Mainos:

SM-liiga käynnistyy – Sarjan hinnoittelu hivenen kierossa?

Julkaistu 11.9.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Kotimainen jääkiekon SM-liiga pyörähtää käyntiin huomenna, 12.9. Jääkiekko on jo kauan sitten ohittanut katsojamäärissä kaikki muut urheilulajit, mutta voidaanko ottelulippujen hintojen alati kohotessa enää puhua koko kansan lajista? Entä kuinka paljon televisio vie katsojia ja rahaa liigajoukkueilta?

Hintavertailuun voitanee reilusti heittää halvimmat yksittäiset normaalipaikkojen liput ja halvin televisio-paketti. Molempien hinta pyörii noin kymmenen euron kuukausi-hinnoissa, mutta toisaalta vain yhden joukkueen otteluun pääset alle kympillä.

Ennakkoon ostettaessa halvimmat pääsyliput löytyvät Tampereen Ilveksen ja Mikkelin Jukureiden hallista. 11 ja 12 euron hintaisilla lipuilla pääsee seuraamaan Suomen parasta jääkiekkoa hallien päädyistä ja useimmiten päätyihin sijoitetut seisomakatsomot onkin kansoitettu lähinnä joukkueiden hardcore-faneilla, joten pukeutumiskoodi saattaa olla hyvinkin tiukka.

Mainittu halvin, kymmenen euron kuukausihintainen tv-paketti taas kattaa jokaisen joukkueen jokaisen ottelun, joten sille, joka tahtoo nähdä nimenomaan jääkiekkoa, eikä kaipaa jäähallin tunnelmaa tai erätaukotarjoilua, valinta ei ole turhan vaikea. Liigan katsojakeskiarvon alati laskiessa herää kuitenkin kysymys: Kuinka paljon äärimmilleen halpuutettu televisiopaketti vie katsojia ja siten rahaa liigajoukkueilta?

Joukkueet saavat tiettävästi hieman alle miljoona euroa kaudessa televisio-korvauksia, joka lohkaisee siis noin 15 miljoonan euron siivun Telian SM-liigan televisiointioikeuksista maksamasta 23 miljoonan euron kakusta. Kaikki liigajoukkueet keräsivät yhteensä noin 1,9 miljoonaa katsojaa ja viimeisimpien tietojen mukaan liigan keskiarvoinen lippuhinta on noin 18 euron paikkeilla. Siten joukkueille kertyy noin 34 miljoonan euron lipputulot. Suurin osa sm-liigasta pyörii silti pakkasella...

Mainos:

Jos lippujen hinnat ovat este urheilutapahtumiin lähdölle, muistathan, että monien nettikasinoiden arvonnoista on mahdollista voittaa pääsylippuja erilaisiin urheilutapahtumiin. Lisätietoa löydät täältä.

Hyvänä verrokkina SM-liigan lippujen hinnoille kelpaa myöskin vuoden 2019 jääkiekon MM-kisat, joissa ottelua pääsi seuraamaan halvimmillaan kymmenen euron hintaan. Kumpi hinnoittelee pääsarjatason jääkiekon ulos ihmisten arjesta, Liiga vai Telia?

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

2 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
kiakko
kiakko
6

Muistan kun kausilippu Tampereella maksoi 80e. Kun nostivat 120e:hen niin lakkasin katsomasta kiakkoo.

Kari Jurri
Kari Jurri
6

”Mainittu halvin, kymmenen euron kuukausihintainen tv-paketti taas kattaa jokaisen joukkueen jokaisen ottelun”. Mistä tuollaisen saa? Telialta saa yhden matsin 9.90€

Kap Verden MM-unelma päättyi Argentiinaa vastaan

Julkaistu 4.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Jalkapallon MM-kisojen sensaatio Kap Verde oli lähellä uutta jättiyllätystä hallitsevaa maailmanmestaria Argentiinaa vastaan, mutta taipui dramaattisessa pudotuspeliottelussa jatkoajan jälkeen 2–3.

Ensikertalaisen hieno MM-taival päättyi, mutta vasta sen jälkeen kun joukkue oli horjuttanut yhtä turnauksen suurimmista mestarisuosikeista.

Lionel Messi vei Argentiinan johtoon 29. minuutilla turnauksen seitsemännellä maalillaan. Pitkään ottelu näytti etenevän ennakko-odotusten mukaisesti, mutta Kap Verde ei suostunut sivuosaan.

