Facebookin perustaja ja toimitusjohtaja Mark Zuckerberg menetti 7 miljardia henkilökohtaisen omaisuutensa arvosta perjantaina, kun useat jättiyhtiöt lopettivat mainostamisensa sosiaalisessa mediassa.
Facebookin osakkeiden arvo aleni 8,3 prosenttia, mikä pienensi yrityksen makkina-arvoa peräti 56 miljardia dollaria.
Monet yritysjätit, kuten Coca-Cola, Hershey Co, Ben & Jerry's, Verizon, Honda ja Unilever ovat liittyneet kampanjaan nimeltä "Stop Hate For Profit", jossa vastustetaan rasistisia ja vihaa lietsovia viestejä Facebookissa.
Coca-Colan mainostustauko kaikilla sosiaalisen median alustoilla kestää ilmoituksen mukaan ainakin 30 vuorokautta, kun yritys käy läpi nykyisiä linjauksiaan.
Mainos:
#StopHate4Profit rohkaisee yrityksiä vetämään mainoksensa pois Facebookista väittäen, että Facebook tehostaa "valkoisen ylivallan" ääntä eikä tee tarpeeksi vihapuheen tukahduttamiseksi.
Mark Zuckerberg vastasi syytöksiin perjantaina Facebookissa. Zuckerbergin mukaan Facebook poistaa enemmän "vihapuheviestejä" alustaltaan kun mikään muu julkaisija, mukaan lukien YouTube ja Twitter.
Zuckerberg kirjoittaa, että keinoälyjärjestelmä ja moderaattorit poistavat lähes 90 prosenttia vihapuheesta jo ennen kuin niistä on ilmoitettu. Joitakin arveluttavia viestejä Facebook aikoo kuitenkin jättää näkyviin merkitsemällä ne kiistanalaisiksi, mutta näkyviin jätettyjen viestien tulee olla kohdeuutisia tuomitsevia.
#StopHateForProfit käynnistyi kesäkuun 19. päivä Minneapolisissa kuolleen George Floydin tapauksen jälkimainingeissa, kun Facebook kieltäytyi poistamassa presidentti Donald Trumpin viestiä, jossa hän uhkasi mielenosoittajia väkivaltaisella kurinpidolla.
Trump kirjoitti viestissään: "Kun varastelu alkaa, ampuminen alkaa."
Facebookin tulot perustuvat miltei täysin mainoksiin. Tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä Facebook sai mainostuloja 17,4 miljardia dollaria.
Jotkut kampanjaan osallistuvista yrityksistä ovat vetäneet mainoksensa pois myös Twitteristä ja Instagramista.
Tämä uutinen kristallisoi jo kauan tiedostettu tosiasia – tämä maailmansota käydään linjalla jättikorporaatiot vs. kansallisvaltiot/valkoihoiset kansat.
Suuryhtiöt haluavat ahneudessaan ja vallanhimossaa saada aikaan tilanteen jossa ei ole enää tahoa joka voisi paljastaa heidän tuhotoiminnan. Tähän käytetään nyt tätä agendaa eniten vastustavien kehittyneiden länsimaiden väestön halveksumista ja kriminalisoimista. Jopa ”orjakaupoista” vaikka sitä ovat kaikki rodut harrastaneet. Valkoihoiset olivat ne jotka keksivät että orjakauppa pitäisi lakkauttaa. Valkoihoiset menettivät 600 000 ihmistä sodassa orjakauppaa vastaan. Eikö se merkkaa missään? Muilla roduilla tuo numero on ainakin lähellä nollaa.
Suuryhtiöt haluavat jatkossa turmella maapalloa entistä enemmän voitontavoittelussaan. Siksi he haluavat poistaa juuri sen etnisen väestön joka on aina ollut etulinjassa luonnonsuojelun ja järkevän, kestävän kehityksen saralla.
