Mainos:

Ravikatsaus esittelee Raviratoja: KOKEMÄKI

Päivitetty 4.8.2021, Julkaistu 29.3.2021 – Kirjoittaja Toimitus

Suomessa on 43 ravirataa. Raveja ajetaan Suomessa joka päivä jouluaattoa ja joulupäivää lukuunottamatta. Toukokuusta syksyyn kilpaillaan kesäradoilla kuten Kokemäellä.

 

SUOMENHEVOS RAVEIHIN 22.5. KOKEMÄELLE

 

Suomalaisen raviurheilun pariin pääsee tutustumaan ympäri maata monipuolisesti. Löytyy ympäri vuoden toimivia ratoja sekä kesäratoja joissa varsinainen kilpailu toiminta on isoihin ravikeskuksiin verrattuna pienimuotoisempaa.

Kuitenkin juuri näiden raviratojen merkitys ympäri vuoden harjoittelu ratoina sekä monien ravihevosten uran ponnahduslautana kilpailutkin huomioiden on merkittävä. Niillä on myös suuri merkitys juniori toiminnassa sekä ravihevosten valmentamisessa.

Mainos:

"Ravirata on ravihevosen työpaikka ja monesti porukalla ajettavat hiitti-ravit ovat monelle hevoselle ainoa tapa oppia miten toimitaan sitten oikeissa raveissa kilpailu tilanteissa.

Rata on soikea ja kaarteet pitää oppia juoksemaan. Lisäksi pitää oppia juoksemaan vähintään kaksi kilometriä tasaisesti reipasta juoksua. Ei kuitenkaan vielä kilpailu vauhtia.

Monesti kotona vauhti on epätasaisempaa ja ajetaan lyhyempiä pätkiä. Lisäksi radan pohja on tasainen ja hevos ystävällinen pitemmän matkan harjoittelulle. Silloin myös harjoittelu on tehokkaampaa ja on mahdollisuus reippaampaan harjoitteluun kuin kotona ", Meri Elomaa kertoo.

Ravirata harjoittelu on hyvin tärkeä osa ravihevosen valmennusta ja kehitystä. Ravihevonen harjoittelee viikottain aktiivisesti. Ravihevonen huippu-urheilijana tarvitsee samalla tavalla treeniä ja lihashuoltoa kuin urheileva ihminen.

Nuoret hevoset saavat rataharjoittelussa ensi kosketuksen ihmis yleisöön ja ratatunnelmaan.

Hiitillä tarkoitetaan kovavauhtista juoksua jolla pidetään yllä ravihevosen kilpailu kuntoa ja terveyttä monipuolisesti kilpailuja ajatellen.

Meri Elomaa, olet Kokemäen raviradan vastuu henkilöitä. Mikä on tittelisi ja tehtäväsi Kokemäen raviradan toiminnan suhteen ?

  • "Olen Kokemäen ravirataa pyörittävän Sataravi Oy:n hallituksen puheenjohtaja. Tehtävässä olen ollut 2015 lähtien.Hallitus työni Sataravin tiimoilta alkoi 2008."

Olet myös raviohjastaja, valmentaja ja kasvattaja. Miten raviurheilu on kehittynyt vuosien saatossa ?

  • "Raviurheilun kehittyminen näkyy etenkin ravihevosten tason parantumisena. Myös varusteiden, hoidon ja hyvinvoinnin parantuminen on ollut huomattavaa. Tietoa tulee valtavasti koko ajan lisää ja tutkimus- sekä kehitys työtä tehdään hevosten hyvinvoinnin parantamiseksi. Tämä koskee erityisesti terveydenhuoltoa ja sairauksien ennalta ehkäisemistä. Myös varuste puolella on valtavasti kehitytty. Esimerkiksi valjaiden istuvuutta on parannettu."

Kokemäen ravirata kuuluu Satakunnan alueeseen. Millainen on radan historia ?

  • "Kokemäen ravirata on perustettu 1940 luvulla sodan aikaan kun Porin ravirata tarvittiin sodan aikana muihin tarkoituksiin. Täällä on ajettu jo ensimmäiset ravit 1947. Sataravin toiminimi on ollut käytössä jo 1948."

Miten rata työllistää välillisesti ja suoraan vuosittain?

  • "Ravirata työllistää erityisesti ravikilpailu päivisin. Lisäksi mukana on lukuisa määrä talkoolaisia ja vapaaehtoisia toimihenkilöitä. Ympäri vuotisesti meillä on mm ratamestari.
  • Alueella on ammatikseen toimivia valmennus talleja tälläkin hetkellä 4 kpl. Pienempiä talleja löytyy saman verran. Hevosia alueella valmentautuu 60-80.  Lisäksi tulevat harraste hevoset ympäri maakuntaa."

