Mainos:

Presidentti Trump Meksikosta suuntautuvasta massamaahanmuutosta: Puolustan kansallista etuamme

Julkaistu 9.11.2018 – Kirjoittaja Toimitus
USA:n presidentin Donald Trumpin julkilausuma etelärajalta suuntautuvasta maahanpyrkimysliikkeestä on tänään julkaistu Valkoisen talon virallisella nettisivustolla. Trumpin mukaan suurin osa maahanpyrkijöistä ei täytä maahan pääsyyn vaadittavia kriteerejä.

Trumpin mukaan suurin osa tulijoista on lähtöisin Keski-Amerikasta, eivätkä he omaa maahantuloon tarvittavia asiakirjoja. Heillä ei myöskään ole aikaisempien kokemusten mukaan oikeutta turvapaikkaan. Lisäksi he eivät ole hakeneet turvapaikkaa Meksikosta, vaikka heidän tulisi hakea turvapaikkaa ensimmäisestä turvallisesta maasta.

- Minun tulee nyt toimia välittömästi meidän oman maamme omien intressien eteen, kirjoittaa Donald Trump julkilausumassaan. Trump kirjoittaa samalla, että aidosti turvapaikkaa tarvitsevat ihmiset tulevat sen saamaan.

Kirjoituksen mukaan joka päivä USA:han päästetään noin 2000 ulkomaalaista Meksikon rajan kautta. USA:n etelärajan satamissa 124 511 ihmistä on tänä vuonna pidätetty laittoman maahantulon yrityksestä. Kaikkiaan laittomasta maahantulon yrityksestä on pidätetty tänä vuonna 396 579 ihmistä.

Trumpin mukaan kaikki turvapaikkaa hakevat käsitellään asianmukaisesti, mutta hän korostaa, että turvapaikka myönnetään vain aitoon tarpeeseen. USA aikoo seuraavien kolmen kuukauden aikana rajoittaa ja ajoittain keskeyttää maahan pyrkivien päästämistä maahan, sekä tehostaa laittomasti maahan tulleiden palauttamista Meksikoon.

Mainos:

Trump haluaa, että maahan tullaan virallisten saapumispaikkojen kautta eikä laittomia reittejä. Hän lupaa, että laillisia reittejä pitkin maahan tulleiden tilanteet tutkitaan asianmukaisesti.

USA on ilmoittanut jättäytyvänsä joulukuussa allekirjoitettavan YK:n siirtolaissopimuksen ulkopuolelle, koska se kokee, että sopimuksessa voi olla koukkuja. Suomi on valmistautunut YK:n siirtolaissopimuksen allekirjoittamiseen jo viime keväästä lähtien.

YK:n siirtolaissopimusta vastustavassa suomalaisadressissa on noin 25 000 nimeä.

Lähteet: The White House, Suomalaisadressi YK:n siirtolaissopimusta vastaan

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/11/09/saksa-torjuu-ykn-siirtolaissopimuksen-vastaiset-kansalaisaloitteet/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Nato-artikkeliin ei mene kommentit läpi. Siellä on joku Torsti Siren tai joku muu Extraterrestrialin näköinen heikkolahjaisten vähemmistökiintiöllä kadikseen valittu turhake PV:n Tikkakosken viestikeskuksen puikoissa.
Nato ja Venäjä ovat yhteistyössä Suomea vastaan sillä täytyyhän olla joku hölmölä minkä saa hölmölänhallituksen luvan kanssa pommittaa paskaksi ylijäämä ohjuksilla.

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago
Reply to  Röhkäle

Miten ne kestää Venäjän armeijan ja sen uudet ihmeaseet, jos jonkun kylähullun toisinajattelijan vinkunaa ei voida sietää. Ja näinkö länsimaisia arvoja muka puolustetaan? Länsiliittouman ykkösmaan eli USA:n perustuslain ’Bill of Right’- listassa sananvapaus on ykkösenä. Mutta kun yksityiskorporaatioissa ei ole sananvapautta eikä ylintä johtoa saa arvostella, niin sama periaate halutaan ulottaa kaikkialle yhteiskuntaan. Ja mitä se on? Se on fasismia puhtaimmillaan.

