Noin 360 kuolonuhria vaatineet, kristittyjä vastaan suunnatut islamistiset terrori-iskut ovat kirvoittaneet Sri Lankan viranomaiset koviin toimiin. Burkhan käyttö kielletään tästä päivästä alkaen, yli 100 epäiltyä on pidätetty ja kaksi iskuista epäiltyä muslimi-järjestöä on kielletty. Maan tilanne ei vieläkään ole rauhoittunut, vaan viime perjantaina tapahtuneessa ammuskelussa kuoli 15 ihmistä. Uhreista kuusi oli lapsia.
Perjantaina tapahtunut ammuskelu alkoi poliisin ja sotilaiden tehdessä ratsiaa "turvataloon" Sainthamaruthussa, saaren itärannikolla. Kuolleiden joukossa oli kolme miestä, joilla oli päällään pommiliivit. Ratsian yhteydessä tapahtuneessa ammuskelussa loukkaantui myöskin terrori-iskujen pääepäillyn "Zahranin" sukulaisia.
Maan johto on määränyt 10 000 sotilasta etsimään iskuista epäiltyjä terroristeja. Etsinnät ovat tuottaneet tulosta, vaikka itse "pääpirua" ei toistaiseksi ole kiinni saatukaan. Ratsioissa on pidätettyjen lisäksi löydetty monipuolista aseistusta, pommientekovälineitä ja mm. ISIS:n lippuja sekä muuta "fanimateriaalia". ISIS on ottanut vastuun iskuista.
100 pidätetyn joukossa on Sri Lankan asukkaiden lisäksi myöskin Egyptin ja Syyrian kansalaisia.
Lähde: Reuters