Kun valkoihoiset (joita on nyt 5% maailman väestöstä poistetaan häirtitsemästä suuryhtiöiden kvartaalituloksia, syntyy samaa jälkeä kuin Neuvostoliitossa ja Kiinassa.
juha II
6 years ago
Jutku ”suckerberg” voi nostaa korvausvaateet antiseminismin ja ”nyt” juuri löytyneen pommin varman holokaustissa tuhoutuneen sukulaisen perusteella.
”Inhokit ja ”valkoisen ylivallan” edustajat, jotka maalittivat maailman suurimman hyväntekijän (itselleen) tähtitieteellisiin vahingonkorvauksiin!
Eli. ”Ei mitään uutta länsirintamalta!”
Puheet vs. teot
6 years ago
Jännää että väkivallan poistamiseksi somesta mainostajat eivät ole koskaan kiinnostuneet tai vaatineet. Vihainen puhe ja s***i hyi, hyi mutta päitä saa katkoa, kiduttaa ym.
Uusi epänormaali
6 years ago
Musta mies saa esiintyä länsimaisessa kulttuurimarxismin mainonnassa ainoastaan joko vaalean naisen seksualisoituna kumppanina ja halujen kohteena, kuten Suomen TV- ja lehtimainonnassa tai ns. pukuälykkönä eli johtotason menestyjänä (silmälasit lähes pakollinen osa habitusta). Musta mies duunarin asussa mainonnassa on alistavaa rasismia. Sen sijaan vaalea mies ei saa olla mainonnassa mustan, latino tai aasialaisen puhumattakaan lähi-itäisen naisen halujen kohteena ja menestyjäkumppanina.
Lainrikkoja
6 years ago
Tämä FakeBook voisi lopettaa ihmisten e-mailien keräämisen ja kalastelemisen. Itse en ole koskaan ollut FakeBookissa mutta koko ajan minulle tulee kaveripyyntöjä sieltä. Ja kun kaikki selittävät että minun e-mail osoite on saatu kaveripyyntjöjen takana olevien henkilöiden murretuista osoitekirjoista, niin en oikein usko siihen. Koska minulle tulee pyyntöjä täysin tuntemattomilta ihmisitä joille en ole koskaan laittanut viestejä. Sekä ihmisiltä joille en ole koskaan lähettänyt privaatti osoitteestani viestejä. Ja koska työpostit sekä privaattipostit ovat eri koneilla, niin ei sekään voi olla syynä. Ja privaattikone on suojattu paljon tiukemmin kuin työnantaja suojaa oman koneensa, niin jostain FakeBook murtaa ja kaivaa osoiteita.
Kun tietosuojalaki astui voimaan Suomessa niin kantelin tästä Suomen tietosuojavaltuutetulle. Liitteeksi laitoin FakeBookin lakiosatolle lähettämäni vaatimukset omien tietojeni poistamisesta heidän tietokannoistaan. Kaikkiaan kahdeksan ID-numeroa. Mutta kun kaveripyyntöjen tulo vain jatkui 3kk, rupesin pommittamaan tietosuojavaltuutettua viikottain/joka kerta kun uusi kaveripyyntö tuli. FakeBookin olisi pitänyt saada se 5% EU sakko liikevaihdostaan, mutta hampaaton EU tai Suomen tietosuojavaltuutettu eivät osanneet toimia kun kyseessä on ”suuryritys”.
No, olen laittanut ne kaikilla koneilla spämmiin. Saas nähdä miten serverit jatkossa toimivat. Toivottavasti spämmifiltterit toimivat näiden osalta.
Veijo Covidman
6 years ago
Mihin tukea muka tarvitaan? Sama monopoli omistaa koko lehdistön ja mainosTV kanavat. Kyllä se agenda näkyy muutenkin, kun kaikki media työntää ulos samaa jöötiä jopa aivan sanasta sanaan ! Tähän lankaan on suvakit juuri menneet, kun samaa valhetta työntää sekä TV että Radio ja lehdet sanasta sanaan, se alkaa tuntumaan amatööreistä totuudelta. Vanha kikka.