Teppo
Teppo
7 years ago

Vittu pysykööt kaikki kotimaissaan.
Pakenevat TOTUUTTA,
eli sitä että eivät kykene rakentamaan toimivaa yhteiskuntaa.
Suomi esim oli sodan jälkeen vitunmoisessa kusessa, sotakorvaukset maksettavana.
Vaan perkele noustiin töitä tekemällä,maailman rikkaimpien maiden joukkoon. Jotkut lähtivät ulkomaille TÖIHIN, eivät saatana loisimaan.
Ei meidän saatana tarvitse elättää ulkomaalaisia sosiaalipummeja. Omiakin on riittävästi.

huugo
huugo
7 years ago

Trump on oikeassa, sosiaalipakolaisuus on maailman suurin vitsasu tällä hetkellä.Se tuhoaa vuosien myötä länsimaiden talouden ja sivistysvaltioiden infran ja jotka ovat vuosikymmeniä rakentaneet sitä kovalla työllä. Kuten Suomi sotien jälkeen, mitään ei saanut ilmaiseksi vaan elämä oli kovaa työtä ja hammasten kiristystä vuosikymmeniä. Nyt kun kaikki pelaa suhteellisen hyvin ja sellaista köyhyyttä ei ole enää missä ainakin itse elin lapsuuteni, tulee valmiiseen pöytään vaeltavat ihmismassat vaatimuksineen.

Myös ne jotka vaativat avamaan rajat ovat yleensä sitä ikäluokkaa jotka eivät muista tai halua muistaa esi-isien uhrauksia tämän maan hyväksi.Noiden kehitysmaiden on aika ottaa vastuu elämästään ja paiskittava töitä paremman elintason eteen. Sillä se paranee, kovaa työtä ja hammasten kiristystä.

No suurin syy noiden maiden kurjuuteen on islamilainen uskonto ja sen tuomat valtavat haitat ja rajoitteet mm. naisten aseman takia. Miehet ovat taas noissa maissa niin laiskoja suurimmaksi osaksi, etteivät halua tehdä oikeita töitä. Koraanin lukeminen ja moskeijoissa perspyllysssä nuokkiminen ei tuo hyvinvointia.Sen ajan voisi käyttää järkevämminkin.

Tshang
Tshang
7 years ago

Ei niitä rajoja kukaan halua avata, mutta yhteiskunta pakottaa suvakkiuteen

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
7 years ago
Reply to  Tshang

Jos tunnet niin et ole yhteiskunan jäsen vaan nöyrtynyt sen orjaksi.

Sale se vaan ostelee polkupyöriä
Sale se vaan ostelee polkupyöriä
7 years ago

Trumpista myös Suomen pressa!!!

Suomen muinainen kuningaskunta ja päätelmät aidot hämäläiset,aidot pohjalaiset,aidot karjalaiset
Suomen muinainen kuningaskunta ja päätelmät aidot hämäläiset,aidot pohjalaiset,aidot karjalaiset
7 years ago

Suomessa ei ole minun mielestäni ketään julkisesti tiedossa olevaa miestä taikka naista,joka olisi yhtä väkevä,sanavalmis, älykäs,karismaattinen kuin mitä Trump on.Hän on aivan ainutlaatuinen, jollaiseksi synnytään .
Karismakaan ei ole opittavissa eikä sitä voi ostaa rahalla,sitäkin joko on tai ei ole.

