Punavihreä moraaliposeeraaja, faktantarkistaja ja JSN:n jäsen Johanna Vehkoo sai kunnianloukkaussyytteen

Julkaistu 12.10.2018 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Punavihreä moraaliposeeraaja, toimittaja, Ylen faktantarkistaja ja JSN:n jäsen Johanna Vehkoo on saanut syytteen kunnianloukkauksesta. Vehkoo oli nimittänyt oululaista kansalaisaktivisti Junes Lokkaa mm. natsiksi ja rasistiksi. Myös muita täysin perättömiä väittämiä sisältyi hänen kirjoitteluunsa.

On hyvä, että tällaiset perättömät väitteet tutkitaan ja asetetaan tuomioistuimen puntaroitaviksi. Olkoon sitten kysymys miltä taholta tahansa tulleista epäasiallisista, kunniaa loukkaavista väitteistä. Tässä Junes Lokan tapauksessa ihmetyttää, että Lokka teki rikosilmoituksen jo lähes kaksi vuotta sitten. Asiaa siis palloteltiin liian pitkään.

Aiemmin vastaavantyyppinen tapaus on ollut käräjillä, ja lopputulemana oli tuomio kunnianloukkauksesta. Näin ollen on todennäköistä, että myös tässä tapauksessa Vehkoo tuomitaan kunnianloukkauksesta.

Kansanedustaja Anna Kontula (vas.) kertoo Iltalehden Sensuroimaton Päivärinta -ohjelmassa rahoittavansa paperittomien eli laittomasti maassa olevien ulkomaalaisten piilottelemista. Hän myös kannustaa suomalaisia piilottelemaan paperittomia kodeissaan. Kontula on aiemmin myös itse piilotellut paperittomia.

En ole juristi, mutta näin maallikkojärjellä ajateltuna Kontula saattaa syyllistyä lainvastaiseen tekoon. Eikä Kontula ole ainoa, joka näin tekee. Mielestäni tällaiseen hyvin kyseenalaiseen moraaliposeeraukseen myös oikeuslaitoksen tulisi ottaa kantaa.

Vehkoon tapaus kertoo myös, että perinteisen valtamedian nimittäminen agendamediaksi on paikallaan. Tätä kirjoittaessani en ole havainnut vielä yhdenkään agendamedian kertoneen asiasta. Onko se sitä “vastuullista journalismia”?

Onneksi on some. Se on kertonut tämänkin asian.

…………

Klikkaa oheisia painikkeita, jotta tämä blogi ja media saavat uusia lukijoita. Anna sanan kiertää.

 

Norjalaislääkäri, joka tuomittiin 70 raiskauksesta, epäiltynä uusista rikoksista

Julkaistu 24.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Norjan Frostassa toiminut ylilääkäri, joka tuomittiin kesäkuussa 70 raiskauksesta, on nyt epäiltynä uusista seksuaalirikoksista. Norjan yleisradioyhtiö NRK:n mukaan epäilyt koskevat 33 erilaista raiskausrikosta, ja uhreja on yhteensä 16.

Lisäksi entisen lääkärin epäillään kuvanneen alle 18-vuotiasta lasta lääkärintarkastuksen yhteydessä.

Uudet tiedot tulivat julki sen jälkeen, kun sanomalehti Adresseavisen kertoi perjantaina poliisin tehneen uusia kotietsintöjä lääkärin asunnossa. Poliisi etsii mahdollisia videomateriaaleja ajalta ennen vuotta 2016, viranomaiset kertoivat tiedotteessaan.

Ylilääkäri tuomittiin kesäkuussa 21 vuoden vankeuteen 70 raiskauksesta. Tuomion yhteydessä hän menetti oikeutensa toimia lääkärinä.

Useat naispuoliset asianomistajat ovat aiemmin kertoneet epämiellyttävistä ja rajanylittävistä kokemuksista lääkärin vastaanotolla. Lääkärin on kerrottu muun muassa antaneen potilaille niin sanottuja ”sukupuolielinhierontoja” ja joissakin tapauksissa käyttäneen esineitä gynekologisten tutkimusten yhteydessä ilman suostumusta.