Donald Trump keventää taloudellista painetta Venäjää ja Venäjän energiaa ostavia maita kohtaan. Perjantaina annetussa määräyksessä hän luopuu toistaiseksi Grahamin lain mukaisista uusista rangaistustulleista ja pakotteista.
Laki, Lindsey O. Graham Sanctioning Russia and Iran Act, allekirjoitettiin 18. syyskuuta. Määräys on päivätty 16. lokakuuta, ja siinä vedotaan lain 115 pykälään. Kyseinen pykälä sallii presidentin luopua tulleista ja pakotteista, jos hän todistaa kongressille, että se on Yhdysvaltain kansallisen edun mukaista.
Tämä todetaan määräyksessä. Määräyksen mukaan kongressille on toimitettu todistus ja perustelut.
Luopuminen kattaa kolme tullinkorotusta, jotka olisivat kohdistuneet eri ryhmiin. Venäläisiin tuotteisiin kohdistuisi 500 prosentin tullinkorotus.
Mainos:
Venäläisen raakaöljyn ja maakaasun viiden suurimman ostajamaan tuotteisiin kohdistuisi 100 prosentin tullinkorotus, jos maa tekee tietoisesti uusia ostoja 18. lokakuuta tai sen jälkeen. Sama korotus kohdistuisi niiden viiden maan tuotteisiin, jotka tekevät eniten auttaakseen Venäjän öljypakotteiden kiertämisessä.
Mitään kolmesta tullinkorotuksesta ei tällä hetkellä sovelleta. Määräyksessä ei nimetä maita.
Toimintavapautta
Pitkä lista lain mukaisia yksilöihin kohdistuvia pakotteita ja rajoituksia on myös toistaiseksi peruttu.
Poikkeukset pysyvät voimassa, kunnes presidentti tai ulkoministeri, neuvoteltuaan valtiovarainministerin ja Yhdysvaltain kauppaedustajan kanssa, päättää, että uusia toimenpiteitä tarvitaan. Sillä välin Yhdysvaltain kauppaedustajan on seurattava Venäjän energian ostoja ja pakotteiden kiertämistä sekä raportoitava presidentille. Washington voi siten muuttaa suuntaa ilman uutta lainsäädäntöä.
Määräyksessä todetaan nimenomaisesti, että aiempiin Venäjään kohdistuviin presidentin asetuksiin perustuvat olemassa olevat pakotteet pysyvät ennallaan, mukaan lukien jo pakotelistalla oleviin henkilöihin kohdistuvat pakotteet.
Laki pysyy voimassa, mutta sen uudet tullit ja pakotteet ovat tauolla niin kauan kuin poikkeuslupa on voimassa.
Kuva: Dati Bendo / European Union, 2026 / EC - Audiovisual Service, CC BY 4.0
António Costa, Volodymyr Zelenskyi ja Ursula von der Leyen Kiovassa 24. helmikuuta 2026, jolloin Euroopan johtajat vierailevat kaupungissa Venäjän Ukrainaan hyökkäyksen neljäntenä vuosipäivänä. Arkistokuva, ei nykyisestä puheesta EU-johtajille.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi pyytää EU-johtajilta vähintään 70 miljardia euroa lisää puolustusrahoitusta ensi vuodelle. Rahanpuute estää Ukrainaa kaksinkertaistamasta tai kolminkertaistamasta droonien tuotantoa tyypistä riippuen, hän sanoo.
Zelenskyi esitti vaatimuksen puheessaan Eurooppa-neuvoston kokouksen osallistujille 16. lokakuuta. Hän julkaisi osia puheesta virallisella Telegram-kanavallaan.
— Ensi vuonna sota maksaa 155 miljardia euroa. Ja tarvitsemme teiltä vähintään 70 miljardia euroa lisää — puolustukseen, aseisiin ja selviytymiskykyymme. Se on realistinen summa, Zelenskyi sanoo.