Kokemäen ravirata tunnetaan letkeistä kesä raveistaan. Esimerkiksi iloisista Juhannus raveista Kokemäki on suurelle osalle tuttu paikka. Millaisia raveja Kokemäellä saa käydä katsomassa ?

  • "Kokemäellä ajetaan kesäisin muutamat kesäravit joissa pelataan myös totoa. Lisäksi on nuorisolle suunnattua poniravi kilpailu toimintaa. Myös harjoitus raveja ajetaan rennolla fiiliksellä ja joissa ei ole rahapalkintoja. Niissä ajetaan sovittua vauhtia porukassa hevosten tason mukaisesti."

Miten radan toimintaa rahoitetaan ?

  • "Raviradan toiminnan rahoitus tulee ravipäivien yhteistyö kumppani tuotoista, lipunmyynti tuotoista ja ravintola myynnin tuotoista. Veikkaus varoista maksettava toimintatuki on kilpailu päivä kohtainen."

Miten ajattelet raviurheilun kehittyvän lähivuosina ?

  • "Yhteiskunnan muutos paineissa  ja kilpailussa ihmisten vapaa-ajasta on toivottavaa, että hevosurheilu pysyy jo runsaan työllistävyytensäkin vuoksi. Raviurheilu ei ole pelkästään muutaman valmentajan elinkeino vaan se työllistää vuosittain 15 000 ihmistä vakituisesti sekä välillisesti vielä paljon enemmän.
  • Hevosten hyvinvointiin panostetaan entistä enemmän. Hevosurheilulla on vahva sija Suomalaisessa urheilussa.
  • Perinteiden kunnioittaminen on kiireiseen nyky-yhteiskuntaan tervetullutta vastapainoa."

Onko teillä jokin erikoisuus tai "must" juttu joka on ihan oma palvelu tai tuote ?

  • "Kokemäellä saa ravipäivinä "maan kuulua grillikanaa" jota ei ole tarjolla missään muualla Suomessa."

 

 

Kokemäen kesäravit v 2021 starttaavat kesäiseen kilpailu kauteen lauantaina 22.5  Suomenhevos raveilla.

Perinteiset Juhannus ravit ajetaan 26.6.-27.6.2021.

http://www.sataravi.fi

 

 

Haastattelussa: Meri Elomaa, Kokemäen ravirata

 

Kuva: Kokemäen ravirata, Taru Peltosaari

 

 

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

0 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät

F1: Max Verstappen voitti Singaporen osakilpailun

Julkaistu tänään 11:26 – Kirjoittaja Toimitus
Max Verstappen saavutti uransa ensimmäisen Grand Prix -voiton Singaporessa ja kauden toisen peräkkäisen voittonsa.

Max Verstappen juhlisti sunnuntaina 250. Grand Prix -lähtöään johtamalla Singaporen osakilpailua alusta loppuun. Hollantilainen saavutti uransa ensimmäisen voiton Marina Bayn radalla.

Charles Leclerc haastoi Verstappenin tiukasti ensimmäisessä mutkassa. Ferrari-kuljettaja pysyi aivan hänen kannassaan avauskierroksilla kosteassa iltakuumuudessa.

Nelinkertainen maailmanmestari karkasi kuitenkin vähitellen ja kasvatti vankan eron.

Hänen varikkokäyntinsä, jonka aikana hän vaihtoi pehmeät renkaat keskikoviin, sujui ongelmitta, eikä hänen johtoasemansa ollut missään vaiheessa uhattuna.

Mainos:

Verstappen ylitti maaliviivan 7,3 sekuntia ennen Leclerciä, saavuttaen uransa 73. voiton ja toisen peräkkäisen ykkössijansa.

Kyseessä oli Red Bullin ensimmäinen voitto Singaporessa sitten vuoden 2022.

— Kaikki toimi, joten olen tietysti erittäin iloinen voitosta täällä, Verstappen sanoi kilpailun jälkeen.

A Red Bull car ahead of two Ferrari cars and the rest of the Formula 1 field in a turn at Marina Bay in Singapore.
Formula 1 -letka kiertää mutkaa Marina Bayssa Singaporessa. Kuva: Xinhua/Shu Zelin

Antonelli kasvattaa MM-sarjan johtoaan

Johtajan takana Lewis Hamilton teki kilpailun suurimman riskivaihdon. Ferrari toi hänet aikaisin sisään renkaiden vaihtoon, ja hän vastasi ajamalla sarjan nopeita kierroksia.

Renkaat kestivät maaliin asti, mutta pito ja vauhti hiipuivat viimeisillä kierroksilla.

