansa. Viranomaiset voivat ottaa huomioon maksamattomat velat ja toistuvat sakot arvioidessaan henkilön elämäntapaa.

Uusi lainsäädäntö antaa Ruotsin maahanmuuttovirastolle (Migrationsverket) laajemmat valtuudet tarkastella henkilön elämäntapaa oleskelulupahakemuksia ja lupien peruuttamista käsiteltäessä. Hallitus on kuvannut tavoitteeksi luoda paremmat mahdollisuudet poistaa ulkomaan kansalaisia maasta heidän elämäntapaansa liittyvien puutteiden vuoksi.

Ruotsin maahanmuuttoviraston tiedottaja Alexander Szögin uutistoimisto TT:lle antamien tietojen mukaan järjestelmällisesti maksamatta jätetyt velat ja sakot voivat olla merkityksellisiä. Myös yksittäinen epätavallisen suuri velka tai toistuvat ylinopeussakot voidaan ottaa huomioon, vaikka jokainen tapaus on arvioitava kokonaisuutena.

Kokonaisarviointi jokaisessa tapauksessa

Viranomaiset voivat ottaa huomioon myös pimeän työn, kieltäytymisen noudattamasta viranomaispäätöksiä sekä sosiaaliturvajärjestelmien väärinkäytön väärien tietojen avulla. Myös kytkökset rikollisverkostoihin voivat olla merkityksellisiä. Pelkät lausunnot kytköksistä väkivaltaisiin tai ekstremistisiin järjestöihin eivät kuitenkaan riitä osoittamaan moitteettoman elämäntavan puutetta.

Kerjäämistä ja prostituutiota ei sisällytetä arviointiin. Alkoholin tai huumeiden väärinkäyttö on merkityksellistä vain silloin, kun se aiheuttaa toistuvasti vaaraa muille, kertoo Fria Tider -lehden viittaama raportti.

Säännöt eivät koske alle 15-vuotiaita. Kun kyseisellä henkilöllä on lapsia, lapsen etu on asetettava ensisijaiseksi harkinnassa.