Zelenskyi arvioi, että sota maksaa ensi vuonna 155 miljardia euroa.
Mainos:
Hänen pyytämänsä raha on julkista rahaa. Jos EU-johtajat tukevat vaatimusta, lopulta Euroopan veronmaksajat, eivätkä johtajat itse, joutuvat kantamaan kustannukset ja budjettiriskin. Tällainen tuki ei kuitenkaan itsessään tarkoita, että veronkorotus olisi jo hyväksytty.
Tämän toimintatapaa havainnollistaa EU:n 90 miljardin euron laina Ukrainalle vuosille 2026–2027, jonka ministerineuvosto viimeisteli huhtikuussa. EU lainaa rahat pääomamarkkinoilta käyttäen EU-budjetin liikkumavaraa vakuutena, ja laina on tarkoitus maksaa takaisin Venäjän sotakorvauksilla. Laina on jo hyväksytty, ja se on erillinen Zelenskyin nyt pyytämästä 70 miljardista eurosta.
Droonit ovat hänen tärkein perusteensa. Zelenskyin mukaan Ukraina käyttää drooneja pysäyttääkseen useimmat Venäjän hyökkäykset rintamalla. Hän sanoo myös, että teknologiaa käytetään Venäjän huoltolinjojen katkaisemiseen ja että ukrainalaiset droonit auttavat heikentämään Venäjän taloutta.
— Juuri nyt voisimme kaksinkertaistaa tai kolminkertaistaa droonien tuotannon — tyypistä riippuen. Mutta meillä ei yksinkertaisesti ole rahaa siihen. Se on totuus, Zelenskyi sanoo.
Hän päätti puheensa kehottamalla johtajia kuvittelemaan Ukrainan suuremman kapasiteetin vaikutukset.
— Kuvitelkaa, jos voisimme kohdistaa Venäjään kaksi tai kolme kertaa enemmän painetta kuin tänään, hän sanoo.
Arkistokuva: Starlink-pääte Capiovíssa, Misionesissa, Argentiinassa. Ukrainan neuvonantajat raportoivat, että sotilaskäytössä olevat päätteet menettivät yhteyden suurilla nopeuksilla, vaikka tavalliset päätteet pysyivät toimintakykyisinä.
Ukrainan armeijan Starlink-päätteiden nopeutta on rajoitettu liikkeessä ilman ennakkovaroitusta, kertoo presidentin neuvonantaja Serhi Beskrestnov. Useita operaatioita on jouduttu keskeyttämään, ja Kiova näkee päätöksen taustalla poliittisia motiiveja.
Beskrestnov, joka neuvoo presidentti Volodymyr Zelenskyiä sotilasteknologiassa, kirjoittaa Telegramissa, että SpaceX otti käyttöön nopeusrajoituksen liikkeessä oleville päätteille tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Hänen mukaansa rajoitus koskee Starshield-"sotilaspakettia" ja se on asetettu 100 mailiin tunnissa, mikä on noin 160 km/h.
Satelliittiyhteys katkeaa, kun pääte liikkuu rajoitusta nopeammin. Droonien nopeutta ei ole rajoitettu. "Puolustusvoimamme eivät saaneet ennakkovaroitusta rajoituksesta, ja se häiritsi useita tehtäviä", Beskrestnov kirjoittaa.
Aktivisti Serhi Sternenko, jolla on läheiset suhteet armeijaan ja joka nosti ensimmäisenä hälytyksen katkoksesta, kirjoittaa, että yhteys alkoi katkeilla yli 160 km/h nopeuksissa ja että "useita tärkeitä tehtäviä" keskeytettiin. Hänen mukaansa tavalliset satelliittipäätteet toimivat edelleen. Rajoitusta laskettiin myöhemmin entisestään, Sternenko kertoo ja The Guardian raportoi.
Mainos:
Nimetön lähde kertoo New York Postille, että yhteyden menetys tekee mahdottomaksi operoida drooneja, lentokoneita ja helikoptereita suurilla nopeuksilla, ja että se vaikuttaa myös toimiin venäläisten Shahed-droonien torjumiseksi. Saman lähteen mukaan Ukraina on ottanut yhteyttä yhtiöön saadakseen selityksen. SpaceX:n selitystä ei ole julkaistu.
Starlinkin oma tukisivu listaa jo nyt 100 mph (n. 160 km/h) nopeusrajoitukseksi liikkeessä tapahtuvalle käytölle useissa siviilipalvelupaketeissa. Sivulla ei täsmennetä, mitä Ukrainan sotilaallinen sopimus sanoo.
Neuvonantajat näkevät politiikkaa päätöksen takana
Beskrestnov uskoo, että toimenpide "ei voi olla sattumaa" ja se liittyy poliittiseen tilanteeseen. Sternenko uskoo SpaceX:n toimineen "todennäköisesti" Trumpin hallinnon pyynnöstä. Molemmat ovat arvioita, eivät vahvistettuja selityksiä.
Häiriö tapahtui viikolla, jona Donald Trump vaati johtajiston vaihtamista Kiovassa, kuten The Nordic Times uutisoi. Tämän jälkeen Elon Musk kirjoitti X:ssä, että Zelenskyi "on mennyt liian pitkälle" ja että Ukrainan on aika saada uusi johtaja, New York Postin mukaan. Puola maksaa noin 50 miljoonaa dollaria vuodessa Ukrainan Starlink-yhteyksistä lehden mukaan. Keskiviikkona Puolan ulkoministeri Radosław Sikorski kysyi Muskilta X:ssä, "pelaako hän jälleen politiikkaa tuotteillaan".
Samaan aikaan Musk on lähentynyt jälleen Trumpia viimevuotisen konfliktin jälkeen. Heidän suhteensa on palautunut ennalleen useiden lähteiden mukaan, ja Musk on vieraillut Valkoisessa talossa viime viikkoina ja osallistunut valtiolliseen illalliseen syyskuussa, Fox News raportoi. Torstaina Trump myönsi Muskille National Medal of Science -mitalin ja kutsui häntä ystäväkseen, AFP kertoo. Muskilta ei tiedetä olevan virallista roolia hallinnossa.
Käytettävissä olevat lähteet eivät vahvista, että Musk tai Trump olisivat henkilökohtaisesti tehneet päätöksen rajoituksen asettamisesta.
Composite illustration. Photo: ООО "Яндекс", CC BY-SA 4.0
Common Consultancyn analyysi AfD:n ja MAGA-liikkeen Facebook-tileistä ei löytänyt vastaavaa romahdusta Yandexin datakeskuksiin tehtyjen hyökkäysten jälkeen.
Yandexin datakeskuksiin tehtyjen drooni-iskujen piti vaientaa ”venäläiset propagandabotit”, joiden sanottiin olevan AfD:n ja MAGA-liikkeen sosiaalisen median suosion takana. Poliitikot ja tiedotusvälineet levittivät tarinaa. Kun tanskalaisanalyytikot testasivat sitä dataa vasten, mitään romahdusta ei löytynyt.
Itse hyökkäykset on dokumentoitu. Lokakuun 8. päivän vastaisena yönä Yandexin datakeskus Sasovossa vaurioitui niin pahasti, että se suljettiin kokonaan. Seuraavana aamuna Kalugan laitokseen osui, kirjoittaa Yandex, jota kutsutaan usein Venäjän Googleksi.
Pian alkoi kiertää graafi. Internetin valvontayhtiö Cloudflare tallensi jyrkän laskun bottiliikenteessä Yandexin verkosta 8. ja 11. lokakuuta, eli samana päivinä kuin kaksi hyökkäyksistä tapahtui, raportoi The Guardian. Teknologiasivusto Tom's Hardware otsikoi uutisensa sanomalla, että venäläinen ”disinformaatiobotti-liikenne” oli lähes eliminoitu yhdessä yössä.
Hyökkäysten jälkeen levitetty graafi näyttää liikennettä Yandexin verkosta, ei mittausta sosiaalisen median poliittisista kommenteista. Faksimile: Cloudflare/Jeremiah Fowler.
Sitten tuli kaavio, joka antoi tarinalle sen poliittisen terän. Sen väitettiin osoittavan, että ”venäläiset botit” postasivat 56 prosenttia vähemmän AfD:n tueksi. Lähdettä ei ilmoitettu. Tiedot ulottuivat 15. lokakuuta asti, vaikka kaavio oli kiertänyt jo useita päiviä aiemmin, Hungarian Conservative -lehti huomauttaa. Regensburgin tietojenkäsittelytieteen professori Raphael Wimmer epäili sen olevan tekoälyllä luotu.
Mainos:
Kaavio ilman lähdeviitettä, jota levitettiin todisteena ”venäläisten bottien” vähentyneestä toiminnasta. Aikajana ulottuu 15. lokakuuta asti, vaikka kuva kiersi jo aiemmin. Faksimile: Tomáš Zdechovský/X.
Threadista toimituksiin
Vihreiden paikallispoliitikko Robin Schlingheider jakoi kaavion Threadissa ja tšekkiläinen Euroopan parlamentin jäsen Tomáš Zdechovský jakoi sen X:ssä, netzpolitik.org kertoo. Kun Wimmer kysyi Schlingheiderilta, mistä luvut olivat peräisin, hänet tiettävästi estettiin. Myöskään netzpolitik.org ei saanut vastausta kysymykseensä lähteestä, kun sivusto julkaisi tutkimuksensa.
Itävaltalainen Der Standard ja saksalainen Focus välittivät tarinan silti eteenpäin netzpolitik.orgin mukaan. Muutamassa päivässä tuntematonta alkuperää olevasta kaaviosta oli tullut uutinen, jossa väitettiin, että AfD:n verkkotuki oli johdettua Venäjältä.
Jarosław Wolski, joka oli myös levittänyt väitettä, poisti julkaisunsa ja pyysi tiistaina anteeksi miljoonia tavoittanutta väärää tietoa Hungarian Conservativen mukaan.
Tanskalainen faktojen tarkistus
Tanskalainen analyytikko Valdemar Osted Common Consultancysta otti tarinan todesta. ”Liikkeellä on tarina: Yandexin datakeskuksiin tehtyjen drooni-iskujen jälkeen kommentointi AfD- ja MAGA-tileillä romahti. Joten me tarkistimme asian. Emme havaitse sitä”, hän kirjoittaa.
Analyytikot seurasivat 76 AfD-poliitikkoa ja 136 MAGA-tiliä Facebookissa. Jokaista postausta verrattiin tilin normaaliin suoriutumiseen samassa vaiheessa julkaisun jälkeen, samana viikonpäivänä ja samaan vuorokaudenaikaan.
Hyökkäysten jälkeen AfD-poliitikoiden postaukset vaihtelivat 8 prosenttia alle normaalista 5 prosenttiin yli normaalin, kun taas MAGA-tileillä ne olivat 4–10 prosenttia yli normaalin. Common Consultancyn mukaan kyseessä on tavanomainen päivittäinen vaihtelu.
Luvattua romahdusta ei näkynyt numeroissa missään. MAGA-tilien osalta suuntaus oli päinvastoin ylöspäin: uudet postaukset saivat 480 000–560 000 kommenttia päivässä hyökkäysten jälkeen, kun syyskuun lopulla niitä oli noin 370 000. Analyysi kattaa Facebookin kahden–kolmen ensimmäisen päivän ajalta hyökkäysten jälkeen.
Common Consultancyn analyysi ei osoita selvää laskua hyökkäysten jälkeen: tutkittujen AfD- ja MAGA-tilien kommentit pysyivät normaalin vaihtelun rajoissa. Grafiikka: Common Consultancy.
Hakurobotteja, ei yleistä mielipidettä
Graafi, josta kaikki alkoi, seurasi Yandexin hakurobotteja (web crawlers), eli ohjelmia, jotka indeksoivat verkkosivuja hakukonetta varten. Venäläinen bottiliikenne kokonaisuudessaan ei laskenut merkittävästi netzpolitik.orgin mukaan.
— Kun Cloudflaren data näyttää jyrkkää pudotusta ”bottiliikenteessä”, se ei viittaa automatisoituihin trollitileihin sosiaalisessa mediassa, vaan ohjelmistoihin, jotka tekevät automatisoituja verkkopyyntöjä suuressa mittakaavassa, internet-infrastruktuurin asiantuntija Michał Woźniak kertoo The Guardianille.
Saksalainen analyysiorganisaatio CeMAS ei nähnyt mitään laskua siinä, mitä se luokittelee epäaidoiksi tykkäyksiksi ja jaoiksi. Valentin toimitusjohtaja Amil Khan kertoo The Guardianille, ettei analyysiyhtiö ole havainnut muutoksia postaustavoissa ja ettei Yandexin datakeskuksilla ole käytännön yhteyttä toimintaan, jota huhu koski.
Historiaa omaava joukkohyökkäys
Mobilisaatiolla sosiaalisen median ”venäläistä propagandaa” vastaan on historiansa. NAFO-verkoston (lyhenne sanoista North Atlantic Fella Organization) perusti toukokuussa 2022 Kamil Dyszewski. Ryhmä on tuottanut meemejä, jotka on suunnattu sen ”venäläiseksi propagandaksi” kutsumaansa toimintaa vastaan, ja kerännyt varoja Ukrainan sotakoneistolle, mukaan lukien Georgialaiselle legioonalle.
Ukrainan puolustusministeriö kiitti 28. elokuuta 2022 verkostoa julkisesti sen taistelusta ”Kreml-propagandaa ja trolleja” vastaan. Jäsenet ovat ilmaisseet tukensa Ukrainalle ja Natolle, ja verkostoa on syytetty koordinoidusta häirinnästä ja toisinajattelijoiden massailmiantamisesta Discordin ja Twitterin kautta. Väitettyihin kohteisiin ovat kuuluneet MAGA-kannattajat, Tulsi Gabbard ja Tucker Carlson.
Graafi venäläisen hakukoneen hakuroboteista ja tuntematonta alkuperää oleva kaavio riittivät muuttamaan poliittisen sitoutumisen AfD:n ja MAGA:n ympärillä Venäjältä käsin suoritetuksi kauko-ohjaukseksi. Kun väitettä lopulta testattiin todellisia tilejä vasten, luvattua pudotusta ei yksinkertaisesti ollut.
Tämä uutinen kristallisoi jo kauan tiedostettu tosiasia – tämä maailmansota käydään linjalla jättikorporaatiot vs. kansallisvaltiot/valkoihoiset kansat.
Suuryhtiöt haluavat ahneudessaan ja vallanhimossaa saada aikaan tilanteen jossa ei ole enää tahoa joka voisi paljastaa heidän tuhotoiminnan. Tähän käytetään nyt tätä agendaa eniten vastustavien kehittyneiden länsimaiden väestön halveksumista ja kriminalisoimista. Jopa ”orjakaupoista” vaikka sitä ovat kaikki rodut harrastaneet. Valkoihoiset olivat ne jotka keksivät että orjakauppa pitäisi lakkauttaa. Valkoihoiset menettivät 600 000 ihmistä sodassa orjakauppaa vastaan. Eikö se merkkaa missään? Muilla roduilla tuo numero on ainakin lähellä nollaa.
Suuryhtiöt haluavat jatkossa turmella maapalloa entistä enemmän voitontavoittelussaan. Siksi he haluavat poistaa juuri sen etnisen väestön joka on aina ollut etulinjassa luonnonsuojelun ja järkevän, kestävän kehityksen saralla.
Kun valkoihoiset (joita on nyt 5% maailman väestöstä poistetaan häirtitsemästä suuryhtiöiden kvartaalituloksia, syntyy samaa jälkeä kuin Neuvostoliitossa ja Kiinassa.
Jutku ”suckerberg” voi nostaa korvausvaateet antiseminismin ja ”nyt” juuri löytyneen pommin varman holokaustissa tuhoutuneen sukulaisen perusteella.
”Inhokit ja ”valkoisen ylivallan” edustajat, jotka maalittivat maailman suurimman hyväntekijän (itselleen) tähtitieteellisiin vahingonkorvauksiin!
Eli. ”Ei mitään uutta länsirintamalta!”
Jännää että väkivallan poistamiseksi somesta mainostajat eivät ole koskaan kiinnostuneet tai vaatineet. Vihainen puhe ja s***i hyi, hyi mutta päitä saa katkoa, kiduttaa ym.
Musta mies saa esiintyä länsimaisessa kulttuurimarxismin mainonnassa ainoastaan joko vaalean naisen seksualisoituna kumppanina ja halujen kohteena, kuten Suomen TV- ja lehtimainonnassa tai ns. pukuälykkönä eli johtotason menestyjänä (silmälasit lähes pakollinen osa habitusta). Musta mies duunarin asussa mainonnassa on alistavaa rasismia. Sen sijaan vaalea mies ei saa olla mainonnassa mustan, latino tai aasialaisen puhumattakaan lähi-itäisen naisen halujen kohteena ja menestyjäkumppanina.
Tämä FakeBook voisi lopettaa ihmisten e-mailien keräämisen ja kalastelemisen. Itse en ole koskaan ollut FakeBookissa mutta koko ajan minulle tulee kaveripyyntöjä sieltä. Ja kun kaikki selittävät että minun e-mail osoite on saatu kaveripyyntjöjen takana olevien henkilöiden murretuista osoitekirjoista, niin en oikein usko siihen. Koska minulle tulee pyyntöjä täysin tuntemattomilta ihmisitä joille en ole koskaan laittanut viestejä. Sekä ihmisiltä joille en ole koskaan lähettänyt privaatti osoitteestani viestejä. Ja koska työpostit sekä privaattipostit ovat eri koneilla, niin ei sekään voi olla syynä. Ja privaattikone on suojattu paljon tiukemmin kuin työnantaja suojaa oman koneensa, niin jostain FakeBook murtaa ja kaivaa osoiteita.
Kun tietosuojalaki astui voimaan Suomessa niin kantelin tästä Suomen tietosuojavaltuutetulle. Liitteeksi laitoin FakeBookin lakiosatolle lähettämäni vaatimukset omien tietojeni poistamisesta heidän tietokannoistaan. Kaikkiaan kahdeksan ID-numeroa. Mutta kun kaveripyyntöjen tulo vain jatkui 3kk, rupesin pommittamaan tietosuojavaltuutettua viikottain/joka kerta kun uusi kaveripyyntö tuli. FakeBookin olisi pitänyt saada se 5% EU sakko liikevaihdostaan, mutta hampaaton EU tai Suomen tietosuojavaltuutettu eivät osanneet toimia kun kyseessä on ”suuryritys”.
No, olen laittanut ne kaikilla koneilla spämmiin. Saas nähdä miten serverit jatkossa toimivat. Toivottavasti spämmifiltterit toimivat näiden osalta.
Mihin tukea muka tarvitaan? Sama monopoli omistaa koko lehdistön ja mainosTV kanavat. Kyllä se agenda näkyy muutenkin, kun kaikki media työntää ulos samaa jöötiä jopa aivan sanasta sanaan ! Tähän lankaan on suvakit juuri menneet, kun samaa valhetta työntää sekä TV että Radio ja lehdet sanasta sanaan, se alkaa tuntumaan amatööreistä totuudelta. Vanha kikka.