Mainos:

Reijo Tossavainen: Kansallismielisyys on uusi normaali. Siksi punaviherlib-porukka panikoi.

Päivitetty 6.8.2018, Julkaistu 5.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus

Sana populismi on hyvin hatara yleisilmaus. Punaviherliberaali mukasuvaitsevaisto käyttää sitä lähinnä haukkumasanana. Siksi minä käytän sen sijaan sanaa kansallismielisyys.

Kansallismielisyydellä eli lähellä kansalaisia tapahtuvalla demokraattisella päätöksenteolla ja kansallisen kulttuurin arvostamisella on kussakin maassa omat erityispiirteensä. Kansallismielisyys auttaa mielestäni ymmärtämään ja arvostamaan paremmin myös muita kulttuureja ja kansoja.

Joukkoviestimet ovat niin meillä kuin muuallakin useimmiten punaviherlib-porukan äänitorvena. Kansallismielisyyden nousun on mahdollistanut somen tulo. Nyt äänensä ovat saaneet kuuluville myös ne, joilta se on tähän saakka estetty.

Sananvapauden ja kansallismielisyyden lisääntyminen näyttää aiheuttavan jo jonkinlaista panikoitumista, sillä somen sananvapautta halutaan rajoittaa yhä useammissa puheenvuoroissa niin meillä kuin muuallakin. Viimeksi tälle demokratiassa vieraalle toimintavalle on höyrähtänyt prof. Heikki Hiilamo.

Vastakkainasettelu ja suvaitsemattomuus lisääntyvät. Tulevaisuus on siis jokseenkin ikävä.

………….

Klikkaa oheisia painikkeita, jotta tämä blogi ja media saavat uusia lukijoita. Anna sanan kiertää.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

4 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Nationalisti
Nationalisti
8

KIansallismielisyyden sijasta voi käyttää myös sanaa nationalismi, jota mm. euroopassa käytetään paljon. Minä en pidä nationalisteja tai nationalismia haukkumasanana ja jos joku kutsuu minua nationalistiksi, se on todella suuri kunnaianosoitus.

Röhkäle
Röhkäle
8

-”Tulevaisuus on siis jokseenkin ikävä.” Sitä se tulee olemaan. Koska vihervasemmisto ei kunnioita demokratiaa, niin tuleman pitää väistämättä väkivaltaisia levottomuuksia. Nähtäväksi jää suorittaako kurinpalautuksen lailliset valtioiden armeijat vai joutuuko kansallismieliset ympäri Euroopan käymään veristä rottasotaa, kunnes oikeus on voittanut.

juha.
juha.
8

Niin vanhaa käsitettä kuin kansallismielisyys ei voida tappaa pois tästä maailmasta, sillä kansallismielisyys alkoi vaikuttamaan ihmisten ja kansojen elämään heti kohta sen jälkeen kuin Aatami ja Eeva karkotettiin Edenistä. Vaikka tuolloin ei vielä ollut maailmassa kuin kaksi ihmistä tuo kansallismielisyys oli vallitseva ja hallitseva ihmismieltä sekä käsite, jota voi kutsua kukaksi nummella, joka vain odotti poimijaansa. Ilman kansallismielisyyttä ei olisi mitään, jos Jumalan luomistyön ja galaksien liikuttelun jättää omaksi kokonaisuudeksi, joka on Hänen työtään ja ne ne kaikki ”pikku asiat”, jotka kuuluvat ihmisen asiaksi.
Jos tämä oli hörhöä ja asiaa sekaisin? Lopputulema on joka tapauksessa se, ettei kansallismielisyyttä suistaa raiteiltaa mikään ”uusi muotikampaus” tai hetken houre, joka on saatu aikaiseksi kokalehtiä pureskelemalla ja homopersettä puristelemalla.
Suomen eduskuntatalo on nykyisin niin saastainen paikka, että siellä vieraileminen on suoranainen terveysriski ja kuppataudin lähde.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8

Hatunnosto Italian sisäministeri Salvinille, jota EU-diktatuuri ei ole pystynyt korruptoimaan mm. Kalergi-suunnitelmaa kannattavaksi maanpetturiksi:

”Italian sisäministeri haluaa murskata Brysselin muurin ja sanoo antavansa Euroopan takaisin kansoille”,
https://www.kansalainen.fi/italian-sisaministeri-haluaa-murskata-brysselin-ja-sanoo-antavansa-euroopan-takaisin-kansoille/

Sama pätee Unkarin osalta:

”Unkarin raja-aita torjuu laittomat siirtolaiset ”äärimmäisen tehokkaasti””,
http://www.magneettimedia.com/unkarin-raja-aita-torjuu-laittomat-siirtolaiset-aarimmaisen-tehokkaasti/

Norjalaislääkäri, joka tuomittiin 70 raiskauksesta, epäiltynä uusista rikoksista

Julkaistu 24.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Norjan Frostassa toiminut ylilääkäri, joka tuomittiin kesäkuussa 70 raiskauksesta, on nyt epäiltynä uusista seksuaalirikoksista. Norjan yleisradioyhtiö NRK:n mukaan epäilyt koskevat 33 erilaista raiskausrikosta, ja uhreja on yhteensä 16.