Suomi on ” tyyppien käsissä” ,joilla ei ole mitään ”järkevää” annettavaa,sama koskee mediaa ihan kaikkea,mikä on esillä.Niistä saa vain ”huonot fibat” .
En yhtään ihmettele,miksi Suomesta on muuttanut paljon alkuperäisiä suomalaisia (lappalaiset eivät ole alkuperäisiä tässä maassa,vaikka niin väitetäänkin) vuosisatojen kuluessa,koska menihän tämä maa ”pilalle”pikku hiljaa 1300-luvun jälkeen, jolloin maan ”vetovastuu” lähti suomalaisilta heimoilta pois vähitellen.

Minä Vain
Minä Vain
7 years ago

Trump taistelee urhoollisesti kulttuurivallankumouksellisten suvakkien aiheuttamaa pahaa logiikan vääristymistä vastaan. Open borders-filosofia on kulttuurimarxistien pahin ase säänneltyä maailmanjärjestystä vastaan. Muutkin heidän kampanjansa ovat olleet tuhoisia, kuten perheinstituutiota haavoittavat feminismi ja seksuaalivallankumous, mutta avointen rajojen filosofia tuhoaa länsimaiset valtiot aivan fyysisesti ja lopullisesti.

Jokainen avointen rajojen politiikkaa kannattava pitäisi lähettää psykologisiin tutkimuksiin, koska noin suurta vajetta loogisen ajattelun ja päättelykyvyn alueella ei voida sietää. Valitettavasti maailman ylösalaisin kääntäminen on jo niin pitkällä, että ilmeisesti päinvastainen toteutuu.

MATRIXIN ORJAT VAPAAKSI
MATRIXIN ORJAT VAPAAKSI
7 years ago

Onko NWO-cabalin eliminointi alkamassa?

”Global Elite taken to GITMO by US Special Forces – Full Disclosure Implications

The internet has been buzzing with rumors that high level VIP members of the Deep State (aka Cabal/Illuminati/Global Elite) are being detained for human rights abuses and corruption, and are being taken by U.S. Special Forces to military prison at Guantanamo Bay Naval Base (Gitmo) as a result of thousands of sealed indictments. Multiple sources have been reporting on some of the key VIP figures taken there.

While these are still only rumors, recent events point to their plausibility. If accurate, these secret investigations, arrests and extractions to Gitmo where they face extended detention and military justice has enormous political implications, and makes possible the release of suppressed information previously withheld by the Deep State.

One source of such rumors comes from David Todeschini, a former USAF veteran who wrote an expose about covert operations during the Vietnam War…”

https://www.exopolitics.org/global-elite-taken-to-gitmo-by-us-special-forces/

MATRIXIN ORJAT VAPAAKSI
MATRIXIN ORJAT VAPAAKSI
7 years ago

””TAKING THE RED PILL”
THE REAL MATRIX, PART 1,
https://www.newswithviews.com/Yates/steven.htm

Suomeksi: ”Todellinen Matrix, osa 1”, http://www.magneettimedia.com/todellinen-matrix-osa-1/
(Muut 6 osaa löytyvät sivuston sisäisellä haulla)

juha.
juha.
7 years ago

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump puhuu asiaa! Koska nimenomaan tästä on kyse, eikä mistään muusta. Jokaisella terve järkisellä valtiolla on oikeus ja jopa velvollisuus puolustaa omia rajojaan invaasiolta tapahtui se sitten aseettomana tai ase kädessä olevana interventiona, joka näin vaarantaa suojeltava valtion olemassa olon ja sen kyvyn toimia yhteiskuntana, jossa vallitsee laki ja järjestys niin yhteiskuntarauhan osalta kuin taloudellisen kestokyvyn turvan kannalta.

Se, mitä Donald Trump sanoi on yhtä yksiselitteinen asia kuin sekin, että: ”Hauki on kala!”

Taas se, että Euroopan ja erityisesti Suomen korkeintaan hankajalkaisen aivoilla varustetut poliitikko ei tätä käsitä on se mitä suurin häpeä ja surun aihe koko kansakuntamme puolesta, joka 70-vuotta sitten saimme nauttia kokonaisesta satakabinetista, joka oli täynnä ”donald trumpeja.

juha.
juha.
7 years ago
Reply to  juha.

Korj. ”…sOtakabinetista, joka oli täynnä ”donald trumpeja.

Burak Özçivit
2 years ago

Tämä on todistukseni siitä, kuinka lopulta liityin uuteen maailmanjärjestykseen, Illuminatiin, kun olen yrittänyt liittyä jo yli 2 vuotta, mutta huijarit veivät minulta rahaa useita kertoja. Olen etsinyt liittymistä Illuminatiin niin kauan, mutta huijarit vievät rahani tämän vuoden alkuun asti, kun tapaan Lord Felix Morganin verkossa, otin häneen yhteyttä ja selitin hänelle kaiken, ja hän suositteli käytettävää rekisteröintiä ja maksoin iso jäsen, joka sai minut alkuun, ja minut vihittiin maailmanjärjestykseen ja saan 1 000 000 dollarin summan vihkimiseni jälkeen. Olen erittäin onnellinen! Ja lupaa levittää lordi Felix Morganin hyvää työtä. Jos olet kiinnostunut liittymään uuteen maailmanjärjestykseen Illuminatiin tänään, ota yhteyttä lordi Felix Morganiin tänään, hän on paras mahdollisuutesi saada jäsenyyttä illuminatiin, jota aina haluat. Ota yhteyttä Lord Felix Morgan WhatsApp Plus kaksi kolme neljä kahdeksan nolla viisi viisi neljä viisi yhdeksän seitsemän viisi seitsemän

Zelenskyin entiseltä lehdistösihteeriltä evättiin pääsy Euroopan parlamenttiin

Julkaistu eilen 17:28 – Kirjoittaja Toimitus

Iuliia Mendel, Volodymyr Zelenskyin entinen lehdistösihteeri, sanoo, että häneltä evättiin pääsy Euroopan parlamenttiin Strasbourgissa keskiviikkona – samana päivänä, jona hänen oli määrä puhua oheistapahtumassa diplomatiasta eskalaation sijaan Ukrainan sodassa. Hän pitää syynä Zelenskyin kolme päivää aiemmin allekirjoittamia henkilökohtaisia pakotteita.

Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolue oli ilmoittanut kello 18:ksi suunnitellusta oheistapahtumasta. Se keskittyi Mendelin puheeseen Ukrainan sodasta ja siitä, miten konflikti voitaisiin lopettaa. Kyseessä ei ollut virallinen täysistuntoasia.

Samana päivänä Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen piti unionin tilaa käsittelevän puheensa täysistuntosalissa. Iltapäivällä jäsenet keskustelivat EU:n tuesta Ukrainalle.

Tuona iltapäivänä Mendel kirjoitti X-palvelussa, että häneltä oli evätty pääsy Euroopan parlamenttiin puhepäivänään ja että hän uskoi sen johtuvan Zelenskyin pakotteista. Euroopan parlamentti ei ole vahvistanut mitään syytä. Hän kirjoitti myös, että puhe pidetään joka tapauksessa; ei ole voitu vahvistaa, toteutuiko se.

Mainos:

Pakotteet asetettiin kolme päivää ennen puhetta

Zelenskyi allekirjoitti 13. syyskuuta asetuksen nro 901/2026 henkilökohtaisten pakotteiden asettamisesta. Presidentinkanslia nimeää Mendelin kymmenen venäläisen ja ukrainalaisen henkilön joukossa, jotka Kiovan mukaan levittävät disinformaatiota ja Venäjän propagandaa. Ukrainalaiset ja kansainväliset tiedotusvälineet raportoivat, että rajoitukset pysyvät voimassa kymmenen vuotta ja niihin kuuluvat varojen jäädyttäminen, pääoman maasta siirtämisen kielto ja valtiollisten kunnianosoitusten peruuttaminen. Hän on listan ainoa Ukrainan kansalainen.

Mendel toimi Zelenskyin lehdistösihteerinä vuosina 2019–2021 ja on sittemmin noussut yhdeksi tämän näkyvimmistä kriitikoista. Asetuksen allekirjoituspäivänä hän kirjoitti, että Ukrainan kansalaisiin kohdistuvat pakotteet ovat perustuslain vastaisia ja että Zelenskyi käyttää niitä ketä tahansa vastaan, joka puhuu rauhan puolesta.

Kalliopiirroksia tuhottu suojellulla kohteella Ruotsissa

Julkaistu eilen 17:06 – Kirjoittaja Toimitus

Uumajan Hamrinsbergetin kalliopiirrokset hiottiin pois joskus kesän aikana. Poliisi tutkii tapausta törkeänä kulttuuriperintörikoksena, eikä epäiltyä ole – kohdetta on pidetty lainvoimaisesti suojeltuna muinaisjäännöksenä siitä lähtien, kun arkeologit tunnistivat vuonna 2017 piirroksen, jonka he uskoivat voivan olla jopa 4 000 vuotta vanha.

Rikosilmoitus tehtiin poliisille tiistaina 15. syyskuuta, ja se koskee Hamrinsbergetin kalliopiirroksia, jotka sijaitsevat Uumajassa Blå vägenin ja Strombergs vägin varrella. Piirroksissa on hiomisjälkiä. Vahingot havaittiin syyskuussa, mutta tarkka ajankohta on epäselvä. Poliisin mukaan piirrokset tuhottiin joskus kesän aikana.

Tapausta tutkitaan törkeänä kulttuuriperintörikoksena, eikä rikoksesta ole tällä hetkellä epäiltyä. Päivä ilmoituksen tekemisen jälkeen poliisi pyysi yleisöltä apua tekoajankohdan tarkentamiseksi.

"Tarkemman tekoajan selvittämiseksi kehotamme ottamaan yhteyttä sekä henkilöitä, jotka näkivät kalliopiirrokset, että henkilöitä, jotka tekivät havaintoja hiotuista piirroksista kesän aikana", poliisi kirjoittaa.

Mainos:

Lakisääteisesti suojeltu muinaisjäännöskohde vuodesta 2017

Vuonna 2017 Västerbottenin museon arkeologit käyttivät 3D-valokuvausta tunnistaakseen kukkulalta esihistoriallisen kalliopiirroksen, jonka he uskoivat olevan jopa 4 000 vuotta vanha. Samankaltaisia kuvioita tulkitaan yleensä auringon tai kuun esityksiksi. Löydön jälkeen paikka luokiteltiin lainvoimaisesti suojelluksi muinaisjäännökseksi Ruotsin radion (Sveriges Radio) mukaan, joka uutisoi löydöstä. Tuolloin se oli kolmas tunnettu kohde Västerbottenin läänissä, jossa on esihistoriallisia kalliopiirroksia.

Piirrosta oli vaikea nähdä paljain silmin vuonna 2017, koska se sijaitsi samassa kalliossa nykyaikaisten graffitien ja uudempien kaiverrusten kanssa. Hamrinsberget sijaitsee nykyään Berghemin kaupunginosan ja Norlannin yliopistollisen sairaalan välissä. Neljä tuhatta vuotta sitten paikka oli merestä nouseva saari.

Arkeologi Erik Sandénin mukaan se, että löytö oli yleisön saavutettavissa, oli sekä etu että riski. Jo vuonna 2017 kalliota oli vahingoitettu vain 15 senttimetrin päässä muinaisesta piirroksesta, ja hän varoitti, että nuotion tekeminen kalliolle voisi tuhota sen. Hän kertoi verovaroin rahoitetulle yleisradioyhtiö SVT:lle:

Luulisin, että jos sen päällä polttaa nuotiota kerran, se on poissa.

Samassa haastattelussa hän kuvaili myös, mitä 3D-tekniikka oli paljastanut:

Olemme nyt myös ymmärtäneet, että täällä on piirros, joka voi olla lähes 4 000 vuotta vanha.

Poliisilla ei ole epäiltyä tapauksessa, ja he etsivät nyt sekä ihmisiä, jotka näkivät kalliopiirrokset kesän aikana, että niitä, jotka huomasivat hiomisjäljet.

Emme tarvitse tekoälysääntelyä – jättäkää turvallisuus meidän huoleksemme, sanoo Nvidian Jensen Huang

Julkaistu eilen 15:10 – Kirjoittaja Toimitus

Nvidian perustaja ja toimitusjohtaja Jensen Huang hylkää kaikenlaisen uuden tekoälysääntelyn. Puhuessaan tiistaina Salesforcen Dreamforce-konferenssissa hän julisti, että turvallisuus on tekninen ongelma, ei juridinen, ja että markkinavoimat riittävät jo pitämään turvattomat tuotteet poissa asiakkaiden ulottuvilta.

Huangille tekoäly ei ole vieras eikä käsittämätön. Tekoäly ei ole jonkinlainen "muukalainen mieli", kuten ainakin yksi OpenAI:n turvallisuustutkija on teknologiaa kuvaillut, vaan ihmisten rakentamaa laitteistoa ja ohjelmistoa. Se tarkoittaa, että ihmiset voivat myös hallita sitä – ja jo olemassa olevat lait pätevät siihen.

Turvallisuus on tekninen ongelma, ei juridinen, Huang sanoo.

Kehitämme loppujen lopuksi ohjelmistoja. Kehitämme tietojärjestelmiä. Se on monimutkainen tietojärjestelmä, mutta se on viime kädessä tietojärjestelmä, hän jatkaa.

Mainos:

Johtopäätös, jonka hän tästä kuvauksesta vetää, on se, että lainsäätäjät voivat pysyä poissa tieltä. Erityistä tekoälylainsäädäntöä ei tarvita, ja Huang näkee ylipäätään vain vähän tarvetta uusille laeille. Hänen näkemyksensä mukaan vapaat markkinat painostavat yrityksiä olemaan julkaisematta tuotteita, jotka eivät täytä vaatimuksia.

Jos emme ole varmoja tuotteiden turvallisuudesta, kuten kaikki yritykset, kuten sinä ja minä, kaikki yritykset täällä, jos rakennat tuotteen tai palvelun etkä ole varma sen toimivuudesta, kyvykkyydestä tai turvallisuudesta, älä julkaise sitä. Se on hyvin ilmeinen toimintatapa, hän sanoo.

"Emme tarvitse uusia lakeja"

Sen sijaan Huang kuvailee toimialaa, jonka tulisi asettaa oma tahtinsa.

Etenet omaan tahtiisi, kunnes olet varma, että julkaiset jotain, jota markkinat arvostavat. Markkinavoimat ovat jo olemassa. Emme tarvitse uusia lakeja. Emme tarvitse uutta sääntelyä, hän sanoo ja lisää, että oletettu valinta toisaalta innovaation ja nopeuden sekä toisaalta turvallisten tuotteiden välillä on harhaanjohtava.

Juokse siis niin kovaa kuin pystyt. Mutta jos tunnet jossain vaiheessa, että yritys on riistäytynyt käsistä tai tuote ei tule olemaan turvallinen, pidä tauko ja varmista, että saat sen kuntoon, Huang sanoo.

Nvidia on rakentanut tekoälyn taustalla olevaa laitteistoa jo kauan ennen ChatGPT:tä, ja nyt se valmistaa myös avoimia malleja, agentteja, työkaluja ja testausympäristöjä TechCrunchin mukaan, joka raportoi kommenteista. Huang itse on puolustanut avoimia painoarvoja (open weights) kilpailullisena vastapainona suljetuille tekoälylaboratorioille. Hän ei ottanut kantaa toimialan itsesääntelyyn, joka TechCrunchin mukaan on nyt muotoutumassa oleva polku.

Vastalauseita lähdeartikkelissa

Samalla TechCrunch huomauttaa, että jopa parhain aikein toimivat yritykset julkaisevat viallisia tuotteita: vuoden 2024 CrowdStrike-katkos peruutti tuhansia lentoja, kun taas Meta on maksanut 18 miljardia dollaria sopiakseen kanteet sosiaalisen median lapsille aiheuttamista haitoista. Saman artikkelin mukaan tekoäly on jo aiheuttanut vahinkoa, aina OpenAI:n mallista, jonka väitetään murtautuneen Hugging Faceen, tekoälyyhtiötä vastaan nostettuihin kanteisiin nuorten tehtyä itsemurhan oltuaan pitkään vuorovaikutuksessa sen chatbotin kanssa. TechCrunch kirjoittaa, että Huang saattaa olla oikeassa siinä, että nykyinen tuotevastuulaki voi kattaa tekoälyn – mutta vain, jos riittävän monta tapausta ehtii oikeuteen ajoissa.

Kyyninen tulkinta on TechCrunchin mukaan se, että mies, jonka yritys kukoistaa tekoälybuumin myötä, tuskin vaatisi sääntöjä, jotka hidastaisivat myyntiä. Huang itse sanoo olevansa kunnianhimoisempi kuin koskaan ja että vain taivas on rajana – Nvidialle, jokaiselle toimialalle ja jokaiselle maalle.

Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella painotti muita asioita puhuessaan All-In Summitissa maanantaina.

Kiinan pitäisi myös olla syvästi huolissaan samoista turvallisuusongelmista, jos Yhdysvallat on niistä huolissaan, eikö niin? Miksi se olisi heille erilaista? Ei ole niin, etteikö heillä olisi samoja hakkerointiongelmia, Nadella sanoo.

Jos Huang sanoo ei kaikelle uudelle tekoälysääntelylle, hän saattaa olla tarpeeksi vaikutusvaltainen saadakseen tahtonsa läpi TechCrunchin mukaan. Julkaisu kirjoitti myös, että tällä viikolla hän osoitti olevansa kirjaimellisesti presidentti Trumpin puheilla.

Turhautuneet sotilaat paljastavat Iranin hyökkäysten aiheuttamien tuhojen todellisen laajuuden

Julkaistu eilen 13:42 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain armeijan henkilöstö on vuotanut valokuvia, jotka osoittavat ensimmäistä kertaa rakennusten ja ajoneuvojen laajamittaisen tuhoutumisen Yhdysvaltain tukikohdissa Lähi-idässä Iranin ohjus- ja lennokkihyökkäysten jälkeen. Tuhoja ei ole paljastettu Amerikan kansalle, vaikka puolustusministeriön oma tarkastaja arvioi kalustotappioiden olevan jopa 3,7 miljardia dollaria.

Kuvat lähetti CBS Newsille aktiivipalveluksessa olevat sotilaat, jotka pyysivät nimettömyyttä armeijan tiukkojen mediarajoitusten vuoksi. Kanavan mukaan tämä on ensimmäinen kerta, kun useiden alueella sijaitsevien Yhdysvaltain asemapaikkojen tuhojen koko laajuus on tullut näkyviin.

Yksi komennuksella olevista sotilaista kuvaili tilannetta CBS Newsille seuraavasti:

Nämä ovat suuria vahinkoja tukikohdillemme, joista ei ole viestitty Amerikan kansalle. Seisomme siellä silmät kiinni ja otamme iskuja kasvoihimme.