Duarte tasoitti tilanteeksi 1–1 hieman ennen tunnin täyttymistä. Kap Verde puolusti sitkeästi ja uskalsi myös hyökätä tilaisuuksien avautuessa.

Mainos:

Draamaa viime hetkille asti

Jatkoajalla Lautaro Martínez vei Argentiinan uudelleen johtoon 92. minuutilla. Kap Verde nousi kuitenkin vielä kerran: Lopes Cabral runnoi 2–2-tasoituksen 103. minuutilla.

Ratkaisu syntyi lopulta 111. minuutilla. Messin antaman kulmapotkun jälkeen Cristian Romero puski pallon Kap Verden Diney Borgesin kautta verkkoon. Argentiina eteni 3–2-voitolla neljännesvälieriin Egyptiä vastaan.

Kap Verde putosi kunniakkaasti. Joukkueen suoritus muistetaan todennäköisesti vielä pitkään loppuvihellyksen jälkeen.

Scaloni vaikuttui vastustajasta

Argentiinan päävalmentaja Lionel Scaloni antoi Kap Verdelle tunnustusta.

Ottelu oli todella vaikea. Positiivista on, ettei tämä joukkue koskaan luovuta. Myös vastustajalle on annettava kunnia. Kap Verde osoitti olevansa erittäin hyvä joukkue. Kaikki olivat ottelun jälkeen täysin uupuneita, sillä he antoivat kaikkensa, Scaloni sanoi.

Argentiina kohtaa seuraavaksi Egyptin. Neljännesvälierissä pelataan myös useita muita suurotteluita, kuten Yhdysvallat–Belgia, Brasilia–Norja, Meksiko–Englanti ja Portugali–Espanja.

Kaikki jalkapallon MM-kisojen isäntämaat jatkoon

Julkaistu 2.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltojen voitettua Bosnia ja Hertsegovinan 2–0 kaikki kolme jalkapallon MM-kisojen isäntämaata ovat nyt selviytyneet neljännesvälieriin. Yhdysvallat kohtaa Belgian, joka nousi kahden maalin takaa 3–2-voittoon.

Yhdysvallat pudotti Bosnia ja Hertsegovinan San Franciscossa pelatussa ottelussa ja oli viimeinen jatkoon edenneistä kolmesta yhteisisännästä.

Voitto oli historiallinen, sillä Yhdysvallat ei ollut koskaan aiemmin voittanut eurooppalaista vastustajaa MM-kisojen pudotuspelissä.

Folarin Balogun teki 1–0-maalin hieman ennen puoliaikaa. Malik Tillman viimeisteli vapaapotkusta loppulukemat 2–0 ottelun 82. minuutilla.

Mainos:

Voitolla oli myös hintansa. Balogun sai suoran punaisen kortin vaarallisesta tallomisesta eikä voi pelata seuraavassa ottelussa.

Tietenkin kaipaamme häntä, mutta uskon, että meillä on erittäin hyviä pelaajia hänen tilalleen, päävalmentaja Mauricio Pochettino sanoi.

Bosnia ja Hertsegovina poistuu turnauksesta saavutettuaan historiansa parhaan MM-tuloksen.

Belgia nousi kahden maalin takaa

Yhdysvallat liittyy Meksikon ja Kanadan seuraan neljännesvälierissä. Meksiko voitti Ecuadorin 2–0 ja Kanada Etelä-Afrikan 1–0, joten kaikki kolme isäntämaata jatkavat turnauksessa.

Yhdysvaltojen seuraava vastustaja Belgia eteni jatkoon dramaattisella nousulla Senegalia vastaan. Senegal johti 2–0 aina 86. minuutille, jolloin vaihtopelaaja Romelu Lukaku kavensi. Youri Tielemans tasoitti kolme minuuttia myöhemmin ja ratkaisi ottelun rangaistuspotkusta jatkoajan lopussa.

MM-unelma jatkuu kaikilla kolmella yhteisisännällä. Yhdysvallat kohtaa Belgian, Kanada Marokon ja Meksiko Englannin.

Janne ”Rysky” Riiheläinen menetti kaikki työt – Uskottavuus propagandistina meni

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 27.2.2026 – Kirjoittaja Toimitus

On olemassa ilmiö, jossa julkinen hahmo rakentaa uransa vahvan retoriikan, kärjekkäiden tulkintojen ja jatkuvan vastakkainasettelun varaan. Hetken aikaa se toimii. Otsikoita syntyy, some reagoi, oma kupla taputtaa.