Lando Norris lähti hyökkäykseen, ja tuo taistelu avasi raon Kimi Antonellille. Mercedes-kuljettaja pujahti molempien ohi ja nappasi kolmannen sijan.

Myös Norris ja Oscar Piastri ohittivat Hamiltonin, joka joutui lopulta tyytymään kuudenteen sijaan.

Kilpailun jälkeen brittiläinen myönsi, että strategia oli ratkaiseva tekijä hänen putoamisessaan kuudenneksi.

Andrea Kimi Antonellille palkintokorokesijoitus oli kullanarvoinen. Italialaisella on nyt 102 pisteen johto tämän vuoden MM-sarjassa.

Kaudesta on jäljellä kuusi kilpailua ja 150 pistettä. Jos Antonelli poistuu Austinin kisaviikonlopulta 23.–25. lokakuuta vähintään 125 pisteen johdossa, mestaruus on hänen.

Italialainen itse vaikutti yllättyneeltä kuullessaan, kuinka lähellä mestaruus yhtäkkiä oli.

— Voinko? Todellako? Älkäämme murehtiko sitä! Yritetään tehdä mahdollisimman hyviä viikonloppuja ja viedä homma loppuun, Antonelli sanoi.

Raportit: Cristiano Ronaldo on pelannut viimeisen maaottelunsa

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Cristiano Ronaldo on vahvistanut lähteneensä maajoukkueen leiriltä, mutta ei sitä, että hänen maajoukkueuransa olisi ohi. Arkistokuva vuoden 2026 MM-kisoista.

Cristiano Ronaldo, 41, lähti Portugalin maajoukkueen leiriltä Kööpenhaminasta keskiviikkona ennen torstain Kansojen liigan ottelua Tanskaa vastaan. Portugalilaislehti O Jogon mukaan hänen maajoukkueuransa on ohi. Ronaldo itse on vahvistanut vain lähteneensä leiriltä.

Hänen lähtönsä tapahtui sen jälkeen, kun päävalmentaja Jorge Jesus sanoi Gonçalo Ramosin olevan käytännössä varma avaaja Tanskaa vastaan ja että Ronaldo tulisi kentälle vain, jos joukkue tarvitsisi häntä.

Ronaldo vietti koko sunnuntain Norja-ottelun vaihdossa. Hän teki selväksi, ettei ollut tyytyväinen tilanteeseen.

Omassa julkaisussaan Ronaldo kirjoittaa: "Päävalmentajan lehdistötilaisuuden ja liiton puheenjohtajan (Pedro Proença) kanssa käydyn keskustelun jälkeen päätin lähteä maajoukkueen leiriltä".

Mainos:

Ronaldo lupaa, että hän kertoo aikanaan Portugalin kansalle totuuden lähtönsä syistä.

O Jogo raportoi, että päätös maajoukkueen jättämisestä on tehty ja se on lopullinen. Jos näin on, 24. syyskuuta pelattu 1–0-voitto Walesista jää Ronaldon viimeiseksi maaotteluksi.

Cristiano Ronaldo on pelannut 234 ottelua ja tehnyt 146 maalia Portugalin paidassa. Useiden seurajoukkuemestaruuksien lisäksi hän voitti Euroopan mestaruuden vuonna 2016 ja kaksi Kansojen liigan mestaruutta.

Portugalin jalkapalloliiton (FPF) kurinpitomääräysten mukaan pelaaja, joka jättää maajoukkueen ilman perusteltua syytä, voidaan asettaa 1–6 kuukauden pelikieltoon ja hänelle voidaan määrätä 500–1 000 euron sakko.

Säännökset mahdollistavat myös automaattisen varotoimenpiteenä annettavan pelikiellon. Tässä vaiheessa rangaistuksia ei ole määrätty.

Tätä kirjoitettaessa Ronaldo ei ole vahvistanut lopettavansa Portugalin maajoukkueessa.

Alexander Zverev voitti US Openin

Julkaistu 14.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Alexander Zverev voitti ensimmäisen US Open -tittelin ja toisen Grand Slam -mestaruuden vain hieman yli kolmessa kuukaudessa voittamalla Ben Sheltonin neljässä erässä.

Alexander Zverev on voittanut vuoden 2026 US Openin ja sen myötä vuoden toisen Grand Slam -tittelinsä. Saksalainen voitti Ben Sheltonin lukemin 6–3, 7–6 (7–2), 5–7, 6–2 Arthur Ashe Stadiumilla.

Alexander Zverev hiljensi kotiyleisön varhain. Saksalainen mursi Sheltonin syötön tilanteessa 5–3 ja vei ensimmäisen erän 6–3. Toinen erä noudatti pitkälti samaa kaavaa.