Lisäksi entisen lääkärin epäillään kuvanneen alle 18-vuotiasta lasta lääkärintarkastuksen yhteydessä.

Uudet tiedot tulivat julki sen jälkeen, kun sanomalehti Adresseavisen kertoi perjantaina poliisin tehneen uusia kotietsintöjä lääkärin asunnossa. Poliisi etsii mahdollisia videomateriaaleja ajalta ennen vuotta 2016, viranomaiset kertoivat tiedotteessaan.

Ylilääkäri tuomittiin kesäkuussa 21 vuoden vankeuteen 70 raiskauksesta. Tuomion yhteydessä hän menetti oikeutensa toimia lääkärinä.

Mainos:

Useat naispuoliset asianomistajat ovat aiemmin kertoneet epämiellyttävistä ja rajanylittävistä kokemuksista lääkärin vastaanotolla. Lääkärin on kerrottu muun muassa antaneen potilaille niin sanottuja ”sukupuolielinhierontoja” ja joissakin tapauksissa käyttäneen esineitä gynekologisten tutkimusten yhteydessä ilman suostumusta.

Kesäkuinen tuomio on valitettu, ja asia etenee oikeuskäsittelyyn korkeammassa oikeusasteessa.

Törkeä varkaus Seinäjoen Hyllykallion Prismassa – poliisi etsii kahta epäiltyä

Julkaistu 23.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Pohjanmaan poliisilaitos tutkii torstain vastaisena yönä 23. lokakuuta tapahtunutta törkeää varkautta Seinäjoella. Tekijät murtautuivat varhain aamuyöllä Hyllykallion Prismassa sijaitsevaan kultasepänliikkeeseen ja veivät mukanaan huomattavan määrän koruja ja muuta omaisuutta.

Poliisi sai hätäkeskuksen kautta ilmoituksen murrosta klo 2.39 ja saapui paikalle nopeasti, mutta epäillyt olivat poistuneet paikalta ennen partion saapumista.

Epäiltyjä tekijöitä on poliisin mukaan kaksi. Toisella oli yllään mustat vaatteet, ja toisella mustat housut sekä vaaleanruskea hupullinen takki.

Poliisi pyytää yleisöltä havaintoja mahdollisesta pakoon lähteneestä ajoneuvosta tai muista epäilyttävistä liikkeistä Hyllykallion Prisman alueella torstain vastaisena yönä noin klo 2.30–3.00 välisenä aikana.

Mainos:

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa törkeänä varkautena.

Kaksi käsikranaattia löytyi Boråsissa – koulu evakuoitiin

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Keskiviikkoaamuna löydettiin kaksi toimintakuntoista käsikranaattia ulkoa Hässleholmenin kaupunginosasta Boråsissa, Ruotsissa. Poliisi sai ensimmäisen ilmoituksen epäilyttävästä esineestä hieman kello 07.30 jälkeen, ja pian tämän jälkeen alueelta löytyi toinen samankaltainen esine.

Partio löysi työskentelyn aikana toisen epäillyn käsikranaatin. Eli nyt käsittelemme siellä kahta esinettä, kertoi poliisin tiedottaja Fredrik Svedemyr keskiviikkoaamuna.

Löydön seurauksena poliisi kehotti alueen asukkaita pysymään sisätiloissa. Myös läheinen koulu, jossa opiskelee noin 800 oppilasta, evakuoitiin varotoimena, raportoi SVT Nyheter Väst.

Poliisi vahvisti myöhemmin, että kyseessä oli kaksi toimintakuntoista käsikranaattia. Kansallinen pommisuojausyksikkö (Nationella bombskyddet) eristi ja poisti kranaatit puoleenpäivään mennessä. Osa alueen tiesuluista ja eristyksistä kuitenkin jäi vielä voimaan.

Mainos:

– Pommisuojausyksikkö on käsitellyt esineet, joten evakuoinneille ei ole enää tarvetta, Svedemyr sanoi.

– Sen sijaan pidämme joitakin eristyksiä edelleen voimassa teknisistä tutkintasyistä, hän lisäsi.

Tapausta tutkitaan, mutta poliisi ei toistaiseksi ole antanut lisätietoa mahdollisista syyllisistä tai motiiveista.

Nopeusvalvontakamera varastettu Siilinjärvellä – Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Poliisin nopeusvalvontakamera on anastettu Valtatie 75:n varrelta Siilinjärven Hamulan Laitisenmäessä. Anastus havaittiin keskiviikkona 22. lokakuuta 2025.

Poliisin mukaan kamera oli kiinnitetty valvontatolpan päähän, ja tolppa oli sahattu poikki teon yhteydessä. Tolpan päässä ollut laatikko kameroineen oli viety paikalta. Tapausta tutkitaan törkeänä varkautena.

Itä-Suomen poliisi pyytää yleisöltä havaintoja ja vihjeitä, jotka voisivat liittyä tapaukseen. Erityisesti poliisi on kiinnostunut mahdollisista havainnoista Hamulan alueella Laitisenmäen kohdalla viime päivien ja öiden aikana.

Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi, onko tapaukseen liittyen epäiltyjä tai onko kameroiden tallentamaa dataa ehditty hyödyntää ennen varkauden tapahtumista.

Mainos: