Saksalaisen CDU-puolueen pitkäaikainen puheenjohtaja Angela Merkel on ilmoittanut Hessenin osavaltiovaalien kannatusromahduksen jälkeen, ettei aio enää asettua ehdolle puolueensa puheenjohtajaksi joulukuun puoluekokouksessa. CDU menetti vaaleissa massiivisen 11,3%. siivun kannatuksestaan ja Merkel sanoo kantavansa vastuun pudotuksesta.
Saksan liittokanslerina pitkälti toista vuosikymmentä toiminut Merkel on aiemmin todennut, että suurimman puolueen (CDU) puheenjohtajan ja maan liittokanslerin olisi oltava sama henkilö. Kauppalehden mukaan Merkel olisi nyt luopumassa tästä periaatteesta ja hallitus jatkaa Merkelin vetämänä, jos hallituksen suuri kysymysmerkki, alunperinkin vastahakoisesti hallitukseen lähtenyt sosiaalidemokraattien SPD pysyy hallituksessa.
Seuraajalla on ehditty jo spekuloimaan ja samaisen lähteen mukaan nykyisen hallituksen terveysministeri Jehns Spahn tai CDU:n puoluesihteeri Annegret Kramp-Karrenbauer olisivat toistaiseksi odotetuimmat ehdokkaat uudeksi "kalifiksi" Saksan kristillisdemokraateille. Myöskin Merkelin politiikan kanssa vastahangassa ollut, puolueen entinen parlamenttiryhmän puheenjohtaja Friedrich Merz on tiettävästi ilmoittanut olevansa käytettävissä tehtävään.
Lähde: KL