Mutta sitten tapahtuu jotain vaarallista: yleisö lakkaa uskomasta.

Kun uskottavuus murenee, se ei romahda kerralla. Ensin katoavat hiljaiset lukijat. Sitten katoaa kiinnostus. Lopulta katoavat toimeksiannot. Se on kylmä markkinatalouden logiikka: jos kukaan ei halua lukea, kukaan ei maksa kirjoittamisesta.

Moni mediapersoona on viime vuosina saanut huomata tämän. Kun retoriikka kovenee ja jokainen kriitikko leimataan viholliseksi, alkaa uskottavuus syödä itse itseään. Jos vuosikausia maalaa maailmaa mustavalkoisilla siveltimillä ja syyttää vastapuolta milloin mistäkin, lopulta yleisö kysyy: missä ovat todisteet – ja miksi sama levy soi aina?

Mainos:

Yleisradio ei ole velvollinen tarjoamaan töitä kenellekään. Yliopistot eivät ole velvollisia tarjoamaan alustoja. Media-alalla toimeksiannot eivät ole sosiaalietuus vaan seurausta kysynnästä ja luottamuksesta. Kun luottamus katoaa, myös puhelin hiljenee.

Ja mitä jää jäljelle? Pienet ideologiset taskujulkaisut, joissa oma piiri edelleen nyökyttelee toisilleen. Muutaman kympin palkkio kuussa ja tuttu toimituksellinen kupla, jossa kriittinen peili on jo vuosia sitten peitetty verholla.

Suurin tragedia ei ole työn menetys. Suurin tragedia on se, ettei kukaan enää jaksa lukea. Ei siksi että olisi “vaiennettu”, vaan siksi että yleisö on jo tehnyt arvionsa.

Uskottavuus on mediassa valuuttaa. Sen voi käyttää loppuun. Ja kun saldo näyttää nollaa, pankki ei enää myönnä lisäluottoa – ei edes propagandan nimissä.

Janne "Rysky" Riiheläiselle kävi näin.

Lukijan kynästä: Riiheläiset ja muut maalittajat ovat joko ex-narkkareita tai sarjaepäonnistujia

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 30.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Verkon syövereissä elää laji, joka luulee olevansa totuuden torvi ja sananvapauden viimeinen linnake. Todellisuudessa kyse on usein aivan muusta. Maalittaja, someraivoaja ja häiriköksi ryhtynyt huutelija on harvoin rohkea – useammin katkera. Hän on elämänsä pettymyksissä marinoitunut sielu, joka ei enää jaksa katsoa peiliin, joten alkaa sylkeä sitä kohti.

Moni näistä näppäimistösotureista on joskus kokenut jotakin raskasta: tulleet itse kiusatuiksi, jääneet yksin, ehkä ajautuneet päihteiden, työttömyyden tai epäonnistuneiden ihmissuhteiden loukkuun. Mutta sen sijaan, että he olisivat kääntyneet rakentavan muutoksen tielle, he ovat valinneet helpomman reitin – purkavat oman elämänsä tyhjyyden muihin. Jokainen solvattu, uhkailtu tai maalitettu ihminen on heille hetkellinen helpotus, annos valheellista ylivoiman tunnetta.

Maalittaja ei siis taistele vallanpitäjiä vastaan, vaan omaa mitättömyyden tunnettaan vastaan. Some antaa hänelle sen, mitä elämä ei koskaan antanut: yleisön. Ja yleisö on huume. Jokainen tykkäys, jako ja vihainen kommentti toimii pienenä piikkinä suoraan egon suoneen. Siitä seuraa addiktio, jossa mikään ei riitä. On pakko huutaa kovempaa, loukata rajummin, jotta edes joku huomaisi.

Tätä ei pidä romantisoida, eikä ymmärtää väärin. Häiriköinti ja maalittaminen eivät ole “mielipiteitä” tai “kriittistä keskustelua”. Ne ovat pelkurin keinoja purkaa oma epäonnistuminen muiden niskaan. Jokainen, joka osallistuu siihen, on osa ongelmaa – ei yhteiskunnallista keskustelua.

Mainos:

On aika lakata antamasta häiriköille valtaa. He eivät ole rohkeita totuudenpuhujia, vaan oman elämänsä raunioilla seisovia ihmisiä, jotka eivät osaa muuta kuin huutaa pimeään. Ja mitä enemmän me kuuntelemme, sitä pimeämmäksi tämä maa käy.