Mainos:

Kuvat ovat ristiriidassa puolustusministeri Pete Hegsethin kuvauksen kanssa, jonka hän antoi Kuwaitin Shuaiban satamaan 1. maaliskuuta tehdyn hyökkäyksen jälkeen, jossa kuoli kuusi Yhdysvaltain sotilasta. Hegseth sanoi ilmapuolustuksen torjuvan useimmat lähestyvät ammukset, mutta toisinaan esiintyy "squirtereita", eli yksittäisiä ammuksia, jotka lipsahtavat puolustuksen läpi. Sotilas torjuu tämän selityksen.

Nämä eivät ole mitään läpi pääseviä ”squirtereita”. Me emme puolusta näitä tukikohtia. Me vain katsomme vierestä, kun ne tuhotaan.

Yksi kuvista on otettu Prince Sultanin lentotukikohdassa Saudi-Arabiassa, ja siinä näkyy suora osuma nelimoottorisen Boeing E-3 Sentryn takaosaan. Pyrstö on irronnut hiiltyneestä rungosta, jossa oli myös koneen tunnusomainen pyörivä tutka-antenni.

Pahoin vaurioitunut Yhdysvaltain E-3 Sentry, jonka pyrstö on irronnut.
Pahoin vaurioitunut Yhdysvaltain E-3 Sentry, jonka pyrstö on irronnut. Kuva: CBS News

Tuhoja kolmessa Yhdysvaltain tukikohdassa

Muut samasta tukikohdasta otetut kuvat osoittavat pirstoutuneita rakennuksia ja parakkeja, joiden kuoret ovat pystyssä vahingoittumattomien betoniesteiden (T-walls) vieressä. Näitä esteitä on pitkään pidetty kriittisenä suojana kranaatti- ja heitinhyökkäyksiä vastaan. Ne osoittautuivat tehottomiksi ilmasta tehtyjä hyökkäyksiä vastaan.

Pirstoutunut rakennus, jonka romua on levinnyt maahan Yhdysvaltain tukikohdassa Lähi-idässä.
Pirstoutunut rakennus, jonka romua on levinnyt maahan. Kuva: CBS News
Romahtanutta peltikattoa ja rakennusjätettä maassa Yhdysvaltain tukikohdassa Lähi-idässä.
Romahtanutta peltikattoa ja rakennusjätettä Yhdysvaltain tukikohtaan tehdyn hyökkäyksen jälkeen. Kuva: CBS News

Yhtä synkkiä näkymiä dokumentoitiin Camp Buehringissa Kuwaitissa, joka on yksi maavoimien tärkeimmistä keskittymisalueista maajoukoille, panssariajoneuvoille ja joillekin lentokoneille, ja joka sijaitsee autiomaassa kaukana Kuwait Citystä luoteeseen. Siellä otetuissa kuvissa näkyy tuhoutunut ajoneuvo. Kuva Camp Arifjanista Kuwaitista näyttää Iranin hyökkäyksessä vaurioituneen rakennuksen. Valokuvat ovat päiväämättömiä.

Tummaa savua nousee pahoin vaurioituneesta rakennuksesta Yhdysvaltain tukikohdassa Lähi-idässä.
Tummaa savua nousee pahoin vaurioituneesta rakennuksesta hyökkäyksen jälkeen. Kuva: CBS News

Samaan aikaan puolustusministeriön tarkastaja julkaisi tällä viikolla raportin Iranin sodasta, jossa dokumentoidaan jopa 3,7 miljardin dollarin kalustotappiot, mukaan lukien lähes 60 lentokonetta. Ensimmäisessä lajissaan olevassa pakollisessa raportissa kongressille todetaan myös, että Yhdysvaltain keskusoaistasto (CENTCOM) raportoi Iranin hyökkäyksistä Yhdysvaltain tukikohtiin kahdeksassa maassa: Kuwaitissa, Bahrainissa, Qatarissa, Arabiemiirikunnissa, Saudi-Arabiassa, Irakissa, Omanissa ja Jordaniassa.

Pentagon ei vastannut CBS Newsin kommenttipyyntöön.