Mainos:

Syklorfiinia havaittu Tanskassa ensimmäistä kertaa

Julkaistu 4.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuvituksellinen montaasia pilleristä ja Tanskan lipusta.

Voimakasta synteettistä opioidia, syklorfiinia, on havaittu Tanskassa ensimmäistä kertaa. Tanskan terveysviranomaiset varoittavat nyt aineesta, joka on monin verroin morfiinia voimakkaampaa ja voi aiheuttaa akuutin myrkytyksen erittäin pieninä annoksina.

Syklorfiinia löytyi sekä vainajan ruumiinavauksessa että huumausainetakavarikon yhteydessä. Viranomaiset eivät ole vahvistaneet, että aine olisi aiheuttanut kuoleman.

Ainetta havaittiin myös Ruotsissa kesäkuussa. Syklorfiinia löytyi sähkötupakasta, joka oli Pohjois-Upplannista tajuttomana löytyneen henkilön hallussa, raportoi TV4, ruotsalainen kaupallinen yleisradioyhtiö. Tapauksen jälkeen annettiin varoitus viranomaiset ja terveydenhuollon kattavan järjestelmän kautta.

Varoituksessaan Tanskan terveysviranomainen (Sundhedsstyrelsen) kuvailee syklorfiinia synteettiseksi opioidiksi, joka on monin verroin morfiinia voimakkaampaa. Se varoittaa, että erittäin pienet määrät voivat aiheuttaa akuutin myrkytyksen ja yliannostuksen. Aine voi aiheuttaa tajunnan tason laskua, pahoinvointia, oksentelua, matalaa verenpainetta, hidasta sykettä ja hengityslamaa. Hengityslama voi kehittyä nopeasti ja johtaa pahimmassa tapauksessa kuolemaan.

Mainos:

Jo kielletty

Syklorfiini oli Tanskassa jo kielletty sen löytöhetkellä Saksan ja muiden Euroopan maiden aiempien löydösten seurauksena. Se luokiteltiin huumausaineeksi 3. heinäkuuta 2025, ja EU:n huumeviraston mukaan sitä on esiintynyt huumeita käyttävien henkilöiden keskuudessa.

Kapea marginaali ennen yliannostusta

Voimakkaisiin synteettisiin opioideihin liittyvät riskit koskevat ensisijaisesti annostelua. Kun vaikutukseen tarvitaan vain erittäin pieniä määriä, ero päihtymystilan ja vaarallisen yliannostuksen välillä on pieni.

— Sitä on uskomattoman vaikea annostella. On vain pieni ero päihtymykseen johtavan määrän ja vaaralliseksi muuttuvan määrän välillä, sanoo Jørgen Bo Hasselstrøm, Aarhusin yliopiston vanhempi tutkija ja oikeuskemisti Tanskan yleisradioyhtiö DR:lle.

Epäillyissä myrkytystapauksissa viranomainen osoittaa hätävastalääkkeeksi naloksonin yhdessä hengitystuen ja ambulanssin kanssa. Koska syklorfiini on niin voimakasta, toistuvia tai tavallista suurempia naloksoniannoksia saatetaan tarvita ennen kuin hoito tehoaa.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

2 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Whistle blower
Whistle blower
2 months ago

Eiköhän jokainen huumeisiin kuollut ole hyvä juttu. Eivät kuormita normaaliyhteiskuntaa. Eivätkä ole tekemässä rkoksia.

onigiri
onigiri
2 months ago

Saas nähdä koska kpod rantautuu pohjolaan. Viime syksynä muodostui ongelmaksi singaporessa ja vuodenvaihteessa okinawalle ja sieltä jenkkeihin.

Tanskalaisopiskelijat tappelevat kouluissa

Julkaistu 2.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Arkistokuva luokkahuoneesta. Kuvassa ei näy tanskalainen koulu tai tutkimuksessa mainittu välikohtaus.

Väkivaltaa opiskelijoiden välillä on esiintynyt yli puolessa Tanskan koululuokista yhden lukuvuoden aikana. Ongelma on pahin alaluokilla, ja hallitus haluaa nyt antaa opettajille laajemmat valtuudet puuttua tilanteisiin fyysisesti.

Opiskelijoiden välistä väkivaltaa on esiintynyt 55 prosentissa luokista, ja 36 prosentissa sitä tapahtuu vähintään kerran kuukaudessa, Tanskan opetusministeriö raportoi. Raportin ovat laatineet tutkimusyritykset Epinion ja Als Research ministeriön toimeksiannosta.

Esiopetuksesta kolmanteen luokkaan väkivaltaa ja häiriökäyttäytymistä on esiintynyt kolmessa neljästä luokasta. Kyseisillä luokilla 39 prosentissa luokista on koettu myös henkilökuntaan kohdistuvaa fyysistä väkivaltaa, kun vastaava luku yläkouluikäisillä on 3 prosenttia.