Kesäkuinen tuomio on valitettu, ja asia etenee oikeuskäsittelyyn korkeammassa oikeusasteessa.

Törkeä varkaus Seinäjoen Hyllykallion Prismassa – poliisi etsii kahta epäiltyä

Julkaistu 23.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Pohjanmaan poliisilaitos tutkii torstain vastaisena yönä 23. lokakuuta tapahtunutta törkeää varkautta Seinäjoella. Tekijät murtautuivat varhain aamuyöllä Hyllykallion Prismassa sijaitsevaan kultasepänliikkeeseen ja veivät mukanaan huomattavan määrän koruja ja muuta omaisuutta.

Poliisi sai hätäkeskuksen kautta ilmoituksen murrosta klo 2.39 ja saapui paikalle nopeasti, mutta epäillyt olivat poistuneet paikalta ennen partion saapumista.

Epäiltyjä tekijöitä on poliisin mukaan kaksi. Toisella oli yllään mustat vaatteet, ja toisella mustat housut sekä vaaleanruskea hupullinen takki.

Poliisi pyytää yleisöltä havaintoja mahdollisesta pakoon lähteneestä ajoneuvosta tai muista epäilyttävistä liikkeistä Hyllykallion Prisman alueella torstain vastaisena yönä noin klo 2.30–3.00 välisenä aikana.

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa törkeänä varkautena.

Kaksi käsikranaattia löytyi Boråsissa – koulu evakuoitiin

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Keskiviikkoaamuna löydettiin kaksi toimintakuntoista käsikranaattia ulkoa Hässleholmenin kaupunginosasta Boråsissa, Ruotsissa. Poliisi sai ensimmäisen ilmoituksen epäilyttävästä esineestä hieman kello 07.30 jälkeen, ja pian tämän jälkeen alueelta löytyi toinen samankaltainen esine.

Partio löysi työskentelyn aikana toisen epäillyn käsikranaatin. Eli nyt käsittelemme siellä kahta esinettä, kertoi poliisin tiedottaja Fredrik Svedemyr keskiviikkoaamuna.

Löydön seurauksena poliisi kehotti alueen asukkaita pysymään sisätiloissa. Myös läheinen koulu, jossa opiskelee noin 800 oppilasta, evakuoitiin varotoimena, raportoi SVT Nyheter Väst.

Poliisi vahvisti myöhemmin, että kyseessä oli kaksi toimintakuntoista käsikranaattia. Kansallinen pommisuojausyksikkö (Nationella bombskyddet) eristi ja poisti kranaatit puoleenpäivään mennessä. Osa alueen tiesuluista ja eristyksistä kuitenkin jäi vielä voimaan.

– Pommisuojausyksikkö on käsitellyt esineet, joten evakuoinneille ei ole enää tarvetta, Svedemyr sanoi.

– Sen sijaan pidämme joitakin eristyksiä edelleen voimassa teknisistä tutkintasyistä, hän lisäsi.

Tapausta tutkitaan, mutta poliisi ei toistaiseksi ole antanut lisätietoa mahdollisista syyllisistä tai motiiveista.

Nopeusvalvontakamera varastettu Siilinjärvellä – Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Poliisin nopeusvalvontakamera on anastettu Valtatie 75:n varrelta Siilinjärven Hamulan Laitisenmäessä. Anastus havaittiin keskiviikkona 22. lokakuuta 2025.

Poliisin mukaan kamera oli kiinnitetty valvontatolpan päähän, ja tolppa oli sahattu poikki teon yhteydessä. Tolpan päässä ollut laatikko kameroineen oli viety paikalta. Tapausta tutkitaan törkeänä varkautena.

Itä-Suomen poliisi pyytää yleisöltä havaintoja ja vihjeitä, jotka voisivat liittyä tapaukseen. Erityisesti poliisi on kiinnostunut mahdollisista havainnoista Hamulan alueella Laitisenmäen kohdalla viime päivien ja öiden aikana.

Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi, onko tapaukseen liittyen epäiltyjä tai onko kameroiden tallentamaa dataa ehditty hyödyntää ennen varkauden tapahtumista.