Ben Shelton taisteli tiensä tiebreakiin, mutta Zverev vei viisi ensimmäistä pistettä ja voitti sen 7–2. Kolmas erä oli amerikkalaisen ainoa tilaisuus. Tilanteessa 5–6 Shelton mursi syötön ja vei erän 7–5.

Neljäs erä oli kuitenkin Zvereville enemmän tai vähemmän mukava purjehdus voittoon; hän mursi syötön heti avauspelissä ja otti hallinnan takaisin itselleen.

Mainos:

Tilanteessa 5–2 Zverev syötti mestaruudesta. Ottelupallo ratkesi syöttöön, jota Shelton ei saanut palautettua.

Saksalainen voitti peräti 85 prosenttia ykkössyöttöpisteistään, 68/80, US Open kirjoittaa.

Mestaruus on Alexander Zverevin toinen Grand Slam -titteli hieman yli kolmen kuukauden sisään hänen kesäkuisen Ranskan avointen voittonsa jälkeen.

Hänestä tulee Boris Beckerin jälkeen toinen saksalaismies sitten vuoden 1968, joka on voittanut useamman kuin yhden Grand Slam -tittelin.

Voittopuheessaan Zverev kuvaili vuotta 2026 kaikkien sitä edeltäneiden vuosien tulokseksi, jota ovat leimanneet kova työ, kärsimys ja kipu.

Ben Shelton pudotti puolustavan mestarin Carlos Alcarazin puolivälierissä, mutta jäi finaalissa juuri ja juuri kakkoseksi.

Näin ollen 23-vuotiaan amerikkalaisen osalta Yhdysvaltain miesten Grand Slam -kaksinpelimestaruuden metsästys jatkuu. Viimeisin New Yorkissa miesten kaksinpelin voittanut amerikkalainen oli Andy Roddick vuonna 2003.

Norjalaista Mestarien liigan menestystä: kaksi joukkuetta eteni lohkovaiheeseen 27 vuoden tauon jälkeen

Julkaistu 27.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Viking-pelaajat juhlivat pääsyään Mestarien liigan lohkovaiheeseen voitettuaan Dinamo Zagrebin.

Ensimmäistä kertaa 27 vuoteen Norjalla on kaksi joukkuetta Mestarien liigan liigavaiheessa. Viking FK pudotti Dinamo Zagrebin dramaattisen Stavangerissa pelatun illan päätteeksi ja liittyy Bodø/Glimtin seuraksi liigavaiheeseen.

Viking lähti Lyse Arenalle 2–2-tasatilanteesta Zagrebin ensimmäisen osaottelun jälkeen.

Dinamo iski ensin ja siirtyi johtoon jo yhdeksän minuutin jälkeen, mutta kotijoukkue vastasi sekä voimalla että maltti säilyttäen.

Zlatko Tripić tykitti 1–1-tasoituksen rangaistuspotkusta 18 minuutin kohdalla. Puoliajan jälkeen Viking nosti tempoa.

Mainos:

Edvin Austbø teki tilanteeksi 2–1, ja Tobias Moi lisäsi kolmannen vain minuutteja myöhemmin. Stavanger räjähti riemuun, ja tummansininen Mestarien liigan unelma oli muuttunut todeksi.

Viking voitti näin ollen otteluparin yhteismaalein 5–3 ja selviytyi Mestarien liigan liigavaiheeseen ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Bodø/Glimt oli jo aiemmin varmistanut paikkansa voitettuaan hollantilaisen NEC:n yhteismaalein 6–1.

— En ole koskaan kokenut mitään vastaavaa. Olen niin onnellinen kaikkien puolesta, Tripić kertoi TV 2:lle loppuvihellyksen jälkeen.

Historiallinen norjalainen kaksoisvoitto

Edellisen kerran Norja lähetti kaksi joukkuetta Mestarien liigaan kaudella 1999/2000, jolloin mukana olivat Rosenborg ja Molde.

Viking ja Bodø/Glimt päättävät nyt 27 vuoden odotuksen ja tarjoavat norjalaiselle seurajalkapallolle harvinaista kaksoismenestystä Euroopan suurimmalla jalkapallonäyttämöllä.

Viking FK:ta odottaa uusi luku – ja norjalaista jalkapalloa syksy kahden lipun kera Euroopan raskaansarjan joukkueiden joukossa.

Viimeisin ruotsalaisjoukkue, joka on pelannut Mestarien liigan lohkovaiheessa tai liigavaiheessa, oli Malmö FF kaudella 2021/22.

Kauden 2026/27 Mestarien liigan liigavaihe koostuu kahdeksasta ottelusta joukkuetta kohden: neljä kotona ja neljä vieraissa.