Iskuja jaellaan useimmiten oppituntien ulkopuolella, kun leikit, urheilu tai vitsailu riistäytyvät käsistä, kertoo Berlingske raporttia koskevassa uutisoinnissaan. Vain 7 prosentissa tapauksista väkivaltaa kuvataan tahalliseksi ja suunnitelluksi.

Mainos:

Usein mukana on vain muutamia lapsia. Niistä luokista, joissa on tapahtunut vähintään yksi välikohtaus, 60 prosentissa luokanopettaja raportoi yhden tai kahden opiskelijan olevan vastuussa väkivallasta. Luokat, joissa on tavallisen opetuksen lisäksi tukea saavia oppilaita, ovat suuremmassa riskissä.

Myös uhkaukset ovat yleisiä. Berlingsken mukaan sanallisia tai digitaalisia väkivallalla uhkaamisia tapahtuu vähintään kerran kuukaudessa 34 prosentissa luokista.

— Väkivallan laajuus kouluissa on vähintäänkin huolestuttavaa. Koulun ei pitäisi olla paikka, jossa oppilaat tai opettajat joutuvat pelkäämään. Piste, sanoo opetusministeri Magnus Heunicke (sd.).

Hallitus antaa pian lakiesityksen, jolla opettajille annetaan laajemmat valtuudet puuttua tilanteisiin fyysisesti. Kyselyssä 43 prosenttia opettajista uskoo, että tällaiset laajennetut valtuudet antaisivat heille paremmat valmiudet, kun taas 78 prosenttia painottaa lisätuntien tarvetta kahden aikuisen voimin luokkahuoneessa.

Yhä useampi tanskalainen haluaa vähentää sikojen määrää

Ympäristö

Julkaistu 28.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Sianhoitoa teollisessa navetassa. Kuva ei ole Tanskasta.

Kasvava osa tanskalaisista haluaa maan maatilojen tuottavan vähemmän sikoja. Vastustus on voimistunut kevään parlamenttivaalien jälkeen.

DR Nyheterin tilaamassa ja Epinionin toteuttamassa kyselyssä 49 prosenttia vastaajista sanoi, että Tanskan pitäisi tuottaa joko huomattavasti tai jonkin verran vähemmän sikoja. Ennen maaliskuun 23. päivän vaaleja vastaava luku oli 37 prosenttia.

Maataloushistorioitsija Peder Dam näkee tanskalaisten vastustuksen selvänä kiihtymisenä.

— Luulen, että keskustelu luonnosta, ympäristöstä ja eläinten hyvinvoinnista vie yhä enemmän tilaa. Viime kuukausina on tapahtunut muutos, koska keskustelu on ollut niin kiivasta, Museum Odensen maataloushistorioitsija Peder Dam kertoo DR:lle.

Mainos:

Siitä huolimatta hän on yllättynyt, ettei vähemmän sikoja haluavien osuus ole suurempi.

Keskustelu on käynyt kuumana Tanskan parlamentin hyväksyttyä uuden lannoitelain 3. syyskuuta. Laki tiukentaa maatalouden typpipäästöjä koskevia sääntöjä ja on aiheuttanut protesteja maanviljelijöiden keskuudessa.

Ala itse ei myöskään ole yllättynyt. Tanskan sikantuottajien puheenjohtaja Jeppe Bloch Nielsen sanoo, että siat ovat hallinneet median uutisointia vaaleista lähtien.

— Hallitussopimuksessa sanotaan paljon nimenomaan sioista, joten mielestäni olisi epätavallista, jos se ei siirtäisi ihmisten huomiota, hän sanoo.

Islannissa poikien tupakointi on kaksinkertaistunut

Julkaistu 23.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kymmenesluokkalaisten poikien tupakointi Islannissa on kaksinkertaistunut vuodessa.

Tupakointi Islannin 10.-luokkalaisten poikien eli 15–16-vuotiaiden keskuudessa on kaksinkertaistunut vuodessa. Saman ikäluokan tyttöjen keskuudessa osuus on pysynyt ennallaan.

Tämä käy ilmi tuoreimmasta islantilaisesta nuorisotutkimuksesta. Tutkimusta johtava Ragný Þóra Guðjohnsen sanoo, että nikotiinituotteiden aggressiivinen markkinointi ja kokeilunhalu voivat olla osa selitystä.

Nuorten tupakointi väheni vuosikymmenten ajan sääntöjen tiukentuessa ja ennaltaehkäisevän työn ollessa vahvaa. Nyt kun sähkösavukkeista, vapeista ja nikotiinipusseista on tullut yleisiä, tupakointi on jälleen kasvussa.

— Jos katsomme kymmenen tai kaksikymmentä vuotta taaksepäin, näimme merkittävää edistystä nuorten tupakoinnin vähentyessä. Tilanne oli lähes se, että esityksissä tupakointia käsittelevä dia yksinkertaisesti hypättiin yli, hän kertoo Islannin yleisradioyhtiö RÚV:lle.

Mainos:

Tyttöjen keskuudessa sähkösavukkeiden käyttö on ollut yleisempää. Nikotiinipussit olivat aiemmin huomattavasti yleisempiä poikien keskuudessa, mutta nyt ne ovat suunnilleen samalla tasolla poikien ja tyttöjen välillä.

Guðjohnsen viittaa myös nuorille suunnattuun mainontaan, vaikka tupakkamainonta on kiellettyä, sekä siihen, että nuoret näyttävät saavan käsiinsä savukkeita ilman henkilöllisyystodistuksen kysymistä. Hän sanoo, että ennaltaehkäisevä työ on saattanut muuttua omahyväiseksi vuoden 2000 jälkeisten menestysten myötä.

RÚV ei ilmoita tupakoitsijoiden tarkkaa osuutta, ainoastaan sen, että se on kaksinkertaistunut poikien keskuudessa vuosien 2025 ja 2026 välillä.

Yhdeksän kymmenestä tarkastetusta norjalaiskoulusta epäonnistui suojautumisessa väkivallalta

Turvallisuuden heikkeneminen

Julkaistu 17.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Yli 1 000 tarkastuksen jälkeen norjalaisissa kouluissa Arbeidstilsynet havaitsi, että yhdeksän kymmenestä tarkastetusta koulusta ei täyttänyt väkivallan ja uhkien suojaamisvaatimuksia.

Yhdeksän kymmenestä tarkastetusta norjalaiskoulusta epäonnistui kartoituksessa, riskienarvioinnissa tai väkivallan ja uhkaustilanteiden vastaisissa toimenpiteissä. Tämä käy ilmi Norjan työsuojeluviranomaisen (Arbeidstilsynet) koosteesta, joka kattaa yli 1 000 tarkastusta peruskouluissa, iltapäiväkerhoissa ja joissakin lukioissa vuosina 2023–2025. Kunnat toimivat työnantajina – ja viranomainen on vastannut puutteisiin antamalla yli 2 100 määräystä.

Kahdeksassa kymmenestä tarkastetusta koulusta henkilöstö ei ollut saanut sääntöjen edellyttämää koulutusta ja harjoitusta väkivalta- ja uhkaustilanteiden hallintaan. Yli 150 tapauksessa on ryhdytty jatkotoimiin uhkasakkojen muodossa, ja 19 koulua on viime vuosina saanut jopa 500 000 Norjan kruunun suuruisia seuraamusmaksuja puutteellisen riskienarvioinnin vuoksi.

Todisteita henkilöstöön kohdistuvasta väkivallasta ei puutu. Norjan tilastokeskuksen mukaan 28 prosenttia peruskoulun opettajista joutui väkivallan kohteeksi työssään viimeksi kuluneen vuoden aikana, mikä on korkein osuus kaikista ammattiryhmistä. Kaikkien opetusalan ammattien osalta osuus nousi 12 prosentista vuonna 2022 aina 18 prosenttiin vuonna 2025.

Arbeidstilsynetin johtaja Ingvill Kvernmo kutsuu tuloksia masentaviksi. Hän arvioi, että vakavat väkivaltaiset välikohtaukset, joita kouluissa tapahtuu vuosittain, olisivat olleet suurelta osin vältettävissä paremmalla riskien kartoituksella, koulutuksella ja järjestelmällisellä työsuojelutyöllä. Arvio ei koske mitään tiettyä nimettyä yksittäistapausta.

Mainos:

— Nämä ovat masentavia tuloksia. On surullista lukea opettajista, jotka kokevat väkivaltaisia tilanteita, kohtaavat uhkailua ja ovat huolissaan mennessään töihin, sanoo Ingvill Kvernmo.

Kuntien on noudatettava lakia

Vaatimukset eivät ole uusia. Työnantajan on kartoitettava tilanteet, joissa työntekijät voivat altistua väkivallalle ja uhkailulle, päätettävä toimenpiteistä sekä annettava tarvittava koulutus ja harjoitus. Viranomainen esittää vaatimukset ohjeistuksessaan.

Opetusministeri Kari Nessa Nordtun kutsuu löydöksiä marssikäskyksi kunnille ja sanoo, että niiden on täytettävä lain vaatimukset.

— Tämä on selvä marssikäsky Norjan kunnille siitä, että niiden on täytettävä lain vaatimukset tässä asiassa, Kari Nessa Nordtun sanoo.

Tiistaina Oslossa sijaitsevassa Kubenin lukiossa puukotettiin henkilöä. Nyt julkaistut tarkastukset ja kooste on tehty ennen kyseistä välikohtausta, eivätkä ne ota kantaa siihen.